Προς το περιεχόμενο

Μειωμένες οι διαφημίσεις των “πειρατικών” site λόγω… Ευρωπαϊκής Ένωσης


dimakisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, CheOnWeb είπε

Γιατί αυτός ο μειωτικός τόνος για τα τσουβάλια χρηστών που δεν ξέρουν να «κλέβουν»; Πιο άσχημο μου φαίνεται το να βλέπω χρήστες που λύνουν και δένουν στους υπολογιστές αλλά δεν ξέρουν να γράψουν σωστά δύο προτάσεις (δεν αναφέρομαι σε ‘σένα). Το να πεις ότι η πλειοψηφία έχει υπολογιστή και δεν ξέρει τα βασικά, ναι, θα συμφωνήσω αλλά το ότι δεν ξέρει να παρακάμπτει τις διαφημίσεις, στις οποίες βασίστηκε (καλώς ή κακώς) το εμπορικό μοντέλο του Internet, ή ότι δεν ξέρει να κατεβάζει πειρατικά, δεν ακούγεται ωραίο.  Ξέρω, είμαστε σε τεχνολογικό site αλλά σκέψου και την άλλη μεριά. 

Θα βοήθαγε πολύ το επιχείρημα σου οι διαφημίσεις να μην ήταν ο απόλυτος καρκίνος από θέμα ενόχλησης που χωρίς addblocker μπαίνεις σε ένα site, σου πετάει 12 popups, ξεκινάει να παίζει βίντεο με ήχο κάπου, και έχεις και banners πάνω/κάτω/αριστερά/δεξιά να αναβοσβήνουν. Για να μην πιάσουμε το θέμα της απατηλότητας των διαφημίσεων που είναι πάγια τακτική να χρυσώνουν τις κουράδες αντί να επιλέγουν μια πιο ειλικρινή προσέγγιση στο χρήστη.

Η πειρατεία τώρα πράγματι είναι πιο αμφιλεγόμενο ζήτημα. Ωστόσο κι εκεί έχεις τις εταιρίες να ρίχνουν λάδι στη φωτιά με τακτικές του στυλ geoblocking και γενικά το όλο μοντέλο να είναι προβληματικό. Πχ άσε με να "νοικιάσω" μόνο τις σειρές που θέλω να δω, γιατί να πληρώνω για πράματα που δε με ενδιαφέρουν ούτε έχω χρόνο να τους αφιερώσω? Αν πχ θες να δεις ένα Mandalorian, ένα Westworld, ένα Witcher, ένα Star Trek και ξέρω γω μια σειρά απ'το hulu και τίποτε άλλο (εγώ πχ) θα πρέπει να πληρώνεις 5-6 ξεχωριστές συνδρομές? Η πχ τι λογική έχει να χρεώνεις ένα game το ίδιο είτε το διαθέτεις στην Ελβετία που ο άλλος το αγοράζει με μια ώρα δουλειά είτε στη Μολδαβία που θέλει ένα μήνα και βάλε? Με ρώτησες ως περιστασιακό φωτογράφο αν έχω όρεξη να πληρώνω 250 ευρώ το χρόνο συνδρομή για να χρησιμοποιώ ένα lightroom και ένα Photoshop εκεί που στα 2-2μιση χρόνια με το παραπάνω ποσό τα αγόραζες και ήταν δικά σου εφ'όρου ζωής? Παρόμοια παραδείγματα, ένα κάρο...

Τώρα αυτό με τις προτάσεις, απ'τη στιγμή που ως κοινωνία επιλέξαμε εξειδίκευση από τη μικρότερη δυνατή ηλικία αντί πιο καθολικής εκπαίδευσης, ε προφανώς θα υπάρχει και κάποιο κόστος.

Επεξ/σία από Adrastus
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 35
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

11 ώρες πριν, micos000 είπε

Αχέμμμ! [shy whigper)Συνήθως οι διαφημίσεις που πετάγονται βασίζονται σε ιστορικό περιήγησης. [/shy whisper]Γκούχου-Γκούχου...

😁

To να σου διαφημίσει ενα σαιτ γνωριμιών με κοσμιο τροπο είναι οκ. Αλλα να σου  το προβάλλει με λεζάντα "κανε κλικ εδω για να γ..εις άμεσα"...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, Adrastus είπε

Θα βοήθαγε πολύ το επιχείρημα σου οι διαφημίσεις να μην ήταν ο απόλυτος καρκίνος από θέμα ενόχλησης που χωρίς addblocker μπαίνεις σε ένα site, σου πετάει 12 popups, ξεκινάει να παίζει βίντεο με ήχο κάπου, και έχεις και banners πάνω/κάτω/αριστερά/δεξιά να αναβοσβήνουν. Για να μην πιάσουμε το θέμα της απατηλότητας των διαφημίσεων που είναι πάγια τακτική να χρυσώνουν τις κουράδες αντί να επιλέγουν μια πιο ειλικρινή προσέγγιση στο χρήστη.

Σε ποια sites συμβαίνουν αυτά το 2020; Εγώ δεν έχω δει κανένα... σοβαρό site που να συμβαίνουν αυτά.

Φυσικά στα τσοντο site και στα πειρατικά sites συμβαίνουν αυτά για διαφορετικούς λόγους στη κάθε περίπτωση.

Δεν νομίζω να κλείνετε το adblock στα sites που δεν έχουν τέτοια καραγκιοζιλίκια με τις διαφημίσεις.

Ή έστω είναι ελάχιστοι που το κάνουν.

Όσον αφορά τα πειρατικά sites, το μόνο που τους αξίζει είναι adblockers δαγκωτό.

Δεν έχουμε καμία υποχρέωση, πόσο μάλλον ηθική, να ταΐζουμε κλεπταποδόχους.

17 ώρες πριν, grfurby είπε

To να σου διαφημίσει ενα σαιτ γνωριμιών με κοσμιο τροπο είναι οκ. Αλλα να σου  το προβάλλει με λεζάντα "κανε κλικ εδω για να γ..εις άμεσα"...

Όταν μπαίνεις σε τσοντο site τι περιμένεις να σου βγάλει;

Παρακαλώ πατήστε εδώ για να συνουσιαστείτε;

Επεξ/σία από aypnia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, aypnia είπε

Σε ποια sites συμβαίνουν αυτά το 2020; Εγώ δεν έχω δει κανένα... σοβαρό site που να συμβαίνουν αυτά.

Φυσικά στα τσοντο site και στα πειρατικά sites συμβαίνουν αυτά για διαφορετικούς λόγους στη κάθε περίπτωση.

Δεν νομίζω να κλείνετε το adblock στα sites που δεν έχουν τέτοια καραγκιοζιλίκια με τις διαφημίσεις.

Ή έστω είναι ελάχιστοι που το κάνουν.

Όσον αφορά τα πειρατικά sites, το μόνο που τους αξίζει είναι adblockers δαγκωτό.

Δεν έχουμε καμία υποχρέωση, πόσο μάλλον ηθική, να ταΐζουμε κλεπταποδόχους.

Όταν μπαίνεις σε τσοντο site τι περιμένεις να σου βγάλει;

Παρακαλώ πατήστε εδώ για να συνουσιαστείτε;

Κλεπταδόχος είναι και αυτός που κατεβάζει το πειρατικό υλικό. Κατά τα άλλα συμφωνώ μαζί σου.

Επεξ/σία από Retromaniac
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/8/2020 στις 4:25 ΠΜ, SilverMachine είπε

"Η καμπανια κατα της πειρατειας φερνει αποτελεσματα".... Κ αμεσως μετα "4 χρονια προσπαθειας για μια ΠΙΘΑΝΗ μειωση 12%".... χαχαχαχαχα!!!! Απο ποιο δρομοκαιτειο το σκασαν αυτα τα τουβλα της ΕΕ? 

Κ ευτυχως πιο κατω το αρθρο διευκρινιζει οτι "δεν ειναι επι του συνολικου τζιρου" αρα δεν ξερουμε αν οντως ειναι μειωση στα κερδη !!! ΜΠΟΥΑΧΑΧΑ!!!!! Δλδ για τι κουραφεξαλα μιλαμε??? Κ αμεσως μετα παραδεχεται οτι οχι μονο ειναι αγνωστο τελικα το αποτελεσμα, αλλα γνωριζουμε κ οτι καποιες εταιριες ΑΥΞΗΣΑΝ τις διαφημησεις τους!!! ΛΟΛΟΛΟΛ!!!!

Κυλιεμαι στο πατωμα μιλαμε!!! Τι αρθρο-τσιρκουλο ειναι αυτο???!!! 

Τεσσερα χρονια κυνηγανε τα φαντασματα του PirateBay κ το μονο σιγουρο αποτελεσμα ειναι οτι καποιες μεγαλες εταιριες (που "δεν κατονομαζουμε" !! χαχαχαχα!!!!) αυξησαν τις διαφημησεις τους!!! ΧΑΧΑΧΑΧΑ!!!!!!! Καλα..... καραλολ κ σφουγγαρισμα πατωματος μεσημεριατικα λεμε!!!! Πιο γελοιοι δεν γινεται ακομα κ αν το καναν επιτηδες!!!!

Νταλα καλοκαιρι κ ειμαι κολημενος σπιτι- ευτυχως που το ινσομνια βαζει τετοια ξεκαρδιστικα !!! Λιγος ανεμηστηρας κ λιγο κυνηγι της πειρατειας-αλα-ΕΕ κ παλευεται η κατασταση!!! χαχαχαχα!!!! 

Ακου "η Κομισιον ΕΠΛΗΞΕ ΣΗΜΑΝΤΙΚΑ την πειρατεια" !!!!!! ΟΥΑΧΑΧΑΧΑ!!! Κ παρακατω ακομα πιο βαρυγδουπο "ο πολεμος εναντια στο πειρατικο περιεχομενο αποδιδει καρπους" !!!!  ΕΛΕΟΣ!!! ΛΥΠΗΘΗΤΕ ΜΕ!!!! Τελειωσε το πατωμα κ κυλιεμαι στις σκαλες τωρα!!! αχαχαχα!!!!

ΥΓ. Να σας πω κ αλλο ενα καλαμπουρι τωρα? Απο τετοια ζωα περιμενουμε να επιβληθουν κυρωσεις στην Τουρκια !!!! χαχαχαχαχαχα!!!! Καλο? Ναι λεμε!!! Ερχονται τωρα!!!! Νατες ολες λεμε!!! Στριβουν την γωνια..... μπουαχαχαχα!!!!!  

Chillάρε φίλε. Όντως σε έχει βαρέσει η ζέστη, άσε τον ανεμιστήρα και βαλε κανένα airco.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/8/2020 στις 6:39 ΜΜ, Adrastus είπε


Ως ψηφιακός hoarder έχω περί τα 10TB ταινίες, σειρές, games, μουσική, research material(!), ebooks κλπ. Ποτέ δεν ξέρεις πότε η δυστοπία μπορεί να σου χτυπήσει την πόρτα !

Τώρα όπως ειπώθηκε υπάρχουν τσουβάλια χρηστών του internet όπου δεν ξέρουν καν τι σημαίνει το add blocking, τα proxies ή ξέρω γω να αλλάξεις έναν DNS για να ξεμπλοκάρεις τα πειρατοσαίτ. Προφανώς δεν γνωρίζουν καν πως μπορείς να αναζητήσεις αυτό το know how. Η μειοψηφία τώρα συγκριτικά που απομένει λογικά θα είναι τόσο μικρή που δεν είναι relevant μέγεθος για να ασχοληθεί καμιά επίσημη αρχή και να την κυνηγήσει.

 

Τώρα ξεκίνησες; Καλή αρχή! trololol :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...