Προς το περιεχόμενο

Σύνταξη χηρείας και αναδρομικά


airtrelomike13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 551
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μην ξεχάσετε οτι τα αναδρομικά αυτά θα πρέπει να δηλωθούν με τροποποιητική δήλωση στην εφορία (λογικά στο έτος που αντιστοιχούν ). 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

Για αυτό το παραπάνω γράμμα, καταλαβαίνω ότι δεν καταχωρήθηκε το ΑΦΜ και πάει λέγοντας.

Και δεν το είδε κανείς ?

Και να το είδαν το αγνόησαν. Η μητέρα μου παίρνει τη σύτναξη του θανόντος, όλα με το ταμείο του ως τώρα κανονικά. Μπορεί και να μην είναι αυτό το πρόβλημα αλλά πάντως μου το επισήμαναν από 2 πλευρές, γι'αυτό και τρέχω να το διορθώσω. Σχετικά με το ληξιαρχείο ως τον Ιούλιο του 2019 ήταν προαιρετική η καταχώριση του ΑΦΜ στη ληξιαρχική πράξη θανάτου, γι'αυτό και κάποια ληξιαρχεία δεν το έβαζαν. Τώρα, λέει το ένα ληξιαρχείο, θέλει εισαγγελική παραγγελία για να καταχωρισθεί. Πήρα την εισαγγελία, μου είπαν με αίτηση γίνεται αυθημερόν. Πήρα κι άλλο ληξιαρχείο, μου είπε ότι ΟΚ ναι θέλει εισαγγελκή παραγγελιά κανονικά αλλά βασικά αν θέλει ο ληξίαρχος, μπορεί να το κάνει. Δεν είμαι πεπεισμένη ότι είναι αυτό βέβαια το πρόβλημα. Υποθέτω ότι αν θέλουμε μια μέρα να τα διορθώσουμε, μεθαύριο θα ξέρω τι άλλο θα σκάσει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά το Πιστοποιητικό Πλησιεστέρων Συγγενών χρειάζεται να το εκδώσει ένας κληρονόμος ή όλοι;

Επεξ/σία από blackulver
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά, μήπως γνωρίζει κανείς όταν υπάρχει διαθήκη κάνουν τις δηλώσεις  μόνο οι κληρονόμοι;Η χήρα πρέπει να κάνει και αυτή δήλωση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, nitrous79 είπε

Καλησπέρα παιδιά, μήπως γνωρίζει κανείς όταν υπάρχει διαθήκη κάνουν τις δηλώσεις  μόνο οι κληρονόμοι;Η χήρα πρέπει να κάνει και αυτή δήλωση;

Ότι λέει η διαθήκη !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, basilis_k6 είπε

ερωτηση. πως μπορούμε να μάθουμε ΑΝ δικαιούμαστε αναδρομικά? Μπορεί να μην είχε μείωση ο θανών σωστά?

Αν ήταν κοντά στα 1000€ είναι μπέρδεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους. θα ήθελα να ρωτήσω κάτι. ο παππούς μου που είναι δικαιούχος των αναδρομικών έκανε διαθήκη και άφησε την περιουσία του στις 2 κόρες του και στα 4 εγγόνια του.

Θα πρέπει να κάνουν όλοι αίτηση? Γιατί ο λογιστής μου , μου είπε ότι δεν είναι βέβαιος ότι πρέπει να κάνουν τα εγγόνια γιατί οι πιο κοντινοί συγγενείς είναι οι κόρες του.

Επίσης αν κάνω αίτηση χωρίς να πρέπει θα έχω κάποιο θέμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, STATHIS907 είπε

Καλημέρα σε όλους. θα ήθελα να ρωτήσω κάτι. ο παππούς μου που είναι δικαιούχος των αναδρομικών έκανε διαθήκη και άφησε την περιουσία του στις 2 κόρες του και στα 4 εγγόνια του.

Θα πρέπει να κάνουν όλοι αίτηση? Γιατί ο λογιστής μου , μου είπε ότι δεν είναι βέβαιος ότι πρέπει να κάνουν τα εγγόνια γιατί οι πιο κοντινοί συγγενείς είναι οι κόρες του.

Επίσης αν κάνω αίτηση χωρίς να πρέπει θα έχω κάποιο θέμα?

Αν κάνεις αίτηση χωρίς να δικαιούσαι το πιθανότερο είναι ότι θα φας ένα ΜΕΡΟΣ από το μερίδιο των άλλων και θα σε κυνηγούν.

ΥΓ. Δηλαδή, αν τα αναδρομικά είναι πχ 1000€ και κανείς και ΕΣΥ αίτηση ΔΕΝ θα δοθούν συνολικά πχ 1200€ !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Αν κάνεις αίτηση χωρίς να δικαιούσαι το πιθανότερο είναι ότι θα φας ένα ΜΕΡΟΣ από το μερίδιο των άλλων και θα σε κυνηγούν.

ΥΓ. Δηλαδή, αν τα αναδρομικά είναι πχ 1000€ και κανείς και ΕΣΥ αίτηση ΔΕΝ θα δοθούν συνολικά πχ 1200€ !!

Δεν υπάρχει θέμα να με κυνηγήσουν γιατί έχουμε συνεννοηθεί μεταξύ μας και θέλουμε απλά να κάνουμε την αίτηση σωστά. δηλαδή αν κάποιος που δικαιούται δεν κάνει αίτηση θα πάει το μερίδιό του στους άλλους?

Επίσης η πλατφόρμα γιατί αφήνει να κάνει αίτηση κάποιον που δεν δικαιούται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, STATHIS907 είπε

Δεν υπάρχει θέμα να με κυνηγήσουν γιατί έχουμε συνεννοηθεί μεταξύ μας και θέλουμε απλά να κάνουμε την αίτηση σωστά. δηλαδή αν κάποιος που δικαιούται δεν κάνει αίτηση θα πάει το μερίδιό του στους άλλους?

Επίσης η πλατφόρμα γιατί αφήνει να κάνει αίτηση κάποιον που δεν δικαιούται?

Καταρχήν, εσείς πάτε ΜΕ διαθήκη.

Ότι λέει η διαθήκη !

Υπάρχει και η περίπτωση να ΜΗΝ λέει.

Στην περίπτωση σου εφόσον αν κατάλαβα καλά μιλάμε για 2 γυναίκες τα 4 παιδιά τους, ΠΙΘΑΝΟΛΟΓΩ ότι αν κάνουν οι 2 κόρες, θα τα πάρουν : 2 και έληξε το θέμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θαύμα θαύμα!!!Μου απάντησαν στο e mail που είχα στείλει σχετικά με το πρόβλημα "κάποιο λάθος προέκυψε κατά τη λήψη των στoιχείων του θανόντος" από τον ΕΦΚΑ τα εξής άκρως διαφωτιστικά τα οποία παραθέτω πιστεύοντας ότι λύνουν πολλές απορίες πολλών:

Σε απάντηση του μηνύματός σας, σας γνωρίζουμε ότι στα πλαίσια βελτίωσης της ηλεκτρονικής υπηρεσίας αναδρομικών σε κληρονόμους, είναι διαθέσιμη η νέα παραγωγική έκδοση της εν λόγω πλατφόρμας.

Πιο συγκεκριμένα έγιναν τροποποιήσεις και διορθώθηκαν οι αστοχίες λογισμικού όπως αναφέρθηκαν στα αιτήματα που υποβάλατε είτε ηλεκτρονικά είτε τηλεφωνικά.

Είναι πλέον διαθέσιμη η ακύρωση προσωρινής και οριστικής υποβολής της αίτησης, με δυνατότητα εκ νέου καταχώρησης και υποβολής, καθώς και η δυνατότητα επεξεργασίας του συνόλου των πεδίων της αίτησης όταν αυτή βρίσκεται σε κατάσταση προσωρινής υποβολής.

Αναλυτικότερα:

  1. Σε υποβολές με κατάσταση Προσωρινή Υποβολή, υπάρχει δυνατότητα διαγραφής των αρχείων που είχαν επισυναφθεί και ανάρτησης νέων καθώς και δυνατότητα προσθήκης και επεξεργασίας των Συγγενών Α’ Βαθμού και των Λοιπών Συγγενών.
  2. Σε υποβολές με κατάσταση Οριστική Υποβολή, υπάρχει δυνατότητα ακύρωσης της αίτησης και καταχώρησης εκ νέου.
  3. Η είσοδος στην εφαρμογή γίνεται πλέον μόνο με ΑΦΜ, χωρίς να ζητείται ΑΜΚΑ.
  4. Στην περίπτωση μη ταυτοποίησης των στοιχείων του Θανόντος η πλατφόρμα διενεργεί ελέγχους, ανταποκρίνεται με ανάλογο μήνυμα και διευκολύνει τον χρήστη να ολοκληρώσει την αίτηση.
    Ωστόσο, για να μπορεί να ολοκληρωθεί η καταχώρηση στοιχείων του θανόντος πρέπει να ισχύουν τα εξής:
    • Ο συνταξιούχος να είναι θανών. Η ηλεκτρονική πλατφόρμα υποστηρίζει μόνο κληρονόμους.
    • Να ήταν συνταξιούχος κατά το χρονικό διάστημα 06/2015 έως και 05/2016.
  5. Για να μπορεί η αίτηση από Προσωρινή, να λάβει κατάσταση Οριστικής Υποβολής θα πρέπει:
    • Α) Να είναι συμπληρωμένα όλα τα υποχρεωτικά πεδία(αυτά που είναι με αστερίσκο)
    • Β) Να έχει αναρτήσει πιστοποιητικό περί μη αποποίησης κληρονομιάς
    • Γ) Αν στο περί Δημοσίευσης Διαθήκης έχει επιλεχθεί «ΌΧΙ»
      • Να έχει αναρτήσει πιστοποιητικό πλησιέστερων συγγενών
      • Να έχει συμπληρώσει την ενότητα των Συγγενών Α` Βαθμού ή/και Λοιπών Συγγενών όπως περιγράφεται στο Πιστοποιητικό πλησιέστερων Συγγενών
  6. Αν η Αίτηση βρίσκεται σε Οριστική Υποβολή και παρατηρηθεί αναριθμητισμός στις ημ/νίες γέννησης, η αίτηση μπορεί να ακυρωθεί και να καταχωρηθεί εκ νέου.

Τέλος, σας βεβαιώνουμε ότι μέσω της συγκεκριμένης πλατφόρμας ολοκληρώνονται με επιτυχία πολλές υποβολές σε ημερήσια βάση και ότι οι συνάδελφοι που εκτελούν καθήκοντα υποστήριξης και συντήρησης ανταποκρίνονται με τον καλύτερο δυνατό τρόπο λαμβάνοντας υπόψη τις δυσκολίες που επιφέρει η τήρηση των μέτρων για την αντιμετώπιση της διασποράς του κορονοϊού.

Παρακαλούμε για την κατανόησή σας ώστε να επέλθει μια ισορροπία στο σύστημα και να προσπαθήσετε εκ νέου όσοι δεν έχετε ολοκληρώσει, σύμφωνα με τις ανωτέρω οδηγίες. Σε περίπτωση κωλύματος, επανέλθετε με νέο email στο [email protected]

Παραμένουμε στην διάθεσή σας και σας ζητούμε συγνώμη για την ταλαιπωρία.

Εντωμεταξύ είχα ήδη επικοινωνήσει από χθες με το ληξιαρχείο και αφου τους εστειλα το εκκαθαριστικο του θανόντα πρόσθεσαν τον ΑΦΜ στη ληξιαρχική πράξη θανάτου και...ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ μπόρεσα και έκανα την αίτηση.Επειδή η αναγραφή του ΑΦΜ στη ληξιαρχική πραξη θανατου ηταν προαιρετική μέχρι πριν κάποια χρόνια πιθανολογώ ότι γι αυτό έβγαζε αυτό το μήνυμα σε πολλούς.Με το που πρόσθεσαν απο το ληξιαρχείο τον ΑΦΜ του θανοντα λύθηκε το θέμα μας.

ΕΡΩΤΗΣΗ 1: Στην αίτηση στο Ειρηνοδικείο δεν έδινε επιλογή για πιστοποιητικό μη αποποίησης και επέλεξα πιστοποιητικά αποποιήσεων.Aπ ότι κατα΄λαβα από τις οδηγιες του ΕΦΚΑ αν δεν εχει γινει αποποιηση θα εκδωθει μη αποποιησης απο το ιδιο πεδιο σωστα?

ΕΡΩΤΗΣΗ 2: Στην αίτηση στο Ειρηνοδικείο στα επισυναπτόμενα δικαιολογητικά ήθελα να επισυνάψω εκτός από το πλησιεστέρων και τη ληξιαρχική πράξη θανάτου και την ταυτότητα της χήρας αλλά δεν δεχόταν πάνω από ένα δικαιολογητικό προς επισύναψη.Θα μου το εκδώσουν ή θα ζητήσουν κι άλλα δικαιολογητικά;Υπήρχε μήπως τρόπος να επισυνάψω και τα υπόλοιπα;

EΡΩΤΗΣΗ 4:Κάνοντας την προσωρινή αίτηση στον ΕΦΚΑ μου ζητήθηκε μόνο πιστοποιητικό περί μη αποποίησης.Πάτησα προσωρινή υποβολή. Απ ό,τι καταλαβαίνω απο το μήνυμα που μου έστειλαν το πλησιεστέρων το ζητάνε μόνο από αυτούς τους κληρονόμους που κλικάρουν ότι δεν υπήρξε διαθήκη ώστε να φανεί ποιοι είναι οι εξ αδιαθέτου κληρονόμοι, οπότε στην περίπτωση μας που υπήρξε διαθήκη δεν θα μου το ζητήσει μετά την επισύναψη του πιστοποιητικού μη αποποίσης καλά κατάλαβα;Το ίδιο και για την συμπλήρωση των συγγενών α' βαθμού δεν μου το ζήτησε επειδή πάτησα ότι υπάρχει διαθήκη σωστα?

Επεξ/σία από NIKOLETAL
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...