Προς το περιεχόμενο

Σύνταξη χηρείας και αναδρομικά


airtrelomike13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσωρινη υποβολη δε βγάζει. Δε καταλαβαίνω πως γινεται να κάνεις προσωρινη αν δεν έχεις τα απαραίτητα δικαιολογητικά. Αφου δε δινει επιλογη.

Πηρα τηλεφωνο στον ΕΦΚΑ, ακρη δεν έβγαλα.

Οσο για τα δικαιολογητικα, το εγγυτέρων βγαινει απο το ιντερνετ ευκολα.

Τα άλλα 2 ειναι τα περίεργα. Προσωπικά το ανέθεσα στον συμβολαιογράφο που συνεργαζόταν ο θανόν. Αν και οπως ειπε θα καθυστερησουν, παρολο που θα τα κάνει ηλεκτρονικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 551
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

8 λεπτά πριν, pontez2 είπε

Προσωρινη υποβολη δε βγάζει. Δε καταλαβαίνω πως γινεται να κάνεις προσωρινη αν δεν έχεις τα απαραίτητα δικαιολογητικά. Αφου δε δινει επιλογη.

Πηρα τηλεφωνο στον ΕΦΚΑ, ακρη δεν έβγαλα.

Οσο για τα δικαιολογητικα, το εγγυτέρων βγαινει απο το ιντερνετ ευκολα.

Τα άλλα 2 ειναι τα περίεργα. Προσωπικά το ανέθεσα στον συμβολαιογράφο που συνεργαζόταν ο θανόν. Αν και οπως ειπε θα καθυστερησουν, παρολο που θα τα κάνει ηλεκτρονικά

Δεν έβαλα τα έγγραφα.

Ίσως για αυτό.

Εγώ είμαι στην κατηγορία ΜΕ διαθήκη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Δεν έβαλα τα έγγραφα.

Ίσως για αυτό.

Εγώ είμαι στην κατηγορία ΜΕ διαθήκη.

Δεν εβαλες τα εγγραφα, πατησες υποβολη και η δηλωση σου ειναι προσωρινη? Διοτι σκεφτομαι να κανω και 'γω προσωρινη, επειδη βλεπω τα εγγραφα να καθυστερουν.

Επεξ/σία από ardi21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Δεν έβαλα τα έγγραφα.

Ίσως για αυτό.

Εγώ είμαι στην κατηγορία ΜΕ διαθήκη.

Ενδεχομένος να έχει σχέση αυτο. Αλλά οι οδηγίες λένε οτι κάνεις αποθηκευση και μετα έχεις δικαιωμα καπου 2 μηνες για να επισυναψεις και τα υπολοιπα εγγραφα. Έχω μπερδευτει ομολογω

1 λεπτό πριν, ardi21 είπε

Δεν εβαλες τα εγγραφα, πατησες υποβολη και η δηλωση σου ειναι προσωρινη? Διοτι σκεφτομαι να κανω και 'γω προσωρινη, επειδη βλεπω τα εγγραφα να καθυστερουν.

Φαντασου οτι χιλιαδες αυτη τη στιγμη προσπαθουν να βγαλουν αυτά τα χαρτιά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, pontez2 είπε

Ενδεχομένος να έχει σχέση αυτο. Αλλά οι οδηγίες λένε οτι κάνεις αποθηκευση και μετα έχεις δικαιωμα καπου 2 μηνες για να επισυναψεις και τα υπολοιπα εγγραφα. Έχω μπερδευτει ομολογω

Φαντασου οτι χιλιαδες αυτη τη στιγμη προσπαθουν να βγαλουν αυτά τα χαρτιά...

Αν εβγαιναν ευκολα ηλεκτρονικα δεν θα υπηρχε προβλημα. Αλλα για την μη αποποιηση και την μη δημοσιευση επικρατει ενα μπαχαλο και κανεις δεν ξερει πως βγαινουν ηλεκτρονικα. Μπαινεις στην πλατφορμα, πατας Ειρηνοδικειο και δεν σου εχει καμια απο τις παραπανω επιλογες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενώ, έχω το έγγραφο περί μη αποποίησης και όλα τα δικαιολογητικά, και μετά απο επικοινωνία μου με το ΙΚΑ ταυτοποίησα τα στοιχεία του πατέρα μου και με ενημέρωσαν ότι όντως γίνονταν κρατήσεις τουλάχιστον  150 ευρω τον μήνα από την σύνταξή του το εντεκάμηνο,συνεπώς και δικαιούμαστε τα ανδρομικά,συνεχίζει να μου βγάζει σφάλμα στο δεύτερο πεδίο στη λήψη στοιχείων του θανόντος!Υπάρχει κάποιος που να αντιμετωπίζει το ίδιο πρόβλημα;;;δυστυχώς κανείς δεν ξέρει που να με παραπέμψει, καθώς και στο ΙΚΑ μου είπαν ότι δεν είναι αρμοδιότητα τους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, pontez2 είπε

Ενδεχομένος να έχει σχέση αυτο. Αλλά οι οδηγίες λένε οτι κάνεις αποθηκευση και μετα έχεις δικαιωμα καπου 2 μηνες για να επισυναψεις και τα υπολοιπα εγγραφα. Έχω μπερδευτει ομολογω

Φαντασου οτι χιλιαδες αυτη τη στιγμη προσπαθουν να βγαλουν αυτά τα χαρτιά...

500.000 και τα ειρηνοδικεία είναι ΚΛΕΙΣΤΑ !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ardi21 είπε

Αρα οταν οταν δεν εχεις υποβαλει δικαιολογητικα και πατησεις υποβολη, στην κραταει προσωρινα αποθηκευμενη? Διοτι εχω και γω αυτην την απορια.

Οπως ειπε και ενας φιλος, το manual λεει οτι οταν πατας υποβολη αυτη ειναι οριστικη.

Για την μη αποποιηση και την μη δημοσιευση εγω δεν εχω βγαλει ακρη. Οταν επιλεγεις Ειρηνοδικεια εχει επιλογη μονο για αποποιηση..

Ναι , συμφωνα με τις οδηγιες κανεις τη δηλωση και μεχρι φεβρουαριο πρεπει να επισυναψεις τα απαιτουμενα εγγραφα. 

Εχω συμπληρωσει ολα τα απαιτουμενα στοιχεια εκτος φυσικα των συννημενων. Οσο και να προσπαθησα παντα μου εμφανιζει την αιτηση αποθηκευμενα με αριθμο(με βαση αυτο κανεις αλλαγες) αλλα οχι οριστικοιποιημενη.

Για την μη αποποιηση κρινω οτι η αιτηση ειναι αυτη που εμφανιζει(αιτημα για αποποιηση). Θα μιλησω ομως με συγγενη δικηγορο για να ενημερωθω και θα επανελθω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, akarthis είπε

Ναι , συμφωνα με τις οδηγιες κανεις τη δηλωση και μεχρι φεβρουαριο πρεπει να επισυναψεις τα απαιτουμενα εγγραφα. 

Εχω συμπληρωσει ολα τα απαιτουμενα στοιχεια εκτος φυσικα των συννημενων. Οσο και να προσπαθησα παντα μου εμφανιζει την αιτηση αποθηκευμενα με αριθμο(με βαση αυτο κανεις αλλαγες) αλλα οχι οριστικοιποιημενη.

Για την μη αποποιηση κρινω οτι η αιτηση ειναι αυτη που εμφανιζει(αιτημα για αποποιηση). Θα μιλησω ομως με συγγενη δικηγορο για να ενημερωθω και θα επανελθω.

Α μαλιστα.

Και γω αυτο υπεθεσα για την αποποιηση αλλα δεν το προχωρησα. Εχω κλεισει ραντεβου στα ΚΕΠ να τα κανουν απο εκει για σιγουρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ardi21 είπε

Α μαλιστα.

Και γω αυτο υπεθεσα για την αποποιηση αλλα δεν το προχωρησα. Εχω κλεισει ραντεβου στα ΚΕΠ να τα κανουν απο εκει για σιγουρια.

Εγω δοκιμασα να το προχωρησω αλλα πρεπει και εκει να επισυναψεις καποιο εγγραφο υποχρεωτικα. Εψαξα στο site τι χρειαζεται αλλα δε βρηκα τι ειναι αυτο. Καποιος γνωριζει?

Επειδη εκανα στο συγκεκριμενο site αιτηση για περι μη πτωχευσης για εταιρεια χρειαζοταν επισυναψη υπευθυνης δηλωσης για το τι το χρειαζεσαι. Εδω δεν ξερω ακομη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, funkopop είπε

Δοκίμασε κανείς να κάνει αίτηση online για τα περί μη αποποίησης & περί μη δημοσίευσης;

Ναι για μή αποποίησης αιτήθηκα το πιστοποιητικό Αποποιήσεων απο Ειρηνοδικείο Αθηνών Online

Επεξ/σία από alan2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, akarthis είπε

Εγω δοκιμασα να το προχωρησω αλλα πρεπει και εκει να επισυναψεις καποιο εγγραφο υποχρεωτικα. Εψαξα στο site τι χρειαζεται αλλα δε βρηκα τι ειναι αυτο. Καποιος γνωριζει?

Επειδη εκανα στο συγκεκριμενο site αιτηση για περι μη πτωχευσης για εταιρεια χρειαζοταν επισυναψη υπευθυνης δηλωσης για το τι το χρειαζεσαι. Εδω δεν ξερω ακομη

Νομίζω την ληξιαρχική πράξη θανάτου ζητάει.

 

 

8 λεπτά πριν, alan2 είπε

Ναι μή αποποίησης αιτήθηκα πιστοποιητικό Αποποιήσεων απο Ειρηνοδικείο Αθηνών Online

Και εγώ με τα online δεν βγάζω άκρη έτσι όπως τα λέει. ..

Για το περί μη αποποίησης πάτησες εκεί που λέει αποποιήσεις ;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, funkopop είπε

Νομίζω την ληξιαρχική πράξη θανάτου ζητάει.

Και εγώ με τα online δεν βγάζω άκρη έτσι όπως τα λέει. ..

Για το περί μη αποποίησης πάτησες εκεί που λέει αποποιήσεις ;

ναι συμφωνα με το gov.gr Πιστοποιητικό περί μη αποποίησης κληρονομιάς - Gov.gr (www.gov.gr)

Εκδώστε πιστοποιητικό περί μη αποποίησης κληρονομιάς.

Θα χρειαστείτε τους προσωπικούς σας κωδικούς πρόσβασης στο Taxisnet.

Τι πρέπει να κάνετε:

  1. επιλέξτε το δικαστήριο που θα ζητήσετε το πιστοποιητικό
  2. επιλέξτε το πιστοποιητικό περί μη αποποίησης (ή αποποιήσεων) κληρονομιάς
Επεξ/σία από alan2
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο ΚΕΠ που πηρα για να κλεισω ραντεβου, μου ειπαν οτι σχεδον κανεις δεν εχει βγαλει ακρη για το πως βγαινουν αυτα τα 2 χαρτια ηλεκτρονικα.

Αν ειναι ρε παιδια να διαβαζουμε και να ψαχνουμε μια εβδομαδα, το τι χρειαζεται να κανουμε, παμε σε ενα ΚΕΠ και τελειωσε. Ελπιζω να βελτιωσουν αυτες τις διαδικασιες στο μελλον και να τις κανουν απολυτως κατανοητες.

Επεξ/σία από ardi21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έβαλα το ΑΦΜ και το ΑΜΚΑ του πατέρα μου, και όλα πήγαν σωστά. Στο επόμενο βήμα, μέχρι να βρω και να σκανάρω τα δικαιολογητικά, έγινε timeout στην συνδεση, και με πέταξε έξω.
Από τότε, κάθε φορά που προσπαθώ να κάνω κάνω "νέα αίτηση", βάζω το ΑΦΜ και το ΑΜΚΑ του πατέρα μου, και όταν πατάω αναζήτηση, το σύστημα μου πετάει το μήνυμα: "Κάποιο σφάλμα προέκυψε κατά την λήψη Στοιχείων Θανόντος  Συνταξιούχου". Τρεις μέρες τώρα το ίδιο πρόβλημα !!!!!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...