Προς το περιεχόμενο

Απόρριψη απο εταιρεία και feedback


Προτεινόμενες αναρτήσεις

37 λεπτά πριν, Black Demis είπε

ελληνκο ναι (το εχει το νεωελληνικο dna μέσα δεν μπορεί κάτι να το αλλαξει)
αναμενόμενο ο ναι (μόνο που γινεται μέσα στην ελλαδα θα έπρεπε να το περιμένεις)
κλασσικό ο ναι (το βλέπεις και ακούς κάθε μέρα)
κλπ κλπ
αυτό όντος δεν με παραξενεύει (χιλιάδες φορές εχω ακούσει τετοια ιστορία και το αντίθετο θα ήταν περιεργο )

αυτο με 3 και συνεντεύξεις λίγο κουλό ειναι

εγω μια πέρασα όχι 3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 73
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πολλες περιπτωσεις να μην απαντανε ποτέ και αν απαντησουν θα ειναι μετα απο 2-3μηνες να πουν οτι η θεση καλύφθηκε. αλλες εταιριες βαζουν ανα 2-3μηνες την αγγελια για αναζητηση. οτι τι ? βρισκουν ατομα για 2-3μηνες και λενε δεν κανεις αλλα εχεις βγάλει δουλειά ? ειναι για κλωτσιες αρκετες ελληνικες επιχειρησεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ολοι λενε θα σε καλεσουν να σου πουν και ποτε κανεις δε σε καλει.Αν καλεσεις εσυ και ζητησεις να μαθεις αν πηρε αλλος τη θεση και οχι εσυ , η καραμελα ειναι ιδια: ειχε περισσοτερα προσοντα.

Εχω καλεσει σε εταιρια που μου ειπε οτι θα σε παρουμε την Τεταρτη να σε ενημερωσουμε , 2 μερες μετα και και οταν μου ειπαν οτι καλυφθηκε η θεση και εξεφρασα το παραπονο οτι δε με ειδοποιησε καποιος οπως μου ειπαν , η απαντηση ηταν  : Ε και τι θες τωρα , και μετα μου το εκλεισαν στην μουρη.

 

Οταν εχουν πολλες επιλογες , χεστηκαν κιολας αν θα χαλαστουν καποιοι με τη συμπεριφορα τους οπως εσυ και εγω πχ.

Επεξ/σία από leolipop
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, velociraptoras είπε

εγω μια πέρασα όχι 3

3 αναφέρω για το αρχικό post το δικό σου ειναι ένα απλό καθημερινό κλασικό φαινόμενο (το αντίθετο θα αποτελούσε είδηση )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ολες τις εταιριες προτιμουν τον γνωστο καποιου απο καποιον αγνωστο, τα referrals υπαρχουν και στην Ελλαδα και στο εξωτερικο.
Παρα πολλοι ζουν με την εντυπωση οτι αν η εταιρια ειναι "μεγαλη" ολα δουλευουν ρολοι. Αμ δε.
Σε πολλες συνεντευξεις Ελλαδα και εξωτερικο δεν με ενημερωσαν οτι με απερριψαν.

Μην ζειτε με την ψευδαισθηση οτι η Ελλαδα ειναι μπανανια και στο εξωτερικο ολα δουλευουν ρολοι.  Παντου δουλευουν ανθρωποι, με οτι αυτο συνεπαγεται. 
 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, leolipop είπε

Οταν εχουν πολλες επιλογες , χεστηκαν κιολας αν θα χαλαστουν καποιοι με τη συμπεριφορα τους οπως εσυ και εγω πχ.

Ειναι μικρη η αγορα και αυτες οι συμπεριφορες καποια στιγμη γυριζουν boomerang. Οταν ξοδευεις τοσα πολλα για να δειξεις οτι η εταιρεια σου ειναι σοβαρη, το να στειλεις ενα μειλ να ενημερωσεις οτι καλυφθηκε η θεση σε 10-20 ατομα ειναι το ελαχιστο. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ίδιο είχε συμβεί και σε 'μενα και συγκεκριμένα στα public με την διαφορά ότι δεν πήγα για 3 συνέντευξη (δεν τους φτάνει η μια αλλά αυτό είναι άλλο θέμα) ζητουσαν τεχνικο η/υ και μετα την δευτερη φορα στο τελος του μηνα..και μου ειπαν το γνωστο "θα σε ειδοποιησουμε" περασαν 2 βδομαδες ε είπα να πάρω τηλ. να δείξω ενδιαφέρων..αλλά μου ειπε τα ίδια...οποτε γεια σας!...αυτο συνεβει πριν 3 χρόνια... 

Και κάτι ψιλοάσχετο...αν γνωρίζει κάποιος ας μου λύσει την απορία όταν ενδιαφέρεσαι για μια θέση εργασίας κάποιας εταιρίας και πας να στείλης στην σελίδα τους το βιογραφικό σου γιατι πρέπει να καταχωρίσω στις διάφορες φόρμες στις σελίδες τους τα στοιχεία μου εφόσον θα στε'ιλω το βιογραφικό τόσο απλά...δηλαδη να ξανακάνω το βιογραφικο μου στην σελίδα σας;;;...ταλαιπωρία σκέτη!..και σε κάποιες φάσεις όταν φτάνεις στο τέλος δημιουργήτε και κάποιο σφάλμα και δεν μπορείς να κάνεις υποβολή...έχουν φάει άκυρα εταιρίες με αυτό το σύστημα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι και τόσο Ελληνικό φαινόμενο πάντως. Από την εμπειρία που έχω σχετικά με αναζήτηση δουλειάς στο εξωτερικό, ή για διδακτορικό το 1/3 απαντούσε για το αν με πήραν ή όχι. Ερχόταν ένα αυτοματοποιημενο και μετα δεν σε ενημερωνε κάνεις. Αυτά σε εταιρείες στην Γαλλία, Γερμανία, Ιταλία, Ισπανία. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάπου είχα πετύχει ένα site όπου ο εργαζόμενος βαθμολογεί τον εργοδότη.

Δεν θυμάμαι το site αλλά θα πέσει πολύ κλάμα όταν μαθευτεί ευρέως

 

Edit:

 

Επεξ/σία από cacofonix-3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φανταζομαι να γινει μια black bible  με τις ελληνικες εταιρειες εργασιας σε ολα τα επιπεδα να δουμε τι γελιο θα πεσει   πας  σε συνεντευξη   απο εεταιρριεες που θελουν να νομιζουν οτι ειναι και δυνατες και δεν στελνουν ουτε ενα αυτοματοποιημενο email 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, eyw είπε

Δεν έχω ξανακούσει για 3η συνέντευξη, για ποιά managerial θέση και για ποιά πολυεθνική - blue chip μιλάμε?

Φίλη μου πέρασε από ΠΕΝΤΕ συνεντεύξεις για την ΠΑΡΑΛΙΑ του Αστέρα Βουλιαγμένης από Δεκέμβριο 2019 μέχρι και τον Απρίλιο (όχι το ξενοδοχείο, την παραλία. Αν και ανήκει και αυτό στο ξενοδοχειακό συγκρότημα), όπου της είπαν ότι η θέση είναι μεταξύ εκείνης και ενός άλλου υποψήφιου, δεν την ενημέρωσαν ποτέ οτι η θέση έκλεισε. 

Η θέση ήταν για marketing manager. 

1 ώρα πριν, atrwtos είπε

Και κάτι ψιλοάσχετο...αν γνωρίζει κάποιος ας μου λύσει την απορία όταν ενδιαφέρεσαι για μια θέση εργασίας κάποιας εταιρίας και πας να στείλης στην σελίδα τους το βιογραφικό σου γιατι πρέπει να καταχωρίσω στις διάφορες φόρμες στις σελίδες τους τα στοιχεία μου εφόσον θα στε'ιλω το βιογραφικό τόσο απλά...δηλαδη να ξανακάνω το βιογραφικο μου στην σελίδα σας;;;...ταλαιπωρία σκέτη!..και σε κάποιες φάσεις όταν φτάνεις στο τέλος δημιουργήτε και κάποιο σφάλμα και δεν μπορείς να κάνεις υποβολή...έχουν φάει άκυρα εταιρίες με αυτό το σύστημα....

Για 2 λόγους. Αρχικά γιατί δεν θέλουν να στείλει η Σάρα και η Μάρα. Αυτό ακριβώς δηλαδή που λες εσύ το "τόσο απλά". Σε φάση βλέπω μπάλα τρώγοντας σουβλάκια και έχω ανοίξει και 17 tabs και στέλνω όπου κάτσει. 

Ο δεύτερος και εξίσου σημαντικός είναι γιατί ότι γράφεις εκεί με τον τρόπο τους καταχωρείται και φιλτράρεται. Άρα αν εγώ είμαι HR πχ και ψάχνω κάτι συγκεκριμένο, το βρίσκω κατευθείαν. Δεν θα κάθεται ο HR να διαβάζει βιογραφικά που δεν τον ενδιαφέρουν. 

Έχετε βρεθεί ποτέ από την άλλη πλευρά? Έχετε την παραμικρή ιδέα πόσα βιογραφικά λαμβάνει μια εταιρεία, ειδικά αν είναι για entry level θέσεις? Είναι αδύνατον να σπαταλήσει τόσο χρόνο το τμήμα HR να διαβασει τόσα cv, γιαυτό και σπανίως θα δείτε μεγάλη εταιρεία να σου λέει "στείλε απλά ένα βιογραφικό". 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, zenwalk23 είπε

Στην εταιρεια που ειμαι τωρα ειχα περασει απο 4 συνεντευξεις και ηταν Junior Software Engineer θεση. CTO, HR, Senior Developer και Team Leader.

Τα Interview που αναφέρω στο post ήταν:

1) HR και Senior μαζί,

2) Team Leader οπου ηταν μια λιγο all around περιγραφη της δουλειας 

3) Interview με HR στο οποιο με διαβεβαιωσε οτι θα με ενημερωσουν οπως και να εχει  για το αν θα με παρουν ή οχι

Η θέση ήταν Mid Level Software Engineer. Η εταιρεια ειναι η κορυφαια στην Ελλαδα στο κομματι του Data Analytics & Market Research.

4 συνεντεύξεις για τζούνιορ θέση; Μου φαίνεται πολύ υπερβολικό. Για την τωρινή μου θέση έδωσα μόνο μια  συνέντευξη με την ομάδα μόνο. Με το HR τηλεφωνικά μόνο για διαπραγμάτευση όρους συμβολαίου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να αναφέρω και εγώ την εμπειρία μου σε μεγάλη εταιρεία λιανεμπορίου.

Με κάλεσε ο υπεύθυνος για συνέντευξη τα είπαμε όλα καλά του έδειξα ότι ενδιαφέρομαι την θέλω την θέση και μου λέει συγκεκριμένη μέρα θα σε πάρω τηλέφωνο να σου πω τι θέλω από χαρτιά για την πρόσληψη.

Σε παρακαλώ του λέω επειδή συζητάω και κάτι άλλο αλλά δεν πολυψήνομαι να πάω εκεί είτε θετικά είτε αρνητικά θέλω να μου κάνεις ένα τηλεφώνημα να ξέρω.

Ναι μείνε ήσυχος.Φτανει η μέρα δεν με παίρνει τον καλώ εγώ 2 μέρες μετά είμαι ο τάδε μιλήσαμε τότε για την τάδε θέση.Εχετε επιλέξει κάποιον άλλο δεν είχα νέα σας.

Ξέρεις η πρόσληψη πάγωσε μέχρι τέλος Αυγούστου(πριν 15 μέρες η επικοινωνία μας).

Οκ του λέω ενδιαφέρομαι κρατήστε το βιογραφικό μου,ναι ναι μείνε ήσυχος η απάντηση του.

Ποια η άποψη σας τον καλώ ξανά από Δευτέρα στο προσωπικό του κινητό ή εταιρικό δεν γνωρίζω τι είναι  ακριβώς να του υπενθυμίσω το ενδιαφέρον μου ή υπερβολικό θα πει ρε τι μα λάκας είναι αυτός;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, renovatio3 είπε

Να αναφέρω και εγώ την εμπειρία μου σε μεγάλη εταιρεία λιανεμπορίου.

Με κάλεσε ο υπεύθυνος για συνέντευξη τα είπαμε όλα καλά του έδειξα ότι ενδιαφέρομαι την θέλω την θέση και μου λέει συγκεκριμένη μέρα θα σε πάρω τηλέφωνο να σου πω τι θέλω από χαρτιά για την πρόσληψη.

Σε παρακαλώ του λέω επειδή συζητάω και κάτι άλλο αλλά δεν πολυψήνομαι να πάω εκεί είτε θετικά είτε αρνητικά θέλω να μου κάνεις ένα τηλεφώνημα να ξέρω.

Ναι μείνε ήσυχος.Φτανει η μέρα δεν με παίρνει τον καλώ εγώ 2 μέρες μετά είμαι ο τάδε μιλήσαμε τότε για την τάδε θέση.Εχετε επιλέξει κάποιον άλλο δεν είχα νέα σας.

Ξέρεις η πρόσληψη πάγωσε μέχρι τέλος Αυγούστου(πριν 15 μέρες η επικοινωνία μας).

Οκ του λέω ενδιαφέρομαι κρατήστε το βιογραφικό μου,ναι ναι μείνε ήσυχος η απάντηση του.

Ποια η άποψη σας τον καλώ ξανά από Δευτέρα στο προσωπικό του κινητό ή εταιρικό δεν γνωρίζω τι είναι  ακριβώς να του υπενθυμίσω το ενδιαφέρον μου ή υπερβολικό θα πει ρε τι μα λάκας είναι αυτός;

Απο την στιγμή που σε ενδιαφέρει η θέση γνώμη μου κάλεσε τον,θα του δείξεις οτι είσαι ζεστός και θές να δουλέψεις στο μαγαζάκι του.

Αν σου πεί πάλι μα και μου και βλέπουμε παύεις να ασχολείσαι δεν βλέπω τον λόγο πάντως να είναι αγενής μαζί σου ή να πεί κάτι αρνητικό.

Συμβαίνει να παγώνουν κάποιες προσλήψεις για ένα διάστημα ή πολύ απλά (και πιθανότατα) κάποιος βισματώθηκε στην θέση και αφού λές για μεγάλη εταιρία (σούπερ μάρκετ,Κότσω,ΙΚΕΑ,praktiker,leroy κλπ) απο πολιτικό γραφείο έσκασε ο ''εκλεκτός'' και απλά ο υπεύθυνος βρέθηκε και ο ίδιος προ τετελεσμένων.

Όπως και να χει εσύ κάνε μια τελευταία προσπάθεια ποτέ δεν ξέρεις.

Επεξ/σία από blackraven
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...