Προς το περιεχόμενο

Smartphones κινεζικών εταιριών κλέβουν χρήματα εν αγνοία των χρηστών


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, Periphery είπε

Το iOS το έμπλεξα δεδομένου ότι θεωρείται ασφαλές λειτουργικό. Όπου iOS, βάλε οποιαδήποτε stock ROM επιθυμείς.

Επίσης, άλλο προβληματική ROM, να έχει bugs και να μη λειτουργεί κάτι και άλλο malicious ROM, κάτι το οποίο δεν έχω συναντήσει έως τώρα.

Εκτός αυτού, υπάρχουν 2-3 τρανταχτά ονόματα για custom roms που δεν ενέχουν κάποιο κίνδυνο. Επομένως βρίσκω κι εγώ λίγο άστοχη την στοχοποίηση των custom roms.

Τώρα, αν βρεθεί ένας κινέζος/κορεάτης/ινδός/whatever κάπου στον κόσμο και κυκλοφορήσει μία rom με κακοπροαίρετο σκοπό, εντάξει. Θα πρέπει να είσαι εξαιρετικά άτυχος ή αδαής με το αντικείμενο να πέσεις σε μία τέτοια rom.

Ο κάθε ένας κάνει τις επιλογές του στο android και αυτό είναι το ωραίο με αυτό το λειτουργικό... εσύ αν θέλεις βάλε την οποιαδήποτε rom, οφείλεις όμως να σεβαστείς την άποψη κάποιου άλλου που δεν μιλάει έτσι στον αέρα... πχ όταν μιλάω για προβληματικές roms που αφαιρέθηκαν από το xda και φάγαμε μπαν οι χρήστες που τις ανέβασαν, σίγουρα δεν εννοώ roms με bugs...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Periphery είπε

Η απάντηση βρίσκεται στο quoted text του post σου.

Καλό είναι τότε να αλλάξεις το πρώτο σου ποστ γιατί όλοι οι άλλοι καταλάβαμε ότι θέλεις να το πας σε vs... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, AtiX είπε

Ο κάθε ένας κάνει τις επιλογές του στο android και αυτό είναι το ωραίο με αυτό το λειτουργικό... εσύ αν θέλεις βάλε την οποιαδήποτε rom, οφείλεις όμως να σεβαστείς την άποψη κάποιου άλλου που δεν μιλάει έτσι στον αέρα...

Μα δεν έχω πρόβλημα με την αντίθετη άποψη, αλίμονο.

Εφόσον μου την τεκμηριώσεις, θα την δεχτώ. Εσύ πέταξες μία κινδυνολογία αρχικά, γι'αυτό και απάντησα.

7 λεπτά πριν, AtiX είπε

 

 πχ όταν μιλάω για προβληματικές roms που αφαιρέθηκαν από το xda και φάγαμε μπαν οι χρήστες που τις ανέβασαν, σίγουρα δεν εννοώ roms με bugs...

Ωραία. Κατανοητό. Κάποια ονομασία έτσι για την ιστορία; Γιατί ασχολούμαι με custom roms εδώ και 7 χρόνια (επί εποχής clockwork recovery) περίπου και δεν έτυχε να πέσω πάνω στο σκηνικό μου αναφέρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, Periphery είπε

Θα πρέπει να είσαι εξαιρετικά άτυχος ή αδαής με το αντικείμενο να πέσεις σε μία τέτοια rom.

 

 

Συγνώμη φίλε μου αλλά επειδή είμαι λίγο αδαής και συνήθως άτυχος, θα μου πεις και μένα πως να καταλαβαίνω αν μια custom rom έχει κάτι κακόβουλο ΠΡΙΝ την περάσω στο κινητό μου και την πατήσω;

 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, Periphery είπε

Μα δεν έχω πρόβλημα με την αντίθετη άποψη, αλίμονο.

Εφόσον μου την τεκμηριώσεις, θα την δεχτώ. Εσύ πέταξες μία κινδυνολογία αρχικά, γι'αυτό και απάντησα.

Ωραία. Κατανοητό. Κάποια ονομασία έτσι για την ιστορία; Γιατί ασχολούμαι με custom roms εδώ και 7 χρόνια (επί εποχής clockwork recovery) περίπου και δεν έτυχε να πέσω πάνω στο σκηνικό μου αναφέρεις.

Τεκμηρίωση του στυλ που ζητάς δεν μπορώ να δώσω... Από αυτά που θυμάμαι ήταν για κινητά συνήθως της Lenovo που τα φέρνανε καταστήματα εκτός Κίνας και βάζανε και τις roms στο xda, συνήθως υπήρχαν αυτές οι roms και σε sites που δεν κράταγαν πάνω από έξη επτά μήνες, δυστυχώς δεν θυμάμαι ονόματα... 

για να καταλάβεις εγώ ξεκίνησα να παίζω με roms από την εποχή του Sony Ericsson Neo V που του είχα πετάξει MIUI, μετά ήρθε το πρώτο μου Xiaomi, Redmi 1, οπότε και κάθε σ/κ έκανα πάρτυ μέχρι που ανακάλυψα το Xiaomi-Miui Hellas και την απίστευτη για την εποχή του δουλειά... Οπότε δεν είμαι χθεσινός και αν ξανά διαβάσεις το πρώτο μου ποστ θα καταλάβεις, γιατί νομίζεις ότι πήγα να το κάνω vs, τι και πώς το λέω...

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά και μόνο με τις custom roms που αναφέρθηκαν, θεωρώ ότι ο κίνδυνος να την πατήσεις από κάποιον κακόβουλο developer είναι πολύ μικρός έως μηδαμινός καθώς η συντριπτική πλειοψηφία των ατόμων που ασχολούνται με custom roms έχουν το στοιχειώδες υπόβαθρο να ξεχωρίσουν ποτέ μια rom είναι αξιόπιστη ή όχι και παράλληλα 9 στους 10 ασχολούνται μόνο με "γνωστές" roms του χώρου με επίσημη υποστήριξη, που δε διατρέχουν κανένα τέτοιο κίνδυνο κακόβουλης φύσεως, και οχι με roms από άγνωστους που εμφανιστηκαν μέσα σε μια μέρα στο xda. 

Βασικά είναι πιο πιθανό κάποιος να πέσει θύμα λόγω κάποιας τρύπας του συστήματος που δεν έχει "κλείσει" επειδή η stock rom της συσκευής του έχει σταματήσει να ενημερώνεται, σε σχέση με κάποιον που εγκαθιστά custom roms στο κινητό του και άθελά του εγκαταστήσει κακόβουλο λογισμικό μέσα απ τη rom. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Agent_Orange είπε

Ωραίες οι θεωρίες και τα υπόβαθρα , θα μου πείτε όμως πως να εντοπίζω τις κακές ρομ;

Ένας απλός κι εύκολος τρόπος είναι να προτιμάς τις γνωστές (π.χ. PixelExperience, LineageOS, κτλ). 

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SabotazNic είπε

δλδ για 30$ λιγοτερα, αξιζει να παρει καποιος ενα κινητο απο αγνωστη εταιρεια? Τι μυαλα κουβαλανε εκει κατω.

Σε μία χώρα(οπως η Γκάνα για παράδειγμα) που το ΑΕΠ κατα κεφαλή είναι 2266$ (Πηγή) το χρόνο ,τα 30$ είναι ο μισθός που θα έβγαζε ο μέσος εργαζόμενος δουλεύοντας για 5 μέρες(μολις 6$ τη μέρα,188$ το μήνα). Στην Ελλάδα που είναι 20845$ (Πηγή 2) δουλεύοντας για 5 μέρες βγαίνουν 285$ κατα μέσο όρο(1737$ μηνα , 57$ μέρα). Όπως βλέπει ο μέσος Έλληνας τα 285$ έτσι βλέπει και ο μέσος πολίτης της Γκάνας τα 30$ και το να λές "Τι μυαλα κουβαλανε εκει κατω" δείχνει πως μάλλον εσύ δεν έβαλες το μυαλό σου να σκεφτεί τον κόπο που χρειάζονται εκεί κάτω για να βγαλουν αυτα τα 30$ και να τους υποτιμήσεις κιόλας...

  • Like 5
  • Thanks 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Agent_Orange είπε

Ευχαριστώ, θα το κάνω. Όμως θες να πεις οτι οι άγνωστες είναι "ύποπτες" ;

Όχι, μπορεί να βρεις και άγνωστη που είναι 100% καθαρή. Πάντως στις γνωστές είναι σίγουρο οτι δεν υπάρχει κακόβουλο λογισμικό, κι επιπλέον δεν υπάρχει περίπτωση κάποια άγνωστη rom να έχει κάποιο πλεονέκτημα/χαρακτηριστικό που δεν θα βρεις σε μια απ τις γνωστές. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, soclvs είπε

Σε μία χώρα(οπως η Γκάνα για παράδειγμα) που το ΑΕΠ κατα κεφαλή είναι 2266$ (Πηγή) το χρόνο ,τα 30$ είναι ο μισθός που θα έβγαζε ο μέσος εργαζόμενος δουλεύοντας για 5 μέρες(μολις 6$ τη μέρα,188$ το μήνα). Στην Ελλάδα που είναι 20845$ (Πηγή 2) δουλεύοντας για 5 μέρες βγαίνουν 285$ κατα μέσο όρο(1737$ μηνα , 57$ μέρα). Όπως βλέπει ο μέσος Έλληνας τα 285$ έτσι βλέπει και ο μέσος πολίτης της Γκάνας τα 30$ και το να λές "Τι μυαλα κουβαλανε εκει κατω" δείχνει πως μάλλον εσύ δεν έβαλες το μυαλό σου να σκεφτεί τον κόπο που χρειάζονται εκεί κάτω για να βγαλουν αυτα τα 30$ και να τους υποτιμήσεις κιόλας...

Εμ, αν είχα ανάγκη αυτά τα 30$, δεν θα έψαχνα να πάρω smartphone. Αλλά οκ, ο καθένας με τις ανάγκες του λοιπόν 😊

Επισης, η Γκάνα δεν ανήκει και στην Νότια Αφρική 😉

https://tradingeconomics.com/south-africa/wages

Μπορείς να κάνεις μετατροπές (ελπίζω) 

Επεξ/σία από SabotazNic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια, θενξ, αλλα και πάλι δεν είπες πως θα καταλάβω την κακή άγνωστη...anyway, επειδη 1. βαρέθηκα 2. δεν είσαι εσύ που είπες τη μαλακια και δεν φταις 3. αυτος που την είπε εντελώς τυχαία μουγγάθηκε

δεν το συνεχίζω.

Απλα έτσι να πω και εγώ την αποψάρα μου. Ξεκολλήστε λίγο οι mobile os επιστήμονες με πτυχίο Xda και μην γίνεστε ρεζίλι μπαίνοντας σε κάθε θρεντ για να κράξετε - κρίνετε oses με την ιδιότητα του "εμενα που με βλεπεις ασχολούμε 400 χρονια με ρομ". Δυστυχώς το να περνάτε μαγειρεμένες ρομς με ετοιμα recοvery και tools απο άλλους σας κάνει πειραματόζωα και όχι επιστήμονες.

  • Like 8
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Agent_Orange είπε

Δυστυχώς το να περνάτε μαγειρεμένες ρομς με ετοιμα recοvery και tools απο άλλους σας κάνει πειραματόζωα και όχι επιστήμονες.

Κατσε, ποια η διαφορα των επισημων roms και των του xda. Γιατι εισαι πειραματοζωο στο ενα και οχι στο αλλο?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...