Προς το περιεχόμενο

Υπάρχει εναλλακτική του iPhone;


leonidas_fs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, KiriosMarios είπε

αν δεν ξερεις πολλα απο κινητα και τεχνολογια, μεινε στo iphone. Και εσυ και ο τοπικ σταρτερ.

Αν θες να πληρωνεις για τα παντα και να τα εχεις ολα ετοιμα απο την μαμα αππλ πας iphone.

αν θες ανοιχτη πλατφορμα που κανεις τα παντα (ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΓΝΩΣΗ) πας android.

Δεν εχουν ολοι ορεξη να σκαλίζουν κινητα και υπολογιστές. Για την ακρίβεια λιγοι εχουν ορεξη να σκαλίζουν πραγματικα. Οι υπολοιποι απλα θελουμε να κανουμε την δουλεια μας ομορφα και ωραια.

Σε καθε περιπτωση τα παντα ειναι θεμα συνηθειας. Και το Android το συνηθιζεις και το iOS το συνηθιζεις. Το τι σου καθεται καλυτερα ειναι σχετικο. Παντως ειναι κοινώς αποδεκτο ότι το iOS ειναι πιο smooth στα παντα. Ακομη και το scrolling της οθονης δεν το εχουν φτασει τα Android κινητα.

Απο την αλλη σε ΟΛΕΣ ανεξαιρετως τις ναυαρχιδες πληρωνεις κερατιατικα λεφτα. Αρνουμαι προσωπικα να τα δωσω σε οτιδηποτε. Αλλα εαν ειναι να δωσω 800-1000€ για Κινεζικο/Κορεατικο τοτε λεω να τα δωσω στην Apple παντως που θα κρατησω και την συσκευη πληρως ενημερωμενη και λειτουργικη και 5 χρονια χαλαρα εαν θελω. Αλλα τα middle range Android εχουν γινει πια εξαιρετικα. Επισης εαν του χρονου το SE εχει το παλιο σασι του X και τον επεξεργαστη του 12 θα παρει χαλαρα τα χρηματα μου. Οχι για τα bezels αλλα για την μπαταρια και τον επεξεργαστη του.

5 λεπτά πριν, KiriosMarios είπε

samsung ui 2.5

οτι καλύτερο σε android σημερα 

🤣🤣 🤣🤣 🤣🤣 🤣🤣😄😄😄😄😄😄😄

Το καλύτερο Android ειναι το PURE ANDROID!

1 ώρα πριν, KiriosMarios είπε

αν θες ανοιχτη πλατφορμα που κανεις τα παντα (ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΓΝΩΣΗ) πας android.

Ποια ακριβως ανοιχτή πλατφόρμα εχει η Samsung στα κινητά της????????? Κλειδωμενα δεν ειναι και αυτα?

Εαν ειναι να υποστηριζεις κατι να το υποστηριζεις σωστα!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, KiriosMarios είπε

αν θες ανοιχτη πλατφορμα που κανεις τα παντα (ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΓΝΩΣΗ) πας android.

και οτι κατεβασεις εαν δεν το googlareiς 10 φορες να βεβαιωθεις κατι θα τσιμπήσεις.

Μην συγκρινουμε το android τρυπιο store με τις apple.

Nαι και η apple ειχε θεματα με trojan apps, ΑΛΛΑ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ. για αυτο και μονο δεν υπάρχει γυρισμός, το android στο σπάει το παιδάκι του γείτονα.

Και φυσικα, ενα λειτουργρικο, 50 τηλεφωνα, 100 διαφορετικα UI, κατεβαζεις μια εφαρμογη και παιζει στο ενα δεν εμφανιζει σωστα τα εικονιδια στο αλλο.

Μην ξεκινήσουμε flame δεν έχει νόημα.

Εαν εισαι στο οικοσύστημα της Apple, ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ κανενα λογο να κοιταζεις κατι αλλο ειδικα μετα απο τοσα χρονια που λες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, KiriosMarios είπε

Αυτά είναι χαζομάρες που μπορεί να ίσχυαν το 2010...τα κινητά πλέον έχουν τόσες λίγες διάφορες που δεν αξίζει να σκας 1000ρι για iPhone , όταν αγοράζεις με 400 flagship προηγούμενης χρονιάς

Με τα ιδια αγοραζεις και iPhone SE με επεξεργαστη νεας γενιας... Οταν εχεις και τις υπολοιπες συσκευες της Apple ΝΑΙ δεν εχει πολυ νοημα να πας σε Android. Δεν το βρισκεις λογικο?

Απο την αλλη με 400€ αγοραζεις 2 γενιες πισω ναυαρχιδα και οχι μια. Για τις ναυαρχιδες Android σκας πια οσα και για iPhone. Κινεζικες και Κορεατικες.

Δεν μου ειπες ομως για το "ελευθερο" λογισμικο της Samsung.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/8/2020 στις 12:41 ΜΜ, leonidas_fs είπε

Χρήστης iPhone και εγω δεν μπορώ να θυμηθώ πόσα χρόνια (σίγουρα πάνω απο 7 συνεχόμενα). Περιμένουμε να δούμε το 12 να δούμε μήπως αλλάξει τίποτα, αν και δεν το βλέπω! Υπάρχει κάποια αξιόλογη - εφάμιλλη συσκευή που να μην εκενυρίσει έναν iPhone user;

Νομίζω το Huawei P40 pro είναι κάτι αντίστοιχο, αλλα δεν έχει Google services;; 

Δεν υπαρχει συσκευή android που να δώσει πανω απο 2 χρονια αναβαθμιση!!!!! στο iPhone 6s (το χρησιμοποιο σαν 2ο) περασα την beta 14 και τρέχει σφερα σε κινητο του 2015!!!!!!! εαν βρεις αντιστοιχης ηλικιας android .........

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, KiriosMarios είπε

Αυτά είναι χαζομάρες που μπορεί να ίσχυαν το 2010...τα κινητά πλέον έχουν τόσες λίγες διάφορες που δεν αξίζει να σκας 1000ρι για iPhone , όταν αγοράζεις με 400 flagship προηγούμενης χρονιάς

οκ ναι, android κινητο, android για το αυτοκινητο, στο αυτοκινητο  η εφαρμογη για την καμερα δεν δουλυει το back καθως και το yahoo weather δεν κάνει scroll γιατι δεν αναγνωρίζει το mode.
Android Και τα δυο. και μαλιστα open οπως λες για να εκμεταλευτουμε τις απειρες δυνατότητες. Δεν πιστευω να σε χαλάει που είναι για το αυτοκίνητο το tablet, ανδροιδ ειναι παιζει παντου απο το 2010 και μετά

ξανά, 20 διαφορετικά μοντέλα, δεκάδες άλλα UI, οι μισες παιζουν αλλες δεν παιζουν σωστα. Μην επιμένεις γιατι δεν εχουμε πολύ χρόνο μέχρι το lock.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, KiriosMarios είπε

ΞΕΚΟΛΛΉΣΤΕ δεν ειναι τιποτα θεικα μηχανηματα τα apple 

για θεικά δεν είπε κανεις, εδω μιλάμε με facts. Απο την άλλη.................

1 λεπτό πριν, KiriosMarios είπε

και μετα θα καθεσε να αγοραζεις icloud συνδρομη

why ?????? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, KiriosMarios είπε

s10 ή s20

δεν θα ξανακοιταξεις πισω

Γελανε και οι κατσαριδες!!!!! S10e αγορα καινουργιο τον Δεκεμβριο, φόρτιση μπαταριας στο 100% πριν παω για υπνο (περιπου 12 το βραδυ) το πρωι στις 7 ηταν στο 85%!!! χωρις ιδιαιτερη χρηση το απογευμα ηταν στο 20%!!!!!!1

Για να κανω ότι κανω τοσα χρονια σε ios με 2 κινήσεις στο android ηθελα 4!!!!!

Μεταπωλητικη αξια για γελια, το εσπρωξα με πολυ κοπο στα 350 ευρώ, κινητο 3 μηνων!!!!!!

Αγορασα το 7 μεταχειρισμενο με 100% υγεια μπαταριας 128gb στα 250 ευρώ και ησυχασα!

Επεξ/σία από Dinos1973
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, KiriosMarios είπε

Μάλλον δεν ξέρεις πολλά από κινητά γι'αυτό κάτσε με κινητό 4ετιας

Το s10e ήταν το φτηνότερο της εποχης του και με χαλιά μπαταρία γιατί βγήκε για να το αγοράσει καμία γκόμενα

4ετιας, όντως......

image.png.de77d2866dd4ae68ae4693fe19df3536.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, KiriosMarios είπε

Ναι ναι θα αγορασεις το SE με την πιο σαπια οθονη στον ΠΛΑΝΗΤΗ

και μετα θα καθεσε να αγοραζεις icloud συνδρομη

να τρως στη μαπα τον σαφαρι κι apple maps

ΞΕΚΟΛΛΉΣΤΕ δεν ειναι τιποτα θεικα μηχανηματα τα apple 

Πετας φωτοβολιδες και εξαφανιζεσαι.....!!!

H πλακα ειναι οτι δεν εχεις δουλεψει ποτε πραγματικα με iOS. Αντιθετως εχω και ειχα iPhone οπως επισης ταυτοχρονα και δευτερο Android κινητο δικο μου και της οικογενειας επισης αρκετα αλλα.

iCloud συνδρομη εχω γιατι χρειαζομαι χωρο. Τα 5GB ειναι δωρεαν. Τα 50GB κοστιζουν 1€ και τα 200GB που εχω κοστιζουν 3€.

Αντιστοιχα ομως χρειαζομαι και εχω και Google One συνδρομη που κανε μια wild guess.... Μου κοστιζουν τα 200GB....3€!!! Ξερω. Εχεις μεινει εκπληκτικός....που κοστιζει το Google οσο και το iCloud!!! Wow!!!

Ξερεις.... μπορεις να εχεις και Firefox, Opera, Chrome κλπ κλπ και στο iOS!!!

Αααααα, ναι και Google Maps. Αλλα παιζει να σου αρεσουν τα Apple Maps να ειναι πιο γρηγορα και να τρωνε και λιγοτερα data.... Ισως.

Παρεμπιπτωντως μπορει να μην σου αρεσει η οθονη του SE αλλα θα ονειρευοσουν την αποδοση του επεξεργαστη ειδικα σε συνδιασμο με το iOS.

Στην επομενη εκδοση του με σωστη μπαταρια βασικα παιζει να ειναι και top seller οπως ηταν το πρωτο SE.

---

Εξακολουθεις να αποφευγεις να μου εξηγησεις για το "ελευθερο" λογισμικο της Samsung που σε αφηνει να κανεις οτι θελεις στο τηλεφωνο....

---

Ειπαμε ολα καλα ειναι. Θεμα γουστου και συνηθειας ομως.

Επεξ/σία από SeNNinhA
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/8/2020 στις 1:53 ΜΜ, leonidas_fs είπε

Και εγώ φουλ apple είμαι, MacBook Air, iMac, Apple Watch & AirPods...

Ρε, μας τρολάρεις; Γιατί να θες να πας σε Android τηλέφωνο;
Airdrop, continuity, iCloud, Facetime, iMessage....? Το όλο integration μεταξύ αυτών θα το πετάξεις;

Αν πάντως πήγαινα ποτέ, θα έμενα μακριά από Samsung. Ό,τι κι αν έχω αγοράσει από αυτή την εταιρία κι έχει interface ή μπαταρίες μετά από λίγο καιρό απογοητεύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, SeaLion είπε

Ρε, μας τρολάρεις; Γιατί να θες να πας σε Android τηλέφωνο;
Airdrop, continuity, iCloud, Facetime, iMessage....? Το όλο integration μεταξύ αυτών θα το πετάξεις;

Αν πάντως πήγαινα ποτέ, θα έμενα μακριά από Samsung. Ό,τι κι αν έχω αγοράσει από αυτή την εταιρία κι έχει interface ή μπαταρίες μετά από λίγο καιρό απογοητεύει.

Θα συμφωνησω.

Εκτος εαν το budget δεν επαρκει για καινουργιο τηλεφωνο και θελεις να πας σε κατι πιο οικονομικο. Αλλα και παλι θα κοιτουσα κατι μεταχειρισμενο παντως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...