Προς το περιεχόμενο

Σύνταξη χηρείας και αναδρομικά


airtrelomike13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 551
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, BarcodeCrew είπε

Εγω τους εδωσα δικαιολογητικα απο το 2018 ,αφου δεν μπορω να βγαλω προσφατα,το συστημα τους δεν τα βρισκει  

Ολοκληρώσες την αίτηση, κανονικά ?

Επεξ/σία από GREGORYMO
Συμπληρώμα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, m.gial είπε

ΤΑ ΔΕΧΕΤΑΙ . απλα μια στο τρισεκατομμυριο να πεσει σε κανα περιεργο, μποριε να του ξαναζητησουν τα δικαιολογητικα. Επισης το πιστοποιητικο περι μη δημοσιευσης διαθηκης πρεπει να ειναι προσφατο το πολυ μεχρι 3 μηνων. ΤΟ λεει και πανω. ΙΣΧΥΕΙ ΓΙΑ 3 ΜΗΝΕΣ το χαρτι το ιδιο το λεει.

Για μενα ευτυχως που εγιναν ετσι τα πραγματα. Ξερω οτι καποιοι απογοητευτηκαν που δεν τα πηραν καποιοι οχι αλλα θα ελεγα οτι το παραδειγμα σου σε ενα ποστ ηταν πολυ ευστοχο με το θανων που αν εφευγε και την επομενη ημερα εμπαιναν τα αναδρομικα στο ΙΒΑΝ του ποιος θα τα δικαιουνταν.

Ξερεις, μεχρι πριν 2 χρονια που ηταν η προηγουμενη κυβερνηση και απο πιο παλια, τα αναδρομικα και γενικά τέτοιες περιπτώσεις τα επαιρνε η χηρα, ασχέτως αποποιησης. Το θυμαμαι απο μια θεια μου, που εχασε τον αντρα της, εκανε αποποιηση, ο συζυγος ηταν αποστρατος και κατι αναδρομικα που πηραν μονο οι αποστρατοι τότε από παρανομες περικοπες, της τα εβαλαν στο ΙΒΑΝ της κατευθειαν που ηταν διαφορειτκο απο του θανοντα. Και οταν πηρε τηλ στην υπηρεσια του Γ.Λ.Κ να το πει, της ειπαν τα αναδρομικα τα δικαιουταη η χηρας ασχετως αποποιησης. Γι αυτο μπερδευτηκαμε αρκετοι τωρα.

Αυτη η κυβερνηση επραξε κατα καποιο το σωστο και το δικαιο για μενα. Σου λεει εσυ σαν χηρα, δικαιουσαι τη συνταξη χηρειας του θανοντος , την παιρνεις, ασχετως αν εκανες αποποιηση, καθως δεν παιζει ρολο και δεν επηρεαζει το κληρονομικό δικαιώματι, αλλα ειναι αδικια αυτοι που εκαναν αποδοχη να μη παρουν κατι. Και απο τη στιγμη που εκανες αποποιηση, αποποιηθηκες το ενεργητικο+το παθητικο του θανοντος. Οχι μονο τα χρεη, εξοδα αλλα και τα ακινητα και τα εσοδα που αφησε.

Απο την στιγμή που η χηρα παίρνει την σύνταξη και αυτό είναι αναδρομικά της σύνταξης εγω το βλέπω αδικία να μην το πάρει η χήρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1. Πουθενα δεν λεει οτι τα δικαιολογητικα πρεπει να ειναι προσφατα. Επισης πας να βγαλεις κατι ηλεκτρονικα και δεν το βρισκει πολλες φορες. Οποτε το λαθος ειναι δικο τους που δεν το αναφερουν και οχι του πολιτη που δεν ειναι αναγκασμενος να γνωριζει ολες αυτες τις διαδικασιες.

2. Προσπαθω να βγαλω πιστοποιητικο μη αποποιησης ηλεκτρονικα αλλα δεν ξερω τι να επιλεξω απο τα διαθεσιμα που μου βγαζει:

Untitled.jpg

Μηπως ειναι το πιστοποιητικο αποποιήσεων?

Επεξ/σία από ardi21
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Απο την στιγμή που η χηρα παίρνει την σύνταξη και αυτό είναι αναδρομικά της σύνταξης εγω το βλέπω αδικία να μην το πάρει η χήρα.

Έχεις δίκιο αλλά είναι αυτό που είπε και ο Γκρεγκ. Αυτη τη λογικη που συμφωνω και μαζι σου, την ειχε η προηγουμενη κυβερνηση. Τα αναδρομικα που προεκυπτα απο θανοντα τα επαιρνε η χηρα. Τωρα πλεον θα τα παιρνουν οι κληρονομοι.Ειναι κατα καποιο τροπο ειδος διπλωματιας. ΣΟυ λεει παιρνεις τη συνταξη χηρειας ασχετως αν εκανες αποποιηση, αλλα μη τα θες και ολα

1 λεπτό πριν, ardi21 είπε

1. Πουθενα δεν λεει οτι τα δικαιολογητικα πρεπει να ειναι προσφατα. Επισης πας να βγαλεις κατι ηλεκτρονικα και δεν το βρισκει πολλες φορες. Οποτε το λαθος ειναι δικο τους που δεν το αναφερουν και οχι του πολιτη που δεν ειναι αναγκασμενος να γνωριζει ολες αυτες τις διαδικασιες.

2. Προσπαθω να βγαλω πιστοποιητικο μη αποποιησης ηλεκτρονικα αλλα δεν ξερω τι να επιλεξω απο τα διαθεσιμα που μου βγαζει:

http://Untitled.jpg

Γνωριζει καποιος?

Συγνώμη το πιστοποιητικο αποποιησεων τι ειναι? Υπαρχει αυτο σαν δικαιολογητικό? Εγω ξερω το πιστοποιητικο περι μη αποποιησης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, m.gial είπε

 

Συγνώμη το πιστοποιητικο αποποιησεων τι ειναι? Υπαρχει αυτο σαν δικαιολογητικό? Εγω ξερω το πιστοποιητικο περι μη αποποιησης

Αυτο δεν εχω καταλαβει και γω... Κανονικα δεν επρεπε να εχει και μη αποποιησεων στον καταλογο?

Τωρα ειδα οτι αν επιλεξεις Πρωτοδικείο αντι για ειρηνοδικείο εχει για μη αποποιηση. Το θεμα ειναι οτι αν ο θανατος εγινε μετα το 2013 τοτε ψαχνεις μονο στα Ειρηνοδικεία.

Επεξ/σία από ardi21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, ardi21 είπε

Αυτο δεν εχω καταλαβει και γω... Κανονικα δεν επρεπε να εχει και μη αποποιησεων στον καταλογο?

θα πας στα ΚΕΠ της περιοχης σου να στα κανουν απο εκει. μη τα κανεις μονος καλυτερα. Επισης για να παριες τα αναδρομικα θελει πιστοποιητικο περι μη αποποιησης και οχι πιστοποιητικο περι αποποιησης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, m.gial είπε

θα πας στα ΚΕΠ της περιοχης σου να στα κανουν απο εκει. μη τα κανεις μονος καλυτερα. Επισης για να παριες τα αναδρομικα θελει πιστοποιητικο περι μη αποποιησης και οχι πιστοποιητικο περι αποποιησης

Aυτο θα κανω γιατι δεν βγαζω ακρη. Θα κλεισω ενα ηλεκτρονικο ραντεβου και ελπιζω να μας τα στειλουν στο e-mail και να μην χρειαστει να παμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, ardi21 είπε

Aυτο θα κανω γιατι δεν βγαζω ακρη. Θα κλεισω ενα ηλεκτρονικο ραντεβου και ελπιζω να μας τα στειλουν στο e-mail και να μην χρειαστει να παμε.

μπορεις να πας και απο κοντα , αφου κλεισεις τηλεφωνικο ραντεβου. Εχει ωραιες θειες μιλφ υπαλληλοι στα ΚΕΠ , οι οποιες θα σε εξυπηρετησουν και με το παραπανω. αχχαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ukforthemoment είπε

Απο την στιγμή που η χηρα παίρνει την σύνταξη και αυτό είναι αναδρομικά της σύνταξης εγω το βλέπω αδικία να μην το πάρει η χήρα.

Και την σύνταξη, χαριστικα την παίρνει.

Για λόγους κοινωνικούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/11/2020 στις 2:14 ΜΜ, m.gial είπε

Έχεις δίκιο αλλά είναι αυτό που είπε και ο Γκρεγκ. Αυτη τη λογικη που συμφωνω και μαζι σου, την ειχε η προηγουμενη κυβερνηση. Τα αναδρομικα που προεκυπτα απο θανοντα τα επαιρνε η χηρα. Τωρα πλεον θα τα παιρνουν οι κληρονομοι.Ειναι κατα καποιο τροπο ειδος διπλωματιας. ΣΟυ λεει παιρνεις τη συνταξη χηρειας ασχετως αν εκανες αποποιηση, αλλα μη τα θες και ολα

Συγνώμη το πιστοποιητικο αποποιησεων τι ειναι? Υπαρχει αυτο σαν δικαιολογητικό? Εγω ξερω το πιστοποιητικο περι μη αποποιησης

Για ΠΟΙΑ περίπτωση αναδρομικών μιλάς με την προηγούμενη κυβέρνηση ?

Εμένα, ο πατέρας μου απεβίωσε το 2017 και δεν πήρε ποτέ αναδρομικά αυτός η μάνα μου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

 

Εννοω ότι θεωρώ υπερβολικο όταν κάποιος έχει κανει αποποίηση να ΑΠΑΙΤΕΙ να πάρει αναδρομικά.

Να ζητά, το θεωρώ φυσικό και ανθρώπινο.

για την σύνταξη έγραψες 

 

13 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Και την σύνταξη, χαριστικα την παίρνει.

Για λόγους κοινωνικούς.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

για την σύνταξη έγραψες 

ΝΑΙ, για την σύνταξη έγραψα.

Εννοουσα ότι δεν φθάνει που παίρνει την σύνταξη, θέλει και αναδρομικά ?

ΥΓ. Έχω γράψει παλαιότερα το εξής: έστω ότι ο σύζυγος ζούσε στις 25 Οκτώβριου του 2020 που έδωσαν τα αναδρομικά στους εν ζωη και την ΕΠΟΜΕΝΗ πέθαινε, θα μπορούσε η σύζυγός να πάρει τα λεφτά από το ΒΙΒΛΙΑΡΙΟ ????

ΥΓ. Εκτός αν πας με την λογική: ΠΟΙΟΣ θα το μάθει !!!! 

Επεξ/σία από GREGORYMO
Συμπληρώμα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

ΝΑΙ, για την σύνταξη έγραψα.

Εννοουσα ότι δεν φθάνει που παίρνει την σύνταξη, θέλει και αναδρομικά ?

ΥΓ. Έχω γράψει παλαιότερα το εξής: έστω ότι ο σύζυγος ζούσε στις 25 Οκτώβριου του 2020 που έδωσαν τα αναδρομικά στους εν ζωη και την ΕΠΟΜΕΝΗ πέθαινε, θα μπορούσε η σύζυγός να πάρει τα λεφτά από το ΒΙΒΛΙΑΡΙΟ ????

ΥΓ. Εκτός αν πας με την λογική: ΠΟΙΟΣ θα το μάθει !!!! 

Ποιος ο λόγος να μην τα πάρει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...