Προς το περιεχόμενο

Υπάρχει εναλλακτική του iPhone;


leonidas_fs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στον TS: Εφόσον έχεις επενδύσει στο οικοσύστημα της Apple, πάρε iPhone. Εάν σε τρώει η περιέργεια για το Android, πάρε ένα oneplus (μακράν το καλύτερο Android Skin) και παίξε. 

Απο εκεί και πέρα. Το iPhone έχει πιο ραφιναρισμένο λειτουργικό, η διασύνδεση του με τα περιφερειακά και τους υπολογιστές είναι απο άλλο πλανήτη, και η ποιότητα κατασκευής είναι καλή, πλέον. Αυτό το λέω γιατί όταν βγήκε το iPhone X, πολύς κόσμος αντιμέτωπισε πρόβλημα αιοσθητικά με την επικάλυψη του πλαινού μετάλλου αφού ακόμα και με μια απλή θήκη πολλά iPhone Χ είχαν θέμα. Τώρα όμως, πιάνεις το κινητό στα χέρια σου και είναι βαρύ. Με την καλή έννοια. 

Προσωπικά έχω το S10+. Με ένα gear S3 και τα galaxy buds+. Ούτε με διάρκεια μπαταρίας έχω θέμα (1 μέρα άνετα μου βγάζει), ούτε με την κάμερα, ούτε με το λογισμικό. Προσωπικά, εάν είχα επενδύσει σε ένα οικοσύστημα θα έμενα σε αυτό. Έχω βολευτεί με την Samsung, αφού προσφέρει και την καλύτερη σύνδεση με τον υπολογιστή μεταξύ των υπολοίπων Android κατασκευαστών λόγω του my phone της MS. Η Huawei κάνει κάτι παρόμοιο αλλά μόνο στα κινητά της και στους υπολογιστές της. 

Θεωρώ πως δεν είναι καλό να στεκόμαστε σε ένα οικοσύστημα και μόνο. Ωστόσο, ο τρόπος που έχουν διαμορφωθεί οι υπηρεσίες που προσφέρονται είναι ανασταλτικός παράγοντας. 

Εφόσον κάποιος έχει Iphone μένει στο iphone. Εάν έχει Android, διαλέγει μια μάρκα και μένει. Δεν έχει να κάνει τι είναι καλύτερο σαν συσκευή, αλλά σαν προσωπική ανάγκη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 50
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, great είπε

και οτι κατεβασεις εαν δεν το googlareiς 10 φορες να βεβαιωθεις κατι θα τσιμπήσεις.

Μην συγκρινουμε το android τρυπιο store με τις apple.

Nαι και η apple ειχε θεματα με trojan apps, ΑΛΛΑ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ. για αυτο και μονο δεν υπάρχει γυρισμός, το android στο σπάει το παιδάκι του γείτονα.

Και φυσικα, ενα λειτουργρικο, 50 τηλεφωνα, 100 διαφορετικα UI, κατεβαζεις μια εφαρμογη και παιζει στο ενα δεν εμφανιζει σωστα τα εικονιδια στο αλλο.

Μην ξεκινήσουμε flame δεν έχει νόημα.

Εαν εισαι στο οικοσύστημα της Apple, ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ κανενα λογο να κοιταζεις κατι αλλο ειδικα μετα απο τοσα χρονια που λες.

Εγώ που δοκιμάζω minimum 50 εφαρμογές το μήνα (στην απόλυτη ξεφτίλα) από τότε που βγήκε το Android, από ότι πηγή APK υπάρχει, γιατί δεν έχω κολλήσει ποτέ τίποτα δεν καταλαβαίνω... Τώρα αν κάποιος κατεβάσει APK που δεν έχει εικονίδιο και το κάνει εγκατάσταση, εκεί είναι πραγματικά για να πάει σε iOS.

 

Προφανώς και η ποικιλία σε εφαρμογές έχει τον πρώτο ρόλο και μετά το πόσο εύκολα σπάει. Από το πρώτο εξάλλου καταλαβαίνεις το δεύτερο.

Επεξ/σία από xaerialtwistx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

TS  μεινε στο iphone. Απο τη στιγμη που εχεις οικοσυστημα της Apple δεν εχει νοημα να φυγεις. Αν το επιλεξεις, χτυπα το Note, εχει τρομερο productivity που δεν θα το βρεις σε καμια αλλη συσκευη ειτε ios ειτε android. Επισης εχει τρομερα specs.

5 ώρες πριν, Dinos1973 είπε

Δεν υπαρχει συσκευή android που να δώσει πανω απο 2 χρονια αναβαθμιση!!!!! στο iPhone 6s (το χρησιμοποιο σαν 2ο) περασα την beta 14 και τρέχει σφερα σε κινητο του 2015!!!!!!! εαν βρεις αντιστοιχης ηλικιας android .........

H Samsung στις νεες συσκευες εχει πει πως θα εχει 3ετες support.

5 ώρες πριν, Dinos1973 είπε

Γελανε και οι κατσαριδες!!!!! S10e αγορα καινουργιο τον Δεκεμβριο, φόρτιση μπαταριας στο 100% πριν παω για υπνο (περιπου 12 το βραδυ) το πρωι στις 7 ηταν στο 85%!!! χωρις ιδιαιτερη χρηση το απογευμα ηταν στο 20%!!!!!!1

Για να κανω ότι κανω τοσα χρονια σε ios με 2 κινήσεις στο android ηθελα 4!!!!!

Μεταπωλητικη αξια για γελια, το εσπρωξα με πολυ κοπο στα 350 ευρώ, κινητο 3 μηνων!!!!!!

Αγορασα το 7 μεταχειρισμενο με 100% υγεια μπαταριας 128gb στα 250 ευρώ και ησυχασα!

Kατι σου καταναλωνε την μπαταρια. Λογικα καποια εφαρμογη. Δεν στεκει το drain  που περιγραφεις. 
Tην μεταπωλητικη αξια το δεχομαι, αλλα οκ επιλεγεις συσκευη με βαση αυτο? 

4 ώρες πριν, koutsis είπε

ανείς root ώστε να κατεβάζεις τζάμπα σπασμένες εφαρμογές

Δεν ισχυει αυτο, σκεφτεσαι ios τωρα.

Επισης προσεξτε λιγο τους τονους σας και την συμπεριφορα σας και ΚΥΡΙΩΣ τους χαρακτηρισμους. Συζητηση κανουμε δεν ειναι η κοπελα μας η συσκευη για να αντιδρουμε λες και μας την εβρισαν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, xaerialtwistx είπε

Εγώ που δοκιμάζω minimum 50 εφαρμογές το μήνα (στην απόλυτη ξεφτίλα) από τότε που βγήκε το Android, από ότι πηγή APK υπάρχει, γιατί δεν έχω κολλήσει ποτέ τίποτα δεν καταλαβαίνω... Τώρα αν κάποιος κατεβάσει APK που δεν έχει εικονίδιο και το κάνει εγκατάσταση, εκεί είναι πραγματικά για να πάει σε iOS.

Προφανώς και η ποικιλία σε εφαρμογές έχει τον πρώτο ρόλο και μετά το πόσο εύκολα σπάει. Από το πρώτο εξάλλου καταλαβαίνεις το δεύτερο.

Ναι δεν νομίζω ότι έχει να κάνει τόσο με το πόσες εφαρμογές κατεβάζει κάποιος, αλλά τη διαχείριση μνήμης από το σύστημα, τα άχρηστα αρχεία που αποθηκεύονται σε αυτό, την διαφορά που έχουν στο πως τρέχουν τις εφαρμογές και πόσο πιο αργή γίνεται η αίσθηση χρήσης όσο παιρνάει ο χρόνος που χρησιμοποιεί κάποιος Android.
Εμένα μου θυμίζει την διαφορά Windows, πιο παλιές εκδόσεις κυρίως, και Linux που μετά από 6 μήνες ήθελε format το PC αν το χρησιμοποιούσε κάποιος.
Ε την ίδια άποψη σχημάτισα με την χρήση iOS και Android, χωρίς να είμαι ούτε fanboy, ούτε αγοράζω το πιο καινούριο iPhone και προφανώς δεν πιστεύω οτι αξίζουν τις ακραίες τιμές τους.
Απλά είναι προσωπική άποψη σαν αίσθηση χρήσης και των δύο αν και έχω πλέον 5 χρόνια που έχω χρησιμοποιήσει ένα iPhone 6s και ένα XS από πέρυσι και περιστασιακά ένα Redmi Note 7 που είχε εντυπωσιακή μπαταρία.
 

Επεξ/σία από 777andreas777
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που έχεις συνηθίσει είναι συνήθως το καλύτερο για εσένα.

Έχοντας κάποτε 15 χρόνια μοιρασμένα σε Windows και Linux πλατφόρμες χρειάστηκε κάποια στιγμή να χρησιμοποιήσω MacOS X, το οποίο ο χρήστης του εκθείαζε για την ευκολία του. Δυστυχώς, εκτός του ότι έβγαλε μπλε οθόνη όταν σύνδεσα μια φωτογραφική μηχανή για να μεταφέρω φωτογραφίες (!!!!), η εμπειρία ήταν τραγική, δεν μπορούσα να κάνω τίποτα από αυτά που είχα συνηθίσει, δε με βόλευαν τα πλήκτρα, το "ποντίκι", και κυρίως μου έλειπαν όλα τα εργαλεία που είχα μαζέψει τα τελευταία χρόνια για να φτιάξω το περιβάλλον μου όπως με βολεύει!

Η αδερφή μου έχει περίπου την αντίθετη εμπειρία, καθώς έμαθε με Mac και τώρα που στην καινούρια της δουλειά έχουν Windows, δυσκολεύεται.

Η συμβουλή μου είναι είτε να μείνεις σε αυτό που ξέρεις, είτε, αν αποφασίσεις να αλλάξεις, να βρεις πως γίνονται σωστά και γρήγορα οι δουλειές στο καινούριο λειτουργικό, διότι όλα τα συστήματα έχουν τα κόλπα τους.

Source: κάτοχος 2 IPad και Android με custom rom + Tasker etc...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλεις να πάρεις ακριβό κινητό, γνώμη τότε πας μόνο σε ios. Αλλιώς με 250 € κανεις και με το παραπάνω την δουλειά σου με ένα Android, και σου μένει και το 500αρικο στην τσεπουλα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...