Προς το περιεχόμενο

Σύνταξη χηρείας και αναδρομικά


airtrelomike13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 551
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

15 λεπτά πριν, basilis_k6 είπε

μεικτά? αν ειναι μεικτα ειμαι στανταρ μεσα.

Δεν ξέρω.

Απλά, σκέφτομαι ότι αν πας να κάνεις αίτηση, πληκτρολογοντας το ΑΦΜ του θανόντος ότι θα σου βγάλει αν δεν δικαιούται. Αν δεν δικαιούται, απλά δεν θα πάρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Δεν ξέρω.

Απλά, σκέφτομαι ότι αν πας να κάνεις αίτηση, πληκτρολογοντας το ΑΦΜ του θανόντος ότι θα σου βγάλει αν δεν δικαιούται. Αν δεν δικαιούται, απλά δεν θα πάρεις.

λες? παντως σε ερωτηση στα κεπ μου ειπαν να κάνω και ας μην ξερω αν δικαιουται. το βρισκω λιγο χαζο αλλα δεν εχω τροπο μετά απο τοσα χρονια να βρω αν ειχε μειωση ή οχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Προστέθηκε το ΑΦΜ στη ληξιαρχικη πράξη θανάτου από το Ληξιαρχείο και θεωρητικά όλα καλά διότι μπορώ να προχωρήσω παρακάτω και απ' ό,τι φαίνεται να ολοκληρώσω την αίτηση. Τώρα αν το πρόβλημα ήταν στη ληξιαρχική πράξη θανάτου ή στο ότι φθάσαμε στην 6η έκδοση/βελτίωση της πλατφόρμας, δεν έχω ιδέα! Όμως πάλι όταν βάζω τα στοιχεία του θανόντος ΑΦΜ, ΑΜΚΑ, δεν βρίσκει τέτοιο ΑΦΜ, μου λέει να βάλω ημερομηνία θανάτου, το κάνω και παρά το γεγονός ότι λέει πως δεν συνδυάζεταιτο ΑΦΜ που βάζω με τη ληξιαρχική πράξη θανάτου, το συστημα βγάζει προσυμπληρωμένα τα στοιχεία του πατέρα μου: όνομα, πατρώνυμο, κλπ. εκτός από το ΑΦΜ, που έχει όμως αστερίσκο, άρα είναι υποχρεωτικό πεδίο. Μου επιτρέπει να συνεχίσω και να ολοκληρώσω την αίτηση. Θεωρείτε ότι αν προχωρήσω στην αίτηση, εφόσον δεν με μπλοκάρει, χωρίς να έχω συμπληρωμένο το ΑΦΜ του θανόντος, είναι πρόβλημα; Ευχαριστώ. Πιθανολογώ ότι, για να έχει σταματήσει η συζήτηση, όλοι όσοι έγραψαν για πρόβλημα της πλατφόρμας με τα στοιχεία του θανόντος το έλυσαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

πάτησα προσωρινή υποβολή και με πέταξε στην οθόνη που βάζεις τους κωδικους (αρχική οθόνη). δεν βλέπω ουτε προσωρινή ούτε ακυρωμένη αίτηση μέσα. το είχε κανεις αυτο το πρόβλημα?!

σας ήρθε mail/sms όταν κάνατε προσωρινή?

Επεξ/σία από basilis_k6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/12/2020 στις 12:37 ΠΜ, AthenaM είπε

Καλησπέρα. Προστέθηκε το ΑΦΜ στη ληξιαρχικη πράξη θανάτου από το Ληξιαρχείο και θεωρητικά όλα καλά διότι μπορώ να προχωρήσω παρακάτω και απ' ό,τι φαίνεται να ολοκληρώσω την αίτηση. Τώρα αν το πρόβλημα ήταν στη ληξιαρχική πράξη θανάτου ή στο ότι φθάσαμε στην 6η έκδοση/βελτίωση της πλατφόρμας, δεν έχω ιδέα! Όμως πάλι όταν βάζω τα στοιχεία του θανόντος ΑΦΜ, ΑΜΚΑ, δεν βρίσκει τέτοιο ΑΦΜ, μου λέει να βάλω ημερομηνία θανάτου, το κάνω και παρά το γεγονός ότι λέει πως δεν συνδυάζεταιτο ΑΦΜ που βάζω με τη ληξιαρχική πράξη θανάτου, το συστημα βγάζει προσυμπληρωμένα τα στοιχεία του πατέρα μου: όνομα, πατρώνυμο, κλπ. εκτός από το ΑΦΜ, που έχει όμως αστερίσκο, άρα είναι υποχρεωτικό πεδίο. Μου επιτρέπει να συνεχίσω και να ολοκληρώσω την αίτηση. Θεωρείτε ότι αν προχωρήσω στην αίτηση, εφόσον δεν με μπλοκάρει, χωρίς να έχω συμπληρωμένο το ΑΦΜ του θανόντος, είναι πρόβλημα; Ευχαριστώ. Πιθανολογώ ότι, για να έχει σταματήσει η συζήτηση, όλοι όσοι έγραψαν για πρόβλημα της πλατφόρμας με τα στοιχεία του θανόντος το έλυσαν.

Δες το νούμερο 3 στην απάντηση που μου έστειλαν από τον ΕΦΚΑ.Δεν χρειαζεται πλεον ΑΦΜ

Στις 23/11/2020 στις 3:03 ΜΜ, ardi21 είπε

Στο ΚΕΠ που πηρα για να κλεισω ραντεβου, μου ειπαν οτι σχεδον κανεις δεν εχει βγαλει ακρη για το πως βγαινουν αυτα τα 2 χαρτια ηλεκτρονικα.

Αν ειναι ρε παιδια να διαβαζουμε και να ψαχνουμε μια εβδομαδα, το τι χρειαζεται να κανουμε, παμε σε ενα ΚΕΠ και τελειωσε. Ελπιζω να βελτιωσουν αυτες τις διαδικασιες στο μελλον και να τις κανουν απολυτως κατανοητες.

Εγώ είμαι στην κατηγορία ΜΕ διαθήκη και μου ζήτησε μόνο μη αποποίησης όχι και πλησιεστέρων.Λογικό αφού οι κληρονόμοι προκύπτουν από τη διαθήκη, όχι από το πλησιεστέρων. Έκανα αίτηση στο solon.gr για το μη αποποίησης εδώ και δέκα μέρες και απάντηση δεν πήρα.Σήμερα είχαμε τηλεδιάσκεψη με ΚΕΠ,μήπως και ε΄βγαινει πιο γρήγορα μέσω ΚΕΠ και μας είπαν ότι μόνο μέσω solon γίνεται πλέον η αίτηση για μη αποποίησης,όχι μέσω ΚΕΠ και κάνουν περίπου 4 μήνες να απαντήσουν υπό νορμάλ συνθήκες,αυτή τη στιγμή τους απαντάνε για αιτήσεις του Αυγούστου.Τους είπαμε ότι η προθεσμία για την επισύναψη των δικαιολογητικών λήγει το Φλεβάρη και μας απάντησαν ότι επειδή το σύστημα έχε κρασάρει,λογικά θα δοθεί παράταση για την επισύναψη των δικαιολογητικών.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, NIKOLETAL είπε

Δες το νούμερο 3 στην απάντηση που μου έστειλαν από τον ΕΦΚΑ.Δεν χρειαζεται πλεον ΑΦΜ

Εγώ είμαι στην κατηγορία ΜΕ διαθήκη και μου ζήτησε μόνο μη αποποίησης όχι και πλησιεστέρων.Λογικό αφού οι κληρονόμοι προκύπτουν από τη διαθήκη, όχι από το πλησιεστέρων. Έκανα αίτηση στο solon.gr για το μη αποποίησης εδώ και δέκα μέρες και απάντηση δεν πήρα.Σήμερα είχαμε τηλεδιάσκεψη με ΚΕΠ,μήπως και ε΄βγαινει πιο γρήγορα μέσω ΚΕΠ και μας είπαν ότι μόνο μέσω solon γίνεται πλέον η αίτηση για μη αποποίησης,όχι μέσω ΚΕΠ και κάνουν περίπου 4 μήνες να απαντήσουν υπό νορμάλ συνθήκες,αυτή τη στιγμή τους απαντάνε για αιτήσεις του Αυγούστου.Τους είπαμε ότι η προθεσμία για την επισύναψη των δικαιολογητικών λήγει το Φλεβάρη και μας απάντησαν ότι επειδή το σύστημα έχε κρασάρει,λογικά θα δοθεί παράταση για την επισύναψη των δικαιολογητικών.... 

Η μητέρα μου είναι στην κατηγορία μη δημοσίευσης και επειδή δεν βγάλαμε άκρη πήγαμε στο ΚΕΠ. Εκεί μας έιπαν ότι για μη δημοσίευση, επειδή ανήκουμε στο Ειρηνοδικείο Αθηνών, θα το βρει μόνο του το ΕΦΚΑ, δεν χρειαζεται να βγαλουμε το πιστοποιητικο. Κάναμε αίτηση για πλησιέστερων συγγενών, το πήραμε σε μερικές μέρες και την άλλη εβδομάδα έχουμε κλείσει ραντεβού για μη αποποίηση (πρέπει να έχεις το πλησιέστερων για να κάνεις αίτηση για την αποποίηση). Τώρα τι να σου πω, αν φάμε άκυρο τουλάχιστον θα τους ρωτησω πως γίνεται η διαδικασία ηλεκτρονικά, αν ξέρουν.

 

Μπορεις να μου πεις την διαδικασια για το solon? Επιλεγεις Ειρηνοδικεια για την αιτηση και μετα στον καταλογο των δικαιολογητικων τι επιλεγεις? Εκει που λεει για αποποιηση? Γιατι για μη αποποιηση δεν εχει επιλογη.

Επεξ/σία από ardi21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η γύμνια, ή καλύτερα, η κατάντια του Ελληνικού κράτους άλλη μια φορά. Αλήθεια υπάρχει κάτι που λειτουργεί;

Άρπα κόλλα όλα.

Οι άλλοι βάζουν προθεσμίες, χωρίς να υπολογίζουν πως δική τους υπηρεσία που χρειάζεται εντωμεταξύ απαντάει ακόμα στα αιτήματα του 2000... γλέντια.

ή μπορεί και να ξέρουν και το κάνουν επίτηδες για να δώσουν τα κλεμένα εν καιρώ δηλαδή ποτέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, λογικά τα ειρηνοδικεία έχουν πήξει. Εγώ έχω κάνει αίτηση από 19/11 στο Αθηνών. Υποψιάζομαι μάλιστα ότι αν κάνεις για λογιαριασμό άλλων (π.χ. η μητέρα κάνει για έλεγχο και των ενήλικων παιδιών της για τον αποβιώσαντα πατέρα), τότε αυξάνει ο χρόνος επεξεργασίας. Λογικό.

Αν γνωρίζει κανείς: μπορώ να κάνω αίτηση με πιστοποιητικά διαθηκών/αποποίησης που εκδόθηκαν προ 3μήνου; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vision είπε

είναι κανείς που έχει παραλάβει ηλεκτρονικά πιστοποιητικό περί μη αποποίησης κληρονομιάς;

 

Εγώ. 

Και μάλιστα από δύο διαφορετικά ειρηνοδικεία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα παραλογα του πραγματος , ζηταει πιστοποιητικο περι μη αποποιησης , προσφατο , 4 μηνων.
Ελα ομως που αν δεν εχεις κανει αποποιηση το πρωτο 6μηνο μετα τον θανατο , δε μπορεις να κανεις μετα αρα τι νοημα εχει να ειναι προσφατο?

Δεύτερον διαβαζω συνεχως πως απαραιτητα πρεπει να βαλουμε το εγγυτέρων συγγενων , αν ομως διαλέξεις οτι υπαρχει διαθήκη δεν υπαρχει επιλογή για επισύναψη του.

  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά , αν επιλέξω ότι υπάρχει διαθήκη ανεβάζω μόνο το πιστοποιητικό περι μη αποποίησης κληρονομιάς?

Την διαθήκη δεν πρέπει να την ανεβάσω? από που θα δούνε την διαθήκη αν δεν την ανεβάσω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, STATHIS907 είπε

Καλημέρα παιδιά , αν επιλέξω ότι υπάρχει διαθήκη ανεβάζω μόνο το πιστοποιητικό περι μη αποποίησης κληρονομιάς?

Την διαθήκη δεν πρέπει να την ανεβάσω? από που θα δούνε την διαθήκη αν δεν την ανεβάσω?

Για να κάνεις αίτηση, σημαίνει ότι είσαι δικαιούχος.

Αν δεν είσαι, θα φας το μερίδιο των άλλων δικαιούχων. Όχι του κράτους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...