Προς το περιεχόμενο

Σύνταξη χηρείας και αναδρομικά


airtrelomike13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

31 λεπτά πριν, KoreanW είπε

Να φανταστείς ότι μετά το νόμο του 2016 ακολούθησε διορθωτικός νόμος το 2019
που όμως δε διόρθωσε αυτή την διάταξη αλλά λχ κάποιες που αφορούσαν νεαρές χήρες μετά από κινητοποιήσεις των τελευταίων.

Και το (1) που λες και το (2) ισχύουν και είναι άδικα.
Παλιότερα τουλάχιστον μπορούσε η χήρα να επιλέξει τη σύνταξη, κάτι που καταργήθηκε.

Αφού δεν αντέδρασε κανείς-καμιά.

Kαι δες ενα αλλο λαθος που κανουν στο Ελληνικο κρατος. Ταλαιπωρουν τη χήρα, να ξανακάνει χαρτιά από την αρχή για το 50% από ότι κατάλαβα. Δηλαδη χαθηκε ο κοσμος να ειχαν εναν ελεγκτικό μηχανισμό, να τα έβλεπε αυτόματα ότι εργάζεται , να της έβγαζαν τη σύνταξη χηρείας στο 50% κατευθείαν.

 

Δηλαδή πρέπει η καημένη η μητέρα μου να πάει 20 Ιουνίου και για την ακρίβεια πιο πριν, να τους πει ότι λήγει η τριετία, να τους δώσουν πάλι ένα πάκο χαρτιά να καταθέσει, για να παέι στο 50% της σύνταξης χηρείας, που ευτυχώς δεν θα ξαναχρειαστεί να κάνε ιγιατί μετά θα λαμβάνει δική της γήρατος και το χειρότερο κανείς δεν λέει αν θα της τη βάλουν κατευθείαν με το 50% ή θα περιμένει μήνες

18 λεπτά πριν, SilentVoice είπε

Πάλι καλά που έγραψες την απορία σου. Με ρώταγε η μάνα μου να βρώ γιατί της μείωσαν την σύνταξη 💰 και δεν θα έβγαζα άκρη εύκολα.

Αν τελείωσε η τριετία και λαμβάνει σύνταξη χηρείας, τότε ναι. Για ρωτησέ την, κάνατε ξανά καινούρια δικαιολογητικά από την αρχή, για να πάρει το 50% ή το εκαναν αυτόματα από το ταμείο στο οποίο συνταξιοδοτείται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 551
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 minutes ago, m.gial said:

Kαι δες ενα αλλο λαθος που κανουν στο Ελληνικο κρατος. Ταλαιπωρουν τη χήρα, να ξανακάνει χαρτιά από την αρχή για το 50% από ότι κατάλαβα. Δηλαδη χαθηκε ο κοσμος να ειχαν εναν ελεγκτικό μηχανισμό, να τα έβλεπε αυτόματα ότι εργάζεται , να της έβγαζαν τη σύνταξη χηρείας στο 50% κατευθείαν.

 

Δηλαδή πρέπει η καημένη η μητέρα μου να πάει 20 Ιουνίου και για την ακρίβεια πιο πριν, να τους πει ότι λήγει η τριετία, να τους δώσουν πάλι ένα πάκο χαρτιά να καταθέσει, για να παέι στο 50% της σύνταξης χηρείας, που ευτυχώς δεν θα ξαναχρειαστεί να κάνε ιγιατί μετά θα λαμβάνει δική της γήρατος και το χειρότερο κανείς δεν λέει αν θα της τη βάλουν κατευθείαν με το 50% ή θα περιμένει μήνες

Το βασικό κατ' εμέ είναι ότι βάζοντας χέρι στο συνταξιοδοτικό δικαίωμα της χηρείας επειδή και μόνο ο επιζών εργάζεται ή έχει εργαστεί, όπως το βλέπω εγώ, είναι σα να τιμωρούν την εργασία έναντι της μη εργασίας.

Αλλά αφού όλοι το δέχονται και δεν αντιδρούν, πάσο.

Επεξ/σία από KoreanW
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, KoreanW είπε

Το βασικό κατ' εμέ είναι ότι βάζοντας χέρι στο συνταξιοδοτικό δικαίωμα της χηρείας επειδή και μόνο ο επιζών εργάζεται ή έχει εργαστεί, όπως το βλέπω εγώ, είναι σα να τιμωρούν την εργασία.

Αλλά αφού όλοι το δέχονται και δεν αντιδρούν, πάσο.

Σε αυτές τις ηλικίες και με το πένθος, δύσκολο να αντιδράσουν. Ακόμα και για εμάς τους νέους είναι δύσκολο καθώς απέχουμε μια γενιά το λιγότερο με αρκετές μεταρρυθμίσεις για να έχουμε την πλήρη εικόνα όλων.

 

13 λεπτά πριν, m.gial είπε

Αν τελείωσε η τριετία και λαμβάνει σύνταξη χηρείας, τότε ναι. Για ρωτησέ την, κάνατε ξανά καινούρια δικαιολογητικά από την αρχή, για να πάρει το 50% ή το εκαναν αυτόματα από το ταμείο στο οποίο συνταξιοδοτείται?

Δεν πέρασε τριετία ακόμα από τον θάνατο και η σύνταξη χηρείας βγήκε σχετικά πρόσφατα. Θα το ψάξω μήπως μας ξέφυγε τίποτα σε διαδικασία που χρειάζεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, SilentVoice said:

Σε αυτές τις ηλικίες και με το πένθος, δύσκολο να αντιδράσουν. Ακόμα και για εμάς τους νέους είναι δύσκολο καθώς απέχουμε μια γενιά το λιγότερο με αρκετές μεταρρυθμίσεις για να έχουμε την πλήρη εικόνα όλων.

Αυτό εκμεταλλεύονται. Αλλά συζητάμε το ότι εκμεταλλεύονται χήρες και ορφανά, για να ξέρουμε τί λέμε.
Αν είναι σωστό, ΟΚ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, KoreanW είπε

Αυτό εκμεταλλεύονται. Αλλά συζητάμε το ότι εκμεταλλεύονται χήρες και ορφανά, για να ξέρουμε τί λέμε.
Αν είναι σωστό, ΟΚ.

Συλληπητηρια κιολας. Ποσο καιρο εκαναν να της τη βγαλουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, m.gial said:

Συλληπητηρια κιολας. Ποσο καιρο εκαναν να της τη βγαλουν?

Ανταποδίδω τα συλληπητήρια.
Ενάμιση χρόνο την κύρια χωρίς ποτέ να πάρει προσωρινή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, KoreanW είπε

Αυτό εκμεταλλεύονται. Αλλά συζητάμε το ότι εκμεταλλεύονται χήρες και ορφανά, για να ξέρουμε τί λέμε.
Αν είναι σωστό, ΟΚ.

Σε καμία περίπτωση δεν είπα ότι είναι σωστό. Δυστυχώς για την μητέρα μου δεν είναι μόνο η ηλικία της , έχει και αρκετά άλλα σωματικά προβλήματα  για να αντιδράσει.

Ισχύει ότι το εκμεταλλεύονται.

Δυστυχώς φοβάμαι, πως ότι αγώνα και να κάνουμε εμείς τώρα, σε 1,2,3 επόμενες βουλευτικές εκλογές όλα μπορεί να αλλάξουν πάλι.

Επεξ/σία από SilentVoice
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτές που έκαναν αγώνα ήταν οι νεαρότερες χήρες και ανταμείφθηκαν.
Δυστυχώς για τις πιο μεγάλες ηλικίες, και θέλει αγώνα και είναι ανήμπορες.

Και όσο κι αν ακουστεί μακάβριο
οι πολιτικοί μετράνε τις μεγαλύτερες ηλικίες εκτός από την αδυναμία τους να αντιδράσουν,
και σε προσδόκιμο εκλογικών αναμετρήσεων και ψήφων
σε σχέση με τις νεαρές ηλικίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, SilentVoice είπε

Σε αυτές τις ηλικίες και με το πένθος, δύσκολο να αντιδράσουν. Ακόμα και για εμάς τους νέους είναι δύσκολο καθώς απέχουμε μια γενιά το λιγότερο με αρκετές μεταρρυθμίσεις για να έχουμε την πλήρη εικόνα όλων.

 

Δεν πέρασε τριετία ακόμα από τον θάνατο και η σύνταξη χηρείας βγήκε σχετικά πρόσφατα. Θα το ψάξω μήπως μας ξέφυγε τίποτα σε διαδικασία που χρειάζεται.

Συλληπήτηρια και σε σενα για το μπαμπα σου. Εσας τη συνταξη χηρειας την εβγαλαν γρηγορα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, m.gial είπε

Συλληπήτηρια και σε σενα για το μπαμπα σου. Εσας τη συνταξη χηρειας την εβγαλαν γρηγορα?

Ευχαριστώ πολύ και τα συλλυπητήριά μου σε εσένα με την σειρά μου.

  Μετά από 1μισή χρόνο ήρθε η απόφαση στο σπίτι. Η αλήθεια είναι πως με τα χαρτιά για την σύνταξη ασχολήθηκε η αδελφή μου και δεν έχω πλήρη εικόνα τι χρειάζεται και τι έκανε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, SilentVoice είπε

Ευχαριστώ πολύ και τα συλλυπητήριά μου σε εσένα με την σειρά μου.

  Μετά από 1μισή χρόνο ήρθε η απόφαση στο σπίτι. Η αλήθεια είναι πως με τα χαρτιά για την σύνταξη ασχολήθηκε η αδελφή μου και δεν έχω πλήρη εικόνα τι χρειάζεται και τι έκανε.

Kατάλαβα. Μου κάνει εντύπωση γιατί εμένα της είχε βγει σε 6 μηνες. Αν επιτρεπεται απο ποιο ταμειο συνταξιοδοτούνταν ο θανών πατέρα σου? Γιατί έχω την εντύπωση ότι στο Δημόσιο τις δίνουν πιο γρήγορα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, m.gial είπε

Kατάλαβα. Μου κάνει εντύπωση γιατί εμένα της είχε βγει σε 6 μηνες. Αν επιτρεπεται απο ποιο ταμειο συνταξιοδοτούνταν ο θανών πατέρα σου? Γιατί έχω την εντύπωση ότι στο Δημόσιο τις δίνουν πιο γρήγορα?

Ο πατερας μου ηταν του Δημόσιου και εκανε και σε εμας 1,5 χρονο να βγει στην μανα μου , το οποίο ειναι και απαράδεκτο , η σύνταξη χηρειας ειναι μικρότερη απο αυτη που έπαιρνε ο θανών, δηλαδή το ταμείο γλιτώνει λεφτα , γιατι κανει τοσο να βγει(?) 

 

Επεξ/σία από Votritis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, Votritis είπε

Ο πατερας μου ηταν του Δημόσιου και εκανε και σε εμας 1,5 χρονο να βγει στην μανα μου , το οποίο ειναι και απαράδεκτο , η σύνταξη χηρειας ειναι μικρότερη απο αυτη που επερνε ο θανών, δηλαδή το ταμείο γλιτώνει λεφτα , γιατι κανει τοσο να βγει(?) 

 

Φίλε μηπως αλλαξαν τα δεδομενα? ο Πατερας μου απεβιωσε Ιουλιο του 2018. Σε 6 μηνες, χορήγησαν στη μητέρα μου τα αναδρομικά των μηνών μεχρι να βγει η συνταξη χηρειας και από εκεί και έπειτα, λάμβανε και λαμβάνει τη σύνταξη χηρείας. Μάλιστα έστειλαν γράμμα και στο σπίτι. Δεν μπορώ να καταλαάβω τι συνέβη και σας αργεί τόσο πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Votritis είπε

δεν ξερω , ο πατερας μου πεθανε τον Ιούνιο του 19 και η σύνταξη βγήκε νομίζω τον Οκτώβριο του 20.

Τα αναδρομικά, μέχρι να βγει η σύνταξη, τα έδωσαν μαζί στο τέλος ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...