Προς το περιεχόμενο

Το S-Pen ίσως το δούμε για πρώτη φορά στη σειρά Galaxy S21


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η Samsung ενδέχεται να φέρει το S-Pen στην επόμενης γενιάς σειρά Galaxy S.

Το S-Pen της Samsung είναι άρρηκτα συνδεδεμένο με τη σειρά Note. Ωστόσο, αυτό ίσως αλλάξει στο προσεχές μέλλον, αφού η νοτιοκορεάτικη εταιρία σκέφτεται να φέρει το διάσημο stylus και στην επερχόμενη γενιά Galaxy S21.

Αναφορά από ένα κορεάτικο κατάστημα γράφει ότι η Samsung αναπτύσσει τη σειρά S21 με το κωδικό όνομα «Unbound». Παρόλο που μπορεί να υπάρχουν τρεις εκδόσεις του τηλεφώνου (Galaxy S21, Galaxy S21+ και Galaxy S21 Ultra), το S-Pen θα είναι διαθέσιμο μόνο στην high-end έκδοση Galaxy S21 Ultra.

Η αναφορά γράφει επίσης ότι δεν είναι σίγουρο ότι η Samsung θα κυκλοφορήσει ένα νέο Galaxy Note το δεύτερο εξάμηνο του επόμενου έτους. Αντ’ αυτού, μπορεί να προσφέρει απλώς το S-Pen με το Galaxy Z Fold 3. Αν συμβεί αυτό, το Galaxy Note 20 που κυκλοφόρησε πρόσφατα, μπορεί να είναι το τελευταίο τηλέφωνο της σειράς Note.

Ωστόσο, η Samsung μπορεί να αλλάξει και πάλι τα σχέδιά της. Η εταιρία ίσως χρειαστεί να πουλήσει περισσότερες αναδιπλούμενες συσκευές σε σύγκριση με το Note. Σύμφωνα με μια αναφορά του Sammobile, η Samsung αποστέλλει συνήθως πάνω από 10 εκατομμύρια συσκευές μέχρι το τέλος του έτους και αυτή τη στιγμή κατασκευάζει περισσότερα από 600.000 πάνελ για τις οθόνες των αναδιπλούμενων τηλεφώνων της.

Στο πρόσφατο παρελθόν, τα κορυφαία τηλέφωνα της Samsung ξεπέρασαν αρκετά το όριο των €1000. Ενώ πολλοί μπορεί να ενδιαφέρονται για αυτά τα τηλέφωνα, ίσως τελικά αναζητήσουν φθηνότερες εναλλακτικές λύσεις. Ωστόσο, με επιπλέον χαρακτηριστικά όπως το S-Pen, η Samsung ενδέχεται να είναι σε θέση να πείσει ορισμένους πελάτες να ξοδέψουν λίγα χρήματα παραπάνω για να αποκτήσουν ένα τηλέφωνο που υπερκαλύπτει τις καθημερινές τους ανάγκες, είτε μιλάμε για διασκέδαση είτε για εργασία.


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαχαχαχαχαχαχαχα

πως και δεν πήγε  s30 ... περίεργο.. S21... το μάρκετινγκ εκεί έχει πάθει κοκομπλόκο.. και το απέθαντο πενάκι θα γίνει πουτάνα τώρα? Μα πάνε καλά? Το μόνο που τους κρατούσε ήταν το note... 

Αν δεν κάνει κάτι η Samsung με τα κινητά (snapdragon και Ευρώπη) και τις τιμές της γενικά πιστεύω ότι χάνει συνεχώς πελάτες...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω δει πάρα πολύ κόσμο να έχει κινητό της σειράς Note και να μην έχει βγάλει ποτέ το s-pen. 

Επίσης τα τελευταία χρόνια από το note 8 και μετά σε μέγεθος και δυνατότητες οι σειρές Note και S έχουν γίνει ίδιες. 

Αυτό που με ανησυχεί ας το πούμε είναι ότι θα μειωθούν οι επιλογές σε ναυαρχίδες σε προσιτές τιμές και οι Κινέζοι που θα μπορούσε κάποιος να πει ότι είναι μια καλή εναλλακτική σε κινητά με δυνατότητες καλές έχουν πάρει φόρα να πάνε κι αυτοί σταθερά στα 1000 ευρώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Άρα καταργεί τη σειρά note κσι βάζει το πενακι  μόνο στο πολύ ακριβό s21 Ultra και στο ακόμα πιο ακριβό fold!

Μάλλον είναι  σαν να λέει στους αγοραστές της "αν θέλετε πενακι πρέπει να πληρώσετε πάνω από 1400€,τέρμα το φτηνό απλό note με πενακι"!

Αρνητική κίνηση όπως και να'χει για τους πελάτες  της...

Επεξ/σία από koutsis
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατοχος ενος note 9 (το οποιο ισως απο αυτα που διαβαζω να ηταν και το καλυτερο της σειρας) , εδω και ενα χρονο χρησιμοποιησα το πενακι λιγοτερο απο 5 φορες.

Ισως δεν ξερω καλα τις δυνατοτητες αυτου (που σιγουρα δεν τις ξερω) , ισως πραγματικα δεν χρειαζεται (τουλαχιστον σε μενα).

Για την ιστορια το note 9 ηταν επιλογη λογω πολυ καλης μπαταριας ,η οποια αν και μεταχειρισμενο και με τον snapdragon και δικαρτο) βγαζει μια με μιαμιση μερα (εχωντας σε καθημερινη βαση tethered πανω της τουλαχτισον μια συσκευη , κυριως οταν ειμαι στο δρομο) .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Galaxy mirage s2000

 

edit: Εδώ που τα λέμε ρε παιδιά ποσο παραγωγικός μπορεί να γίνει κάποιος στο κινητό με πενάκι. Μην τρελαθούμε κιόλας. Το ταμπλετ πάει και έρχεται αλλά το κινητό δεεεε....

Επεξ/σία από Hatsos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα αυτό που άρεσε πιο πολύ στη σειρά Note είναι το τετραγωνισμένο design της συσκευής. Αν αφαιρούσαν το πενάκι για μία αρκετά μεγαλύτερη μπαταρία ίσως το προτιμούσα. Μπορεί το πενάκι να μην είναι απαραίτητο σε κανέναν αλλά μου άρεσε που το είχα διαθέσιμο σε κάποιες περιπτώσεις. Ελπίζω να συνεχίσει η σειρά με τα στοιχεία που την ξεχώριζαν και όχι σα μία ακόμα συσκευή.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω και αρκετα χρονια λεω οτι η Samsung βγαζει ΠΑΡΑ πολλά μοντέλα. Για εμενα χρειάζεται 2 σειρες. A και S

A30, A50, A70, A90 για να καλύψει τιμές απο 100 μέχρι 600. S, S Ultra, S Pro (με Pen) για να καλυψει Premium, Ultra Premium και Pro. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγόρασα το Note 8 το 2019 (είχε βγει το note 9) στα 450€ περίπου που ήταν τέλεια τιμή. Το πήρα αποκλειστικά για το S - pen και μέχρι στιγμής είναι υπεραπαραίτητο. Ως φωτορεπόρτερ σημειώνω συνέχεια ονόματα όσων φωτογραφίζω. Αντί να έχω στυλο και notepad έχω απλά το Note 8 μου και τσακ μπαμ εγινε η δουλεια. Πάμε δεύτερο σενάριο χρήσης: Είμαι άνθρωπος που αν δεν οπτικοποιήσει κάτι δε μπορεί να το καταλάβει. Πολλές φορές χρειάζεται να εξηγώ σε κόσμο πράγματα. Απο δρόμους στην Αθήνα, κατόψεις σπιτιών που φωτογραφίζω, σχεδιαγράμματα για Η/Υ. Το τρίτο και πιο απλό σενάριο ρε παιδιά είναι το supermarket και όσα πρέπει να θυμηθώ άμεσα. Κάθε μέρα γράφω πολλές σημειώσεις και κάθε πρωί ανατρέχω σε αυτές ώστε να μην ξεχάσω τίποτα ενώ πολλές φορές η λειτουργία που μαρκάρεις κάτι απο screenshot και το κάνει κανονικό κείμενο με έχει βοηθήσει άπειρα.

Για κάποιους το κινητό είναι διασκέδαση και άλλους είναι εργαλείο δουλειά.  Για μένα είναι ένα πραγματικό εργαλείο δουλειάς που πρέπει ΠΑΝΤΑ να είναι έτοιμο να μου δώσει την πληροφορία που χρειάζομαι. Προερχόμενος απο σειρά S το Note ήταν πραγματική αναβάθμιση στην παραγωγικότητά μου και δε το αλλάζω με τίποτα. Αν για να κάνω ευκολότερα τη δουλειά μου χρειάζομαι 1500€ θα δώσω 1500€ γιατί ξέρω ότι θα τα πάρω πίσω. Θα ήταν πολύ ωραία αν μπορούσα να δώσω 1000€ ή 500€(το Note 9 είχε 850€ οταν πηρα note  8  ) και προφανώς θεωρώ τις τιμές εξωφρενικές αλλά αυτές είναι.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...