Προς το περιεχόμενο

Big Sur προβλήματα


sariil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 182
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

   

Στις 17/12/2020 στις 11:40 ΠΜ, fanastas είπε

Καλημέρα. Ειμαι με macbook pro 2015, fiber 100 με ethernet. Αναβάθμιση σε 11.1 χθες και πλέον το Safari σέρνεται όσο ποτέ! Περιμένω περίπου 8 δευτερόλεπτα μέχρι να ανοίξει καινούρια σελίδα (οποιαδήποτε), αλλά και γενικά, πέρα του browsing, είναι πολύ αργό στα responses για όλες του τις λειτουργίες (πχ στο άνοιγμα/κλείσιμο πλαϊνής στήλης, bookmarks κτλ). Υποτίθεται ότι θα γινόταν πιο γρήγορο από ποτέ. Καμιά ιδέα τι μπορεί να φταίει;   

Τα "συμπτώματα" που αναφέρεις δεν είναι απίθανο να τα προκαλεί κάποιο malware ή κάποιο Extension.

 Έλεγξε αν μπορείς να αλλάξεις το Homepage στις προτιμήσεις. Ένα από τα χαρακτηριστικά κάποιου malware που με ταλαιπωρεί αρκετό καιρό τώρα με εμποδίζει να το αλλάξω και έχει μόνιμα μια διεύθυνση που κάνει redirect σε κάποιο fake "Yahoo Search". 

Δοκίμασε να απενεργοποιήσεις τα Extension σου αν έχεις, για να δεις αν έχει κάποια διαφορά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω έναν iMac 27" 2017 1TB fusion. Μετά απο αναβάθμιση σε big sur (καλύτερα bug sur να το έλεγαν) είχα μεγάλο πρόβλημα με τους χρόνους εκκίνησης αλλά και τη συμπεριφορά λίγο μετά την εκκίνηση. Όλα κολλούσαν. Όταν περνούσε λίγη ώρα μετά δούλευαν τα πάντα μια χαρά. Ακριβώς το ίδιο θέμα είχε και συνάδελφος με fusion οπότε με λίγη αναζήτηση είδα οτι ήταν γενικό το πρόβλημα και δε λύθηκε ούτε με την 11.1

Η λύση τελικά ήταν clean install απο bootable usb και επαναφορά αρχείων-εφαρμογών χεράτα. Για κάποιο λόγο το big sur κάνει μαντάρα τον user profile folder οπότε αν τον επαναφέρεις απο time machine επαναφέρεις μαζί και όλα τα προβλήματα. Είχα συνηθίσει σε mojave-catalina να κάνω boot σε 30-40sec ενώ με big sur έκανε πάνω απο 2 λεπτά να ανοίξει, χώρια οι καθυστερήσεις μετά.

Πλέον μετά το clean install ανοίγει πάλι σε 30sec και όλα είναι μια χαρά. Αν κάποιος έχει παρόμοιο πρόβλημα, ας κάνει μια προσπάθεια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/12/2020 στις 7:03 ΜΜ, Mp@mp1s είπε

Δες λίγο στο activity monitor αν τρέχει κάτι απο΄πισω 

Μπα όχι εκεί όλα καλά! Thanks!

 

Στις 29/12/2020 στις 9:07 ΜΜ, sariil είπε

  Τα "συμπτώματα" που αναφέρεις δεν είναι απίθανο να τα προκαλεί κάποιο malware ή κάποιο Extension.

 Έλεγξε αν μπορείς να αλλάξεις το Homepage στις προτιμήσεις. Ένα από τα χαρακτηριστικά κάποιου malware που με ταλαιπωρεί αρκετό καιρό τώρα με εμποδίζει να το αλλάξω και έχει μόνιμα μια διεύθυνση που κάνει redirect σε κάποιο fake "Yahoo Search". 

Δοκίμασε να απενεργοποιήσεις τα Extension σου αν έχεις, για να δεις αν έχει κάποια διαφορά. 

Malware λίγο δύσκολα γιατί έχω bitdefender και τα πάει πολύ καλά. Το πρόβλημα ήταν στο extension του adblock plus for safari, που στα παλιότερα macos έτρεχε μια χαρά αλλά στα big sur δείχνει να καθυστερεί πολύ τη λειτουργία του safari. Το έβγαλα και πλέον πάει πολύ γρήγορα, αλλά το browsing με όλη αυτή τη διαφήμιση γίνεται και πάλι ενοχλητικό. Τελικά λέω να ξαναβάλω το adblock κι ας πάει πιο αργά, εκτός αν έχετε να προτείνετε τίποτα πιο ελαφρύ για να μπλοκάρει διαφημίσεις στο safari. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/1/2021 στις 12:06 ΜΜ, fanastas είπε

Μπα όχι εκεί όλα καλά! Thanks!

 

Malware λίγο δύσκολα γιατί έχω bitdefender και τα πάει πολύ καλά. Το πρόβλημα ήταν στο extension του adblock plus for safari, που στα παλιότερα macos έτρεχε μια χαρά αλλά στα big sur δείχνει να καθυστερεί πολύ τη λειτουργία του safari. Το έβγαλα και πλέον πάει πολύ γρήγορα, αλλά το browsing με όλη αυτή τη διαφήμιση γίνεται και πάλι ενοχλητικό. Τελικά λέω να ξαναβάλω το adblock κι ας πάει πιο αργά, εκτός αν έχετε να προτείνετε τίποτα πιο ελαφρύ για να μπλοκάρει διαφημίσεις στο safari. 

Λες και μένα αυτό να μου δημιουργεί θέμα; Επίσης περίπου 1 φορά τη μέρα τον κρασάρει τελείως τον σαφάρι και κλείνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο vscode και στο integrated terminal για να αποφύγετε πιθανά παγώματα που έχουν εμφανιστεί σε πολλούς, δώστε την παρακάτω εντολή στο terminal (με κλειστό το vscode) :

codesign --remove-signature /Applications/Visual\ Studio\ Code.app/Contents/Frameworks/Code\ Helper\ \(Renderer\).app

Είναι ουσιαστικά ζήτημα της electron team :

https://github.com/electron/electron/issues/26143

Επεξ/σία από skiabox
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Στις 4/1/2021 στις 1:49 ΜΜ, alexiko είπε

Λες και μένα αυτό να μου δημιουργεί θέμα; Επίσης περίπου 1 φορά τη μέρα τον κρασάρει τελείως τον σαφάρι και κλείνει.

Και εγώ τρώω πολύ crash με σαφάρι, πηρα μια αναβάθμιση σήμερα και ελπίζω να στρώσει .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, konandrio είπε

Και εγώ τρώω πολύ crash με σαφάρι, πηρα μια αναβάθμιση σήμερα και ελπίζω να στρώσει .

Αναβάθμιση καινούρια εγώ δεν έχω, μόλις τσέκαρα. Το κρασαρισματάκι μου όμως κάθε μέρα μου το κερνάει ο σαφάρι δεν έχω παράπονο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, alexiko είπε

Αναβάθμιση καινούρια εγώ δεν έχω, μόλις τσέκαρα. Το κρασαρισματάκι μου όμως κάθε μέρα μου το κερνάει ο σαφάρι δεν έχω παράπονο.

Τώρα που βλέπω ιστορικό ήταν το xcode update που δεν νομίζω να έχει σχέση 
Στην αρχή που πήρα Big έτρωγα πολλά crash μέσα στη μέρα, ύστερα από διαγραφή cache κτλπ βελτιώθηκε αρκετά , σήμερα δεν μου έχει κρασάρει , να δούμε .....

 

<key>date</key>
        <date>2021-01-29T11:25:24Z</date>
        <key>displayName</key>
        <string>Command Line Tools for Xcode</string>
        <key>displayVersion</key>
        <string>12.4</string>
        <key>packageIdentifiers</key>
        <array>
            <string>com.apple.pkg.CLTools_Executables</string>
            <string>com.apple.pkg.CLTools_SDK_macOS110</string>
            <string>com.apple.pkg.CLTools_SDK_macOS1015</string>
            <string>com.apple.pkg.CLTools_macOS_SDK</string>
            <string>com.apple.pkg.DevSDK</string>
            <string>com.apple.pkg.DevSDK_OSX109</string>
            <string>com.apple.pkg.DevSDK_OSX1010</string>
            <string>com.apple.pkg.DevSDK_OSX1011</string>
            <string>com.apple.pkg.DevSDK_OSX1012</string>
            <string>com.apple.pkg.DevSDK_macOS1013_Public</string>
            <string>com.apple.pkg.macOS_SDK_headers_for_macOS_10.14</string>

Επεξ/σία από konandrio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, alexiko είπε

Διαγραφή cache στο safari λες; Να το δοκιμάσω αν είναι.

Την έκανα και εγώ clear την cache γιατί τον βρήκα σήμερα το πρωί (για πρώτη φορά) κρασαρισμένο τον safari.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλύτερα τα πράγματα με το Big Sur 11.2

Διορθώθηκαν πολλές περιπτώσεις με εξωτερικές οθόνες 4K (όπως και σε εμένα) αλλά όχι όλες από ότι βλέπω στο macrumors.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/1/2021 στις 11:25 ΠΜ, alexiko είπε

Την έκανα και εγώ μόλις. Ελπίζω να είναι τόσο απλό και να ξεμπερδέψουμε.

Εμένα τελικά μου κράσαρε πάλι. Βάζω τώρα και την ενημέρωση που έκανε ο συμφορουμίτης από πάνω και βλέπουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βελτιώθηκε αρκετά η κατάσταση με το Big Sur 11.2 χωρίς να είναι πάλι 100% λυμένο το πρόβλημα.

Δηλαδή αν αφήσω την εξωτερική οθόνη για κανένα 8ωρο πάλι πρέπει να χρησιμοποιήσω το on/off switch της.

Ουσιαστικά μιλάμε για το μεγαλύτερο bug σε λειτουργικό της apple που εμφανίστηκε ποτέ.

Υπό την έννοια του πληθυσμού του κόσμου που επηρεάζει.

Επεξ/σία από skiabox
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...