Προς το περιεχόμενο

Επικύνδυνες περιοχές Αθήνα


Despan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με 2 κουβέντες θα σου έλεγα ότι γύρω από την Ομόνοια και προς πλατεία Καραισκάκη είναι πιο επικίνδυνα ενώ γυρω από το Σύνταγμα είναι καλύτερα. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 127
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στην Βαρκελώνη το 2008 έγινε φόνος έξω από το hostel που έμενα. Είδα το πτώμα σκεπασμένο με σεντόνι. Για να είμαι όμως ειλικρινής, το 2004 στη Ραφήνα έγινε δολοφονία δέκα μέτρα μακριά μου με μαχαίρωμα, εκεί είδα τον άνθρωπο να ψυχορραγεί μέχρι που "έφυγε". Όποιος θέλει μπορώ να τον βγάλω για καφέ, ίσως βιώσει εμπειρία ζωής..!

Παντού υπάρχουν κίνδυνοι, απλά στο κέντρο γύρω από την Ομόνοια υπάρχει πολύ συσσωρευμένη κακομοιριά με ο,τι αυτό συνεπάγεται. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 26/8/2020 στις 3:09 ΜΜ, kalmik είπε

Φανταστείτε την κουβέντα αυτή να γινόταν δεκαετία 1980. Θα μας είχαν περάσει για τρελούς. Θα έλεγαν μα στο Λος Άντζελες νομίζετε ότι βρίσκεστε; Δυστυχώς όλα τα σκ...ά έχουν συμβεί

Τα ίδια λέγανε και δεκαετία 80. Από τότε που γεννήθηκα "ντητρόιτ γιναμε". Όσοι μεγαλώσαμε επαρχία ειδικά από τα κανάλια και τις εφημερίδες παίρναμε μια εικόνα της Ομόνοιας σα να ήταν το thunderdome του mad max.

Επί της ουσίας αν βρεθείς πρώτη φορά χωρίς ντόπιους Αθηναίους στην παρέα, αυτά που πρότειναν οι φίλοι πάνω είναι ασφαλή (αρεοπαγίτου, πλάκα, μοναστηράκι, ακρόπολη). Λίγη αυξημένη προσοχή για πορτοφόλια και τσάντες σε τουριστικά μέρη πάντα χρειάζεται, αλλά δεν κινδυνεύεις με βιαιη εγκληματικότητα.

Το λιμανάκι του Πειραία μου φάνηκε όμορφη περιοχή επίσης και θυμίζει παραλιακή Θεσσαλονίκης.

Επεξ/σία από taris
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, imr είπε

Εχω αφησει το αυτοκινητο με ανοιχτα παραθυρα βραδυ (9-11?) Στην πλατεια βικτωριας επι της αριστοτελους.

Ειχα και πραγματα και ενα 20ευρω στο ντουλαπακι. Οταν γυρισα δεν ειχε γινει το παραμικρο, ολα στη θεση τους.  Οπως τα λενε μερικοι θα επρεπε να ειχα βρει μονο το σασι

Στην Βαρκελωνη και την Ρωμη εχω χεστει πανω μου. Στην Αθηνα δεν εχω φοβηθει ποτε ακομα και σε "κακοφημες" περιοχες

Καλά αυτό δεν λέει κάτι, και σε εμάς έχει συμβει 2 φορές να ξεχάσει τα κλειδιά της η μητέρα μου από το εξωτερικό μέρος της κλειδαριάς της εξώπορτας, η εξώπορτα ήταν στο πεζοδρόμιο όχι εσωτερική, τα κλειδιά τα βρήκαμε την άλλη ημέρα εκεί και δεν τα είχε πάρει κανένας. Στο Μεταξουργείο μέχρι πριν 2 χρόνια θυμάμαι αρκετά περιστατικά διάρρηξης αυτοκινήτων καθώς και Εξάρχεια και αλλού, κάποιοι στήνουν καραούλι και κοιτανε αν αυτός που θα παρκάρει θα βάλει τίποτα στο πορτμπαγκάζ θα κλειδώσει και θα φύγει, επίσης κοιτάνε για κερματα και λεφτά από το τζαμι. Ήσουν απλά τυχερός. Το αυτοκίνητο στο κέντρο δεν είναι ασφαλές και κινδυνεύει περισσότερο να στο διαρρηξουν από ότι να την πέσουν σε πεζό. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχουν επικίνδυνες περιοχές, υπάρχουν άνθρωποι που δεν είναι αρκετά σκληροί. Προτείνω 2 έτη σε κραβμ μάγκα και μετά πας Αθήνα να είσαι σίγουρος.

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αληθεια ειναι οτι ποιο παλια ειχε γινει μια μικροσυμπλοκη με αστυνομικους(με φωτια σε καταστημα) και αναρχικους 10 το πρωι στα εξαρχεια..οπου μεσα σε μιση ωρα εχε τελειωσει..
Εγω επρεπε να παω εκεινη την στιγμη σε αυτη την περιοχη...να σημειωθεί οτι και εγω απο επαρχεια ειμαι... και οταν τελικα πηγα μετα απο μια ωρα (για να ειμαι safe..τρομαρα μου) το ειπα σε καποιους ντοπιους και εβαλαν τα γελια :P

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα σε κάθε τοπικ που ανοίγει θα βγει ο χ κάτοικος της χ περιοχής να πει «εγώ μένω εκει κι ειναι ολα πρίμα 20 χρονια τωρα, μια χαρά»

Η αλήθεια ειναι πως κάποιες περιοχές ειναι υποβαθμισμένες με ο,τι αυτο συνεπάγεται ως προς το θεμα ασφάλεια. 

Τα υπόλοιπα ειναι στρουθοκαμηλισμός 

  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, margaritagr είπε

Η αλήθεια ειναι πως κάποιες περιοχές ειναι υποβαθμισμένες με ο,τι αυτο συνεπάγεται ως προς το θεμα ασφάλεια. 

Τα υπόλοιπα ειναι στρουθοκαμηλισμός 

Το ότι μια περιοχή είναι υποβαθμισμένη δεν σημαίνει απαραίτητα ότι υπάρχει θέμα ασφάλειας. Βλέπουμε και στην Βούλα ας πούμε, που τα Drive by της μαφίας κοντεύουν να γίνουν "Απλή Τετάρτη", όπως και οι διαρρήξεις.

Εγκληματικότητα υπάρχει παντού και πάντα. Είτε στην Αθήνα είτε στο Παρίσι είτε στο Los Angeles. Υπάρχει εγκληματικότητα στο κέντρο της Αθήνας; Σαφώς. 

Είναι η πραγματική εικόνα όπως την παρουσιάζουν τα Media; Σε καμία των περιπτώσεων!

  • Like 4
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, phanispal είπε

Είναι σα να λες ότι παντού τα ίδια είναι.

Δεν είπα ότι είναι παντού τα ίδια. 

Η Αθήνα έχει εγκληματικότητα. Αλλού λίγη και αλλού αρκετή. Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι η Αθήνα γενικά είναι μια Safe πόλη. Που δεν υπάρχει λόγος να φοβάσαι όπου και να είσαι. Είτε στην Ομόνοια είτε στην Γλυφάδα.

Όποιος ψάχνει για πραγματική εγκληματικότητα, ας κοιτάξει πρωτεύουσες του εξωτερικού. Και ξαναμιλάμε μετά.

 

 

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ΟΚ, είναι θέμα οπτικής γωνίας τότε.

Μάλλον για κάποιους εγκληματικότητα είναι να παραμονεύει μόνιμα κίνδυνος, είτε στο σπίτι τους είτε στο σουπερμάρκετ είτε στη βόλτα με πολύ υψηλά ποσοστά πιθανοτήτων να φάνε πέσιμο, και άλλοι βγαίνουν απ' το comfort zone τους με πολύ μικρότερα ποσοστά.

Έτσι όπως το θέτεις εσύ, ναι, σε γενικές γραμμές η Αθήνα είναι safe, απ' την άποψη ότι θα βγεις έξω για δουλειές και δε θα στην πέσουν στα πρώτα λεπτά. Θα σταθμεύσεις κάπου περιμένοντας κάτι και δύσκολα θα φας πέσιμο με όπλα/μαχαίρια να στα πάρουν όλα ή να σε φάνε λάχανο. Εμένα όμως αυτό δε μου λέει ότι δεν τρέχει κάστανο, ούτε ότι η Αθήνα είναι safe πόλη.

Ένα παράδειγμα: όσες φορές έχει τύχει να περάσω απ' τη Γερανίου, δεν έγινε κάτι. Δε γυρνάω να πω ότι η Γερανίου είναι safe στενό. Άμα είσαι μάγκας άραξε καμιά ώρα εκεί να δούμε τι θα γίνει. Προφανώς δεν υπάρχει λόγος να κάνει κανείς κάτι τέτοιο, απλά να ξέρουμε τι λέμε. Δηλαδή όλοι αυτοί που έχουν κάνει τις επιχειρήσεις τους φρούρια είναι υπερβολικοί. Ο άλλος που έχει βάλει κάγκελα φυλακής στην είσοδο του ξενοδοχείου του είναι βλαμμένος. Αλλά όχι, αυτά είναι υπερβολές των ΜΜΕ.

Και τέλος πάντων, αν θεωρείς την Αθήνα safe πόλη, φαντάσου τι θα έλεγες για περιοχή σαν το Καρπενήσι απ' όπου κατάγεται o/η TS (στην οποία παρεμπιπτόντως έχω ζήσει για κάποια χρόνια), που είναι η μέρα με τη νύχτα στο θέμα της εγκληματικότητας.

Επεξ/σία από phanispal
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, phanispal είπε

Ένα παράδειγμα: όσες φορές έχει τύχει να περάσω απ' τη Γερανίου, δεν έγινε κάτι. Δε γυρνάω να πω ότι η Γερανίου είναι safe στενό. Άμα είσαι μάγκας άραξε καμιά ώρα εκεί να δούμε τι θα γίνει. Προφανώς δεν υπάρχει λόγος να κάνει κανείς κάτι τέτοιο, απλά να ξέρουμε τι λέμε. Δηλαδή όλοι αυτοί που έχουν κάνει τις επιχειρήσεις τους φρούρια είναι υπερβολικοί. Ο άλλος που έχει βάλει κάγκελα φυλακής στην είσοδο του ξενοδοχείου του είναι βλαμμένος. Αλλά όχι, αυτά είναι υπερβολές των ΜΜΕ.

Το θέμα είναι ότι η Γερανίου αποτελεί έναν δρόμο που όντως είναι γκέτο και δεν θα ήθελες να βρεθείς. Αλλά αυτοί οι -λίγοι- δρόμοι δεν καθιστούν ολόκληρο το κέντρο της Αθήνας σαν μια περιοχή που μόλις πέσει ο ήλιος τρέχουν όλοι να αμπαρωθούν στα σπίτια τους.

Κέντρο της Αθήνας είναι η Κυψέλη, οι Αμπελόκηποι, τα Σεπόλια, τα Πατήσια, ο Αγ. Παντελεήμονας και πολλές ακόμα περιοχές. Που ναι μεν έχουν και αυτές έναν βαθμό εγκληματικότητας. Αλλά γκέτο με τον τρόπο που το έχουν στο μυαλό τους οι περισσότεροι που σπάνια περνάνε και ενημερώνονται από τα χολιγουντιανά ρεπορταζ των ΜΜΕ, δεν είναι. Σε αυτό ήθελα να καταλήξω εξ αρχής.

 

  • Like 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάντως να πούμε ότι το τελευταίο 8μηνο υπάρχουν συχνές περιπολίες ΔΙΑΣ / ΔΡΑΣΗ σχεδόν σε όλο το κέντρο ενώ και καθαρισμοί δρόμων και πεζοδρομίων γίνονται, τις πρόαλλες πέρασα από Σύνταγμα και μύριζαν τα πεζοδρόμια φρεσκοσαπουνισμένα και έπαθα πλάκα που δεν εντόπιζα τη πάλαι ποτέ κατουρίλα. Φυσικά δεν υπάρχει λόγος να ρισκάρεις βραδυνή βόλτα σε μικρούς, στενούς δρόμους πέριξ της Ομόνοιας και του Μεταξουργείου λόγω έντονης γκετοποίησης.

Εγώ όταν βγαίνω κέντρο, κατα την επιστροφή για Περιστέρι διασχίζω την Σοφοκλεόυς (κάτω από την Αθηνάς) για να βγω γρήγορότερα Λένορμαν. Ε πολλές φορές η εικόνα που συναντάω εκεί μέσα στα στένα είναι απερίγραπτη, εως και επικίνδυνη ενδεχομένως, αν βρεθείς τη λάθος στιγμή, αν και εκεί πολλά βράδυα πλέον υπάρχει βαν της αστυνομίας με πανοπλους αστυνομικούς.

Με λίγα λόγια φίλε τα βασικά να έχεις στο μυαλό σου, ο,τι ειπώθηκε παραπάνω, αποφεύγεις στενούς και κακοφωτισμένους δρόμους περιξ της Ομόνοιας - Μεταξουργείου και θα είσαι just fine.  Η Αθήνα είναι πολύ ζωντανή πόλη, ίσως φέτος λόγω κορωνουιού όχι και τόσο, αλλά αν προσέχεις και τηρείς τα βασικά και αυτονόητα δεν χρειάζεται να ανησυχείς, απόλαυσε την γιατί είναι πραγματικά όμορφη. Καλές βόλτες!

 

P.S. Αν γενικά δε θέλετε να φύγετε από κέντρο, κάνετε μια υπαναχώρηση και επισκεφθείτε τουλάχιστον το Κέντρο Πολιτισμού Ιδρυμα Σταύρος Νιάρχος, αξίζει.

 

Επεξ/σία από JimxxZe
  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 26/8/2020 στις 12:00 ΜΜ, Despan είπε

Γνωρίζω ότι πλατεία Αμερικής,Θεάτρου,Βάθης,Μεταξουργείου,Ομόνοιας και οδοί Σωκρατους,Ζήνωνος,Γερανίου,Μενανδρου,Ευριπίδου,Τοσίτσα,Γ’ Σεπτεμβρίου,Αγίου Κωνσταντίνου,Χαλκοκονδύλη,Ξούθου,Κολωνός κλπ είναι αρκετά επικυνδυνα.

Δδλ ζω την ζωή στα άκρα κάθε φορά που κατεβαίνω Αθήνα... 😎 😋Bad to the bone...

Επεξ/σία από evabb
  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...