Προς το περιεχόμενο

Κάρτα γραφικών στην τιμή των 200 με 300ων ευρώ


Iliaz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ένας φίλος μου θέλει να αναβαθμίσει την κάρτα γραφικών στον υπολογιστή του αλλά από υπολογιστές ξέρει λίγα πράγματα και μου είπε να του προτείνω μια κάρτα γραφικών , ανάμεσα στα 200-300€. Είμαι ανάμεσα στην

 Gigabyte GeForce GTX 1660 Super 6GB OC

https://www.skroutz.gr/s/20764922/Gigabyte-GeForce-GTX-1660-Super-6GB-OC-GV-N166SOC-6GD.html )

και στην 

Sapphire Radeon RX 5600 XT 6GB Pulse 

( https://www.skroutz.gr/s/21766448/Sapphire-Radeon-RX-5600-XT-6GB-Pulse-11296-01-20G.html )

Αξίζει η διαφορά στην τιμή και εάν ναι θα έχει πρόβλημα με  την sapphire λόγο των drivers.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο φίλος μου τώρα στο pc του έχει msi b350 gaming plus, Rx 460 2gb , and ryzen 5 1400 και turbox 500w power supply. Κάθε άλλη κάρτα θα είναι ευπρόσδεκτη

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δεν ξερω τι θα  κανει την 5700 με 500w turboX, οριακα στην καλυτερη. οτι με ενα 400-430αρι στο BF πιθανο να μπορει να τα αλλαξει και τα 2 και να ειναι πολυ καλυτερα, ναι.

Επεξ/σία από rofl
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η φτηνότερη ετοιμοπαράδοτη GTX1660 Super είναι στα 242 Ευρώ, ενώ η φτηνότερη ετοιμοπαράδοτη RX5600XT είναι στα 292 Ευρώ. Για 50 Ευρώ διαφορά αξίζει και με το παραπάνω η RX5600XT.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Zengar Zombolt είπε

αν θελει να περιμενει black friday θα βρει RX 5700 στα 300

Αν ηθελε να περιμενει μεχρι black friday,θα περιμενε μεχρι τοτε και δεν θα ανοιγε θεμα να ρωτησει μηνες πιο πριν,ετσι δεν ειναι?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Zengar Zombolt είπε

αν θελει να παρει τωρα καρτα τοτε την 1660 super 
αν θελει να περιμενει black friday θα βρει RX 5700 στα 300

 

12 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Αν ηθελε να περιμενει μεχρι black friday,θα περιμενε μεχρι τοτε και δεν θα ανοιγε θεμα να ρωτησει μηνες πιο πριν,ετσι δεν ειναι?

γιαυτό έδωσα 2 επιλογές 
εσύ γιατί αρπάζεσαι ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Zengar Zombolt είπε

γιαυτό έδωσα 2 επιλογές 
εσύ γιατί αρπάζεσαι ; 

Που ακριβως με ειδες να αρπαζομαι?

Το οτι δεν βγαζει νοημα το σχολιο σου εγω τονισα.

Αν μπορουσε/ηθελε να περιμενει 3 και 4μηνες για να αγορασει καρτα,ειτε 1660super,ειτε δεν ξερω και εγω ποια αλλη,δεν θα ανοιγε τωρα θεμα που ισχυουν τελειως διαφορετικες τιμες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Που ακριβως με ειδες να αρπαζομαι?

Το οτι δεν βγαζει νοημα το σχολιο σου εγω τονισα.

Αν μπορουσε/ηθελε να περιμενει 3 και 4μηνες για να αγορασει καρτα,ειτε 1660super,ειτε δεν ξερω και εγω ποια αλλη,δεν θα ανοιγε τωρα θεμα που ισχυουν τελειως διαφορετικες τιμες.

πως δεν βγαζει νοημα οταν δινω 2 επιλογες στον ανθρωπο ;;;
ας διαλεξει αναλογα με την τσεπη του και τις αναγκες του

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Που ακριβως με ειδες να αρπαζομαι?

Το οτι δεν βγαζει νοημα το σχολιο σου εγω τονισα.

Αν μπορουσε/ηθελε να περιμενει 3 και 4μηνες για να αγορασει καρτα,ειτε 1660super,ειτε δεν ξερω και εγω ποια αλλη,δεν θα ανοιγε τωρα θεμα που ισχυουν τελειως διαφορετικες τιμες.

αρπάζεσαι. ο άνθρωπος σου δίνει εναλλακτικές.. ήμαρτον δλδ.. Μπορεί να έχει ο φίλος σου ή εσύ καμία σαβούρα κάρτα να κάνει τη δουλειά του και να πάρει "καλή" τον Νοέμβρη..

τρόποι λέγονται.. 

 

@Zengar Zombolt

  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, ultraxmode είπε

αρπάζεσαι. ο άνθρωπος σου δίνει εναλλακτικές.. ήμαρτον δλδ.. Μπορεί να έχει ο φίλος σου ή εσύ καμία σαβούρα κάρτα να κάνει τη δουλειά του και να πάρει "καλή" τον Νοέμβρη..

τρόποι λέγονται.. 

@Zengar Zombolt

α)Ο ανθρωπος που ανοιξε το θεμα ρωταει για αγορα σημερα και οχι μετα απο 3μηνες,ουτε ανεφερε πουθενα το αν αξιζει να περιμενει ή οχι.

Ασε που δεν γινεται απο τωρα να βγουμε να πουμε τι τιμες θα παιξουν black friday και απο που και σε ποιες καρτες/μοντελα γιατι πολυ απλα δεν το γνωριζουμε.

β)Τι να την κανει την 5700 με turboX τροφοδοτικο ?

Μεγαλυτερο οφελος κοινως θα εχει να παρει την 1660super που ειναι οτι πρεπει για το συστημα του και με τα υπολοιπα χρηματα να αναβαθμισει κατι αλλο στον υπολογιστη(τροφοδοτικο/ssd/ram κλπ).

Ασε που η 5700 πιο πολυ νοημα εχει σαν 1440p καρτα,παρα για 1080p.

 

 

 

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Fulgore είπε

α)Ο ανθρωπος που ανοιξε το θεμα ρωταει για αγορα σημερα και οχι μετα απο 3μηνες,ουτε ανεφερε πουθενα το αν αξιζει να περιμενει ή οχι.

Ασε που δεν γινεται απο τωρα να βγουμε να πουμε τι τιμες θα παιξουν black friday και απο που και σε ποιες καρτες/μοντελα γιατι πολυ απλα δεν το γνωριζουμε.

β)Τι να την κανει την 5700 με turboX τροφοδοτικο ?

Μεγαλυτερο οφελος κοινως θα εχει να παρει την 1660super που ειναι οτι πρεπει για το συστημα του και με τα υπολοιπα χρηματα να αναβαθμισει κατι αλλο στον υπολογιστη(τροφοδοτικο/ssd/ram κλπ).

Ασε που η 5700 πιο πολυ νοημα εχει σαν 1440p καρτα,παρα για 1080p.

α) δεν γραφει ΠΟΥΘΕΝΑ για το ποτε την θελει 
β) 110-130w 1660s  και 150-180w RX 5700 δεν θα κανουν διαφορα
αμα το τροφοδοτικο ειναι σαπακι θα εχει θεμα και με τις 2

αμα δεν εχει σκοπο να αναβαθμισει, με το παρον συστημα του καλυτερα να παει σε 1650s για να μην τρωει bottleneck απο τον cpu
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Zengar Zombolt είπε

α) δεν γραφει ΠΟΥΘΕΝΑ για το ποτε την θελει 
β) 110-130w 1660s  και 150-180w RX 5700 δεν θα κανουν διαφορα
αμα το τροφοδοτικο ειναι σαπακι θα εχει θεμα και με τις 2

αμα δεν εχει σκοπο να αναβαθμισει, με το παρον συστημα του καλυτερα να παει σε 1650s για να μην τρωει bottleneck απο τον cpu
 

Είναι χειρότερο να τρως bottleneck από την κάρτα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Iliaz είπε

Ένας φίλος μου θέλει να αναβαθμίσει την κάρτα γραφικών στον υπολογιστή του αλλά από υπολογιστές ξέρει λίγα πράγματα και μου είπε να του προτείνω μια κάρτα γραφικών , ανάμεσα στα 200-300€. Είμαι ανάμεσα στην

 Gigabyte GeForce GTX 1660 Super 6GB OC

https://www.skroutz.gr/s/20764922/Gigabyte-GeForce-GTX-1660-Super-6GB-OC-GV-N166SOC-6GD.html )

και στην 

Sapphire Radeon RX 5600 XT 6GB Pulse 

( https://www.skroutz.gr/s/21766448/Sapphire-Radeon-RX-5600-XT-6GB-Pulse-11296-01-20G.html )

Αξίζει η διαφορά στην τιμή και εάν ναι θα έχει πρόβλημα με  την sapphire λόγο των drivers.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο φίλος μου τώρα στο pc του έχει msi b350 gaming plus, Rx 460 2gb , and ryzen 5 1400 και turbox 500w power supply. Κάθε άλλη κάρτα θα είναι ευπρόσδεκτη

Τι ram έχει?

SSD έχει ? 

Σε τι οθόνη παίζει? 

Και ποια παιχνίδια παίζει ?

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...