Προς το περιεχόμενο

Επικύνδυνες περιοχές Αθήνα


Despan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 hours ago, Despan said:

Γνωρίζω πως σε αυτές τις περιοχές/οδούς είναι αρκετά επικύνδυνα...

Ναι,εδώ που μένω εγώ δεν υπάρχουν μετανάστες,τοξικομανείς,άστεγοι,κίνηση κλπ και γι αυτό δεν μπορώ να βγω και που έξω από τα νερά μου...Εσύ μπορεί να μένεις Αθήνα και να τε έχεις συνηθίσει,εγώ όμως όχι😇

Αφού δεν υπάρχει αυτός ο υπόκοσμος εισαι καλα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 127
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, Konstantinos92 είπε

Γιατί θα δει τι πάει να πει Αθηναϊκό χρήμα (ξέρω ακούγεται κάπως) και θα γνωρίσει και την αναπτυγμένη πλευρά της Αθήνας, δηλαδή δεν θα βλέπει μόνο την πλεμπα (ξέρω ακούγεται άσχημο και αυτό).

Επισης είναι άσχημο να δει τα κότερα στην Βουλιαγμένη από κοντά η στο Λαυριο? 

Ο παππούς έλεγε μπούρδες με όλο τον σεβασμό.

Σιγά την ανάπτυξη. Γύφτο-μαγάζα μαφιόζων, βρωμάει ο τόπος βοθρυλα όπου κάτσεις έξω, κίνηση το πρωί, σκοτώνονται στους δρόμους το βράδυ με τα «τίμια» λεφτά που έχουν κάνει γύφτο-άμαξα και λαδωμένο δίπλωμα και έχει γεμίσει ο τόπος εκκλησάκια.

Το σχόλιο σου αποδεικνύει πως και λίγα έλεγε ο παππούς του.

Επεξ/σία από 777andreas777
  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, Konstantinos92 είπε

 

Ο παππούς έλεγε μπούρδες με όλο τον σεβασμό.

Φίλε το κλεφτρόνι και ο πορτοφολάς της Ομόνοιας άντε να σου πάρει το τσαντάκι με 20-50-100 ευρώ (και πολλά λέω λόγω κάρτας) ή ένα κινητό αν δεν προσέχεις ενώ ο γραβατωμένος μπορεί να σου πάρει και το σπίτι και να μην καταλάβεις τίποτε.

Στο χρηματιστήριο το 99 οι γραβατωμένοι τα αρπάξανε.

Επεξ/σία από papoys1
  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικά έλεγε βλακείες,

τίμιοι και ανέντιμοι υπάρχουν και στις κυριλέ και στις μη κυριλέ περιοχές
να φυλάγεσαι ανεξαιρέτως και από τους γραβατωμένους και από τους υπόλοιπους
εκτός αν είσαι από αυτούς που προτιμούν να γίνουν θύμα της μιας υποκατηγορίας

όσο για αυτό που πρέπει να δει στην Αθήνα ο ts
ασφαλώς και θα πρεπει να γνωρίσει ολόκληρη την εικόνα της πόλης,
κυριλέ ξεκυριλέ,
η πόλη δεν έχει σύνορα αλλά είναι ένα σύνολο

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, KoreanW είπε

βασικά έλεγε βλακείες,

τίμιοι και ανέντιμοι υπάρχουν και στις κυριλέ και στις μη κυριλέ περιοχές
να φυλάγεσαι ανεξαιρέτως και από τους γραβατωμένους και από τους υπόλοιπους
εκτός αν είσαι από αυτούς που προτιμούν να γίνουν θύμα της μιας υποκατηγορίας

όσο για αυτό που πρέπει να δει στην Αθήνα ο ts
ασφαλώς και θα πρεπει να γνωρίσει ολόκληρη την εικόνα της πόλης,
κυριλέ ξεκυριλέ,
η πόλη δεν έχει σύνορα αλλά είναι ένα σύνολο

Θα συμφωνήσω αν δεν πας στου Ψυρρή για ουζάκι και στο Μοναστηράκι για μπύρα που είναι γύρω από κόκκινους δρόμους δεν έχεις δει τίποτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, papoys1 said:

Θα συμφωνήσω αν δεν πας στου Ψυρρή για ουζάκι και στο Μοναστηράκι για μπύρα που είναι γύρω από κόκκινους δρόμους δεν έχεις δει τίποτε.

βασικά διαφωνώ με τα παραπάνω σχόλιά σου

με την έννοια ότι σαφώς θα πάει κάποιος και στο Μοναστηράκι αλλά και στο Golden Hall
και διαφωνώ με το σχόλιο να φοβάσαι τους γραβατωμένους

τα ρούχα δεν κάνουν τον παπά
και δεν υπάρχει ταξικός χαρακτήρας στην μπάζα

τέλος πάντων

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, papoys1 είπε

Φίλε το κλεφτρόνι και ο πορτοφολάς της Ομόνοιας άντε να σου πάρει το τσαντάκι με 20-50-100 ευρώ (και πολλά λέω λόγω κάρτας) ή ένα κινητό αν δεν προσέχεις ενώ ο γραβατωμένος μπορεί να σου πάρει και το σπίτι και να μην καταλάβεις τίποτε.

Δεν έχει λογική αυτό που λες, τσουβαλιαζει κόσμο διχως νόημα. 

Καποιος με σακάκι και γραβάτα μπορεί να είναι εργαζόμενος που υποχρεούται να τα φορέσει στην εργασία του ή δικηγόρος πχ. 

Τι θα πει μπορεί να σου πάρει το σπίτι; Αν εσύ ή κάποιος χρωστάει αρκετά λεφτά και δεν πληρώνει θα ακολουθήσουν κάποιες διαδικασίες. Και ο πρεζάκιας μπορεί να σε μαχαιρώσει αν αντιδράσεις και να χάσεις την ζωη σου. 

Το ότι είπε κάτι ένας μεγάλος άνθρωπος λόγω προφανώς κάποιων βιωμάτων, είναι μεν σεβαστό αλλά όχι απαραίτητα και σωστό. 

Και ο πατέρας ενός φίλου στα 80 του πλέον λέει ότι αν όλος ο πλανήτης δεν είχε σύνορα δεν θα υπήρχαν πολεμοι και τσακωμοι, μπούρδες φυσικά αφού τσακωμοι γίνονται και εντός συνόρων, εμφύλιοι πολεμοι κτλ. 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Despan είπε

Γεια σας φιλαράκια!Κατεβαίνω Αθήνα για καμία εβδομάδα και θα ήθελα πολύ να επισκεφτώ το κέντρο.Έχω ακούσει πολλά όμως...Ποιες περιοχές,οδοί,στενά κλπ θεωρούνται επικύνδυνα και γιατί;Τα Αναφιώτικα,η Ακρόπολη,η Πλάκα,το Θησείο συμπεριλαμβάνονται σε επικύνδυνες περιοχές;

Φίλε μου μιας και έρχεσαι καλοκαιράκι θα σου πρότεινα να αφήσεις το κέντρο... Τώρα είναι για θαλασσα! Να πας στο Σούνιο, στη Γλυφάδα, στην Ανάβυσσο για ψαράκι, στο σχοινιά για μπανάκι. Ιδέα λέω, αν θες οπωσδήποτε κέντρο δεν έχω να πω πολλά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και εγω απο το χωριο που ηρθα πριν πολλα χρονια εναν φοβο τον ειχα.

 

 

Το Βασικο ειναι που θα μενεις και πως θα κινεισαι?

 

Γενικα ο μοναδικος κινδυνος ειναι σε πορτοφολια, κινητα ειδικα σε Μετρο/Ηλεκτρικο. Επισης οπου υπαρχει συνωστισμος. Οχι τσαντες στην πλατη, πορτοφολια στην κωλοτσεπη κτλ

 

Ειδικα αν ερχεσε σαν τουριστας δεν θα πας στην Βικτωρια 2 το βραδυ δεν εχει και τι να κανεις. γενικα δεν θα βρεθεις σε κακοφημη περιοχη αν δεν θελεις και ακομα και σε κακοφημη περιοχη να βρεθεις οι πιθανοτητες να παθεις κατι ειναι πολυ μικρες. 

 

 

Θεωρω την Αθηνα πολυ πιο ασφαλη απο ολες τις Ευρωπαικες πρωτευουσες. Εχε παντα το νου σου στα πραγματα σου και εαν στην ελαχιστη πιθανοτητα που θα στην πεσει καποιος απλα δωσε κινητο/πορτοφολι και φυγε

 

Αν δεν κανεις κατι να προκαλεσεις (να κατεβεις πειραια με μπλουζα του παναθηναικου) και εχεις το νου σου σε κινητο πορτοφολι δεν εχεις κατι να φοβασαι

 

Επεξ/σία από imr
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 χρόνια έμεινα Εξάρχεια. Περπατούσα όλο το κέντρο, όλες τις ώρες (εκτός από την κάτω πλευρά της Ομόνοιας γιατί δεν είχα δουλειά εκεί) και ποτέ δεν ανησύχησα. Μην προκαλείς με αλυσίδες και κινητά σε κοινή θέα και θα είσαι μια χαρά

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα κατέβεις σαν άνθρωπος για την βολτα σου και οχι σαν trapper....(λογο ηλικας)

Οτι και να σου πουμε μπορει την στιγμη που θα κατεβεις το λεωφορείο να σε κλεψουν...τι θα πεις? Οτι δεν σε προειδοποιήσαμε?

Οποτε...κίνησε με την μαζα και οπου βλεπεις κοσμο..

Παντα να εχεις τα ματια σου 14 και τον νου σου στα πραγματα που κουβαλας οτι αξιας και να ειναι.

Αν εχεις το ενστικτο της επιβίωσής οταν δεις ατομο που θελει το κακο σου θα το καταλαβεις.
Επισης θα καταλαβεις και την "κακη" περιοχη...

Ολα αυτα με την προιοποθεση να εχεις τα ματια σου ανοιχτα..


Τωρα....αν σου την πεσει κανενα γκομενακι στον δρομο εεεε μην το διωξεις :P

  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 ώρες πριν, papoys1 είπε

Ο μακαρίτης ο παππούς μου μου έλεγε τους γραβατωμένους να φοβάσαι όχι τους υπόλοιπους. Και οι γραβατωμένοι συνήθως σε κυριλέ περιοχές κινούνται.😁🙃

 

Πάντως για επαγγελματική υποχρέωση χρειάστηκε πριν λιγα χρόνια να επισκεφτώ κοστουμαρισμένος (light χωρις γραβάτα)  ένα ξενοδοχείο κοντα στην κουμουνδουρου και ήταν τραυματική εμπειρία παρόλο που περπάτησα μονο καμμια 100αρια μέτρα απο το αυτοκίνητο στο ξενοδοχείο μέρα μεσημέρι.

Δεν μου έκαναν τίποτε αλλά μόνο και μόνο να βλέπεις δεκάδες κεφάλια να γυριζουν απότομα και να σε καρφώνουν αρκει...

 

 

Επεξ/σία από pdionisis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, *nenya* είπε

Σταθμοί στους οποιους κλεβουν αρκετα ειναι οι: Βικτωρια, Ομονοια, Αττικη, Μοναστηράκι. Απεφυγε τους οσο γινεται ή απλα εχε το τσαντακι σου παντα μπροστα σου (οπτικη επαφη) και τιποτα πολυτιμο σε τσεπες.

Επίσης να σημειώσουμε οτι ανεξαρτήτως φόβου κλοπής ή οχι, όσοι κυκλοφορούνε στα μμμ με backpacks -ανεξάρτητα μεγέθους- πρέπει είτε να τα έχουν χαμηλά στο πλάι στο χέρι, είτε κρεμασμένα μπροστά στο στήθος. Είναι άκρως ενοχλητικό να μπαίνει ο καθένας με το 30λιτρο στην πλάτη και να σπρώχνει/κοπανάει χωρίς καν να το καταλαβαίνει. Χώρια που έτσι πιάνεις και περισσότερο χώρο, και σε ένα φίσκα βαγόνι αυτό παίζει ρόλο.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 26/8/2020 στις 11:34 ΠΜ, Despan είπε

Γεια σας φιλαράκια!Κατεβαίνω Αθήνα για καμία εβδομάδα και θα ήθελα πολύ να επισκεφτώ το κέντρο.Έχω ακούσει πολλά όμως...Ποιες περιοχές,οδοί,στενά κλπ θεωρούνται επικύνδυνα και γιατί;Τα Αναφιώτικα,η Ακρόπολη,η Πλάκα,το Θησείο συμπεριλαμβάνονται σε επικύνδυνες περιοχές;

Για μια πυκνοκατοικημένη πόλη ~6.64 εκατομμυρίων, μια χαρά είναι η Αθήνα.

Το κέντρο δε διέπουν ιδιαίτεροι περιορισμοί για λόγους επικινδυνότητας. Αυτό, όσο προσέχεις στα πλαίσια της κοινής λογικής.

Ο μεγαλύτερός σου φόβος στο κέντρο είναι μη σε κλέψουν. Για να γίνει αυτό, πρέπει να είσαι εύκολος στόχος (εμφανή και εύκολα προσβάσιμα πράγματα σε εξωτερικές τσέπες/τσάντες).

Υπάρχουν πολλά αλάνια στο κέντρο που μπορούν να σου πάρουν κινητό ή πορτοφόλι, χωρίς να καταλάβεις καν ότι κάποιος βρέθηκε δίπλα σου. Ένα βράδυ (2+AM) καθόμασταν σε παγκάκι ακριβώς δίπλα από το συντριβάνι στην Πλατεία Συντάγματος, δεν υπήρχε ψυχή σε ακτίνα 200 μέτρων γύρω μας - νέκρα, και ένα ζευγάρι αστυνομικών στην Ερμού. Το κινητό μου έγινε καπνός μέσα σε δευτερόλεπτα, το είχα ακουμπήσει δίπλα μου και δε το πρόσεξα για το πολύ 10-15 δεύτερα. Δεν είδαμε να πλησιάζει κανείς, δεν υπήρχε ψυχή πουθενά, και όλος ο χώρος ανοιχτός. Χαλάλι του μάγκα.

Επεξ/σία από snapshot-
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, helicoid είπε

το 30λιτρο στην πλάτη και να σπρώχνει/κοπανάει χωρίς καν να το καταλαβαίνει. Χώρια που έτσι πιάνεις και περισσότερο χώρο, και σε ένα φίσκα βαγόνι αυτό παίζει ρόλο.

Μαλλον εμενα εχεις δει :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...