Προς το περιεχόμενο

Επικύνδυνες περιοχές Αθήνα


Despan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σας φιλαράκια!Κατεβαίνω Αθήνα για καμία εβδομάδα και θα ήθελα πολύ να επισκεφτώ το κέντρο.Έχω ακούσει πολλά όμως...Ποιες περιοχές,οδοί,στενά κλπ θεωρούνται επικύνδυνα και γιατί;Τα Αναφιώτικα,η Ακρόπολη,η Πλάκα,το Θησείο συμπεριλαμβάνονται σε επικύνδυνες περιοχές;

 

Επεξ/σία από Despan
  • Sad 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 127
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δηλαδή αν δεις έναν ναρκωμανη στα 200 μέτρα πάει θα πρέπει να φύγεις από Αθήνα? Η κοινή λογική λέει ότι δεν πάς όπου βλέπεις έλλειψη φωτός την νύχτα.

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από το Κολοκοτρωνίτσι θα κατέβεις; 

Γενική συμβουλή, να είσαι πάντα και παντού υποψιασμένος. 

Το ότι θα δεις πρεζακι στα 100 μέτρα δεν σημαίνει αυτόματα κίνδυνο για εσένα.

Α και μη κατέβεις με τίποτα χρυσές αλυσίδες και αηφον φάτσα φόρα ...

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, TriLoBiTe είπε

Σαφώς, έχεις κάτσει κι έχεις μελετήσει, μπράβο! Κάποιοι δρόμοι που θα σου πρότεινα: Ζήνωνος, Γερανίου, Ευριπίδου (όσο πιο αργά τόσο πιο καλά) Αξίζει να τους δεις

Α! Μην ξεχάσεις να περάσεις κι από πλατεία Βάθης

Γνωρίζω πως σε αυτές τις περιοχές/οδούς είναι αρκετά επικύνδυνα...

47 λεπτά πριν, ksiksoksa είπε

χαλαρωσε λιγο φιλε..αυτα που αναφερεις παντου υπαρχει περιπτωση να τα δεις..δηλαδη εκει που μενεις εσυ ειναι ολα αγγελικα πλασμενα?

Ναι,εδώ που μένω εγώ δεν υπάρχουν μετανάστες,τοξικομανείς,άστεγοι,κίνηση κλπ και γι αυτό δεν μπορώ να βγω και που έξω από τα νερά μου...Εσύ μπορεί να μένεις Αθήνα και να τε έχεις συνηθίσει,εγώ όμως όχι😇

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Despan είπε

Γνωρίζω πως σε αυτές τις περιοχές/οδούς είναι αρκετά επικύνδυνα...

Ναι,εδώ που μένω εγώ δεν υπάρχουν μετανάστες,τοξικομανείς,άστεγοι,κίνηση κλπ και γι αυτό δεν μπορώ να βγω και που έξω από τα νερά μου...Εσύ μπορεί να μένεις Αθήνα και να τε έχεις συνηθίσει,εγώ όμως όχι😇

που μενεις δηλαδη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.google.com/search?q=αθηνα+εγκληματικοτητα+περιοχες&oq=αθήνα+περιοχέσ

πρέπει να ξεκαθαρίσεις σε ποιές περιοχές σε ενδιαφερει να κινηθεις κ ποιές ώρες

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, TriLoBiTe είπε

Σαφώς, έχεις κάτσει κι έχεις μελετήσει, μπράβο! Κάποιοι δρόμοι που θα σου πρότεινα: Ζήνωνος, Γερανίου, Ευριπίδου (όσο πιο αργά τόσο πιο καλά) Αξίζει να τους δεις

Α! Μην ξεχάσεις να περάσεις κι από πλατεία Βάθης

Γνωρίζω ότι πλατεία Αμερικής,Θεάτρου,Βάθης,Μεταξουργείου,Ομόνοιας και οδοί Σωκρατους,Ζήνωνος,Γερανίου,Μενανδρου,Ευριπίδου,Τοσίτσα,Γ’ Σεπτεμβρίου,Αγίου Κωνσταντίνου,Χαλκοκονδύλη,Ξούθου,Κολωνός κλπ είναι αρκετά επικυνδυνα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Despan είπε

Γνωρίζω ότι πλατεία Αμερικής,Θεάτρου,Βάθης,Μεταξουργείου,Ομόνοιας και οδοί Σωκρατους,Ζήνωνος,Γερανίου,Μενανδρου,Ευριπίδου,Τοσίτσα,Γ’ Σεπτεμβρίου,Αγίου Κωνσταντίνου,Χαλκοκονδύλη,Ξούθου,Κολωνός κλπ είναι αρκετά επικυνδυνα.

Αμα πας Ακρόπολη όλα τα άλλα θα σου φαίνονται απλές οδοντόκρεμες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεις αυτά τα μέρη που λες, τα περισσότερα δεν έχεις λόγο να πας σαν επισκέπτης. Ότι είναι κεντρικός δρόμος γύρω από Ομόνοια, Μεταξουργείο και Πανεπιστήμιο είναι safe. Θα δεις το occasional πρεζόνι/dealer και καμία πουτ@ανα αλλά αν δεν θα έχεις θέμα. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, Despan said:

Γεια σας φιλαράκια!Κατεβαίνω Αθήνα για καμία εβδομάδα και θα ήθελα πολύ να επισκεφτώ το κέντρο.Έχω ακούσει πολλά όμως...Ποιες περιοχές,οδοί,στενά κλπ θεωρούνται επικύνδυνα και γιατί;Τα Αναφιώτικα,η Ακρόπολη,η Πλάκα,το Θησείο συμπεριλαμβάνονται σε επικύνδυνες περιοχές;

απλά για να σου συμπληρώσω

στην Αθήνα πρέπει να θεωρείς εκ προοιμίου ότι χρειάζεται να φυλάγεσαι γενικώς
ακόμα και σε περιοχές που μπορεί να ακούσεις ότι είναι κάπως safe, μπορεί να την πατήσεις

σε άλλες περιοχές μπορεί να είναι αναλόγως της ώρας, σε άλλες αναλόγως του στενού, σε άλλες 24/7
αλλού μπορεί να κινδυνεύεις να σου βγάλουν μαχαίρι και αλλού να σου κλέψουν το πορτοφόλι την ώρα που κάθεσαι για καφέ
και φυσικά μπορεί να βρεθούν σχόλια ότι ο όποιος φόβος είναι υπερβολικός

μάλλον αντίστροφα έπρεπε να το πιάσεις,
ποιές περιοχές και ποιές ώρες είναι πιο ασφαλείς, πώς είσαι διατεθειμένος να κινηθείς και με ποιό πλάνο (με αμάξι, με τα πόδια), για καφέ, για shopping κλπ) 
και για αυτό σου είπα ότι πρέπει να ξεκαθαρίσεις σε ποιές περιοχές και πότε σε ενδιαφέρει να κινηθείς

ελάχιστες είναι, ας πούμε είναι οι περιοχές που μπορείς να νιώθεις ασφαλής
μάλλον πέριξ του Προεδρικού Μεγάρου
όπου αλλού έχει ένα ρίσκο από μικρή ή μεγάλη εγκληματικότητα

Επεξ/σία από KoreanW
  • Like 2
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Despan είπε

Γνωρίζω ότι πλατεία Αμερικής,Θεάτρου,Βάθης,Μεταξουργείου,Ομόνοιας και οδοί Σωκρατους,Ζήνωνος,Γερανίου,Μενανδρου,Ευριπίδου,Τοσίτσα,Γ’ Σεπτεμβρίου,Αγίου Κωνσταντίνου,Χαλκοκονδύλη,Ξούθου,Κολωνός κλπ είναι αρκετά επικυνδυνα.

Δεν υπάρχει λόγος να πας εκει. Κανεις λογικός άνθρωπος δεν πλησιάζει - εκτός αν ειναι υποχρεωμένος.

Ερχεσαι Αθήνα όποτε πήγαινε πρωί ή απόγευμα να δεις το Σύνταγμα, την Ακρόπολη, περπατά στη Διονυσιου Αεροπαγίτου, κάνε μια βόλτα στην πλάκα στα κεντρικά στενάκια και μια χαρά 

  • Like 5
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...