Προς το περιεχόμενο

Συνδεση IDE HDD σε νεο υπολογιστη


verylife78

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα ή καλημερα (αναλογα που το διαβαζεις ) .... στην ομαδα

εχω καποιους δισκους HDD αλλα IDE, τους οποιους θα ηθελα να τους συνδεσω να διαβασω τι εχουν μεσα...

ειχα καποιες θηκες για IDE --> USB οι οποιες μαλλον δεν δουλευουν γιατι εβαλα τους δισκους πανω και δεν γινοταν τιποτα, δεν ξερω αν φταιει η παροχη, το case,  ο δισκος ή και ολα μαζι

οποτε εψαχνα κατι αλλο, δεν θελω να χαλασω και ενα σκασμο λεφτα απλα για να δω τι εχουν μεσα γιατι οπως το βλεπω δεν θα τους χρησιμοποιησω...

Μπορω να κανω κατι;

ΥΓ. εχω ενα μετατροπεα αλλα δεν μπορω να καταλαβω πως το συνδεω και φοβηθηκα μην κανω καμια βλακεια και δεν το εχω βαλει ακομα

καθε βοηθεια δεκτη...

nbcLv.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο 1 συνδέεις το ανταπτορακι που είχε μαζί σε μία ελεύθερη θέση στο τροφοδοτικό  και το 2 το συνδέεις με ένα SATA Καλώδιο με την μητρική επειδή ίσως να μην έχεις καλή οπτική γωνία πρόσεξε μην σπάσεις το SATA port στην μητρική   

InkednbcLv.jpg.46443b626bf3dc4e246be594dd16b20f_LI.jpg.41b94c60c8f4afceb24e1b63d6941317.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, vangelisbb είπε

Στο 1 συνδέεις το ανταπτορακι που είχε μαζί σε μία ελεύθερη θέση στο τροφοδοτικό  και το 2 το συνδέεις με ένα SATA Καλώδιο με την μητρική επειδή ίσως να μην έχεις καλή οπτική γωνία πρόσεξε μην σπάσεις το SATA port στην μητρική   

InkednbcLv.jpg.46443b626bf3dc4e246be594dd16b20f_LI.jpg.41b94c60c8f4afceb24e1b63d6941317.jpg

ΟΧΙ!!!

Αυτό είναι απο IDE --> SATA

Κάτι σαν https://www.satagear.com/SATA-MM-A1_SATA_Adapter.html

Με 1port για την συσκευή και όχι 2 για την μητρική

Επεξ/σία από tsonta
Μορ ίνφο
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, verylife78 είπε

καλησπερα ή καλημερα (αναλογα που το διαβαζεις ) .... στην ομαδα

εχω καποιους δισκους HDD αλλα IDE, τους οποιους θα ηθελα να τους συνδεσω να διαβασω τι εχουν μεσα...

ειχα καποιες θηκες για IDE --> USB οι οποιες μαλλον δεν δουλευουν γιατι εβαλα τους δισκους πανω και δεν γινοταν τιποτα, δεν ξερω αν φταιει η παροχη, το case,  ο δισκος ή και ολα μαζι

οποτε εψαχνα κατι αλλο, δεν θελω να χαλασω και ενα σκασμο λεφτα απλα για να δω τι εχουν μεσα γιατι οπως το βλεπω δεν θα τους χρησιμοποιησω...

Μπορω να κανω κατι;

ΥΓ. εχω ενα μετατροπεα αλλα δεν μπορω να καταλαβω πως το συνδεω και φοβηθηκα μην κανω καμια βλακεια και δεν το εχω βαλει ακομα

καθε βοηθεια δεκτη...

nbcLv.jpg

Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε τον μετατροπέα. Θα πρέπει να συνδέσετε το άσπρο φυσάκι με το καλώδιο του τροφοδοτικού για floppy αν έχει, αν δεν έχει ίσως μέσα στη συσκευασία του μετατροπέα υπάρχει αντάπτωρας για να συνδέσετε από molex του τροφοδοτικού. Μετά συνδέετε την εξωτερική θύρα (νομίζω) sata με το καλώδιο sata στη sata θύρα της μητρικής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, verylife78 είπε

 

ειχα καποιες θηκες για IDE --> USB οι οποιες μαλλον δεν δουλευουν γιατι εβαλα τους δισκους πανω και δεν γινοταν τιποτα, δεν ξερω αν φταιει η παροχη, το case,  ο δισκος ή και ολα μαζι

 

Οι IDE δίσκοι έχουν ένα jumper με το οποίο ορίζετε αν ο δίσκος θα είναι master, slave ή cable select.
Στις παλιές καλωδιοταινίες για να λειτουργήσουν σωστά έπρεπε ο ποιό μακρινός δίσκος (άκρη την ταινίας) να είναι ορισμένος σαν master και ο μεσαίος σαν slave.
Αυτό ήταν μια ιδιαιτερότητα του πρότυπου IDE της τότε εποχής.

Επάνω στην πλακέτα τους ή στην ετικέτα τους υπήρχαν οδηγίες σχετικά με ποιά θέση έπρεπε να επιλέξει για το jumper ο χρήστης για να ορίσει τον δίσκο.

Οι θήκες ide-to-usb τότε, ανάλογα με την εταιρεία, έβλεπαν τον δίσκο μόνο αν τον είχες ορίσει master και σε ορισμένες έπρεπε να είναι στην θέση cable select.

Δες καταρχήν πώς είναι ορισμένοι οι δίσκοι και δοκίμασε πάλι με τους αντάπτορες που έχεις παίζωντας με τις θέσεις του jumper.

h41.jpg

 

Επεξ/σία από dpolal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τον έχω αυτόν τον adaptora. Από την μια βγάζει σύνδεση από ide controller μητρικής σε sata hdd και από την άλλη σύνδεση  από sata controller μητρικής se ide-pata hdd.

Η θέση 2 παραπάνω που ειναι κυκλωμένη βγάζει σε sata hdd, όποτε την άλλη πρέπει να χρησιμοποιήσει και ο hdd σε jumper master.

Επεξ/σία από boombastik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, boombastik είπε

Τον έχω αυτόν τον adaptora. Από την μια βγάζει σύνδεση από ide controller μητρικής σε sata hdd και από την άλλη σύνδεση  από sata controller μητρικής se ide-pata hdd.

Η θέση 2 παραπάνω που ειναι κυκλωμένη βγάζει σε sata hdd, όποτε την άλλη πρέπει να χρησιμοποιήσει και ο hdd σε jumper master.

αυτη ειναι και η απορια μου τελικα σε πια θεση το συνδεω. γιατι ετσι οπως το διαβαζω πανω στην πλακετα καταλαβαινω οτι θελω αυτο που ειναι κοντα στο ρευμα και οχι το αλλο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πιο απλή και πιο φθηνή λύση είναι αυτή, που δεν χρειάζεται και τζαμπέρωμα

https://www.alibaba.com/product-detail/Top-Supplier-Usb-2-0-to_1600068414065.html?spm=a2700.7724857.normalList.40.14394576DntFoX

Την τελευταία φορά που τσεκάρησα είχε κάτι τέτοιο ο κοσμοντάτας, στα 10 ευρώ περίπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, snbblp είπε

πιο απλή και πιο φθηνή λύση είναι αυτή, που δεν χρειάζεται και τζαμπέρωμα

https://www.alibaba.com/product-detail/Top-Supplier-Usb-2-0-to_1600068414065.html?spm=a2700.7724857.normalList.40.14394576DntFoX

Την τελευταία φορά που τσεκάρησα είχε κάτι τέτοιο ο κοσμοντάτας, στα 10 ευρώ περίπου.

την ειδα αυτη...ειδα και τα σχολια που την ακολουθουν, αν ειναι να σκασει ο μετασχηματιστης καθομαι στα αυγα μου.

και αφου ειχα πραγματα απλα πρεπει να βρω αν δουλευουν και πως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/8/2020 στις 4:45 ΜΜ, verylife78 είπε

την ειδα αυτη...ειδα και τα σχολια που την ακολουθουν, αν ειναι να σκασει ο μετασχηματιστης καθομαι στα αυγα μου.

και αφου ειχα πραγματα απλα πρεπει να βρω αν δουλευουν και πως

Μπορείς να το παρεις και αντι του μετασχηματιστη του να δόσεις ρευμα κατευθείαν απο το τροφοδοτικό σου ή εαν εχεις κανενα παλιό τροφοδοτικο pc να του δώσεις απο εκεινο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/8/2020 στις 5:33 ΜΜ, verylife78 είπε

εχω καποιους δισκους HDD αλλα IDE, τους οποιους θα ηθελα να τους συνδεσω να διαβασω τι εχουν μεσα...

ειχα καποιες θηκες για IDE --> USB οι οποιες μαλλον δεν δουλευουν γιατι εβαλα τους δισκους πανω και δεν γινοταν τιποτα, δεν ξερω αν φταιει η παροχη, το case,  ο δισκος ή και ολα μαζι

οποτε εψαχνα κατι αλλο, δεν θελω να χαλασω και ενα σκασμο λεφτα απλα για να δω τι εχουν μεσα γιατι οπως το βλεπω δεν θα τους χρησιμοποιησω...

Μπορω να κανω κατι;

αυτό που έχεις μπαίνει πάνω στο ide της  μητρικής και δίνει έξοδο sata  Δεν κάνει όπως έγραψε και ο   tsonta    Θέλεις   αυτό  https://www.e-shop.gr/savio-ak-04-sata-ide-ide-sata-adapter-p-PER.771800  και με τον διακόπτη που έχει πάνω αλλάζει sata - ide η ide - sata Βάζεις jumper αν απαιτηθεί στο master η στο cs τροφοδοτείς την πλακέτα με ρεύμα αλλά και τον δίσκο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/8/2020 στις 4:45 ΜΜ, verylife78 είπε

την ειδα αυτη...ειδα και τα σχολια που την ακολουθουν, αν ειναι να σκασει ο μετασχηματιστης καθομαι στα αυγα μου.

και αφου ειχα πραγματα απλα πρεπει να βρω αν δουλευουν και πως

Εχω αντιγράψει καμιά πενηνταριά δίσκους, αλλά οκέι, όπως νομίζεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...