Προς το περιεχόμενο

Δουλειά ως προγραμματιστής χωρίς προϋπηρεσία και πτυχίο?


Console Master0

Προτεινόμενες αναρτήσεις

49 λεπτά πριν, Dinos_12345 είπε

Αυτό δεν υφίσταται στον προγραμματισμό.

Τι εννοείς ότι δεν υφίσταται? Με το Valgrind τα κοιτάω βάζοντας πολλές εισόδους, ανάλογα και με το πρόγραμμα και λέει no leaks are possible και στα Errors έχει 0. Αν έχεις να προτείνεις και κάποιον άλλο τρόπο να το ελέγχω πες μου για να το δοκιμάσω. Υπάρχει περίπτωση να μην τα πιάνει το Valgrind? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 70
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

12 λεπτά πριν, VasilisR89 είπε

Τι εννοείς ότι δεν υφίσταται? Με το Valgrind τα κοιτάω βάζοντας πολλές εισόδους, ανάλογα και με το πρόγραμμα και λέει no leaks are possible και στα Errors έχει 0. Αν έχεις να προτείνεις και κάποιον άλλο τρόπο να το ελέγχω πες μου για να το δοκιμάσω. Υπάρχει περίπτωση να μην τα πιάνει το Valgrind? 

Δεν. Υπάρχει. Bug-free software. Τελεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
22 ώρες πριν, VasilisR89 είπε

Του χρόνου θα ξέρω και C++ καλά σαν τη C

Εντελώς φιλικά, του χρόνου δε θα ξέρεις καλά C++, όπως δεν ξέρεις και καλά C. "Καλά" μπορείς να πεις ότι ξέρεις κάτι (σε γενικές γραμμές) μετά από το λιγότερο 5 χρόνια επαγγελματικής ενασχόλησης. Έχει τεράστια διαφορά η ανάπτυξη κώδικα σε επαγγελματικό περιβάλλον από τις εργασίες που κάνεις σε μια σχολή, ή ακόμη και μόνος σου. Επίσης μην ξεχνάς ότι ποτέ δε σταματάς να μαθαίνεις, οπότε το "καλά" που λες τώρα θα το σκέφτεσαι σε 5-10 χρόνια και θα γελάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως ρε παιδες απορω πως καποιοι λενε οτι ξερουν μια γλωσσα καλα χωρις ακομα να εχουν κολυμπησει στο σκατο. Δε λεω, ωραιο πραγμα η αυτοπεποιθηση αλλα οταν πεσουν τα πρωτα κατακεφαλα απορω πως μπορει να ειναι η ψυχολογια αυτου του ατομου μετα.

εδω το 99% των devs πασχουν απο impostor syndrom και οι «νεοι» νομιζουν οτι ολα ειναι αγγελικα πλασμενα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Look για εκκίνηση @Console Master0 μπορείς να πας σε κάνα ΙΕΚ και παράλληλα να ψάχνεις να κάνεις website σε όχι-και-τοσο-καλές εταιρείες και μικρά web agencies. Δεν είναι 100% καλές εταιρείες αλλά dev του 500€ δεν θα τους πέσει και άσχημα + ότι θα γράψει και το κοντέρ προϋπηρεσία.

Εναλλακτικά δες εξωτερικό όχι μακρια πχ Κύπρο.

Παράλληλά μπορείς να κοιτάς να τελειώσεις ΙΕΚ και ξαναδίνεις πανελλήνιες.

Βέβαια, υπάρχει και το άλλο να πας φαντάρος να ξεμπερδέψεις με το 9μηνο and shit και μετά u can try all day long giving πανελλήνιες.

Τέλος, εφόσον ξέρεις Html Css παίξ' το καθαρά Frotnentdas και σχεδίαζε websites πχ σε wordpress (χρειάζετε php αλλά βασικά πράγματα). Ενώ κοίτα και Javascript. Όσο για την D κανείς δεν την ζητά.

Ότι ξέρεις από python έχε τo as sharp as possible με προσωπικά projects πχ. κάποιον απλόν text editor που εκεί το τραβάς με unit tests klp klp.

 

Όσο για τον @VasilisR89 look bellow είναι μόνο για εσένα η παρακάτω απάντησή μου.

Στις 12/5/2021 στις 12:14 ΠΜ, VasilisR89 είπε

Παιδιά είμαι αριστούχος φοιτητής Πληροφορικής και αρκετά καλός στο Software και θέλω να βρω μία part time δουλεία επάνω στην C παράλληλα με τις σπουδές μου γιατί κάνω έτσι και αλλιώς άλλες δουλείες, οπότε θα ήταν καλύτερο να κάνω κάτι σχετικό με αυτό που σπουδάζω.

Υπάρχουν αγγελίες κάπου που να μπορείς να δουλέψεις μόνο με C σαν Junior και δεν θέλουν γνώσεις άλλων γλωσσών?

Look C & C++ για Ελλάδα κυρίως πας σε embeded συστήματα ή συστήματα σε αυτοκίνητα (κοντέρ) κοκ

Πιστεύω καλύτερα να πας σε C++ γιατί C λίγο χλωμό. Ακόμα μια εργασία χρειάζετε πάντα ένα μπουκέτο τεχνολογιών πχ C + Microcontrollers ή C++ μαζί με QT. Ακόμα και backend web developer να είσαι μια Jquery και μια ΒΔ θα πρέπει να την ξέρεις.

Αν πας σε embeded τότε πας προς στο κομμάτι που θα αγγίξεις hardware άρα ΚΑΙ ηλεκτρονική. Τέλος, θα πρέπει να παίζεις και τα Linux Kernel modules as well.

Πλέον κάποια εταιρεία να κάνει desktop service σε C++ δεν το γνωρίζω. Ακόμα και desktop Apps είτε σε electron πάνε είτε σε Java. Ενώ daemon/background workers/services συνήθως πατούν σε go ή ruby ή κάτι που δεν είναι compiled.

 

Σε γραφικά kai 3d apps δεν ξέρω τι παίζει.


Πχ ρίξε ένα βλέφαρο να δεις τι ζητούν: https://stackoverflow.com/jobs?q=C%2b%2b&tl=c

 

IMHO Σου προτείνω να ξεκινήσεις με μικρά projects για να έχεις portfolio:

Πχ έναν keyboard tester που θα ελέγχει εάν ένα κουμπί από ένα πληκτρολόγιο πατιέτε και αφήνετε ειδικά για refurbishers retro τεχνολογιων ή custom keyboard manufacturers ίσως να είναι λουκούμι.

Εναλλακτικά ξεκίνα με έναν απλόν text editor σε QT/QML με C++.

Ένα άλλο project που θα βόλευε είναι ένας STL viewer που θα εμφανίζει αρχεία STL.
Τέλος, μπορείς να έχεις έναν USB light sensor σε ένα FTDI Chip και εάν δεν έχει επαρκές φως τότε το Linux OS να μπαίνει σε Dark mode/Blue reduction mode ειδικά σε GNOME περιβάλλοντα. Ίσως, να μπορείς και με έναν webcam light sensor.

 

Αυτά τα project πιστεύω θα αποτελούν bonus ανάλογα με ποιο industry στοχεύεις και αυτό γιατί θα μαθαίνεις τεχνολογίες κοντά σε αυτό που ζητούν.

Επεξ/σία από PC_MAGAS
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Predatorkill είπε

@PC_MAGAS τον εκαψες 😛

Look μπορείς πάντα να αλλάζεις tech απλά έδωσα τι θέλει το industry από ότι έχω δει σε C/C++ πάντα μπορεί να πάει σε tech με ευκολότερο development πχ Web, Android και iOS που επί το πλείστων η Ελλάδα αυτούς ζητά.

Ελλάδα πλην εξαιρέσεων όλα τα services είναι τύπου middleman πχ Skroutz, Efood, Forky, E-table κοκ
Ένας άλλος μέγας τομέας είναι web agencies και software houses.

Προσωπικά έχω εργαστεί και σε ειδισεογραφικό χώρο αλλά δεν τον βλέπω χώρο με μικρό turnover και job security.
Τέλος, ίσως να δεις τραπεζικές εφαρμογές και Μηχανογραφήσεις που εκεί παίζει Μπάλα .NET & Java.

Μεγάλα κυβερνητικά προγράμματα θα πρέπει να πας στα Μεγαλύτερα Software houses intrasoft, intralot, european dynamics κοκ.

Ευελπιστώ να σκιαγραφώ πάνω κάτω τις απαιτήσεις του εργασιακού τομέα στην Ελλάδα. Εάν λανθάνω you may burn me alive καθώς ακούω Anthrax all day long.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, VasilisR89 είπε

@PC_MAGAS Ευχαριστώ πολύ φίλε! Πραγματικά βοηθητική απάντηση για το πως μπορώ να κινηθώ το επόμενο διάστημα.

Προς το παρόν the easiet way οσο σπουδάζεις, είναι να δεις freelance για wordpress themes/web desighn (θέλει τρίπτυχο PHP/JS/HTML/CSS) ή να πας σε Google Summer of code αλλά να ξέρεις πρακτικα ότι το GsOC, έχεις εργασία in the middle of an εξεταστική.

Επεξ/σία από PC_MAGAS
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Predatorkill είπε

 Δε λεω, ωραιο πραγμα η αυτοπεποιθηση αλλα οταν πεσουν τα πρωτα κατακεφαλα απορω πως μπορει να ειναι η ψυχολογια αυτου του ατομου μετα.

τα πρωτα κατακεφαλα μπορει να πεσουν απο τις συνεντευξεις κιολας που οταν σε περναει κανς 15χρονια εμπειρια ληντερ και πετας τσιτατα οσο καλος και να εισαι και εξυπνος παιζει ευκολα το ακυρο.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...