Προς το περιεχόμενο

Επικύνδυνες περιοχές Αθήνα


Despan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

2 minutes ago, airtrelomike13 said:

Αν δεν πειράζετε κανέναν, κανένας δεν έρχεται να σε πειράξει και χωρίς λόγο. Εγώ αυτό ξέρω

Γεννήθηκα στην ΑΘήνα το 1993. Στα παλιά καλά Πατήσια. Μετά φύγαμε για νησί, λόγω μετάθεση του πατέρα μου.. Ναι τώρα αν περάσω από εκεί από τα Πατήσια, έχουν αλλάξει αρκετά, ωστόσο κανένας δεν με ενόχλησε. Το ότι υποβαθμίστηκαν περιοχές και γίνονται επεισόδια-φασαρίες μεταξύ ανθρώπων ξένης καταγωγής αυτό γίνεται και υφίστανται. Αυτά παρεξηγούν τα media και τα παρουσιάζουν όλα, λες και η Αθήνα είναι Σικάγο.

Για το τόπικ, θα έλεγα καλές περιοχές , λαικές που λέμε είναι η Ηλιούπολη, Καισαριανή, Νέα Σμύρνη, Πανόρμου, και Ζωγράφου. Προσωπικά μ αρέσει και το παρεξηγημένο Παγκράτι, όπως και η Κυψέλη. Δυστυχώς, υπάρχουν περιοχές στην Αθήνα που πας, και είναι άλλος κόσμος, που σε κάνει να αναρωτιέσαι, ότι η περιοχή δεν ανήκει στην ΑΘήνα. Αισθάνεσαι λίγο περίεργα. Η κάθε περιοχή στην Αθήνα έχει διαφορετικό συναίσθημα. Όμως πιστέψτε με έχω δει στο Παρίσι να κλέβουν μέσα στο μετρό, οπότε υπάρχουν Ευρωπαικές πρωτεύουσες με περισσότερη εγκληματικότητα αλλά και καλύτερη ασφάλεια. Στα μείον της Αθήνας, η ελλειψη καθαριότητας αν και με το καινούρο Δήμαρχο βλέπω μια διαφορά. 

Τώρα αν βγαίνετε το βράδυ και γυρνάτε πίσω μόνοι τι να πω. ΔΕΝ ξέρω. δεν έχει τύχει να με πειράξει κάποιος

Τώρα αν έχει λεφτά κάποιος καλό είναι να μένει Ν.Ηράκλειο, Νέο Κόσμο που ειναι πιο καλες περιοχες απο αποψη ποιοτητας.

Νέο Ηράκλειο με Νέο Κόσμο δε νομίζω ότι έχουν επαφή σε κάτι

από κει κ πέρα, για το «Αν δεν πειράζετε κανέναν, κανένας δεν έρχεται να σε πειράξει και χωρίς λόγο. Εγώ αυτό ξέρω»
ληστείες-κλοπές-μαχαιρώματα κλπ δεν είναι καμιά βεντέτα που έχεις προσωπικά για να την παρουσιάζουμε ως πράξεις αντεκδίκησης,
η εγκληματικότητα δε σε ρωτάει όταν έρχεται και σε βρίσκει

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 127
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 λεπτά πριν, KoreanW είπε

Νέο Ηράκλειο με Νέο Κόσμο δε νομίζω ότι έχουν επαφή σε κάτι

από κει κ πέρα, για το «Αν δεν πειράζετε κανέναν, κανένας δεν έρχεται να σε πειράξει και χωρίς λόγο. Εγώ αυτό ξέρω»
ληστείες-κλοπές-μαχαιρώματα κλπ δεν είναι καμιά βεντέτα που έχεις προσωπικά για να την παρουσιάζουμε ως πράξεις αντεκδίκησης,
η εγκληματικότητα δε σε ρωτάει όταν έρχεται και σε βρίσκει

Παντού υπάρχουν αυτά. ΑΠλά στην Αθήνα είναι πιο μεγάλη πόλη και γίνονται περισσότερα. Σε πληροφορώ , περισσότερο φοβάμαι να περάσω περπατώντας από τα Δυτικά της Θεσσαλονίκης ή και γενικά από τη Θεσσαλονίκη το βράδυ που γίνονται τόσα παρά από την Αθήνα. Πήγαινε να δεις ποσες κλππες γινονται στη Θεσσαλονικη τα βραδυα, για να μη πω στον ΟΑΣΘ και μετά συγκρινετα με την ΑΘήνα. Στην Θεσσαλονίκη είχα φίλο που γυρνούσε σπίτι το βράδυ που έμενε στο κέντρο και εμφανίστηκε ένας με μαχαίρι και του είπε το κινητό σου ή αλλιώς τη τρως. Και αυτό το παιδί ήταν από Κυψέλη και ΟΥΔΕΠΟΤΕ του ετυχε το ίδιο στην ΑΘήνα

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 29/08/2020 at 11:49, Periphery said:

Προφανώς πιάνω κι αυτά μαζί. Όταν σου λέει ότι φοβάται λόγω των άστεγων, καταλαβαίνεις πως υπάρχει πρόβλημα στον τρόπο που σκέφτεται, απόρροια της λάθος πληροφόρησης κατ'εμέ.

Αν και μένω Θεσσαλονίκη, όπου οκ γελάμε με το συμπρωτεύουσα μεν, αλλά αποτελεί μία μικρογραφία της Αθήνας δε, έχω γαλουγηθεί με όλες αυτές τις εικόνες που φοβάται ο ts.

Κι επειδή αργότερα λόγω δουλειάς, έκανα ένα πέρασμα από μικρή επαρχιακή κωμόπολη, μπορώ να πω πως όντως, σε αρκετές περιοχές στην υπόλοιπη Ελλάδα, αυτές τις καταστάσεις τις έχουν δει μόνο σε ταινίες και σειρές!

Όμως το "πρεζάκι", ο άστεγος, ο μετανάστης, είναι τύποι ανθρώπων που έχουν ξεπέσει και εκφυλιστεί λόγω του υπέροχου συστήματός που υπάρχει σε παγκόσμια κλίμακα.

Ναι, θα πει κάποιος "επιλογή του να πέσει στα ναρκωτικά, επιλογή του να μπει σε μια βάρκα και να θαλασσοπνιγεί, επιλογή του να μην έχει κάνει τα κουμμάντα του και να έμεινε στους 5 δρόμους". Αυτά όμως είναι φτηνές δικαιολογίες μπροστά στην πραγματική αιτία που συνεχίζουν να υπάρχουν αυτές οι κατηγορίες ανθρώπων.

Ποιός ευθύνεται πραγματικά γι'αυτό; Ποιος συντηρεί τα καρτέλ ναρκωτικών ανά την υφήλιο; Ποιός φταίει που ένα μικρό ποσοστό του κόσμου έχει 10 και 15 ακίνητα και πολλοί δεν μπορούν ούτε ενοίκιο να πληρώσουν; Ποιός φταίει που κάποιος επιλέγει να ρισκάρει να θαλασσοπνιγεί απ'το να κάτσει στ'αυγά του; Δεν περιμένω απάντηση σ'αυτά τα ερωτήματα. Αυτός που καταλαβαίνει, καταλαβαίνει. Οι υπόλοιποι, αν και καταλαβαίνουν, κάνουν πως δεν καταλαβαίνουν ή δεν θέλουν να καταλάβουν, γιατί θα τους γκρεμιστεί το παραμύθι του καπιταλισμού.

Δεν ξέρω ποιος φταίει για τα προβλήματα που περιγράφεις στο τέλος και ούτε με ενδιαφέρει. Πάντως δεν φταίω εγώ και όσοι πολιτες που μένουν σε προβληματικες περιοχές και στο παρελθόν έχει τύχει να βλέπουμε σύριγγες λεμονοκουπες αίματα και βρωμιές στα σκαλοπάτια των εισοδων μας, εγκαταλελλειμμενα κτίρια που τα έκαναν κατάληψη η άλλοι περιθωριακοι και μετά τα χρησιμοποιούσαν ως ορμητήριο για να μπουκάρουν από τον ακάλυπτο σε άλλα όμορα κτίρια προσπαθώντας είτε να κάνουν διαρρήξεις είτε να κλέψουν νερό από τις βρύσες για να το μεταφέρουν εκεί που μπήκαν, είτε να πλακώνονται μετανάστες και βαπορακια, ακομα να κοιμούνται ναρκωμανεις και άστεγοι σε κατάσταση νιρβάνας στην είσοδο και να μην ακούνε με αποτέλεσμα να μην μπορούμε να περάσουμε και να παίρνω τηλέφωνο να κατέβουν από τα διαμερίσματα για να τους διώξουμε, έναν μια φορά τον συραμε σηκωτό παραδίπλα, αποτελεσμα όλες οι πολυκατοικιες να βάλουν καγκελα πριν τα σκαλιά στην κεντρική είσοδο. 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 minutes ago, airtrelomike13 said:

Παντού υπάρχουν αυτά. ΑΠλά στην Αθήνα είναι πιο μεγάλη πόλη και γίνονται περισσότερα. Σε πληροφορώ , περισσότερο φοβάμαι να περάσω περπατώντας από τα Δυτικά της Θεσσαλονίκης ή και γενικά από τη Θεσσαλονίκη το βράδυ που γίνονται τόσα παρά από την Αθήνα. Πήγαινε να δεις ποσες κλππες γινονται στη Θεσσαλονικη τα βραδυα, για να μη πω στον ΟΑΣΘ και μετά συγκρινετα με την ΑΘήνα. Στην Θεσσαλονίκη είχα φίλο που γυρνούσε σπίτι το βράδυ που έμενε στο κέντρο και εμφανίστηκε ένας με μαχαίρι και του είπε το κινητό σου ή αλλιώς τη τρως. Και αυτό το παιδί ήταν από Κυψέλη και ΟΥΔΕΠΟΤΕ του ετυχε το ίδιο στην ΑΘήνα

η μαγική λέξη είναι το «έτυχε»

μη σου τύχει είναι, για αυτό φυλάς τα ρούχα σου και ειδικά όταν είσαι στα λημέρια σου ξέρεις από πού να φυλαχτείς

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, Βασίλης_29 said:

Δεν ξέρω ποιος φταίει για τα προβλήματα που περιγράφεις στο τέλος και ούτε με ενδιαφέρει. Πάντως δεν φταίω εγώ και όσοι πολιτες που μένουν σε προβληματικες περιοχές και στο παρελθόν έχει τύχει να βλέπουμε σύριγγες λεμονοκουπες αίματα και βρωμιές στα σκαλοπάτια των εισοδων μας, εγκαταλελλειμμενα κτίρια που τα έκαναν κατάληψη η άλλοι περιθωριακοι και μετά τα χρησιμοποιούσαν ως ορμητήριο για να μπουκάρουν από τον ακάλυπτο σε άλλα όμορα κτίρια προσπαθώντας είτε να κάνουν διαρρήξεις είτε να κλέψουν νερό από τις βρύσες για να το μεταφέρουν εκεί που μπήκαν, είτε να πλακώνονται μετανάστες και βαπορακια, ακομα να κοιμούνται ναρκωμανεις και άστεγοι σε κατάσταση νιρβάνας στην είσοδο και να μην ακούνε με αποτέλεσμα να μην μπορούμε να περάσουμε και να παίρνω τηλέφωνο να κατέβουν από τα διαμερίσματα για να τους διώξουμε, έναν μια φορά τον συραμε σηκωτό παραδίπλα, αποτελεσμα όλες οι πολυκατοικιες να βάλουν καγκελα πριν τα σκαλιά στην κεντρική είσοδο. 

Αυτά όλα άρχισαν όταν τη δεκατία του 90 όλοι άφηναν τις λαικές περιοχές και πήγαιναν και αγόραζαν σπίτια σε πλουσιοπεριοχές. Μη το ψάχνεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 λεπτά πριν, airtrelomike13 είπε

Αυτά όλα άρχισαν όταν τη δεκατία του 90 όλοι άφηναν τις λαικές περιοχές και πήγαιναν και αγόραζαν σπίτια σε πλουσιοπεριοχές. Μη το ψάχνεις...

Το 90 ήμασταν μια χαρά και το περισσότερο 2000, από το 2008 και μετά γίναμε σκατα εδώ με τα γνωστα επεισόδια, αλλά από τον προηγούμενο Αύγουστο υπάρχει βελτίωση με μόνιμη παρουσία της αστυνομίας.

Επεξ/σία από Βασίλης_29
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, airtrelomike13 είπε

Αυτά όλα άρχισαν όταν τη δεκατία του 90 όλοι άφηναν τις λαικές περιοχές και πήγαιναν και αγόραζαν σπίτια σε πλουσιοπεριοχές. Μη το ψάχνεις..

με καμία.

εμενα α.πατήσια μεχρι το 2006, αγ. λαύρας κοντά στον Κόμη όσοι γνωρίζουν, τα πράγματα ήταν super , φανταστική ύσηχη γειτονιά με 3 λεπτά περπατημα έφτανες πατησίων, τρένο και την έχω κανει πατησίων μέχρι αγ νικόλαο που εμενε φίλος και πηγαινοργομουνα με αυτοκινητο συνέχεια. 

Συμφωνω με τον φίλο, απο το 2008-2010 αλλάξαν τα πάντα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορει για καποιους να ακουγεται περιεργο αλλα στατιστικα η Αθηνα ειναι απο τις πιο ασφαλεις πολεις της Ευρωπης.

τωρα πιο συγκεκριμενα για τον φιλο μας που θα ερθει για μια εβδομαδα Αθηναι σαν τουριστ, οι περιοχες που μπορει να δει αρχαια ή να πιει καφε/ποτο ειναι ζαππειο, συνταγμα, μοναστηρακι, ψυρρη, αναφιωτικα, θησειο, ακροπολη, κουκακι, γκαζι, αντε και περιξ του πανεπιστημιου.

στις αλλες περιοχες του κεντρου οπως ομονοια, πλατεια βαθης, βικτωρια, κολωνο, πατησια κτλπ δεν εχει νοημα να πας εκτος αμα θες να δεις και την αλλη μερια της αθηνας. οχι οτι θα κινδυνεψεις αμα πας μερα. μπορεις να το συνδυασεις και να πας ακαδημια πλατωνος σαν ιστορικο μερος και να δεις παραλληλα πως ειναι και μια πιο λαικη γειτονια του κεντρου. 

αμα θες να δεις και καποιο προαστιοπες μου να σου γραψω και για αυτα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...