Προς το περιεχόμενο

Big Sur προβλήματα


sariil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και εγώ όταν τελείωσε η εγκατάσταση έκανα το συνηθισμένο πλέον άνοιγμα και κλείσιμο της εξωτερικής οθόνης από το on/off.

Μιλάμε για εντελώς random συμπεριφορά κιόλας.

Στην 11.0 δούλευαν όλα τέλεια, στην 11.1 άρχισαν τα προβλήματα και έβγαζε το εξωτερικό monitor σε χαμηλότερη ανάλυση και ήθελε να κάνεις κόλπα, και στην 11.2 φτιάχθηκε η ανάλυση αλλά όχι το wake.

Άλλες φορές θα ανοίξει σωστά και άλλες όχι με τελείως random τρόπο.

Το τι βρίσιμο τρώει η apple από τους εππαγγελματίες με τα 4Κ monitors στο macrumors είναι απίστευτο.

Αν το λάθος ήταν από την αρχή του 11.0 θα ήταν κάπως κατανοητό.

Αλλά μιλάμε για bug που εμφανίστηκε από την 11.1 και μετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 182
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 6/2/2021 στις 12:30 ΜΜ, skiabox είπε

Μπήκε το πρόβλημα επιτέλους και στις ειδήσεις της πρώτης σελίδας του macrumors.

https://www.macrumors.com/2021/02/03/macos-big-sur-external-display-issues/

Το δικο μου Μ1 16/256  1η μερα χαιρετησε και πηγε DOA μετα το restart που εγινε για να περασει το τελευταιο update. συνδεδεμενο σε LG 27 4K MONITOR

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/2/2021 στις 11:44 ΠΜ, skiabox είπε

Και εγώ όταν τελείωσε η εγκατάσταση έκανα το συνηθισμένο πλέον άνοιγμα και κλείσιμο της εξωτερικής οθόνης από το on/off.

Μιλάμε για εντελώς random συμπεριφορά κιόλας.

Στην 11.0 δούλευαν όλα τέλεια, στην 11.1 άρχισαν τα προβλήματα και έβγαζε το εξωτερικό monitor σε χαμηλότερη ανάλυση και ήθελε να κάνεις κόλπα, και στην 11.2 φτιάχθηκε η ανάλυση αλλά όχι το wake.

Άλλες φορές θα ανοίξει σωστά και άλλες όχι με τελείως random τρόπο.

Το τι βρίσιμο τρώει η apple από τους εππαγγελματίες με τα 4Κ monitors στο macrumors είναι απίστευτο.

Αν το λάθος ήταν από την αρχή του 11.0 θα ήταν κάπως κατανοητό.

Αλλά μιλάμε για bug που εμφανίστηκε από την 11.1 και μετά.

Το ίδιο πρόβλημα είχα εγώ παλαιότερα και είχα ανοίξει 100 τικετς. Έκανα υπομονή καθώς ότι και αν είχα ψάξει δεν λειτουργούσε. Έβγαζα καλώδιο ή άνοιγα το λάπτοπ για να νιώσει. Πάλι καλά διορθώθηκε σε μία έκδοση και ηρέμησα. 

Την ίδια συμπεριφορά σου παρουσιάζει με την 11.2; 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 1 μήνα μετά...

Καλησπερα.
εχω macbook pro 13 inch early 2015.Eκανα αναβαθμιση απο  Catalina σε Big Sur και μου φαινονται ολα καπως "θολα" (γραμματα,εικονιδια κτλ).Γιατι εγινε αυτο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, nmembers68 είπε

Καλησπερα.
εχω macbook pro 13 inch early 2015.Eκανα αναβαθμιση απο  Catalina σε Big Sur και μου φαινονται ολα καπως "θολα" (γραμματα,εικονιδια κτλ).Γιατι εγινε αυτο; 

Δοκίμασε την προεπιλεγμένη ανάλυση 

>System Preferences>Displays>Default for Display

Είναι ένα θέμα που απασχολεί και άλλους και δείχνει να είναι bug. Ίσως όμως να έχει σχέση με τροποποιήσεις συστήματος "τρίτων" ή και με δικές σου παρεμβάσεις, (extensions). Αυτό θα to δεις αν κάνεις boot σε safe mode .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, sariil είπε

Δοκίμασε την προεπιλεγμένη ανάλυση 

>System Preferences>Displays>Default for Display

Είναι ένα θέμα που απασχολεί και άλλους και δείχνει να είναι bug. Ίσως όμως να έχει σχέση με τροποποιήσεις συστήματος "τρίτων" ή και με δικές σου παρεμβάσεις, (extensions). Αυτό θα to δεις αν κάνεις boot σε safe mode .

"Ίσως όμως να έχει σχέση με τροποποιήσεις συστήματος "τρίτων"  
ειχα αλλαξει προσφατα μπαταρια. θα ξανακανω φορματ να παω σε Catalina. δεν αντεχεται η οθονη ετσι αν ειναι οντως bug του λειτουργικου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, nmembers68 είπε

"Ίσως όμως να έχει σχέση με τροποποιήσεις συστήματος "τρίτων"  
ειχα αλλαξει προσφατα μπαταρια. θα ξανακανω φορματ να παω σε Catalina. δεν αντεχεται η οθονη ετσι αν ειναι οντως bug του λειτουργικου.

Δοκίμασε πρώτα να κάνεις boot σε safe mode

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, sariil είπε

Δοκίμασε πρώτα να κάνεις boot σε safe mode

δεν εμπαινε. υποτιθεται πως ή ανοιγεις το mac ή απο επανεκκίνηση κρατας πατημενο το Shift και μπαινει σε safe mode. Ε δεν εμπαινε με τιποτα. οποτε αγανακτησα και εκανα clean install το Catalina.τωρα η οθονη ειναι κομπλε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Επιβεβαιώνω και εγώ ότι για πρώτη φορά μετά από καιρό άνοιξα το MacBook pro 16 και άνοιξαν απροβλημάτιστα και οι 2 εξωτερικές 32άρες BENQ που χρησιμοποιώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Αποφάσισα χθες να κάνω ένα clean install, όχι επειδή δεν έτρεχε καλά το λογισμικό, αλλά επειδή είχε γεμίσει αρκετή σαβούρα ο σκληρός (είναι και μόνο 256GB) και εφόσον πήρα ένα εξωτερικό SSD (SanDisk Extreme Portable 500GB) για να αποθηκεύω εκεί όλα τα αρχεία μου, με έκπληξη παρατήρησα ότι καθόλη τη διάρκεια του install του OS αλλά και των προγραμμάτων, δεν ζεσταινόταν ιδιαίτερα το Macbook Pro! (2017 wTB)

επίσης το format, έγινε πανεύκολα μέσω USB.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...