Προς το περιεχόμενο

Τα Windows 95 γίνονται 25 χρονών


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, Federer είπε

Εξαιρετικό και πρωτοποριακό για την εποχή του λειτουργικό σύστημα αλλά πλέον παρωχημένο...το μέλλον ανήκει στα Windows XP! Συνιστώ σε όσους δεν αναβάθμισαν ακόμα να το τολμήσουν! Κλάσεις ανώτερα σε σταθερότητα, ασφάλεια, καλαισθησία, συμβατότητα και παραμετροποίηση σε σχέση με τα 95...

Ποια συμβατότητα; Προσπάθησα να εγκαταστήσω τα Need For Speed 1-5 και μου δούλευουν μόνο το 2 και το 3 και αυτά σε compatibility mode! Εφόσον έχουμε 2001 ακόμα, πρέπει να περιμένω 2-3 χρονάκια ακόμα να βγουν τα απαραίτητα compatibility patches.

18 ώρες πριν, Sorath είπε

Δεν ξέρω γιατί αλλά εκείνες τις εποχές, κάθε τι καινούργιο (είτε OS, είτε παιχνίδι) το κοιτάγαμε με δέος! Ακόμα και τα πιο απλά πράγματα, ή παιχνίδια με τραγικά γραφικά και ήχους, μας φαινόντουσαν επικά!

Τώρα ότι και να μας δώσουν, μας φαίνεται αδιάφορο και κάνουμε διαχωρισμό πχ κινητών γιατί το ένα ανοίγει το facebook 0.01sec γρηγορότερα απο το άλλο...

Μήπως γιατί τότε υπήρχε πραγματικό innovation στο software; Πχ η διαχείριση συσκευών των Windows 95 είναι σχεδόν ίδια με αυτή που έχουμε τώρα. Τα 95 μας έφεραν την taskbar, τον explorer, το start menu και τον κάδο ανακύκλωσης, που με μικρές βελτιώσεις τα χρησιμοποιούμε ακόμα και σήμερα. Επίσης τα 95 μας έφεραν τις 32μπιτες εφαρμογές με τα καλοσχεδιασμένα μενού/toolbars, τα τρισδιάστατα γραφικά στα παιχνίδια (software rendered στην αρχή αλλά και πάλι), το WYSIWYG στους επεξεργαστές κειμένου, και τα βιντεάκια στις εγκυκλοπαίδειες. Όλα αυτά σε 2-3 χρόνια, που μέχρι τότε οι περισσότεροι από εμάς δουλεύαμε DOS και λίγο τα Windows  3.1, κυρίως σε περιβάλλον κειμένου ή VGA. Πως να μην κάναμε σαν τρελοί τότε με τόσο φρέσκο software που έπεφτε στα χέρια μας;

Σήμερα μας πουλάνε icon packs και νέα emoji glyphs στις γραμματοσειρές ως βελτιώσεις. Από το 2011 και πέρα μας σερβίρουν τα ίδια και τα ίδια, με εξαίρεση ίσως τo ahead-of-time compilation στο Android 5.0 και την απαλοιφή θορύβου στην Google Camera. Όλα τα υπόλοιπα είναι spec bumps. Πρέπει να σκάσω ένα σωρό λεφτά για να έχω λίγο καλύτερες σκιές στα γραφικά των παιχνιδιών στον υπολογιστή και λιγο καλύτερη οθόνη στο κινητό και πρέπει να χαρώ κιόλας.

Επεξ/σία από kurkosdr
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 84
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Άλλες εποχές.  Η κάθε αναβάθμιση ήταν συνταρακτικά καλύτερη εμπειρία. Ποιος ξεχνάει τα μόντεμ από 14.4 στα 33.6 και μετά στα 56κ.

Τις non interlaced οθόνες,  τα 16bit ήχου που έπαιζαν και δεν έπαιζαν. 

Επίσης περίπου τότε άρχισε το ίντερνετ να μοιάζει σε αυτό που κάνουμε σήμερα.  Οπότε υπήρχε περιεχόμενο.  Ειδάλλως έπρεπε να πας να πάρεις το CD ,δισκέτα να στήσεις το λογισμικό. Οπότε το έξτρα περιεχόμενο ήταν πολύ σημαντικό. 

Και κάτι τελευταίο αν και δεν έπαιζα παιχνίδια πολύ, θυμάμαι στα περιοδικά έγραφαν τις απαιτήσεις συστήματος πχ 468dx4 στα 66. Και καθε βελτίωση στον κώδικα ή στα γραφικά έκανε μεγάλη διαφορά πχ το παιχνίδι Adventure Atlantis.  Το είχα αγορά μόνο και μόνο για τα φανταστικά γραφικά του, δεν το έπαιξα ποτε.

Σήμερα και κουμπαρά από τα Jumbo να πάρεις κάτι θα καταφέρεις. 

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/8/2020 στις 10:40 ΠΜ, Sorath είπε

Δεν ξέρω γιατί αλλά εκείνες τις εποχές, κάθε τι καινούργιο (είτε OS, είτε παιχνίδι) το κοιτάγαμε με δέος! Ακόμα και τα πιο απλά πράγματα, ή παιχνίδια με τραγικά γραφικά και ήχους, μας φαινόντουσαν επικά!

Τώρα ότι και να μας δώσουν, μας φαίνεται αδιάφορο και κάνουμε διαχωρισμό πχ κινητών γιατί το ένα ανοίγει το facebook 0.01sec γρηγορότερα απο το άλλο...

Συμφωνω απολυτως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/8/2020 στις 1:13 ΜΜ, panther_512 είπε

Χεχε, εκείνη την εποχή το θεωρούσα ένα άχρηστο, βαρύ πρόγραμμα, που έτρωγε άδικα πόρους.

Μέχρι τότε MS DOS, Norton Commander και edit στο autoexec.bat και config.sys για να σετάρεις sound blaster και να απελευθερώσεις conventional memory.

Τα εγκατέστησα τότε μόνο και μόνο για να μπορέσω να παίξω το Quake 2.

Ναι αλλά η αληθινή μαγεία ήταν με το πρώτο quake , και με τα patch της 3dfx που μετέτρεπε το παιχνίδι από full του pixel σε χάρμα οφθαλμών . Τέτοιο σοκ δεν νομίζω να ξαναζήσω .. απίστευτες στιγμές ....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μου λείπει το classic theme που είχαν τα παλιά windows.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιζει πάντως σοβαρά η πιθανότητα να'χουν τα ίδια ακόμη στις Εφορίες ...

Για ρίξτε μια πλάγια ματιά στο monitor του υπαλλήλου, όσο περιμένετε μπροστά στο τζαμάκι, και πείτε μας άποψη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
6 hours ago, geostratis said:

Παιζει πάντως σοβαρά η πιθανότητα να'χουν τα ίδια ακόμη στις Εφορίες ...

Για ρίξτε μια πλάγια ματιά στο monitor του υπαλλήλου, όσο περιμένετε μπροστά στο τζαμάκι, και πείτε μας άποψη!

Αισχρά ψέματα και συκοφαντίες. Η εφορία στην οποία ανήκω λειτουργεί κανονικά... 

... με Windows NT 😛 

WinNT4-About.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Αν και ακομα εχω κρατησει τα windows 95 την αναβαθμιση τους απο windows 3.11 for workgroup και την εκδοση που βγηκε το 1996 λεγομενη εκδοση Β ή εκδοση OSR2.5 για την Ελλαδα ; Παντως υποστηριζε USB.

93687106_2879144338873970_54350625250224

93591457_2879145118873892_44886186440030

93973923_2879144952207242_45319645792357

 

Και κυκλοφορησαν επισης θυμαμαι και απο τα cds της MSDN.

1742879673_2.PNG.ba89623e367eaaea4e4d3761cbf959e4.PNG

 

52993181_3.PNG.3939c45ced42234ab7b3733c8322b7f1.PNG

 

813232202_4.PNG.9fb845c0d5ba60276497a9253a28ee48.PNG

media-disc.jpg.2cf12754e5c65f6ffa4a2689d31d87e2.jpg

Αξεχαστες εποχες πραγματικα. Εγω τα ειχα σε ενα επιτραπεζιο υπολογιστη την αγγλικη τους εκδοση βεβαια και ετσι ξεκινησα ηταν ο πρωτος μου προσωπικος υπολογιστης δωρο απο ενα θειο μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...