Προς το περιεχόμενο

Σύνταξη χηρείας και αναδρομικά


airtrelomike13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λογικά τη διαθήκη θα τη βρουν υπηρεσιακά, δημοσιευμένη σε κάποιο ειρηνοδικείο. Τώρα αν για κάποιους δεν έχει ακόμα δημοσιευτεί, τρέχα γύρευε.

Αλλά είναι σωστό το ερώτημα για τους κληρονόμους: ακόμα και αν υπάρχει διαθήκη, αυτή μπορεί να αναφέρει συγκεκριμένα άτομα για συγκεκριμένη κληρονομιά (π.χ. σπίτι), ενώ άλλα θέματα (π.χ. λογαριασμοί τράπεζας) να είναι αδιευκρίνιστα. Πώς λοιπόν αποκλείουν τους εγγύτερους συγγενείς από τη διαδικασία;

Επιπλέον, θα κάτσουν και θα διαβάζουν διαθήκες για να καταλάβουν ποιος δικαιούται τι και σε ποιο ποσοστό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 551
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, tasanton είπε

Λογικά τη διαθήκη θα τη βρουν υπηρεσιακά, δημοσιευμένη σε κάποιο ειρηνοδικείο. Τώρα αν για κάποιους δεν έχει ακόμα δημοσιευτεί, τρέχα γύρευε.

Αλλά είναι σωστό το ερώτημα για τους κληρονόμους: ακόμα και αν υπάρχει διαθήκη, αυτή μπορεί να αναφέρει συγκεκριμένα άτομα για συγκεκριμένη κληρονομιά (π.χ. σπίτι), ενώ άλλα θέματα (π.χ. λογαριασμοί τράπεζας) να είναι αδιευκρίνιστα. Πώς λοιπόν αποκλείουν τους εγγύτερους συγγενείς από τη διαδικασία;

Επιπλέον, θα κάτσουν και θα διαβάζουν διαθήκες για να καταλάβουν ποιος δικαιούται τι και σε ποιο ποσοστό;

Εννοείται, πως δεν θα διαβάζουν διαθήκες.

Απλά, το ποσό των αναδρομικών είναι ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ και θα το μοιραστούν όσοι κάνουν αίτηση. Αν κάποιος κάνει αίτηση ΧΩΡΙΣ να το δικαιούται, θα τον κυνηγούν οι ΑΛΛΟΙ κληρονόμοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι προβληματισμενος, τα πιστοποιητικα αργουν πολυ απο το ειρηνοδικείο και εχω ενα που ειναι ενος χρονου , 

λεει μεσα οτι δεχονται ως 6μηνου.

να το βαλω και να κανω οριστικη υποβολη η μετα μπορει να ακυρωθω εντελως?
Η αλλη επιλογη φυσικα ειναι να περιμενω το καινουριο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά κάντε την αίτηση με προσωρινή υποβολή (μέχρι 17/12) και μετά έχετε μέχρι 28/2/21 για τα δικαιολογητικά.

Αν δεν βγουν μέχρι τότε, λογικά θα δοθεί παράταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό όμως είναι σίγουρο;
Εννοώ με την «προσωρινή υποβολή»,
γιατί στην Ελλάδα οι λέξεις πολύ συχνά άλλο περιεχόμενο έχουν και άλλο αποκτούν.

Το έχει ρωτήσει κανείς αν «προσωρινή υποβολή» (και όχι οριστική)
σημαίνει εμπρόθεσμη αίτηση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.ethnos.gr/oikonomia/137300_anadromika-syntaxioyhon-mehri-pote-prepei-na-ginoyn-oi-aitiseis-ton-klironomon

Εδώ αναφέρει ότι των πλησιεστέρων συγγενών αν το έχει κάποιος δεν χρειάζεται να το ξαναβγάλει καθώς έχει ισχύ.

Για το περί μη αποποίησης να μην έχει περάσει εξάμηνο (αλλιώς θέλετε καινούργιο) & για το περί μη δημοσίευσης θα το πάρει μόνο του αν δεν είστε στην γνωστή λίστα .

Να αναφέρω πάντως πως εγώ που ήθελα περί μη αποποίησης & το ζήτησα μέσω ΚΕΠ, έκανε να έρθει 5 εργάσιμες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/12/2020 στις 2:50 ΜΜ, GREGORYMO είπε

Σε ποια περιοχή ?

Χαλανδρίου

6 ώρες πριν, funkopop είπε

Να αναφέρω πάντως πως εγώ που ήθελα περί μη αποποίησης & το ζήτησα μέσω ΚΕΠ, έκανε να έρθει 5 εργάσιμες.

 

στα ΚΕΠ δίνουν αλλά αν έχει κάνει ιδιώτης μόνος του, τους γράφουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια η μανα μου εχει κανει αποποίηση κληρονομιάς αλλα ειναι στο Πιστοποιητικό Πλησιέστερων Συγγενών , πρεπει να μπει στους Συγγενείς Α' Βαθμού? .....ειχε παρει να ρωτήσει στον εφκα και ουτε καν ήξεραν , έλεος .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μια ερώτηση: Το πιστοποιητικό εγγύτερων συγγενών αναγράφει τα τέκνα με το πατρικό τους επώνυμο. Στο πεδίο που προσθέτουμε τα τέκνα και τις πληροφορίες τους (ΑΜΚΑ, κλπ.), το επώνυμο πρέπει να είναι αυτό που αναγράφεται στο εγγραφο εγγύτερων συγγενών (δηλ. πατρικό), ή αυτό που είναι δηλωμένο στο σύστημα (π.χ. συζύγου);

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενημέρωση οσον αφορα τα πιστοποιητικά περι μη αποποίησης για το ειρηνοδικείο Αθηνών , αυτη την στιγμή οι έλεγχοι βρίσκονται στις αιτήσεις των 25-26 Νοεμβρίου

  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...