Προς το περιεχόμενο

Σύνταξη χηρείας και αναδρομικά


airtrelomike13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, airtrelomike13 είπε

Καλησπέρα ξαναγίνω το θρεντ για συγγενικό μου πρόσωπο.

Πρόσφατα η ξαδερφή μου έχασε το πατέρα της, δηλαδή το θείο μου.

Σκέφτεται με τη μητέρα της να κάνει αποποίηση κληρονομιάς.

Ταυτόχρονα, η ξαδέρφη μου ήταν και είναι σε κοινό βιβλιάριο καταθέσεων με το θανών πατέρα της, έχοντας ένα αξιοσέβαστο ποσό στο συγκεκριμένο λογαριασμό.

Η ερωτησή μου είναι η εξής: Αν η ξαδέρφη μου κάνει αποποίηση κληρονομιάς , θα χάσει και τις καταθέσεις που είχαν από κοινού με το μπαμπά της ή δεν παίζει ρόλο?

Είναι ο λογαριασμός που έμπαινε η σύνταξη η άλλος ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 551
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις τώρα, GREGORYMO είπε

Λες, ο άλλος που έβαζαν λεφτά.

Τι εννοείς ?

Έμπαιναν κάποια ενοίκια ?

οχι απλα ο θειος μου οτι περισσευε απο τη συνταξη του το εβαζε εκει για τη ξαδερφη μου, κοινως εκανε αποταμιευση για τη ξαδερφη μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, airtrelomike13 είπε

οχι απλα ο θειος μου οτι περισσευε απο τη συνταξη του το εβαζε εκει για τη ξαδερφη μου, κοινως εκανε αποταμιευση για τη ξαδερφη μου

Αν υποθέσουμε ότι στο βιβλιάριο έβαζε λεφτά μόνο ο θείος σου, η δουλειά μπερδέυει.

Γιατί, είτε μεταφορά από το δικό του βιβλιαρίο έκανε, είτε τα σηκώνει και τα καταθεται ξανά, το όνομα του φαίνεται.

ΥΓ. Αφού η ξαδέρφη σου είχε σκοπό να κάνει αποποίηση, έπρεπε να τα σηκώνει και να τα βάζει κατά καιρούς σε ένα δικό της βιβλιαρίο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, GREGORYMO είπε

Αφού η ξαδέρφη σου είχε σκοπό να κάνει αποποίηση, έπρεπε να τα σηκώνει και να τα βάζει κατά καιρούς σε ένα δικό της βιβλιαρίο.

Γιατι γινεται αυτο το πραγμα? δηλαδη την ωρα που ηταν στην εντατικη ο θειος μου και ακομα θεωρουνταν εν ζωη, να μπει μεσα στο e-banking στο κοινο λογαριασμο που εχουν, και να κανει μεταφορα σε δικο της λογαριασμό? εκει αν το εκανε ετσι και μετα συνεβαινε αυτο που απεβιωσε ο θειος μου, και φυσικα πραγματοποιουσε αποποιηση δεν θα το εβλεπαν οι επομενοι κληρονομοι οτι εκανε αυτη τη μεταφορα και ηταν εν ζωη ο θειος μου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, airtrelomike13 είπε

Γιατι γινεται αυτο το πραγμα? δηλαδη την ωρα που ηταν στην εντατικη ο θειος μου και ακομα θεωρουνταν εν ζωη, να μπει μεσα στο e-banking στο κοινο λογαριασμο που εχουν, και να κανει μεταφορα σε δικο της λογαριασμό? εκει αν το εκανε ετσι και μετα συνεβαινε αυτο που απεβιωσε ο θειος μου, και φυσικα πραγματοποιουσε αποποιηση δεν θα το εβλεπαν οι επομενοι κληρονομοι οτι εκανε αυτη τη μεταφορα και ηταν εν ζωη ο θειος μου?

Εδώ μιλάμε για την αποποίηση.

ΜΕΤΑ θάνατον, δεν μπορεί να σηκώσει 'αμφισβητούμενα' λεφτά.

ΠΡΙΝ, δεν υπάρχει θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, airtrelomike13 είπε

Καλησπέρα ξαναγίνω το θρεντ για συγγενικό μου πρόσωπο.

Πρόσφατα η ξαδερφή μου έχασε το πατέρα της, δηλαδή το θείο μου.

Σκέφτεται με τη μητέρα της να κάνει αποποίηση κληρονομιάς.

Ταυτόχρονα, η ξαδέρφη μου ήταν και είναι σε κοινό βιβλιάριο καταθέσεων με το θανών πατέρα της, έχοντας ένα αξιοσέβαστο ποσό στο συγκεκριμένο λογαριασμό.

Η ερωτησή μου είναι η εξής: Αν η ξαδέρφη μου κάνει αποποίηση κληρονομιάς , θα χάσει και τις καταθέσεις που είχαν από κοινού με το μπαμπά της ή δεν παίζει ρόλο?

Στους κοινούς λογαριασμούς μπορείς να κάνει ανάληψη όποιος από τους δικαιούχους θελήσει, ακομα και ολόκληρο το ποσό, ανά πάσα στιγμή.Δεν ενδιαφέρει την τράπεζα ποιος κατέθετε τα χρήματα. Κάνει πρώτα ανάληψη λοιπόν όλο το ποσό και μετά κάνει αποποίηση. Μην μπερδεύεσαι, δεν είναι κληρονομητέα περιουσία η κοινή κατάθεση, για να παίζει ρόλο η αποποίηση. Αυτό θα συνέβαινε αν δεν ήταν κοινός ο λογαριασμός, αλλά μόνο του θανόντα.Σκέψου το σαν μια ομόρρυθμη εταιρία.Τα χρήματα στο ταμείο είναι και των δύο εταίρων, αν πεθάνει ο ένας ,ανήκουν στον άλλον,δεν τα κληρονομούν τα παιδιά του θανόντα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, NIKOLETAL είπε

Στους κοινούς λογαριασμούς μπορείς να κάνει ανάληψη όποιος από τους δικαιούχους θελήσει, ακομα και ολόκληρο το ποσό, ανά πάσα στιγμή.Δεν ενδιαφέρει την τράπεζα ποιος κατέθετε τα χρήματα. Κάνει πρώτα ανάληψη λοιπόν όλο το ποσό και μετά κάνει αποποίηση. Μην μπερδεύεσαι, δεν είναι κληρονομητέα περιουσία η κοινή κατάθεση, για να παίζει ρόλο η αποποίηση. Αυτό θα συνέβαινε αν δεν ήταν κοινός ο λογαριασμός, αλλά μόνο του θανόντα.Σκέψου το σαν μια ομόρρυθμη εταιρία.Τα χρήματα στο ταμείο είναι και των δύο εταίρων, αν πεθάνει ο ένας ,ανήκουν στον άλλον,δεν τα κληρονομούν τα παιδιά του θανόντα.

 

Αυτό με την ομόρρυθμη, είναι όλα τα λεφτά !!!!!!!

4 λεπτά πριν, NIKOLETAL είπε

Στους κοινούς λογαριασμούς μπορείς να κάνει ανάληψη όποιος από τους δικαιούχους θελήσει, ακομα και ολόκληρο το ποσό, ανά πάσα στιγμή.Δεν ενδιαφέρει την τράπεζα ποιος κατέθετε τα χρήματα. Κάνει πρώτα ανάληψη λοιπόν όλο το ποσό και μετά κάνει αποποίηση. Μην μπερδεύεσαι, δεν είναι κληρονομητέα περιουσία η κοινή κατάθεση, για να παίζει ρόλο η αποποίηση. Αυτό θα συνέβαινε αν δεν ήταν κοινός ο λογαριασμός, αλλά μόνο του θανόντα.Σκέψου το σαν μια ομόρρυθμη εταιρία.Τα χρήματα στο ταμείο είναι και των δύο εταίρων, αν πεθάνει ο ένας ,ανήκουν στον άλλον,δεν τα κληρονομούν τα παιδιά του θανόντα.

 

Την τράπεζα ΟΧΙ, το κράτος μήπως ?

5 λεπτά πριν, NIKOLETAL είπε

Στους κοινούς λογαριασμούς μπορείς να κάνει ανάληψη όποιος από τους δικαιούχους θελήσει, ακομα και ολόκληρο το ποσό, ανά πάσα στιγμή.Δεν ενδιαφέρει την τράπεζα ποιος κατέθετε τα χρήματα. Κάνει πρώτα ανάληψη λοιπόν όλο το ποσό και μετά κάνει αποποίηση. Μην μπερδεύεσαι, δεν είναι κληρονομητέα περιουσία η κοινή κατάθεση, για να παίζει ρόλο η αποποίηση. Αυτό θα συνέβαινε αν δεν ήταν κοινός ο λογαριασμός, αλλά μόνο του θανόντα.Σκέψου το σαν μια ομόρρυθμη εταιρία.Τα χρήματα στο ταμείο είναι και των δύο εταίρων, αν πεθάνει ο ένας ,ανήκουν στον άλλον,δεν τα κληρονομούν τα παιδιά του θανόντα.

 

Ούτε, δηλαδή, αν εκεί έμπαινε πχ η σύνταξη του θανόντα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...