Προς το περιεχόμενο

Λίγο γέλιο βρε παιδιά! Κωμικές σειρές;


SpectralQ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξεκίνησα πρόσφατα το Brooklyn 99. Βλέπεται ευχάριστα , αλλά μου λένε πως από την τρίτη σεζόν και μετά καλυτερεύει. Ισχύει αυτό?

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 18/9/2020 στις 9:27 ΜΜ, Harris_Sp είπε

Εκατσα κ ειδα σε 2 μερες την οικογενειακή επιχείρηση  (Business Family).   Πετυχημενη σειρα με ομορφες ατακες.... Την ειδαμε με την γυναικα μου πολυ ευχαριστα, αφου απ την αρχη μας καθήλωσε και έκανε την ωρα να περναει ευχαριστα. 

Ειχα καιρο να δω κωμική σειρά που να μου αρέσει κ να μου βγαλει γέλιο ! 

Πραγματικά πολύ καλή σειρά! Σενάριο, σκηνοθεσία, ερμηνείες, σε πολύ καλό επίπεδο και αρκετό γέλιο! Μόνο που είναι λίγα τα επεισόδια..... δυστυχώς!

Προσωπικά από κωμωδίες μου άρεσαν πολύ: Stiil game, The it crowd, Derry girls.

Στις 18/9/2020 στις 9:27 ΜΜ, Harris_Sp είπε

 

 

Στις 18/9/2020 στις 9:27 ΜΜ, Harris_Sp είπε

 

 

Στις 18/9/2020 στις 9:27 ΜΜ, Harris_Sp είπε

 

 

Επεξ/σία από xxaris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαλαρή και γρήγορη κωμωδία με ευχάριστο θέμα φαίνεται το Ted Lasso, όπου προπονητής χαμηλής κατηγορίας αμερικάνικου ποδοσφαίρου καλείται να προπονήσει μικρομεσαία ομάδα της Premier League ενώ δεν έχει ιδέα από ποδόσφαιρο. Θα του δώσω μια ευκαιρία.

 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Στις 27/8/2020 στις 4:33 ΜΜ, najinblue3 είπε

Community!

Το ξεκίνησα κι εγώ. Ό,τι πρέπει για καραντίνα: ωραία επεισόδια, ανάλαφρα και φεύγει αέρα το ένα επεισόδιο μετά το άλλο. Κι οι χαρακτήρες πολύ πετυχημένοι, με μια μικρή αδυναμία στον κοσμήτορα. Μα τι φάτσα είν' αυτή - λες και βγήκε από καρτούν;! Μεγάλη αγάπη!  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καποιος ανεφερε εδω μεσα οτι αν ειχε μονο μια σειρα να βλεπει για ολη του την ζωη, αυτη θα ταν το always sunny. 

Την σειρα την ξεκινησα με το που βγηκε το 06, απο παροτρυνση ξαδελφου που μενει βοστονη. Τις πρωτες 6 σεζον τις εχω δει ισα με 5 φορες και δεν τις χορταινω. Η χημεια που εχουν οι τρεις τους δεν την εχω ξαναπετυχει σε σειρα. 

Ναι, εχω δει και το seinfeld 2 φορες και αυτο παλιοτερα απο το always sunny, αλλα οπως πολυ σωστα εγραψε ενας αρθογραφος, το sunny ειναι το Seinfeld on crack. 

Για τους seinfeld, curb your enthusiasm θαυμαστες, τσεκαρετε το comedians in cars getting cofee του jerry seinfeld. Καταφερε για αλλη μια φορα να σε κανει να γελας χωρις καποιο νοημα. 

Ως λατρης των κωμικων και γω ( η συζυγος των θριλερ/τρομου - βγαλε ακρη)  

Παραθετω ενα προχειρο τοπ10 σειρων

1) Always sunny in Philadelphia 

2) Monty Python Flying Circus

3) Father Ted

4) Only fools and horses

6) Spaced ( γενικα οτι υπαρχει σε pegg/frost δεν χανει) 

7) Black Books

😎 It Crowd

9) The Office (UK με Gervais προφανως) 

10) Arrested Development

Επισης να προσθεσω μια ακρως αγχολυτικη εκπομπη τυπου candid camera, το Impractical Jokers, το οποιο δεν ειναι αναγκη να το δεις με τη σειρα, αλλα με χαλαρωνει μετα απο μια ψυχοφθορα μερα στη δουλεια. 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Πρόσφατα είδα μια γαλλική κωμική σειρά στο νετφλιξ: "Πάρε τον μάνατζερ μου" (call my agent) για ένα πρακτορείο διάσημων ηθοποιών στο Παρίσι... Τι να πω οι Γάλλοι τελικά έχουν χιούμορ! Δεν τους το 'χα αλλά πολύ το διασκέδασα!

Και προχθές είδα και αυτήν στο νετφλιξ, την γερμανική "Πίσω για τα Χριστούγεννα", αυτή κι αν είχε γέλιο...!

Γενικά έχω αρχίσει να βαριέμαι τις αμερικάνικες σειρές και ταινίες που έβλεπα ως τώρα εδώ και πολλά χρόνια. Με κούρασαν λίγο γιατί θεωρούν χιούμορ το χύμα και το χυδαίο... βαριέμαι συνέχεια τις βρισιές και τα αηδιαστικά ή παράξενα και καλά για πλάκα. 

Το αγγλικό χιούμορ μ΄αρέσει πιο πολύ οπότε θα δω κάποια από αυτές που προτείνατε εδώ, όπως το IT Crowd και το black books που δεν τα έχω δει.

Επίσης το "bing bang theory" είναι clasic στην nerd history και μου άρεσε πολύ και το concept της σειράς και το χιουμορ και οι χαρακτήρες. Ήταν ακριβώς όπως έπρεπε να είναι μια σειρά για nerds... μόνο που ειλικρινά μου έκανε εντύπωση το ότι σε κάθε σκηνή έτρωγαν κινέζικο ή πίτσα ή γλυκό! Συνέχεια όμως!! Και να μην θες σου ανοίγει η όρεξη!!

Άσχετο λίγο αλλά κατά τύχη πέτυχα μια πολύ ωραία κορεάτικη σειρά, δεν ήταν κωμική αλλά κόλλησα με τον πολιτισμό τους, την αισθητική τους και την ευγένεια τους. Οι πόλεις τους είναι απίστευτες στην αρχιτεκτονική τους και στα τοπία τους γενικά... Δεν έχω δει κάποια κορεάτικη κωμική σειρά ή ταινία, ελπίζω να βγει και να δω κάποια στιγμή.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

απο τις παλιες θα ελεγα τα φιλαρακια το οποιο υπαρχει και στο netflix. απο τις καινουριες θα ελεγα το φαμιλια το οποιο δειχνει τη ζωη μιας οικογενειας με λιγο χιουμοριστικο τροπο. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/9/2020 στις 7:31 ΠΜ, asemnos είπε

Shameless

Απο τις απειροελαχιστες σειρες που με εχουν κανει να γελασω με την καρδια μου. Εχει τυχει βεβαια, στο ιδιο επεισοδιο να κλαψω απο τα γελια αλλα και να βουρκωσω απο συγκινηση.

Πιθανότατα το καλύτερο dramedy που έχω δει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
10 ώρες πριν, StamTheMan είπε

Καμια κωμικη σειρα στο NF?

Οτι βλεπεις με Ricky Gervais

https://www.rottentomatoes.com/tv/extras/42095

Και αμεσως μετα το προσφατο δημιοργημα του After Life

https://www.rottentomatoes.com/tv/after_life

Και φυσικα αν δεν χορτασεις, μπορεις να δεις ειτε καποιο standup του, ειτε οποιονδηποτε εχει πετσοκοψει σε golden globe

https://youtu.be/4jxjdQ6QJ1w

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...