Προς το περιεχόμενο

Επικύνδυνες περιοχές Αθήνα


Despan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ πάντως τον μεγαλύτερο φόβο τον έχω όταν περπατώ δίπλα σε κλούβες των ΜΑΤ, σε περιπολικά και σε αστυνομικά τμήματα. Στο κέντρο δεν είχα ποτέ θέμα, αν δεν κοιτάς σαν ασφαλίτης και ξέρεις που πας και τι λες είναι όλα κυριλλέ.

  • Like 3
  • Thanks 2
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 127
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγώ θα πω και το άλλο.Αν κατέβεις με σκοπό να δεις την Αθήνα και δεν δεις και τις περιοχές κάποιες τις αναφέρουν επικίνδυνες (προσωπικά δεν τις θεωρώ έτσι) δεν έχεις δει την Αθήνα αλλά κάποια άλλη πόλη.

Όπως είπαν κάποιοι προσέχουμε , δεν επιδεικνύουμε προκλητικά πλούτο και κανείς δεν θα μας ενοχλήσει.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 minutes ago, gorilas13 said:

Εγώ πάντως τον μεγαλύτερο φόβο τον έχω όταν περπατώ δίπλα σε κλούβες των ΜΑΤ, σε περιπολικά και σε αστυνομικά τμήματα. Στο κέντρο δεν είχα ποτέ θέμα, αν δεν κοιτάς σαν ασφαλίτης και ξέρεις που πας και τι λες είναι όλα κυριλλέ.

φοβάσαι μην πέσεις στην ώρα που κάνουν το ντου οι «αντιεξουσιαστές» με τις μολότωφ, τα καλάσνικωφ και τα στυλιάρια; :lol:

Επεξ/σία από KoreanW
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, KoreanW είπε

φοβάσαι μην πέσεις στην ώρα που κάνουν το ντου οι «αντιεξουσιαστές» με τις μολότωφ, τα καλάσνικωφ και τα στυλιάρια; :lol:

Όχι, συνήθως έχω στο μυαλό μου καμιά ρουκέτα ή ωρολογιακό μηχανισμό, αλλά απο τότε που παραδόθηκε ο Λουκάς τα πράγματα έχουν ηρεμήσει.

Τα ντου παίρνουν τον χρόνο τους και προλαβαίνεις και φεύγεις, σπάνια να γίνει καταδρομή και μόνο στα Εξάρχεια εάν έχει προηγηθεί κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως αθηναίος είχα να επισκεφθώ πολύ καιρό το Σύνταγμα βράδυ και το έκανα πρόσφατα για μια δουλειά. Δεν νομίζω να το ξανακάνω σύντομα, σαν τις βομβαρδισμένες περιοχές που βλέπουμε στα call of duty είναι. Απίστευτο χάλι.

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Confused 3
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πιο επικίνδυνο για κλοπές είναι το Μετρο και τα λεωφορεία...

Τωρα για να σε «σφάξουν»... αυτό μπορεί να γίνει οπουδήποτε... Αποφεύγεις τα στενάκια χωρίς φωτισμό και είσαι μια χαρά.

Αφου κατεβαίνεις για διακοπές το safe είναι να κινηθείς σαν τουρίστας και θα περάσεις μια χαρά.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Despan είπε

Γεια σας φιλαράκια!Κατεβαίνω Αθήνα για καμία εβδομάδα και θα ήθελα πολύ να επισκεφτώ το κέντρο.Έχω ακούσει πολλά όμως...Ποιες περιοχές,οδοί,στενά κλπ θεωρούνται επικύνδυνα και γιατί;Τα Αναφιώτικα,η Ακρόπολη,η Πλάκα,το Θησείο συμπεριλαμβάνονται σε επικύνδυνες περιοχές;

Δεν χρειαζεται να σκας για 1 εβδομάδα που θα μείνεις Αθήνα. 

Περιοχές επικίνδυνες με την έννοια ότι αν περάσεις από εκεί θα έχεις σοβαρό πρόβλημα ή κίνδυνο της σωματικής σου ακεραιότητας, μόνο σε κανένα Ζεφυρι, Μενίδι και ίσως μόνο το βράδυ. Δεν παίζει να περάσεις από εκεί. Κατά τα άλλα, μην κυκλοφορήσεις το βράδυ στην Μένανδρου και σε κάτι δρόμους πίσω από την Ομόνοια όπως και πέριξ της ΑΣΣΟΕ και της πλατείας Βικτωρίας, το πρωί δεν νομίζω να έχεις θέμα ούτε εκεί. Προσοχή στα ΜΜΜ και τα λεωφορεία κλέβουν πορτοφόλια τσάντες και κινητά για πλάκα. 

Σε περιοχές πέριξ της Ακρόπολης δεν έχεις να φοβάσαι κατι νομίζω. 

2 ώρες πριν, Despan είπε

Γνωρίζω ότι πλατεία Αμερικής,Θεάτρου,Βάθης,Μεταξουργείου,Ομόνοιας και οδοί Σωκρατους,Ζήνωνος,Γερανίου,Μενανδρου,Ευριπίδου,Τοσίτσα,Γ’ Σεπτεμβρίου,Αγίου Κωνσταντίνου,Χαλκοκονδύλη,Ξούθου,Κολωνός κλπ είναι αρκετά επικυνδυνα.

Σε μια από αυτές τις οδούς μένω και εγω. Είναι επικίνδυνα από λίγο ως πολύ το βράδυ το πρωί δεν έχεις θέμα έχω κυκλοφορήσει αρκετά από αυτές τις οδούς. 

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Despan είπε

Γεια σας φιλαράκια!Κατεβαίνω Αθήνα για καμία εβδομάδα και θα ήθελα πολύ να επισκεφτώ το κέντρο.Έχω ακούσει πολλά όμως...Ποιες περιοχές,οδοί,στενά κλπ θεωρούνται επικύνδυνα και γιατί;Τα Αναφιώτικα,η Ακρόπολη,η Πλάκα,το Θησείο συμπεριλαμβάνονται σε επικύνδυνες περιοχές;

Γενικά όπου δεις αστυνομία, άλλαξε κατεύθυνση.
Η πόλη μας τώρα με τον μεγάλο πρεζόδρομο και το συντριβάνι να κατουράνε τα πρεζάκια και να το πετάει πάνω με πίδακες είναι η πιο ασφαλής στον κόσμο.
Έχω μερικές ερωτήσεις για πολιτιστικούς λόγους, που αν θες απαντάς.
1) Πόσο χρονών είσαι; 
2) Έχεις ψηφίσει; 
3) Βλέπεις ειδήσεις από την τηλεόραση; 
4) Έχεις πάει σε καμιά άλλη πόλη ποτέ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο μακαρίτης ο παππούς μου μου έλεγε τους γραβατωμένους να φοβάσαι όχι τους υπόλοιπους. Και οι γραβατωμένοι συνήθως σε κυριλέ περιοχές κινούνται.😁🙃

 
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, 777andreas777 είπε

Γενικά όπου δεις αστυνομία, άλλαξε κατεύθυνση.
Η πόλη μας τώρα με τον μεγάλο πρεζόδρομο και το συντριβάνι να κατουράνε τα πρεζάκια και να το πετάει πάνω με πίδακες είναι η πιο ασφαλής στον κόσμο.
Έχω μερικές ερωτήσεις για πολιτιστικούς λόγους, που αν θες απαντάς.
1) Πόσο χρονών είσαι; 
2) Έχεις ψηφίσει; 
3) Βλέπεις ειδήσεις από την τηλεόραση; 
4) Έχεις πάει σε καμιά άλλη πόλη ποτέ;

1)Είμαι 20.

2)Εννοείται.

3)Ποιος δεν βλέπει;!

4)Ναι.Έχω επισκεφθεί.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
53 λεπτά πριν, valkon είπε

Ως αθηναίος είχα να επισκεφθώ πολύ καιρό το Σύνταγμα βράδυ και το έκανα πρόσφατα για μια δουλειά. Δεν νομίζω να το ξανακάνω σύντομα, σαν τις βομβαρδισμένες περιοχές που βλέπουμε στα call of duty είναι. Απίστευτο χάλι.

Τι ωρα περασες και ποια μερα αν επιτρεπεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Δεν χρειαζεται να σκας για 1 εβδομάδα που θα μείνεις Αθήνα. 

Περιοχές επικίνδυνες με την έννοια ότι αν περάσεις από εκεί θα έχεις σοβαρό πρόβλημα ή κίνδυνο της σωματικής σου ακεραιότητας, μόνο σε κανένα Ζεφυρι, Μενίδι και ίσως μόνο το βράδυ. Δεν παίζει να περάσεις από εκεί. Κατά τα άλλα, μην κυκλοφορήσεις το βράδυ στην Μένανδρου και σε κάτι δρόμους πίσω από την Ομόνοια όπως και πέριξ της ΑΣΣΟΕ και της πλατείας Βικτωρίας, το πρωί δεν νομίζω να έχεις θέμα ούτε εκεί. Προσοχή στα ΜΜΜ και τα λεωφορεία κλέβουν πορτοφόλια τσάντες και κινητά για πλάκα. 

Σε περιοχές πέριξ της Ακρόπολης δεν έχεις να φοβάσαι κατι νομίζω. 

Σε μια από αυτές τις οδούς μένω και εγω. Είναι επικίνδυνα από λίγο ως πολύ το βράδυ το πρωί δεν έχεις θέμα έχω κυκλοφορήσει αρκετά από αυτές τις οδούς. 

θα συμφωνήσω με τον φίλο βασίλη οποίος γνωρίζει την εταιρεία που εργάζομαι και που βρίσκεται αυτή στην περιοχή των εξαρχείων

όπως φυσικά γνωρίζει ότι έχω περάσει από όλες αυτές τις οδούς

όπως φυσικά γνωρίζει ότι μετακινούμε καθημερινά με τα ΜΜΜ και έχω μάθει όλα τα "καλά παιδιά" που κλέβουν πορτοφόλια/κινητά.

άρα συνοψίζοντας αν προσέχεις δεν κινδυνεύεις (τόσα χρόνια το κάνω) όχι εσύ φίλε μου που θα έρθεις για 1 εβδομάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Konstantinos92 είπε

Γιατί θα δει τι πάει να πει Αθηναϊκό χρήμα (ξέρω ακούγεται κάπως) και θα γνωρίσει και την αναπτυγμένη πλευρά της Αθήνας, δηλαδή δεν θα βλέπει μόνο την πλεμπα (ξέρω ακούγεται άσχημο και αυτό).

Δεν ακούγεται άσχημο. Είναι άσχημο.
Οι κανονικοί άνθρωποι δεν είναι πλέμπα. Τώρα αν την βρίσκεις με το να παρακολουθείς πώς ζουν οι πλούσιοι, αυτό είναι δικό σου θέμα. Αλλά αν θέλεις να γνωρίσεις την Αθήνα πρώτη φορά, το από πού ψωνίζει η Μενεγάκη δεν είναι αντιπροσωπευτικό μέρος.

  • Like 7
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μερικες γενικες συμβουλές:

1) Σταθμοί στους οποιους κλεβουν αρκετα ειναι οι: Βικτωρια, Ομονοια, Αττικη, Μοναστηράκι. Απεφυγε τους οσο γινεται ή απλα εχε το τσαντακι σου παντα μπροστα σου (οπτικη επαφη) και τιποτα πολυτιμο σε τσεπες. Επισης, συχνα σπρωχνουν απο πισω σου οταν περνάς να 'χτυπησεις' εισιτήριο ειτε για να περασουν την μπαρα τζαμπε μαζι σου ειτε για να σε κλεψουν αν προλαβουν.

2) Στον πεζοδρομο της Αδριανου (αναμεσα Μοναστηρακι κ Θησειο) γινεται συνηθως χαμος απο κοσμο, οπως και πλατεια Μοναστηρακιου, πεζοδρομο Ηφαιστου, Μητροπόλεως, Πανδροσου. Θα δεις πολλα γκρουπακια απο γυφτακια που τριγυρνανε κ πιεζουν να παρεις λουλουδικα ή ο,τι αλλο σκεφτουν. Μην πιασεις κουβεντουλα κ απεφυγε τα στα γρηγορα. Επισης, οταν κατσεις να πιεις καφεδακι, μην απλωνεις πραγματα αξιας στο τραπεζι, τα εντοπιζουν κι αυτα και δεν θες να ρισκάρεις να βρεθείς χωρις πορτοφολι κ κινητο.

3) Μην κυκλοφορεις με βλεμμα αγελαδας ή τουριστα, γενικα προσπάθησε να μην εισαι αφελης και να μην δειχνεις χαμενος. Να εχεις μελετησει την διαδρομη σου καθε φορα πριν ξεκινησεις, να εχεις και εναλλακτικες. Και απεφυγε τους δρομους που αναφερθηκαν ηδη.

4) Η Πλακα και τα Αναφιωτικα δεν θεωρούνται επικινδυνες περιοχες. Μπορεις να τις απολαυσεις ευκολα και εχουν ωραιες επιλογες αν θες να αραξεις.

5) Αναλογα ποσες μερες σκοπευεις να κυκλοφορεις με ΜΜΜ επελεξε να βγαλεις μαζεμενα τα αντιστοιχα εισιτηρια (πχ 24ωρο, 5 ημερων κλπ) αντι να στεκεσαι καθε φορά στις ουρές στα αυτοματα εκδοτηρια.

6) Κυριως στην Ερμου αλλα και σε αλλους εμπορικους δρομους θα σε πλησιαζουν νεαρες και νεαροι ειτε για να σου πουλησουν αρωματα ειτε θεραπειες σωματος σε ινστιτουτα λιγο πιο περα. Δεν τους ακολουθεις, δεν ασχολεισαι, τους προσπερνας. Οπως φυσικα δεν ασχολεισαι με τον καθενα που πουλαει ρολογια κ κινητα στη μεση του δρομου. Συνηθως ειναι κλεμμένα που θελουν να τα μοσχοπουλησουν.

7) Αν θες να κανεις τα ψωνια σου, οι εμπορικοί δρομοι με τα περισσοτερα -γνωστα- καταστηματα μαζεμενα ειναι η Ερμου, η Πατησιων, η Σκουφα, η Αιολου, η Αγιου Μαρκου, η Σταδιου. Για ψωνια σε εμπορικα κεντρα κ πολυκαταστηματα επιλεγεις ειτε Attica & Hondos Centre ειτε παιρνεις ηλεκτρικο κ ανεβαινεις σταθμο Νερατζιωτισσα στο Mall ειτε παιρνεις μετρο και πας Αγιο Δημητριο στο Athens Metro Mall.

Επεξ/σία από *nenya*
  • Like 5
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...