Προς το περιεχόμενο

Big Sur προβλήματα


sariil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Big Surgelo,  έχω κάνει κάμποσα λάθη στην ζωή μου κι ένα από αυτά είναι που αναβάθμισα το προηγούμενο λειτουργικό μου (το οποίο νομίζω είναι το Mojave) . Με το που έγινε η εγκατάσταση του bigsure αρχισαν οι ανεμιστήρες να γυρνάνε πολύ γρήγορα. Έψαξα στο google κι έλεγαν ότι γίνεται επειδή κάνει ταξινόμηση στον δίσκο κι ότι θα σταματήσουν να γυρνάνε αργότερα. Έτσι κι έγινε την άλλη μέρα.

Δεν γυρίζαν οι ανεμιστήρες αλλά η μπαταρία άδειαζε σε χρόνο ντε τε. Σήμερα το πρωί που το άνοιξα  έκανα μια χαρά τις δουλιές μου και ψιλοχάρηκα. Το βράδυ που το άνοιξα κόλλησε κι έκλεισε 2 λεπτά μετά προσπαθόντας να ανοίξει το outlook (το πρόγραμμα email του MS office). To πρωί το outlook δούλευε μια χαρά οπότε πρόβλημα συμβατότητας του outlook με το sur δεν υπάρχει. Έκλεισε λόγω υπερθέρμανσης. Το έπιασα και ήταν όντως τοστιέρα.

Προς το παρόν το έχω σβηστό και βλέπω πως ψιλοκρυώνει. Έχω πάρει την απόφαση να το κάνω downgrade στην προηγούμενη έκδοση λειτουργικού που είχε. Δεν θυμάμαι ποια είχα αλλά δεν είχε κολλήσει ποτέ κι όλα έτρεχαν smoothly. 

Eυτυχώς που είχα κάνει time machine backup ακριβώς πριν την εγκατάσταση του big sur οπότε θα δοκιμάσω αύριο να το κάνω restore στην κατάσταση που ήταν πριν το big sur. Αν πετύχει (finger cross) δεν πρόκειται να ξανακάνω αναβάθμιση MacOS μέχρι να πεθάνω !    

 

  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που ζεσταινεται, το είχα και εγώ παρόλο που είχα μόνο τον Chrome και spotify ανοιχτό και μάλιστα είχα βάλει και το Macs Fan Control ... μετά το clean install δεν το έβαλα το Macs Fan Control και έχω διαπιστώσει πως δεν ζεσταίνεται καθόλου!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ' ευχαριστώ. Έκανα το restore σήμερα και γύρισα στο αγαπημένο (πανηγυρικά πια) Mojave. To μόνο που έχασα είναι οι απαντήσεις μου σε email των τελευταίων 3 ημερών. Όλα τα υπόλοιπα είναι όπως πριν συμβεί ο εφιάλτης 😊 Και η μπαταρία είναι μια χαρά. Δεν την καταναλώνει τόσο γρήγορα όπως με το sur.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, onelonelystar είπε

Αυτό που ζεσταινεται, το είχα και εγώ παρόλο που είχα μόνο τον Chrome και spotify ανοιχτό και μάλιστα είχα βάλει και το Macs Fan Control ... μετά το clean install δεν το έβαλα το Macs Fan Control και έχω διαπιστώσει πως δεν ζεσταίνεται καθόλου!

Να υπολογίζεις ότι chrome είναι γνωστός temperature killer και battery killer!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ναι το γνωρίζω αυτό, αρχικά χρησιμοποιούσα το Safari αλλά ο Chrome παρέχει κάποια developers tools που τα χρειάζομαι για website development, οπότε μετεπήδησα εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

2 ώρες πριν, onelonelystar είπε

Ναι ναι το γνωρίζω αυτό, αρχικά χρησιμοποιούσα το Safari αλλά ο Chrome παρέχει κάποια developers tools που τα χρειάζομαι για website development, οπότε μετεπήδησα εκεί.

Μπα, δεν βαριέσαι... Κι εμένα που δεν μεταπήδησα πουθενά κι έχω safari και Apple music μόνο μου έγινε τοστιέρα. 🤪 Τρεις μέρες πέρασα στην κόλαση παρέα με το big surgelo 😆

big surgelo.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντα η apple δίνει ένα λειτουργικό μάπα και αμέσως μετά ένα λειτουργικό που είναι stable

Στο Big Sur είχαμε την σειρά του μάπα λειτουργικού, οπότε λογικά το επόμενο θα είναι stable.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ σε MB2018 + 32 display τρέχω Mojave πολύ σταθερό. 

καμιά ανάγκη για τα γκίμιξ της Apple.

 

πριν το Mojave σταθερό λειτουργικό ήταν το Snow Leopard..

 

απο το κακό στο χειρότερο αυτή η εταιρεία....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω κ γω το παράπονο μου.. Αργός χρόνος εκκίνησης! Αν με catalina άνοιγε σε 6 7 δ. Με mojave σε 15δ ε με Big sur κάνει τουλάχιστον 40δ. Κάτι το οποίο μου την δίνει γιατί το μηχάνημα δεν έχει τίποτα φορτωμένο μέσα το χρησιμοποιώ μόνο για djλικι. Κ έκανα κ clean install. Το μηχάνημα είναι macbook air 13 2015 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/6/2021 στις 3:25 ΜΜ, kriosgr είπε

 

Μπα, δεν βαριέσαι... Κι εμένα που δεν μεταπήδησα πουθενά κι έχω safari και Apple music μόνο μου έγινε τοστιέρα. 🤪 Τρεις μέρες πέρασα στην κόλαση παρέα με το big surgelo 😆

big surgelo.jpg

Σε ένα mac του 2013, χωρίς να έχω κάνει clean install, μετά από τα τελευταία update, πλέον τρέχει χωρίς κανένα, (ορατό τουλάχιστον), πρόβλημα. Σταθερότατο, με πολύ καλές θερμοκρασίες και ίσως καλύτερη διαχείριση της μπαταρίας, (παρόλο που είναι παλιό, έχω την εντύπωση ότι έχει αυξηθεί η αυτονομία).

Να τα λέμε και τα καλά!

Screenshot 2021-06-22 at 11.10.45 AM.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Από τα τελευταία 2 Updates και μετά, δεν μου εμφανίζει στο εικονίδιο του App Store αν υπάρχουν ενημερώσεις στις εφαρμογές μου. Αν πατήσω πάνω μου βγάζει ποιά apps θέλουν update, απλά δεν βγάζει το κόκκινο εικονίδιο με το νούμερο των ενημερώσεων που υπολείπονται.

είχα κάνει και clean format (όχι για αυτό το λόγο!) και επιμένει. Any ideas?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...