Προς το περιεχόμενο

Απόρριψη απο εταιρεία και feedback


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

τελευταια με προβληματιζει το γεγονος οτι πολλες εταιρειες μετα απο μια διαδικασια προσληψης (που πολλες φορές περιλαμβάνει και σειρα συνεντεύξεων) δεν μπαινουν καν στον κοπο να ενημερώσουν τον υποψηφιο. Οκ, δεχομαι οτι μπορει να εχουν πολλες αιτήσεις για να στειλουν rejection mail σε ολους (που θα μπορουσε να ειναι και αυτοματοποιημενο) αλλα οταν ξεκιναει μια διαδικασια και σε διαβεβαιωνουν οτι σε καθε περιπτωση θα σε ενημερωσουν για την εξελιξη, δεν ειναι εντελως φαουλ να μην στελνουν τιποτα;

Προσωπικα μου είχε τυχει σε μεγαλη εταιρεια να δωσω πρωτη συνεντευξη Μαρτη, δευτερη συνεντευξη τον ιδιο μηνα και να με καλεσουν για τριτη συνεντευξη Ιουνη και μετα απο αυτην καμια ενημερωση. 

Γνώμες;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 73
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

να μην ειδοποιήσουν στην πρώτη συνέντευξη το καταλαβαίνω αλλά μετά την 3η? για 3η συνεντευξη επιλεγουν ελάχιστα άτομα οπότε θα έπρεπε να σε ειδοποιήσουν. μηπως τελικά έχει παγώσει η πρόσληψη ή δεν έχουν βγάλει ακόμα αποτελέσματα? μπορείς εσύ να καλέσεις πάντως να ρωτήσεις 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μιλαω για συγκεκριμενη εταιρεια, ειναι μια ιστορια που ακουω συχνα τελευταια. Εγω αναρωτιεμαι πως γίνεται να μην ειναι σημαντικο για αυτους να κρατανε μια καλη εικονα για την εταιρεια. Προσωπικα εχω βαλει σε black list οποια εταιρεια συμπεριφερεται με αυτον τον τροπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά οι Έλληνες εργοδότες είναι εξαιρετικά αγενείς, στο εξωτερικό η διαδικασία γίνεται με σεβασμό στον υποψήφιο και φυσικά με ενημέρωση αυτών που δεν τα κατάφεραν. Δυστυχώς έτσι δουλεύει το πράγμα εκτός από λίγες εταιρίες που συνήθως ακολουθούν τους κανονισμούς που καταρτίζουν branches του εξωτερικού. Όσον αφορά την εικόνα της επιχείρησης, πραγματικά δεν νοιάζονται. 

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 hours ago, zenwalk23 said:

...  και να με καλεσουν για τριτη συνεντευξη Ιουνη και μετα απο αυτην καμια ενημερωση.  ...

Δεν έχω ξανακούσει για 3η συνέντευξη, για ποιά managerial θέση και για ποιά πολυεθνική - blue chip μιλάμε?
Συνήθως οι συνεντεύξεις είναι 2, η 1η από το τμήμα προσωπικού (ή HR-κάτι, φαινομενικά ηλίθιες ερωτήσεις αλλά...) και άν όλα πάνε καλά τότε ίσως ακολουθεί η 2η με τον προϊσταμενο του τμήματος που ανήκει η θέση.
Και οι 2 συνεντεύξεις (αν τυχόν υπάρξει και 2η) μπορεί να είναι σε πάνελ. (2+ interviewers)
Καμία από τις 2 συνεντεύξεις δεν εξασφαλίζει πρόσληψη.

Χωρίς να ξέρω την υπόθεση νομίζω ότι σου φάγαν τη θέση, την έδωασν σε συγγενή ή γνωστή τους ή έκαναν εξυπηρέτηση σε πολιτικό πρόσωπο.
Εκτός και αν η συγκεκριμενη εταιρεία έχει καθιερώσει τα 3 (ή όσα θελει) interview, ok αν είναι VINCI, Bouygues, AIRBUS, defence και συναφή.

.

4 hours ago, zenwalk23 said:

... σε διαβεβαιωνουν οτι σε καθε περιπτωση θα σε ενημερωσουν για την εξελιξη, ...

το τυποποιημένο-αυτοματοποιημένο e-mail (που δεν έχει γίνει update από το 2005) σε διαβεβαιώνει ότι σε καθε περίπτωση θα σε ενημερώσουν για την εξέλιξη, όχι η ίδια η εταιρεία.

edit: το 3ο interview τι ήταν, τι ρώταγαν, πόσοι ήταν, διοικητικοί - μηχανικοί, πόσο διήρκησε?

Επεξ/σία από eyw
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, zenwalk23 said:

Καλησπέρα,

τελευταια με προβληματιζει το γεγονος οτι πολλες εταιρειες μετα απο μια διαδικασια προσληψης (που πολλες φορές περιλαμβάνει και σειρα συνεντεύξεων) δεν μπαινουν καν στον κοπο να ενημερώσουν τον υποψηφιο. Οκ, δεχομαι οτι μπορει να εχουν πολλες αιτήσεις για να στειλουν rejection mail σε ολους (που θα μπορουσε να ειναι και αυτοματοποιημενο) αλλα οταν ξεκιναει μια διαδικασια και σε διαβεβαιωνουν οτι σε καθε περιπτωση θα σε ενημερωσουν για την εξελιξη, δεν ειναι εντελως φαουλ να μην στελνουν τιποτα;

Προσωπικα μου είχε τυχει σε μεγαλη εταιρεια να δωσω πρωτη συνεντευξη Μαρτη, δευτερη συνεντευξη τον ιδιο μηνα και να με καλεσουν για τριτη συνεντευξη Ιουνη και μετα απο αυτην καμια ενημερωση. 

Γνώμες;

Προσωπικα το βρίσκω και εγω πολυ φάουλ να μην σου απαντήσουν. Στο εξωτερικό στις περισσότερες εταιρίες ειναι υποχρεωμένοι να σου απαντήσουν εντός μίας εργάσιμης εβδομάδας και σε μία δικιά μου περίπτωση που έστειλα εγώ σε γερμανική εταιρία όταν με απορρίψανε και ρώτησα τον λόγο, μου απάντησαν άμεσα με τον λόγο.

Καλό θα ήταν πάντως αν σε απορρίψουν να ζητάς τον λόγο για να ξέρεις που βρίσκεσαι.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 minutes ago, Aggeluska said:

... όταν με απορρίψανε και ρώτησα τον λόγο, μου απάντησαν άμεσα με τον λόγο. ...

αν θες μας λες αν η απάντηση ήταν e-mail ή τηλέφωνο ή επιστολή και αν ο λόγος πράγματι έστεκε και δεν ήταν κάτι τυποποιημένο που λέει κάτι σαν ""... τα προσόντα σας δεν ταιριάζουν ακριβώς..." ή "... την δωσαμε σε άλλον με περισσότερη εμπειρία...." και λοιπά άσχετα συλλυπητήρια.

Επεξ/σία από eyw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, eyw said:

αν θες μας λες αν η απάντηση ήταν e-mail ή τηλέφωνο ή επιστολή και αν ο λόγος πράγματι έστεκε και δεν ήταν κάτι τυποποιημένο που λέει κάτι σαν ""... τα προσόντα σας δεν ταιριάζουν ακριβώς..." ή "... την δωσαμε σε άλλον με περισσότερη εμπειρία...." και λοιπά άσχετα συλλυπητήρια.

ναι εστεκε ο λόγος. με Email ηταν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Aggeluska είπε

Προσωπικα το βρίσκω και εγω πολυ φάουλ να μην σου απαντήσουν. Στο εξωτερικό στις περισσότερες εταιρίες ειναι υποχρεωμένοι να σου απαντήσουν εντός μίας εργάσιμης εβδομάδας και σε μία δικιά μου περίπτωση που έστειλα εγώ σε γερμανική εταιρία όταν με απορρίψανε και ρώτησα τον λόγο, μου απάντησαν άμεσα με τον λόγο.

Καλό θα ήταν πάντως αν σε απορρίψουν να ζητάς τον λόγο για να ξέρεις που βρίσκεσαι.

το Μάιο πέρασα μια συνέντευξη στην περιοχή μου, είχα αυτά που ζητούσαν και μάλιστα με διαβεβαίωσαν ότι θα με πάρουν και να αναμένω μεχρι τελος Ιουνίου για να κάνουμε τη σύμβαση, εχω και γνωστούς που εργάζονται στην εταιρία ακόμα και ατομο συγγενή του εργοδότη που μου είπε αν θέλω να του πει να με πάρει και θα με πάρει. Εγώ η χαζή δεν δέχτηκα τη βοήθεια. τελικά όχι μόνο πήραν αλλη κοπέλα αλλά δε με ειδοποίησαν και ποτέ. η γνωστή μου συγγενής του εργοδότη μου είπε ότι πήραν την κόρη φίλης της γυναίκας του, την οποία τελικά την έβαλαν για άλλες δουλειές ασχετες με αυτό που ζητούσαν αρχικά... 

  • Like 1
  • Sad 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενα θα σου πω. μπιζνες και οικονομικης φυσεως δοσοληψιες μην εχεις με φιλους και με συγγενεις. ειναι αποδεδειγμενο οτι καποια στιγμη τα πραγματα θα στραβωσουν. να κραταμε και τις αποστασεις (φυσικες και κοινωνικες).

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, zenwalk23 είπε

Καλησπέρα,

τελευταια με προβληματιζει το γεγονος οτι πολλες εταιρειες μετα απο μια διαδικασια προσληψης (που πολλες φορές περιλαμβάνει και σειρα συνεντεύξεων) δεν μπαινουν καν στον κοπο να ενημερώσουν τον υποψηφιο. Οκ, δεχομαι οτι μπορει να εχουν πολλες αιτήσεις για να στειλουν rejection mail σε ολους (που θα μπορουσε να ειναι και αυτοματοποιημενο) αλλα οταν ξεκιναει μια διαδικασια και σε διαβεβαιωνουν οτι σε καθε περιπτωση θα σε ενημερωσουν για την εξελιξη, δεν ειναι εντελως φαουλ να μην στελνουν τιποτα;

Προσωπικα μου είχε τυχει σε μεγαλη εταιρεια να δωσω πρωτη συνεντευξη Μαρτη, δευτερη συνεντευξη τον ιδιο μηνα και να με καλεσουν για τριτη συνεντευξη Ιουνη και μετα απο αυτην καμια ενημερωση. 

Γνώμες;

Προσωπικά εάν περνούσε μήνας δίχως κανένα νέο, έκανα ένα τηλεφώνημα για να δω τι γίνεται. 
Κανείς δεν σε απαγορεύει να πάρεις την πρωτοβουλία, αν και θεωρητικά δεν θα έπρεπε να σε υποχρεώσουν το κάνεις. 

Βέβαια όπως σωστά επισήμαναν οι άλλοι, πολλές εταιρείες(ή πιο σωστά, άτομα) δεν νοιάζονται/σέβονται τους υποψήφιους για να δράσουν όπως πρέπει.  

Αυτά εξωτερικό. Ελλάδα που είναι τελείως μπανανία και στα εργασιακά δεν ξέρω τι είναι το σωστό (εάν υπάρχει καν κάτι τέτοιο).

12 ώρες πριν, eyw είπε

Δεν έχω ξανακούσει για 3η συνέντευξη, για ποιά managerial θέση και για ποιά πολυεθνική - blue chip μιλάμε?
Συνήθως οι συνεντεύξεις είναι 2, η 1η από το τμήμα προσωπικού (ή HR-κάτι, φαινομενικά ηλίθιες ερωτήσεις αλλά...) και άν όλα πάνε καλά τότε ίσως ακολουθεί η 2η με τον προϊσταμενο του τμήματος που ανήκει η θέση.
Και οι 2 συνεντεύξεις (αν τυχόν υπάρξει και 2η) μπορεί να είναι σε πάνελ. (2+ interviewers)
Καμία από τις 2 συνεντεύξεις δεν εξασφαλίζει πρόσληψη.

Χωρίς να ξέρω την υπόθεση νομίζω ότι σου φάγαν τη θέση, την έδωασν σε συγγενή ή γνωστή τους ή έκαναν εξυπηρέτηση σε πολιτικό πρόσωπο.
Εκτός και αν η συγκεκριμενη εταιρεία έχει καθιερώσει τα 3 (ή όσα θελει) interview, ok αν είναι VINCI, Bouygues, AIRBUS, defence και συναφή.

.

το τυποποιημένο-αυτοματοποιημένο e-mail (που δεν έχει γίνει update από το 2005) σε διαβεβαιώνει ότι σε καθε περίπτωση θα σε ενημερώσουν για την εξέλιξη, όχι η ίδια η εταιρεία.

edit: το 3ο interview τι ήταν, τι ρώταγαν, πόσοι ήταν, διοικητικοί - μηχανικοί, πόσο διήρκησε?

3+1 συνεντεύξεις για την προηγούμενη δουλειά. 

1 με την hiring manager του ομίλου, 1 με τον director+VP+R&D "officer" του τομέα που έκανα αίτηση, 1 με την ομάδα και τέλος 1 με ψυχολόγο έπειτα από το 3ωρο "τέστ" ικανοτήτων & προσωπικότητας. 

Κάπου 9+ ώρες για τις συνεντεύξεις και ~2 μήνες όλη η διαδικασία.

Τώρα εάν ήταν αναγκαίος τόσος κόπος δεν ξέρω. 

Από την άλλη σίγουρα η τρίτη συνέντευξη δεν είναι κάτι απίθανο, ανάλογα το μέγεθος της εταιρίας, τις διαδικασίες (βλέπε γραφειοκρατία) και το τι κάουλες έχει το HR εκείνο τον καιρό.

Επεξ/σία από LongTom
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, velociraptoras said:

το Μάιο πέρασα μια συνέντευξη στην περιοχή μου, είχα αυτά που ζητούσαν και μάλιστα με διαβεβαίωσαν ότι θα με πάρουν και να αναμένω μεχρι τελος Ιουνίου για να κάνουμε τη σύμβαση, εχω και γνωστούς που εργάζονται στην εταιρία ακόμα και ατομο συγγενή του εργοδότη που μου είπε αν θέλω να του πει να με πάρει και θα με πάρει. Εγώ η χαζή δεν δέχτηκα τη βοήθεια. τελικά όχι μόνο πήραν αλλη κοπέλα αλλά δε με ειδοποίησαν και ποτέ. η γνωστή μου συγγενής του εργοδότη μου είπε ότι πήραν την κόρη φίλης της γυναίκας του, την οποία τελικά την έβαλαν για άλλες δουλειές ασχετες με αυτό που ζητούσαν αρχικά... 

Ακραιο... Αλλά ελληνικό.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, eyw είπε

Δεν έχω ξανακούσει για 3η συνέντευξη, για ποιά managerial θέση και για ποιά πολυεθνική - blue chip μιλάμε?
Συνήθως οι συνεντεύξεις είναι 2, η 1η από το τμήμα προσωπικού (ή HR-κάτι, φαινομενικά ηλίθιες ερωτήσεις αλλά...) και άν όλα πάνε καλά τότε ίσως ακολουθεί η 2η με τον προϊσταμενο του τμήματος που ανήκει η θέση.
Και οι 2 συνεντεύξεις (αν τυχόν υπάρξει και 2η) μπορεί να είναι σε πάνελ. (2+ interviewers)
Καμία από τις 2 συνεντεύξεις δεν εξασφαλίζει πρόσληψη.

Χωρίς να ξέρω την υπόθεση νομίζω ότι σου φάγαν τη θέση, την έδωασν σε συγγενή ή γνωστή τους ή έκαναν εξυπηρέτηση σε πολιτικό πρόσωπο.
Εκτός και αν η συγκεκριμενη εταιρεία έχει καθιερώσει τα 3 (ή όσα θελει) interview, ok αν είναι VINCI, Bouygues, AIRBUS, defence και συναφή.

.

το τυποποιημένο-αυτοματοποιημένο e-mail (που δεν έχει γίνει update από το 2005) σε διαβεβαιώνει ότι σε καθε περίπτωση θα σε ενημερώσουν για την εξέλιξη, όχι η ίδια η εταιρεία.

edit: το 3ο interview τι ήταν, τι ρώταγαν, πόσοι ήταν, διοικητικοί - μηχανικοί, πόσο διήρκησε?

Στην εταιρεια που ειμαι τωρα ειχα περασει απο 4 συνεντευξεις και ηταν Junior Software Engineer θεση. CTO, HR, Senior Developer και Team Leader.

Τα Interview που αναφέρω στο post ήταν:

1) HR και Senior μαζί,

2) Team Leader οπου ηταν μια λιγο all around περιγραφη της δουλειας 

3) Interview με HR στο οποιο με διαβεβαιωσε οτι θα με ενημερωσουν οπως και να εχει  για το αν θα με παρουν ή οχι

Η θέση ήταν Mid Level Software Engineer. Η εταιρεια ειναι η κορυφαια στην Ελλαδα στο κομματι του Data Analytics & Market Research.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, velociraptoras είπε

το Μάιο πέρασα μια συνέντευξη στην περιοχή μου, είχα αυτά που ζητούσαν και μάλιστα με διαβεβαίωσαν ότι θα με πάρουν και να αναμένω μεχρι τελος Ιουνίου για να κάνουμε τη σύμβαση, εχω και γνωστούς που εργάζονται στην εταιρία ακόμα και ατομο συγγενή του εργοδότη που μου είπε αν θέλω να του πει να με πάρει και θα με πάρει. Εγώ η χαζή δεν δέχτηκα τη βοήθεια. τελικά όχι μόνο πήραν αλλη κοπέλα αλλά δε με ειδοποίησαν και ποτέ. η γνωστή μου συγγενής του εργοδότη μου είπε ότι πήραν την κόρη φίλης της γυναίκας του, την οποία τελικά την έβαλαν για άλλες δουλειές ασχετες με αυτό που ζητούσαν αρχικά... 

ελληνκο ναι (το εχει το νεωελληνικο dna μέσα δεν μπορεί κάτι να το αλλαξει)
αναμενόμενο ο ναι (μόνο που γινεται μέσα στην ελλαδα θα έπρεπε να το περιμένεις)
κλασσικό ο ναι (το βλέπεις και ακούς κάθε μέρα)
κλπ κλπ
αυτό όντος δεν με παραξενεύει (χιλιάδες φορές εχω ακούσει τετοια ιστορία και το αντίθετο θα ήταν περιεργο )

αυτο με 3 και συνεντεύξεις λίγο κουλό ειναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...