Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου


tasos30

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους,

Αυτό τον καιρό ψάχνομαι για αγορά αυτοκινήτου, με μέγιστο budget τα 20.000, θέλω όμως να αποφύγω να δώσω τόσα χρήματα και να παίξω αν γίνεται στο range 16-18k, με "ανέβασμα" στα 20 μόνο σε κάποια εξαιρετική περίπτωση. Νέος οδηγός είμαι, και αν ήταν δική μου απόφαση θα πήγαινα σε κάτι μεταχειρισμένο για αρχή, αλλά αφού άλλος θα το πληρώσει και θέλει τα λεφτά να πάνε σε καινούριο αυτοκίνητο, με αυτά τα δεδομένα πορευόμαστε.

Με την έρευνα που έχω κάνει την τελευταία εβδομάδα έχω καταλήξει σε μια shortlist 3-4 αυτοκινήτων:  Corsa του 20, Ibiza, το 208 το οποίο στις "φθηνές" του εκδόσεις δε μ'αρεσει ιδιαίτερα οπότε χάνει έδαφος. Από εκεί και πέρα έχω δει και τα i20 και Rio. Μένω επαρχία, καθημερινό commute για δουλειά δεν υπάρχει, μιλάμε για απόσταση 5 λεπτών με τα πόδια, οπότε η χρήση του αφορά κυρίως διαδρομή προς Θεσσαλονίκη τα ΣΚ (μένω κοντά, περιπου 50 χλμ απόσταση) τα οποία θα αυξηθούν αφού τόσο καιρό φορτωνόμουν σε αμάξια φίλων και γενικά δεν ταξίδευα με τους δικούς μου όρους οπότε το απέφευγα.

Ο ενδοιασμός που έχω σε σχέση με όλα τα αυτοκίνητα αυτής της κατηγορίας είναι οι πίσω χώροι. Δε σκοπεύω να κουβαλάω 5αδες συχνά αλλά θα ήθελα όσο γίνεται να μη βασανίζεται ο πίσω. Βάσει της χρήσης πάω σε βενζίνη απ'ότι βλέπω, ενώ δε ξέρω αν αξίζει η αγορά αυτόματου, δεν έχω οδηγήσει ποτέ αυτόματο οπότε δεν έχω ιδέα.

Mετρημένα κουκιά είναι οι επιλογές αυτής της κατηγορίας, απλά άνοιξα το θέμα για συζήτηση και για την περίπτωση που μου διαφεύγει κάποια επιλογή που ίσως θα με ενδιέφερε. Περιμένω τις απόψεις σας.

 

 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 65
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

...το sad reaction απο τη μεριά μου είναι ότι θεωρώ μεγάλο κρίμα, με το σεβαστό μπάτζετ σου (16-18κ) να μην πηγαίνεις σε δύο κατηγορίες πάνω όχημα, σε μεταχειρισμένα (πρώτο χέρι-ιδιωτης φυσικά).

  • Like 2
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εάν κατεβαίνεις Θεσσαλονίκη ή προς Σινδο μεριά δες με φυσικό αέριο, seat ibiza tgi, Škoda Scala gtec, vw polo tgi (ίδιο κινητήρα φοράνε όλα) 

 

Με 10€ θα βγάζεις ~300χλμ 

Επεξ/σία από terry308
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, TechnoState είπε

...το sad reaction απο τη μεριά μου είναι ότι θεωρώ μεγάλο κρίμα, με το σεβαστό μπάτζετ σου (16-18κ) να μην πηγαίνεις σε δύο κατηγορίες πάνω όχημα, σε μεταχειρισμένα (πρώτο χέρι-ιδιωτης φυσικά).

Ειδικά επειδή έχει σεβαστό μπατζετ ΔΕΝ πρέπει να πάει σε μεταχειρισμένο.

55 λεπτά πριν, tasos30 είπε

Καλησπέρα σε όλους,

Αυτό τον καιρό ψάχνομαι για αγορά αυτοκινήτου, με μέγιστο budget τα 20.000, θέλω όμως να αποφύγω να δώσω τόσα χρήματα και να παίξω αν γίνεται στο range 16-18k, με "ανέβασμα" στα 20 μόνο σε κάποια εξαιρετική περίπτωση. Νέος οδηγός είμαι, και αν ήταν δική μου απόφαση θα πήγαινα σε κάτι μεταχειρισμένο για αρχή, αλλά αφού άλλος θα το πληρώσει και θέλει τα λεφτά να πάνε σε καινούριο αυτοκίνητο, με αυτά τα δεδομένα πορευόμαστε.

Με την έρευνα που έχω κάνει την τελευταία εβδομάδα έχω καταλήξει σε μια shortlist 3-4 αυτοκινήτων:  Corsa του 20, Ibiza, το 208 το οποίο στις "φθηνές" του εκδόσεις δε μ'αρεσει ιδιαίτερα οπότε χάνει έδαφος. Από εκεί και πέρα έχω δει και τα i20 και Rio. Μένω επαρχία, καθημερινό commute για δουλειά δεν υπάρχει, μιλάμε για απόσταση 5 λεπτών με τα πόδια, οπότε η χρήση του αφορά κυρίως διαδρομή προς Θεσσαλονίκη τα ΣΚ (μένω κοντά, περιπου 50 χλμ απόσταση) τα οποία θα αυξηθούν αφού τόσο καιρό φορτωνόμουν σε αμάξια φίλων και γενικά δεν ταξίδευα με τους δικούς μου όρους οπότε το απέφευγα.

Ο ενδοιασμός που έχω σε σχέση με όλα τα αυτοκίνητα αυτής της κατηγορίας είναι οι πίσω χώροι. Δε σκοπεύω να κουβαλάω 5αδες συχνά αλλά θα ήθελα όσο γίνεται να μη βασανίζεται ο πίσω. Βάσει της χρήσης πάω σε βενζίνη απ'ότι βλέπω, ενώ δε ξέρω αν αξίζει η αγορά αυτόματου, δεν έχω οδηγήσει ποτέ αυτόματο οπότε δεν έχω ιδέα.

Mετρημένα κουκιά είναι οι επιλογές αυτής της κατηγορίας, απλά άνοιξα το θέμα για συζήτηση και για την περίπτωση που μου διαφεύγει κάποια επιλογή που ίσως θα με ενδιέφερε. Περιμένω τις απόψεις σας.

Κοίτα και polo/swift.

Το αυτόματο είναι μια ευκολία, αλλά νομίζω δεν είναι απαραίτητο, ειδικά αν είναι το πρώτο σου αμάξι και δε κάνεις καθημερινά πολλά χιλιόμετρα εντός πόλης.

Πάρε όποιο σου αρέσει περισσότερο. Εγώ θα προσανατολιζόμουν σε polo, ή θα περίμενα να αποταμιεύσω για να πάρω το 208 σε έκδοση που να μου αρέσει.

Υ.Γ. Βασικά θα έπαιρνα το 208. Για ποιά διαφορά τιμής μιλάμε για να παρεις την εκδοση που θέλεις?

Επεξ/σία από xgol
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αυτα το λεφτα που διαθέτεις, ειδικά τα 20χ, παίρνεις αμαξαρα μεταχειρισμένη, ενω με τα ίδια χρήματα καινούργια κουβαδάκια.

Πχ

https://www.car.gr/classifieds/cars/?fs=1&make=196&model=7995&model=3328&model=378&model=379&model=380&model=381&model=382&model=383&model=384&model=385&model=3326&model=3327&price-from=>15000&price-to=<20000&registration-from=>2015&mileage-to=<50000&sort=prd

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Με αυτα το λεφτα που διαθέτεις, ειδικά τα 20χ, παίρνεις αμαξαρα μεταχειρισμένη, ενω με τα ίδια χρήματα καινούργια κουβαδάκια.

Πχ

https://www.car.gr/classifieds/cars/?fs=1&make=196&model=7995&model=3328&model=378&model=379&model=380&model=381&model=382&model=383&model=384&model=385&model=3326&model=3327&price-from=>15000&price-to=<20000&registration-from=>2015&mileage-to=<50000&sort=prd

122.000km?

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eδώ να τονίσω ότι εμφανισιακά προτιμώ το corsa από όσα έχω αναφέρει, και ξεκινάει από σχετικά "χαμηλή" τιμή οπότε σου δίνει περιθώριο οικονομικά να προσθέσεις πραγματάκια. Όσο "πλησιάζουμε" στα 20κ μπαίνουν ιδέες και για κάτι γυμνά Α1 τις οποίες θέλω να αποφύγω γιατι έτσι με "λίγα ακόμα" θα υπάρχει πάντα κάτι καλύτερο και άνετα φτάνεις για πλάκα στα 25κ από δω και από κει. Επίσης κατανοώ τους φίλους που λένε οτι με τόσα λεφτά παίρνεις αμαξάρα μεταχειρισμένη, σε περίπτωση βέβαια που πήγαινα σε μεταχειρισμένο θα έδινα 5κ να πάρω ένα αμαξάκι που θα μου βγαζε μια χαρά κάμποσα χρονάκια, οικογένειες παιδιά δεν έχω οπότε θα μου φτανε. Σε καμία περίπτωση δε θα δινα τόσα λεφτά για μεταχειρισμένο, δεν έχω ούτε τη λόξα ουτε την "καύλα" να κυκλοφορώ αμαξάρα. Απο τη στιγμή που έχω μπει στο τρυπάκι να πάρω καινούριο το σημαντικό είναι να πάρω ενα αμάξι που θα μου πάει πολλά χρόνια, και θα συνεχίσει να με καλύπτει. Ο ενδοιασμός μου πχ με τα corsa/clio/peugeot είναι  ότι ως άσχετος τόσα χρόνια τα είχα στο μυαλό μου "αμαξάκια" και τώρα που ήρθε ο καιρός να αγοράσω προσπαθώ να δικαιολογήσω αγορά 18κ σε κάτι που είχα στο μυαλό μου ως "αμαξάκι" τόσα χρόνια έξω απ το χορό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λέτε για αμαξάρα μτχ. άλλα δέν βλέπω προτάσεις...

Αν η λογική απάντηση είναι "ότι του αρέσει", γιατί ντέ και καλά προεξοφλείτε πως ο TS θέλει να αλλάξει segment;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το 2015 πηρα το corsa ecoflex 1.3. την μεσαια εκδοση με αισθητήρες και καμερα πισω στα 17.500. Μια χαρα αμαξακι ειναι και το νευρο του το εχει και την καταναλωση που μου εβγαζε περιπου 5 λεπτα το χιλιομετρο τοτε που το ειχα μετρήσει. Το μονο προβλημα που μου παρουσιαζει ειναι οτι τα αμορτισερ βγηκαν off στα 50κ χιλιόμετρα και τωρα του εχω κανει 5 με τα καινουρια που εβγαλα και το ενα αρχιζει να κουδουνιζει παλι... ισως φταινε οι δρομοι μας και οτι το αμαξι ειναι 1300 κιλα, ισως τα αμορτισερ δε ξερω.. 

Επεξ/σία από gorge18
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@NikosKallithea .... έλα μου ντε! Αυτό σκέφτομαι κ εγώ φίλε μου, αλλά επειδή λείπει η σχετική εμπειρία (κ δεν εννοώ οδηγική) είναι δύσκολο να γίνει κατανοητό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, TechnoState είπε

@NikosKallithea .... έλα μου ντε! Αυτό σκέφτομαι κ εγώ φίλε μου, αλλά επειδή λείπει η σχετική εμπειρία (κ δεν εννοώ οδηγική) είναι δύσκολο να γίνει κατανοητό.

Δεν είναι θέμα εμπειρίας. Μερικοί άνθρωποι δεν αγοράζουμε μεταχειρισμένα πράγματα,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...