Προς το περιεχόμενο

OnePlus nord vs Poco f2 Pro


FRboy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους!

Αποφάσισα να αγοράσω καινούριο κινητό και κατέληξα σε δυο συσκευές στο budget που μπορω να διαθεσω (400-500 ευρω).

Αυτές οι δύο είναι το OnePlus Nord και το Poco F2 Pro της xiaomi (την έκδοση με την 8 gb ram).

Ποιά είναι η άποψή σας για την overall αξία των κινητών αυτών? Ποιο αξίζει περισσότερο κατα την άποψη σας?

Υπάρχει κάποιο άλλο κινητό σε αυτό το εύρος τιμών που θα προτείνατε εναλλακτικά?

 

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σας εκ των προτέρων!!

 

Παρακάτω παραθέτω την σύγκριση των τεχνικών χαρακτηριστικών των δυο αυτών κινητών απο το https://www.gsmarena.com/ 

 

image.png.0544bc54029235e5b9fd3a4ce703cb52.png

image.png.43312b56574c018dbfce23ad1f8fe5f9.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, FRboy είπε

Καλησπέρα σε όλους!

Αποφάσισα να αγοράσω καινούριο κινητό και κατέληξα σε δυο συσκευές στο budget που μπορω να διαθεσω (400-500 ευρω).

Αυτές οι δύο είναι το OnePlus Nord και το Poco F2 Pro της xiaomi (την έκδοση με την 8 gb ram).

Ποιά είναι η άποψή σας για την overall αξία των κινητών αυτών? Ποιο αξίζει περισσότερο κατα την άποψη σας?

Υπάρχει κάποιο άλλο κινητό σε αυτό το εύρος τιμών που θα προτείνατε εναλλακτικά?

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σας εκ των προτέρων!!

Παρακάτω παραθέτω την σύγκριση των τεχνικών χαρακτηριστικών των δυο αυτών κινητών απο το https://www.gsmarena.com/ 

image.png.0544bc54029235e5b9fd3a4ce703cb52.png

image.png.43312b56574c018dbfce23ad1f8fe5f9.png

Χωρίς να έχω κανένα από τα δύο, το poco φαίνεται να έχει καλύτερό επεξεργαστή και μπαταρία αλλά το one+  έχει καλύτερό software όπως λένε όλοι...

Επεξ/σία από koutsis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ως χρήστης oneplus από το πρώτο και έχοντας δουλέψει όλες τις συσκευές της μέχρι και σήμερα όλοι λένε ότι το λογισμικό της είναι καλό μέχρι να συναντήσεις το πρώτο bug. δηλαδή στα πρώτα 10 λεπτά χρήσης. είναι απλά ελαφρύ και κοντά στο stock που σε αυτή την περίπτωση παίρνεις καλύτερα ένα pixel. κατά την ταπεινή μου γνώμη καμία συσκευή oneplus δεν αξίζει τα χρήματα που ζητάει πλέον. από εμένα το poco είναι καλύτερη επιλογή και αν το πάρεις από Ελλάδα έχεις επίσημη υποστήριξη. η oneplus προσπάθησε να το κάνει αυτό αλλά με τεράστια αποτυχία. 

Επεξ/σία από zeibei
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Η αλήθεια είναι πως δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ κινητό της oneplus αλλά απο γνωστούς έχω ακούσει θετικά σχόλια για το λογισμικό. Και εγώ προς το poco πήγαινα γιατί αυτή τη στιγμή βρίσκω και σε καλή τιμή (410 ευρώ)  την έκδοση με την 8 gb ram στη Γαλλία που είμαι. Απλά είμαι σε δίλημμα γιατί με εξαίρεση τον επεξεργαστή οι υπόλοιπες διαφορές που έχουν (frame rate, pop up camera κλπ) δεν ειναι τοσο σημαντικές για εμένα προσωπικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Pocophone

+IR blaster

+μεγαλυτερη μπαταρια/αυτονομια

+επεξεργαστης

+θυρα ακουστικων

+μεγαλυτερος αποθηκευτικος χωρος

+notification led

+full screen οθονη χωρις notch/τρυπες κλπ

+καλυτερη ποιοτητα κατασκευης

+λιγο καλυτερη καμερα

Oneplus Nord

+OxygenOs(κοινως καλυτερο software/android skin)

+90hz οθονη

Με λιγα λογια ο μονος πραγματικος λογος για να μην παρει καποιος το pocophone ειναι εαν τον χαλαει το MIUI της Xiaomi.

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Fulgore είπε

Pocophone

+IR blaster

+μεγαλυτερη μπαταρια/αυτονομια

+επεξεργαστης

+θυρα ακουστικων

+μεγαλυτερος αποθηκευτικος χωρος

+notification led

+full screen οθονη χωρις notch/τρυπες κλπ

+καλυτερη ποιοτητα κατασκευης

+λιγο καλυτερη καμερα

Oneplus Nord

+OxygenOs(κοινως καλυτερο software/android skin)

+90hz οθονη

Με λιγα λογια ο μονος πραγματικος λογος για να μην παρει καποιος το pocophone ειναι εαν τον χαλαει το MIUI της Xiaomi.

39 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

Να δωσεις 400-500€ και να παρεις middle range snap765?

Προσωπικα δεν μου καθεται καλα παντως.

σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Κάτι τελευταίο. Θεωρείτε πως αξίζει να γίνει η υπέρβαση για κάποιο εκ των one plus 8 pro/ xiaomi mi 10 ? Η συγκριτικά με το poco δεν αξίζουν τα χρήματά τους?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, FRboy είπε

σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Κάτι τελευταίο. Θεωρείτε πως αξίζει να γίνει η υπέρβαση για κάποιο εκ των one plus 8 pro

Τι εννοεις υπερβαση?Το Oneplus 8pro κοστιζει τα διπλασια χρηματα στα κοντα 850-900.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Τι εννοεις υπερβαση?Το Oneplus 8pro κοστιζει τα διπλασια χρηματα στα κοντα 850-900.

650 στο rakuten αυτη τη στιγμη. Και πάλι όμως έχεις δίκιο είναι μεγάλη διαφορά. Το σκέφτομαι όμως καθώς αν τα αξίζει μπορώ να τα δώσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και παλι μιλαμε για σχεδον διπλασια χρηματα απο το Pocophone που παιζει απο amazon στα 350+ευρω.

Αρα η απαντηση ειναι οτι σαν value οχι δεν αξιζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Fulgore είπε

Και παλι μιλαμε για σχεδον διπλασια χρηματα απο το Pocophone που παιζει απο amazon στα 350+ευρω.

Αρα η απαντηση ειναι οτι σαν value οχι δεν αξιζει.

ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, FRboy είπε

650 στο rakuten αυτη τη στιγμη. Και πάλι όμως έχεις δίκιο είναι μεγάλη διαφορά. Το σκέφτομαι όμως καθώς αν τα αξίζει μπορώ να τα δώσω

Εγώ προσωπικά δεν θα τα έδινα, για να χάσω σε μπαταρία, audio Jack, ir blaster, στην τιμή του poco παίρνεις όλο το πακέτο και μνήμη Ufs3.1 σε σχέση με 3.0 του oneplus 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, SeNNinhA είπε

Να δωσεις 400-500€ και να παρεις middle range snap765?

Προσωπικα δεν μου καθεται καλα παντως.

Στα 393€ που έπαιξε στον Κώτσο; αξίζει;

ή πάλι είναι πολλά για snap765;;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, samsunglife είπε

Στα 393€ που έπαιξε στον Κώτσο; αξίζει;

ή πάλι είναι πολλά για snap765;;;;;

Εαν θες midrange πας σε note 9/8 pro με εφαμιλλες επιδοσεις του nord στα μισα χρηματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, samsunglife είπε

Στα 393€ που έπαιξε στον Κώτσο; αξίζει;

ή πάλι είναι πολλά για snap765;;;;;

Προσωπικα δεν θα τα εδινα παντως.

Mi 9T Pro στα ιδια χρηματα επισης

https://www.skroutz.gr/s/18837678/Xiaomi-Mi-9T-Pro-128GB-Carbon-Black.html

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...