Προς το περιεχόμενο

Απωλεια πακετων 100αρα VDSL Nova


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους! Εδω και αρκετο καιρο εχω Nova. Ξεκινησα το συμβολαιο καποιους μηνες πριν την τωρινη κατασταση, οπου πολλοι περισσοτεροι ανθρωποι χρησιμοποιουν πιο συχνα το διαδικτυο.

Απο την ημερα που ξεκινησε το lockdown, ειχα συχνη (κατα την γνωμη μου) απωλεια πακετων.

Εχω 100αρα , που πιανει 100 πραγματι και γυρω στα 10 ανεβασμα.

Ωστοσο, γυρω στις 2 φορες/ωρα, καποιες φορες ποιο συχνα, εχω διαστηματα, περιπου 4αρων δευτερολεπτων, αν οχι παραπανω, με 100% απωλεια πακετων.

Παραλληλα τρεχω ping στο google dns και βλεπω time outs, 2 συνηθως τη φορα, με 1 ενα established αναμεσα, αλλα καποιες φορες πολυ τραγικοτερες καταστασεις.

Εχω καλεσει την Nova απειρες φορες και μου δινουν διαφορετικη απαντηση καθε φορα, αλλα καμια λυση.

Εχουν στειλει τεχνικους δυο φορες για ελεγχο βλαβης που προσεφεραν να με βοηθησουν να ανοιγω καρτελες πιο γρηγορα... 

Σημερα μου ειπαν κιολας οτι δεν μπορουν καν να μου λυσουν το προβλημα και οτι ειναι φυσιολογικο.

Υπαρχει καποιος τροπος που να μπορω να καταλαβω τι ακριβως ευθυνεται για την απωλεια πακετων και να το λυσω;

Η κατι που να μπορω να χρησιμοποιησω για να τους πιεσω να το λυσουν;

Επιρεαζει την ψυχαγωγια μου, αλλα και την δουλεια μου, αφου με την απωλεια πακετων πεφτει η κληση (δουλευω εξυπηρετηση πελατων απο το σπιτι) και οι πελατες αξιολογουν την εξυπηρετηση τους με 0.

Οτι ελεγχους θελετε να κανω κοκ εννοειται, αλλα εχετε υποψην οτι δεν εχω και πολλες τεχνικες γνωσεις.

Εννοειται οτι η συνδεσμολογια ειναι ενσυρματη, εχω δοκιμασει με κλειστο WiFi και καθολου αλλες συνδεδεμενες συσκευες και με ολες τις εφαρμογες περα απο cmd κλειστες.

Ευχαριστω για τον χρονο σας! :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατα πασα πιθανοτητα φταιει το σκουπιδο ρουτερ.

Επειδη το ιδιο μου ειχαν δωσει για τη 50αρα,πραγματικα 2 μερες παλεψα και το κρατησα.

Δε φορτωνε σελιδες,μπουκωνε και γενικα αθλιο.

Παλι καλα δουλεψε με το voip το παλιο μου technicolor και ολα καλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλες οι συσκευές ταυτόχρονα χάνουν πακέτα. Και ένα windows pc που εχω, αλλά και ένα Chromebox για δουλειά. Στο παρελθόν είχε πολλές αποσυνδέσεις, αλλά πλέον έχουν ελαττωθεί σημαντικά. Έπρεπε μια με δύο φορές την εβδομάδα manually να το κάνω επανεκκίνηση, γιατί κάθονταν χωρίς το λαμπάκι του ίντερνετ μέχρι να κάνω επανεκκίνηση. Το DSL, από όσο έχω δει, πάντα αναμμένο. Μόντεμ θα άλλαζα, αλλά μετά δεν θα έχω τηλέφωνο σταθερό 😕

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε μπορεις να κανεις και πολλα βασικα.

Αν βρεις ενα technicolor της nova ,τοτε εισαι οκ.Ειναι αξιολογο ρουτερ.

Εφοσον δε δινουν τους κωδικους voip,τοτε δε μπορεις να κανεις τιποτα αλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τους εστειλα email με ολα τα στιγμιοτυπα διπλα σε ημερομηνια και ωρα, αλλα μαλλον θα μα αγνοησουν. Θα προσπαθησω να πιεσω για ισως καποια εκπτωση στο technicolor μπας και βγαλω ακρη, γιατι θεωρω οτι στιγμες σαν την συννημενη δεν ειναι βιωσιμες. Συνηθως ειναι πολυ λιγοτερο, αλλα και παλι προβληματικο.

Annotation 2020-07-28 232224.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κ γω το ίδιο ρουτερ έχω και μου κάνει αποσυνδέσεις, δεν μπορεί να σηκώσει τίποτα. Είμαι vodafone. 30αρα γραμμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιθανό είναι να φταίει αυτό, δυστυχώς και εγώ δεν έχω βγάλει άκρη ακόμα η να αγοράσω καινούριο. Σκεφτόμουν να αγοράσω το 288 η το technicolour που αναφέρθηκε από πάνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Τελικα με χιλια τηλεφωνα και επικοινωνιες μου αλλαξαν μοντεμ στο 288, καινουριο, αλλα και παλι εχω το ιδιο προβλημα... Το μονο πραγμα που μπορω να σκεφτω ειναι να παω στην εισοδο της πολυκατοικιας να δω αν παιζει τιποτα εκει... Αλλα αν υπηρχε προβλημα με την καλωδιωση απο εξω μεχρι την μπιζα θα φαινοταν ως απωλεια πακετων;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...

Ηρθα να αφησω ενα update μηπως βοηθησει κανεναν που να βρισκεται στην ιδια θεση με εμενα.

Αλλαξα τελικα απο Nova σε ΟΤΕ μπας και ηταν θεμα της NOVA και προκειμενου να με εξυπηρετει απευθειας ο ΟΤΕ. Το αποτελεσμα ηταν να ανεβει ο λογαριασμος μου κατα ~5 ευρω με 50 Mbps και λιγοτερες παροχες στο τηλεφωνο.

Καθως εχω καλεσει πολλους τεχνικους του οτε, ο τελευταιος μου "αλλαξε πορτα στο καφαο" και ανεφερε οτι αν αυτο δεν λυσει το προβλημα, δεν εχει μεινει κατι αλλο που να μπορουν να προσπαθησουν. Προτεινε να περιμενω το FTTH, που δεν εχει σκαψει απο κατω, επομενος μιλαμε για 6 μηνες minimum ακομα. Οπως μαλλον φανταζεστε, το προβλημα συνεχιζει χωρις καμια αλλαγη.

Αυτο που αποφασισα να κανω και τα εχω βρει σκουρα τωρα ειναι να συνδεσω το μοντεμ μου απευθειθας στο κουτι της πολυκατοικιας, στον δικο μου βρογχο, ετσι ωστε να ειμαι σιγουρος αν φταιω εγω η οχι για το προβλημα που αντιμετωπιζω. Αλλα αφου εκει μεσα ειναι ζουγκλα, με καλωδια χωρις αριθμο βρογχου, η που απλα κρεμονται δεξια και αριστερα (χωρις καν μονωτικη ταινια), λογικα θα χρειαστει να καλεσω ηλεκτρολογο να με βοηθησει στον εντοπισμο μιας και δεν εχω τον καταλληλο εξοπλισμο και ειναι "λιγο" ασυνειδητο να τραβαω καλωδια και να τα ξαναβαζω στην θεση τους μεχρι να βρω το δικο μου.
Αν εχει κανεις καμια προταση/διαφωνια στην προσεγγιση μου θα το εκτιμουσα απιστευτα. Θα αφησω update αν εχω νεοτερα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον το πρόβλημα σου είναι στην κάθετη καλωδίωση ή σε βραχυκύκλωμα που προκαλεί κάποια άλλη τηλεφωνική πρίζα στο σπίτι σου.
Μπορείς να απομονώσεις την πρίζα που έχεις συνδέσει τον εξοπλισμό σου και να δεις τι γίνεται.
Φαντάζομαι ότι τον έχεις συνδέσει στην κεντρική.
Αν συνεχιστεί το πρόβλημα πάρε μια γεννήτρια συχνοτήτων(~20-25€) και πήγαινε στον κατανεμητή με το μόντεμ, εντόπισε το ραζιμ που πάει στο διαμέρισμά σου και έτσι θα καταλάβεις ποιο είναι το ζεύγος που σου αντιστοιχεί στη ρεγκλέτα.
Υπάρχει περίπτωση να έχεις 2 ζεύγη ραζίμ(κύριο και εφεδρικό). Αυτό μπορείς να το επιβεβαιώσεις ανοίγοντας την κεντρική πρίζα.
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...