Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου


tasos30

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Από αυτοκίνητο της κατηγορίας θα προτιμούσα fiesta και corsa, αλλά μπορείς να ανέβεις σε "γυμνό" από εξοπλισμό αυτοκίνητο της επόμενης κατηγορίας πχ astra, corolla. (εγώ αυτό θα έκανα) Μη πάρεις αυτόματο, αφού είναι το πρώτο σου κι αφού θα κάνεις κυρίως ταξίδια σε ανοιχτό δρόμο όπου δεν θα έχεις πολλές αλλαγές ταχυτήτων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 65
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 ώρες πριν, sakks80 είπε

Δες opel astra, seat leon. Μέχρι 20κ έχει πολλές επιλογές και σε diesel και σε βενζίνη και σε cng στην περίπτωση του Leon. 

Leon cng λένε ότι τελείωσε το stock και στο sedan και στο supetourer (ST), εν αναμονή του νέου μοντέλου περίπου Χριστούγεννα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κατέβα Θεσσαλονίκη και ζήτα το Ι20 το καινούριο για TEST DRIVE (άκουσα ότι θα είναι στις εκθέσεις στα τέλη Σεπτέμβρίου)

Τώρα όσον αφορά το πρεστιζ , πράγματι ενώ το Ι20 έχει πολλά πλεονεκτήματα το πρεστιζ ακόμη το "κτίζει" και δεν έχει φτάσει της VW.

 

Η ζωή είναι γεμάτη διλήμματα , ιεράρχησε τα κριτήρια σου και πάρε το αυτοκίνητο που σου κάνει περισσότερο "κλικ". Προσωπικά πιστεύω ότι αυτοκίνητο και να πάρεις (καινούριο) σήμερα θα μείνεις ευχαριστημένος.

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, takismakeleio είπε

 μπορείς να ανέβεις σε "γυμνό" από εξοπλισμό αυτοκίνητο της επόμενης κατηγορίας πχ astra, corolla. (εγώ αυτό θα έκανα) Μη πάρεις αυτόματο, αφού είναι το πρώτο σου κι αφού θα κάνεις κυρίως ταξίδια σε ανοιχτό δρόμο όπου δεν θα έχεις πολλές αλλαγές ταχυτήτων.

αν πας σε corolla παίρνεις την έκδοση active plus με 19500 που μόνο γυμνή δεν είναι ......  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, poihths είπε

με 18κ παιρνεις κ Suv . Απ τη στιγμή που σε ενδιαφέρουν οι χωροι γιατι δεν κοιτας τα μικρά suv?? ford puma, ακομα και qasqai βενζίνη

ριξε μια ματια στο autotriti για τιμές

Ford puma είναι 21.000. Καμία επαφή με τα 18.000

9 ώρες πριν, tasos30 είπε

Eυχαριστώ όλα τα παιδιά που έχουν απαντήσει ως τώρα , με βοηθάνε αρκετά οι τοποθετήσεις σας. Ξεκάθαρα το no1 κριτήριο είναι να μου αρέσει αισθητικά το αυτοκίνητο, form factor και άνεση έρχονται δεύτερα. Ως τώρα με αυτά τα κριτήρια , ιεραρχικά βάζω: corsa>polo>208>i20>rio, που για να μαι ειλικρινής τα i20 & rio μου φαίνονται πολύ όμορφα και αν τους κότσαρα ένα "VW" μπροστα ίσως πήγαιναν και πρώτα, πείτε το και κόμπλεξ του άμπαλου.

Εννοείται ότι θα τα δω όλα από κοντά, απλά δημιουργώ μια shortlist για να μη πάρω σβάρα 20 αντιπροσωπείες (που στο τέλος θα το κάνω αλλά κουβέντα να γίνεται).

Εγώ νομίζω θα έβλεπα το polo σε high-line έκδοση που είναι μία  πληρης εκδοση  στα 16.5-17  νομιζω πάει με χειροκίνητο κιβώτιο και το έχουν μεγαλώσει αρκετά οπότε για την κατηγορία του είναι καλοί οι χώροι.  Αν σου αρέσει προφανώς γιατί εγω΄το θεωρώ και πολύ όμορφο.

Φυσικά και fiesta πολύ καλή επιλογή.

Υ.Γ Οχι r-line το polo θα κοπανάει σε ότι λακούβα υπάρχει.

Επεξ/σία από Masma
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, procostas1 είπε

αν πας σε corolla παίρνεις την έκδοση active plus με 19500 που μόνο γυμνή δεν είναι ......  

Ενταξει νεο παιδι με corolla... Καλυτερα ενα μικρο πολης που ειναι φουλ νεανικο οπως corsa η 208 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, tasos30 είπε

Eυχαριστώ όλα τα παιδιά που έχουν απαντήσει ως τώρα , με βοηθάνε αρκετά οι τοποθετήσεις σας. Ξεκάθαρα το no1 κριτήριο είναι να μου αρέσει αισθητικά το αυτοκίνητο, form factor και άνεση έρχονται δεύτερα. Ως τώρα με αυτά τα κριτήρια , ιεραρχικά βάζω: corsa>polo>208>i20>rio, που για να μαι ειλικρινής τα i20 & rio μου φαίνονται πολύ όμορφα και αν τους κότσαρα ένα "VW" μπροστα ίσως πήγαιναν και πρώτα, πείτε το και κόμπλεξ του άμπαλου.

Εννοείται ότι θα τα δω όλα από κοντά, απλά δημιουργώ μια shortlist για να μη πάρω σβάρα 20 αντιπροσωπείες (που στο τέλος θα το κάνω αλλά κουβέντα να γίνεται).

κάτοχος corsa εδω και χρόνια ήμουν στην ίδια θέση με τον TS. Η εμπειρία μου μέχρι στιγμής λέει ότι είναι αρκετά ζημιάρικο. Μηχανικός που το είδε μου είπε τα ίδια και για το καινούριο το οποίο έχει ο γιος του. Γενικότερα για ταξίδια να μην κοιτάς σε μικρά γιατί δεν έχουν τις ίδιες αντοχές με τη μεσαία κατηγορία, δυστυχώς εγώ το κατάλαβα όταν άρχισα να το ζορίζω. Για μέσα στη πόλη για μικρο-μετακινήσεις είναι τέλειο αλλά μέχρι εκεί. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, sakks80 είπε

Δες opel astra, seat leon. Μέχρι 20κ έχει πολλές επιλογές και σε diesel και σε βενζίνη και σε cng στην περίπτωση του Leon. 

 

14 ώρες πριν, terry308 είπε

Leon cng λένε ότι τελείωσε το stock και στο sedan και στο supetourer (ST), εν αναμονή του νέου μοντέλου περίπου Χριστούγεννα 

Στο car.gr υπάρχουν κάποια τελευταία κομμάτια του sedan για Θεσ/νικη στον Κατάκη σε 2 χρώματα , συγνώμη 😎

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eυχαριστώ και πάλι όλα τα παιδιά που απαντάνε, δε περίμενα τέτοια συμμετοχή. Για να μαι ειλικρινής μετάνιωσα που ανέφερα τους πίσω χώρους γιατί αρκετοί προτείνουν μετάβαση σε άλλη κατηγορία αυτοκινήτου, που δεν επιθυμώ. Για να καταλάβει κάποιος τα γούστα μου ας πούμε σε μια υποθετική περίπτωση με απεριόριστο μπάτζετ ίσως πάλι απλα να έπαιρνα ένα full speced A1. Για τέτοιο μέγεθος αυτοκινήτων μιλάμε. Θα δω απο κοντά τα αμάξια της κατηγορίας, γιατί έχοντας μπει σε αρκετά παλιότερα Corsa μια χαρά μου φαίνονταν οι χώροι, βέβαια δεν είμαι και ψηλός, 1,78. Το όλο θέμα των χώρων το έθιξα γιατί σε αρκετά reviews το είδα να αναφέρεται.

Το corsa παραμένει φαβορί εκτός και αν μπω και ακόμα και τα δικα μου γόνατα χτυπάνε πίσω, ε αυτό το θεωρώ υπερβολή. Το καινούριο i20 φαίνεται πολύ καλό. Το Polo όμορφο και πιο άνετο, ίσως λίγο "βαρετό", και το Rio όμορφο στα μάτια μου. Το Peugeot θα ταν και αυτό φαβορί αν δεν υπήρχε αυτό το τιμόνι που από φωτογραφίες και βίντεο δε μου αρέσει ούτε αισθητικά αλλα και πιθανώς εργονομικά, θα δείξει. Ίσως κάποιος που βρισκόταν μεταξύ των ίδιων επιλογών να έχει να προσθέσει κάτι, αλλά δε θέλω να κουράζω, εκτιμώ τη συμμετοχή και τiς συμβουλές σας :)

 

Υ.Γ: Για την ιστορία και λίγο context, είμαι 26, δε με πήραν τα χρόνια αλλά και πιτσιρικά πλέον δε με λες, το νέος οδηγός είναι εξαιτίας του ότι δεν ασχολήθηκα ποτέ αφού στην οικογένεια υπάρχει ένα μόνο αυτοκίνητο, το οποίο χρησιμοποιείται 24/7 από άλλο μέλος, οπότε δεν είχα μπει ποτέ ούτε στο τρυπάκι του διπλώματος νωρίτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, tasos30 είπε

Eυχαριστώ και πάλι όλα τα παιδιά που απαντάνε, δε περίμενα τέτοια συμμετοχή. Για να μαι ειλικρινής μετάνιωσα που ανέφερα τους πίσω χώρους γιατί αρκετοί προτείνουν μετάβαση σε άλλη κατηγορία αυτοκινήτου, που δεν επιθυμώ. Για να καταλάβει κάποιος τα γούστα μου ας πούμε σε μια υποθετική περίπτωση με απεριόριστο μπάτζετ ίσως πάλι απλα να έπαιρνα ένα full speced A1. Για τέτοιο μέγεθος αυτοκινήτων μιλάμε. Θα δω απο κοντά τα αμάξια της κατηγορίας, γιατί έχοντας μπει σε αρκετά παλιότερα Corsa μια χαρά μου φαίνονταν οι χώροι, βέβαια δεν είμαι και ψηλός, 1,78. Το όλο θέμα των χώρων το έθιξα γιατί σε αρκετά reviews το είδα να αναφέρεται.

Το corsa παραμένει φαβορί εκτός και αν μπω και ακόμα και τα δικα μου γόνατα χτυπάνε πίσω, ε αυτό το θεωρώ υπερβολή. Το καινούριο i20 φαίνεται πολύ καλό. Το Polo όμορφο και πιο άνετο, ίσως λίγο "βαρετό", και το Rio όμορφο στα μάτια μου. Το Peugeot θα ταν και αυτό φαβορί αν δεν υπήρχε αυτό το τιμόνι που από φωτογραφίες και βίντεο δε μου αρέσει ούτε αισθητικά αλλα και πιθανώς εργονομικά, θα δείξει. Ίσως κάποιος που βρισκόταν μεταξύ των ίδιων επιλογών να έχει να προσθέσει κάτι, αλλά δε θέλω να κουράζω, εκτιμώ τη συμμετοχή και τiς συμβουλές σας :)

Υ.Γ: Για την ιστορία και λίγο context, είμαι 26, δε με πήραν τα χρόνια αλλά και πιτσιρικά πλέον δε με λες, το νέος οδηγός είναι εξαιτίας του ότι δεν ασχολήθηκα ποτέ αφού στην οικογένεια υπάρχει ένα μόνο αυτοκίνητο, το οποίο χρησιμοποιείται 24/7 από άλλο μέλος, οπότε δεν είχα μπει ποτέ ούτε στο τρυπάκι του διπλώματος νωρίτερα.

Αν το μόνο που σε χαλάει στο 208 είναι το τιμόνι,  πίστεψέ με μετά απο 1-2 βόλτες, που θα το συνηθίσεις,  ολα τα αλλα θα σου φαίνονται γκουμούτσες!

Κάποιοι αναφέρουν ότι δεν τους βόλεψε, όχι σαν αίσθηση, αλλά σαν εργονομία, γιατι έχουν συνηθίσει να βλέπουν τον πίνακα οργάνων αλλιώς.

Στο ίδιο ύψος είμαστε περίπου, οπότε δεν θα έχεις πρόβλημα με την παρατήρηση του πίνακα οργάνων.

Για εμένα το τιμόνι του ήταν ευχάριστη έκπληξη...

Απλά για το νέο 208, αν είναι στο budget σου, κοίτα απο allure, γιατι οι απλές εκδόσεις ούτε εμένα μου αρέσουν εμφανισιακά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αφού πας για μικρό στην θέση σου θα έπαιρνα ένα εκ των corsa,208,fiesta.Ομορφα και τα 3 με καλή οδηγική συμπεριφορά. Θα αγόραζα πετρέλαιο και ας μην κάνω πολλά χιλιόμετρα. Χαμηλότερη κατανάλωση  ,πιο αραιά service και 4κύλινδρο κινητήρα 

σε αντίθεση με τα 3κυλινδρα 1.0 turbo βενζίνης. 

Opel corsa 1.5D gsi line. 17000 ευρώ. 

Peugeot 208 1.5 bluehdi 100 allure.19000 ευρώ. 

Ford fiesta 1.5D titanium.  17000 ευρώ. 

Βάση τιμής η το corsa θα παιρνα η το fiesta. 

Μάλλον στο corsa θα πήγαινα λόγω ελαφρώς καλύτερου εξοπλισμού και ψηφιακής οθόνης οργάνων. 

Από την άλλη ο  diesel κινητήρας του fiesta αποδίδει  120 άλογα με 270 νιουτον ροπή. 

Του Corsa 102 άλογα με 250 νιουτον ροπή. 

Παραπλήσιες είναι βέβαια οι επιδόσεις λόγω μικρότερου βάρους του corsa. 

Οδήγησε τα και 2 και οποίο γουστάρεις πιο πολύ οδηγικα και στο μάτι αγόρασε το.

Δεν βλέπω κάτι άλλο να μπορεί να ανταγωνιστεί αυτά τα 2.

Επεξ/σία από sakks80
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 30/8/2020 στις 3:46 ΜΜ, xgol είπε

122.000km?

122000 για αυτα τα αυτοκινητα δεν ειναι τιποτα

εκτος των άλλων αφού θα δώσεις τοσα λ7 για αμαξι ξηλώσου άλλα 5500 και πηγαινε σε honda civic 180 ps   που τα εχει ολα, σπορ εμφανιση, χωρους, γκαζι που θα το χρειαστεις αν εισαι ή γινεις εμπειρος οδηγος, θα το αγαπησεις καθε μερα που περνάει, + οτι ειναι ο εχθρος του μαστορα, μόνο service θελει στους 12 μηνες, κάτι fiesta και corsa είναι απλά κουβάδες μπροστά του  https://www.car.gr/10944998-honda-civic-1500cc-elegance-183-hp-navi

Επεξ/σία από GIANNIS400
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...