Προς το περιεχόμενο

Σύνταξη χηρείας και αναδρομικά


airtrelomike13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, m.gial είπε

Δεν ισχύει αυτό που λες. Αν υπάρχουν χήρα και τέκνα που έχουν κάνει αποποίηση δεν δικαιούνται τα αναδρομικά και πάνε στους επόμενους κληρονόμους ( αδέρφια θανόντος, ξαδέρφια θανόντος).

Το σύστημα ξέρει ποιοι έχουν κάνει αποποίηση , καθώς αν δεν καταθέσεις το πιστοποιητικό περί μη αποποίησης, τότε δεν σε αφήνει να προχωρήσεις την αίτηση

Αν κάνουν αποποίηση χήρα και αδέρφια, ΣΙΓΑ μη κάνουν οι λοιποί συγγενείς !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 551
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις τώρα, GREGORYMO είπε

Αν κάνουν αποποίηση χήρα και αδέρφια, ΣΙΓΑ μη κάνουν οι λοιποί συγγενείς !!!

θα κάνουν φίλε μου , αν ο θανών είχε χρέη ή μπλεξίματα με δάνεια, σπίτια κλπ. Τι νομίζεις ότι θα καλύψουν τα αναδρομικά που θα πάρουν μπροστά στα χρέη.? ΤΙΠΟΤΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, m.gial είπε

 

δεν γίνεται αυτό που λές. Είναι προυποθεση για να πάρεις τα αναδρομικά. Αν έχεις κάνει αποποίηση ΔΕΝ δικαιούσαι τα αναδρομικά

Το post έχει να κάνει με το γεγονός οτι δε χρειάζεται να επισυνάψουμε το ένα πιστοποιητικό σύμφωνα με το εφκα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντιμετωπίζω το ιδιο πρόβλημα με το μήνυμα για το πρόβλημα που προέκυψε κατά τη λήψη στοιχείων θανόντος συνταξιούχου. Σε επικοινωνία με τον ΕΦΚΑ, Τμήμα Συντάξεων, στην επαρχιακή πόλη που ζούσε ο πατέρας μου (συνταξιούχος ΕΛΤΑ), μου ζήτησαν ...ληξιαρχική πράξη θανάτου, επίσης τη ΔΟΥ του. Βασικά μου είπαν ότι έλειπαν κάποια στοιχεία στο σύστημα. Τα συμπλήρωσαν όμως όλα και πάλι βγαίνει το ίδιο μήνυμα. Εν τω μεταξύ δοκίμασα στο taxisnet  με τους κωδικούς του και τον βλέπω κανονικά, φορολογικές δηλώσεις, τα πάντα μέχρι που πέθανε πριν από 2 χρόνια, και στην αναζήτηση ΑΜΚΑ βρίσκω το ΑΜΚΑ του, που για να το βρω έβαλα στοιχεία ταυτότητας, ΑΦΜ, λες και συνεχίζει να υπάρχει. Η μητέρα μου παίρνει σύνταξη εδώ και 1,5 χρόνο από τη δική του. Είναι φυσιολογικό να βλέπω του θανόντος όλα αυτά τα στοιχεία; Μήπως δεν έχουν κλείσει την "καρτέλα" του σε κάποια υπηρεσία και είναι ενήμερο το Ταμείο του αλλά όχι το ΕΦΚΑ, τα υγιειονομικά και τα φορολογικά του, οπότε δεν αναγνωρίζεται οριζοντίως παντού ως θανών; Τι στο καλό; Αναφέρω το ζήτημα μήπως συμβαίνει και σε άλλους κάτι παρόμοιο. Έχω στείλει από το Σάββατο μηνυμα στο [email protected]. Καμία απάντηση και εννοείται όλα τα τηλέφωνα που έχουν δώσει για πληροφορίες μιλάνε συνεχώς, κάθε μέρα, από τις 8.00 ως και τώρα στις 15.50. Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, AthenaM είπε

Αντιμετωπίζω το ιδιο πρόβλημα με το μήνυμα για το πρόβλημα που προέκυψε κατά τη λήψη στοιχείων θανόντος συνταξιούχου. Σε επικοινωνία με τον ΕΦΚΑ, Τμήμα Συντάξεων, στην επαρχιακή πόλη που ζούσε ο πατέρας μου (συνταξιούχος ΕΛΤΑ), μου ζήτησαν ...ληξιαρχική πράξη θανάτου, επίσης τη ΔΟΥ του. Βασικά μου είπαν ότι έλειπαν κάποια στοιχεία στο σύστημα. Τα συμπλήρωσαν όμως όλα και πάλι βγαίνει το ίδιο μήνυμα. Εν τω μεταξύ δοκίμασα στο taxisnet  με τους κωδικούς του και τον βλέπω κανονικά, φορολογικές δηλώσεις, τα πάντα μέχρι που πέθανε πριν από 2 χρόνια, και στην αναζήτηση ΑΜΚΑ βρίσκω το ΑΜΚΑ του, που για να το βρω έβαλα στοιχεία ταυτότητας, ΑΦΜ, λες και συνεχίζει να υπάρχει. Η μητέρα μου παίρνει σύνταξη εδώ και 1,5 χρόνο από τη δική του. Είναι φυσιολογικό να βλέπω του θανόντος όλα αυτά τα στοιχεία; Μήπως δεν έχουν κλείσει την "καρτέλα" του σε κάποια υπηρεσία και είναι ενήμερο το Ταμείο του αλλά όχι το ΕΦΚΑ, τα υγιειονομικά και τα φορολογικά του, οπότε δεν αναγνωρίζεται οριζοντίως παντού ως θανών; Τι στο καλό; Αναφέρω το ζήτημα μήπως συμβαίνει και σε άλλους κάτι παρόμοιο. Έχω στείλει από το Σάββατο μηνυμα στο [email protected]. Καμία απάντηση και εννοείται όλα τα τηλέφωνα που έχουν δώσει για πληροφορίες μιλάνε συνεχώς, κάθε μέρα, από τις 8.00 ως και τώρα στις 15.50. Ευχαριστώ πολύ.

Δηλώσατε στην ΔΟΥ τον θάνατο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, lotusgr είπε

Το post έχει να κάνει με το γεγονός οτι δε χρειάζεται να επισυνάψουμε το ένα πιστοποιητικό σύμφωνα με το εφκα..

ναι και σου λεω, αν καποιος εχει κανει αποποιηση και δεν καταθεσει το εν λογω πιστοποιητικο δεν τον αφηνει το συστημα να προχωρησει, γιατι αντιλαμβανεται το εχει κανει αποποιηση ο αιτων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΒΟΗΘΕΙΑ!!

Εκανα το λαθος και δεν εβαλα του Συγγενεις  Α βαθμου  μεσα στην προσωρινη  αιτηση και τωρα δεν μπορω να το διορθωσω η να διαγραψω την αιτηση για να ξανα κανω καινουργια.

Ξερει κανεις τι μπορω να κανω?? 

Επισης δεν εβγαλα ακρη  με το Πιστοποιητικό περί μη Αποποίησης Κληρονομιάςπως το βγαζουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, top904 είπε

ΒΟΗΘΕΙΑ!!

Εκανα το λαθος και δεν εβαλα του Συγγενεις  Α βαθμου  μεσα στην προσωρινη  αιτηση και τωρα δεν μπορω να το διορθωσω η να διαγραψω την αιτηση για να ξανα κανω καινουργια.

Ξερει κανεις τι μπορω να κανω?? 

Επισης δεν εβγαλα ακρη  με το Πιστοποιητικό περί μη Αποποίησης Κληρονομιάςπως το βγαζουμε

Αίτηση, θα κάνεις η στο ΚΕΠ η στο σύστημα σολων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Booogie είπε

Συγγνώμη, βγάλατε κάποια άκρη με την ένδειξη για σφάλμα κατά τη λήψη στοιχείων του θανόντα;εμένα τόσες μέρες τώρα συνεχίζει και δεν σηκώνουν τηλέφωνα. Δεν υπάρχει δηλαδή κανένας τρόπος επικοινωνίας.

Καμία εξέλιξη. Δεν έχει φτιάξει το πρόβλημα, και δεν μου απαντήσανε στο mail, ούτε στα τηλέφωνα.

2 ώρες πριν, lotusgr είπε

Το post έχει να κάνει με το γεγονός οτι δε χρειάζεται να επισυνάψουμε το ένα πιστοποιητικό σύμφωνα με το εφκα..

Το post έλεγε για το πρόβλημα με την ταυτοποίηση του θανόντος μέχρι εχθές. Τώρα άλλαξε το θέμα?

Επεξ/σία από iatsivour
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Αίτηση, θα κάνεις η στο ΚΕΠ η στο σύστημα σολων.

Στο σύστημα Σόλων δεν έβγαλα άκρη τη πρέπει να πατήσω .

Πατάω αποποίηση  για την μη αποποίηση που θέλω εγώ ;

Και τα επόμενα βήματα τι πατάω δεν κατάλαβα .

 

Επίσης ξέρετε αν μπορώ να διορθώσω ή να διαγράψω την Προσωρινή Αιτηση ; δεν έβαλα τα τέκνα . Αν δεν τα βάλλω θα υπάρχει θέμα λογικά ;

Επεξ/σία από top904
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, AthenaM είπε

Εννοείται! Στον λογιστή, πληρώθηκαν φόροι κληρονομιάς, τα πάντα. Δεν καταλαβαίνω...

Από την στιγμή που οι κωδικοί taxisnet είναι ΕΝΕΡΓΟΙ, διαγραφή δεν έχει γίνει.

Αμέλεια λογιστή η δου έπρεπε να το είχες και εσύ τσεκαρει 2 χρόνια τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Από την στιγμή που οι κωδικοί taxisnet είναι ΕΝΕΡΓΟΙ, διαγραφή δεν έχει γίνει.

Αμέλεια λογιστή η δου έπρεπε να το είχες και εσύ τσεκαρει 2 χρόνια τώρα.

δεν έχει σχέση αυτό που λες. Οι κωδικοί του θανόντος μένουν ενεργοί ακόμα και όταν γίνει δήλωση θανάτου και διαγραφή στην Εφορία. Απλά δεν μπορεί να δει το Ε9 και να κάνει καμία διαδικασία. Σε καμία περίπτωση δεν ισχύει αυτό που λες. Οι κωδικοί του θανόντος παραμένουν ενεργοί ακόμα και μετά το θανατό του απλά δεν μπορείς να κάνεις καμια διαδικασία μεσω αυτών

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, m.gial είπε

δεν έχει σχέση αυτό που λες. Οι κωδικοί του θανόντος μένουν ενεργοί ακόμα και όταν γίνει δήλωση θανάτου και διαγραφή στην Εφορία. Απλά δεν μπορεί να δει το Ε9 και να κάνει καμία διαδικασία. Σε καμία περίπτωση δεν ισχύει αυτό που λες. Οι κωδικοί του θανόντος παραμένουν ενεργοί ακόμα και μετά το θανατό του απλά δεν μπορείς να κάνεις καμια διαδικασία μεσω αυτών

Εγώ πάντως δεν μπορω να μπω με τους κωδικούς του πατέρα μου.

Τι να πω ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Εγώ πάντως δεν μπορω να μπω με τους κωδικούς του πατέρα μου.

Τι να πω ...

Ευχαριστώ πολύ πάντως για τις απαντήσεις Gregorymo και m.gial. Θα ρωτήσω αύριο κατά πόσο αυτό είναι φυσιολογικό, γιατί κι εμένα μου φαίνεται παράλογο και spooky.... ιδίως το ενεργό ΑΜΚΑ. Κάναμε τα πάντα, βγήκε συνταξη στη χήρα, έξοδα κηδείας, τα πάντα και μας μάλωσε ο λογιστής ότι βιαστήκαμε να τον διαγράψουμε πριν κάτι κάνει που δεν ξέρω. Όμως ίσως να μην διεγράφη ποτέ. Θα δω αύριο και αν έχω νεότερα σχετικά, θα το γράψω εδώ για να το δείτε όλοι. Μακάρι να είναι αυτό το πρόβλημα να διορθωθεί και να προχωρήσουμε γιατί μετά δεν ξέρω τι άλλο πρέπει να γίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...