Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή καριέρας με κατεύθυνση την Πληροφορική


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, εργάζομαι στα λογιστικά και σκέφτομαι να κάνω στροφή καριέρας προς την πληροφορική. Έχω σπουδάσει Οικονομικά στ Πα.Πει. . Κοιτάζω προς Data science ή Αrtificial intelligence και βλέπω πως υπαρχουν κάποια μεταπτυχιακά στην Ελλάδα ιδωτικά και δημόσια αλλά παράλληλα βλέπω και διάφορα certification online του στυλ coursera . Έχω κάποιες απορίες. Αρχικά σκεφτόμουν να μην ασχοληθώ μόνος μου αλλά να κάνω κάποιο μεταπτυχιακό γιατι στο μυαλό μου θα έχω πιο πολλές ευκαιρίες να χτυπήσω κάποια θέση λόγω ότι θα έχω κατι πιο επίσημο - σωστός συλλογισμός? Επίσης γνωρίζοντας ότι μετράει η προσωπική δουλειά κυρίως και επειδή με βολεύουν πολύ περισσότερο οι ώρες μαθημάτων έχετε κάποια άποψη για το Μητροπολιτικό Κολλέγιο ? Τέλος και ευχαριστώ για τον κόπο όποιου διάβασε μέχρι εδώ - ποιός κλάδος πιστεύετε ότι ταιριάζει περισσότερο σε κάποιο με το background μου ή αν έχετε να προτείνεται κάτι άλλο πχ προωθούν πολύ cyber security. Ευχαριστώ πολύ !

Επεξ/σία από Panos.Powers
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, ευχαριστώ για την απάντηση, μπορείς να μου πεις γιατί; Στο λέω γιατί με τις ώρες στα άλλα δύσκολα θα προλαβαίνω την παρακολούθηση. Έχεις εικόνα ότι είναι χαμηλού επιπέδου; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δουλεύω στο Μαρούσι καθημερινά minimum 9-6 δύσκολα προλαβαίνω με τις ώρες παράδοσης. Για μια μέρα πιθανόν να μπορώ να φεύγω νωρίτερα, ιδανικά θα ήθελα κάτι που να είναι Παρασκευή και Σάββατο για τον παραπάνω λόγο. Αλλά επιμένω γνωρίζετε πχ από πρώτο χέρι ότι στο ιδιωτικό δεν γίνεται καλό μάθημα?

Επεξ/σία από Panos.Powers
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια είναι η δουλειά σου αυτή τη στιγμή και τι περιμένεις να κερδίσεις μια αλλαγή; Μπορείς να δώσεις παραπάνω πληροφορίες; Π.χ. με το background σου ίσως θα ήταν πιο ενδιαφέρον κάτι σε innovation management ή να στρεφόσουν σε πιο product ρόλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως έγραψα παραπάνω εργάζομαι σε λογιστήριο. Αυτό που ελπίζω να κερδίσω είναι πιο πολλές επιλογές στην αγορά εργασίας σε έναν κλάδο αναπτυσσόμενο και καλύτερο μισθό. Όσον αφορά αυτό που λες δυστυχώς δεν γνωρίζω κανέναν από τα 2 κομμάτια που αναφέρεις και τι αφορούν. Μπορείς να με βοηθήσεις να καταλάβω λίγο με κάποιο λινκ ίσως?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Panos.Powers είπε

Δουλεύω στο Μαρούσι καθημερινά minimum 9-6 δύσκολα προλαβαίνω με τις ώρες παράδοσης. Για μια μέρα πιθανόν να μπορώ να φεύγω νωρίτερα, ιδανικά θα ήθελα κάτι που να είναι Παρασκευή και Σάββατο για τον παραπάνω λόγο. Αλλά επιμένω γνωρίζετε πχ από πρώτο χέρι ότι στο ιδιωτικό δεν γίνεται καλό μάθημα?

Δεν ειναι οτι δεν γινεται καλο μαθημα αλλα αμα γινεται μαθημα ιδιου επιπεδου καιβστα δυο γιατι να τα δωσεις στο ιδιωτικο; :ρ Υπαρχουν και δημοσια μου δεν γινεται μαθημα αλλα και ιδιωτικα. Προφανως αποψη εκφραζω, ο καθε ενας διαχειριζεται το πορτοφολι και χρονο του οπως θελει :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα συναδελφο που εκανε αλλο μεταπτυχιακο εκει (Ασφαλεια Συστηματων). Πρακτικα σχεδον τιποτα, παρα πολυ θεωρία και όχι με την καλή έννοια. Κατι νομους μαθαιναν και για εργασιες φτιαχναν policy. Επίσης σε φόρτο καμια σχεση με τα δημοσια πανεπιστημια. Δυο μαθηματα το εξαμηνο και γενικα χαλαρά όλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα, ιδανικά δημόσιο θέλω και εγώ αλλά τι κάνεις σε αυτήν την περίπτωση(εννοώ που δεν σου βγαίνει χρονικά)? Με προβληματίζει πολύ το ιδιωτικό αλλά η άλλη επιλογή είναι ή μόνος μου ή καθόλου.

Επεξ/σία από Panos.Powers
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ'αρχάς να ξεκαθαρίσω μερικά πράγματα

  • Data Science: Μπορείς να βρεις πολλά κομμάτια του να περιλαμβάνονται στο AI αλλά δεν σημαίνει πως είναι το ίδιο. Data Science είναι συνηθισμένο να διδάσκεται από business schools ή τμήματα Διοίκησης Επιχειρήσεων και άλλα σχετικά λόγω της φύσης του. Μπορεί ας πούμε κάποιος να επεξεργάζεται τα δεδομένα με μερικές γραμμές κώδικα και στη συνέχεια με τις γνώσεις που ήδη έχει, αλλά και θα αποκτήσει, να αναλύσει τα νούμερα, να εξάγει στατιστικά κτλπ. Δυστυχώς δεν βρήκα πολλά που να απαιτούν background Πληροφορικής κι αυτό το λέω διότι ως πληροφορικάριος εμένα με ενδιαφέρει και σε ποιο "χαμηλό" επίπεδο τι παίζει με αυτά. Για κάποιον σαν κι εσένα που ασχολείται με λογιστικά είναι ότι πρέπει!
  • Artificial Intelligence: Εδώ ναι μεν περιλαμβάνονται πολλές έννοιες που θα δεις στο Data Science, εντούτοις καλύπτει πολύ περισσότερα. Αρχικά εδώ θες καλές γνώσεις μαθηματικών και προγραμματισμού. Ας πούμε στο AI υπάγεται η επεξεργασία εικόνας....η οποία απαιτεί γραμμική άλγεβρα και κάποιες προγραμματιστικές έννοιες. Στο AI θα δεις έννοιες όπως δέντρα, γράφους και τους αντίστοιχους αλγόριθμους . Θα μπλέξεις με νευρωνικά δίκτυα, natural language processing, reinforcement learning, deep learning, machine learning robotics και άλλες πολλές πτυχές οι οποίες οδηγούν κι αυτές με τη σειρά τους σε άλλα παρακλάδια.
  • Security: Εδώ αν δεν έχεις σκοπό να δουλεύεις σε αυτό άστο καλύτερα. Βασίζεται πολύ στις τηλεπικοινωνίες και τα δίκτυα, και αφορά την ασφάλεια. Εδώ πρέπει όσο ζεις να διαβάζεις.  Συνήθως όσοι θέλουν να δουλέψουν στην ασφάλεια συστημάτων ή/και δικτύων, κάνουν ως επίσης κι άλλα certificates και συμμετέχουν σε διαγωνισμούς (φάση catch the flag). Αν είναι να το κάνεις απλά για το χαρτί, κατ'εμένα δεν αξίζει.

Αν όντως θες να κάνεις μεταπτυχιακό σε κάποιο από τα τρία εγώ θα πρότεινα το Data Science γιατί μπορείς να τα συνδυάσεις. Και γενικά το Data science διδάσκεται συχνά από Business schools για οικονομολόγους/διοίκησης/κτλπ. Για τα υπόλοιπα προαπαιτούνται γνώσεις Πληροφορικής

Μπορείς να μπεις στο udemy, να δεις κάποιο course με 10-20ε και αν σου αρέσει και δεν βρεις κάποια δουλειά βάσει αυτού τότε να πας για μεταπτυχιακό. Στην Ευρώπη παρατήρησα πως πολλά πανεπιστήμια έχουν υπόψη τους πως οι φοιτητές τους δουλεύουν σε αυτό το επίπεδο γι'αυτό και οι ώρες των μαθημάτων είναι από τις 6μμ και μετά.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Ponous είπε

Κατ'αρχάς να ξεκαθαρίσω μερικά πράγματα

  • Data Science: Μπορείς να βρεις πολλά κομμάτια του να περιλαμβάνονται στο AI αλλά δεν σημαίνει πως είναι το ίδιο. Data Science είναι συνηθισμένο να διδάσκεται από business schools ή τμήματα Διοίκησης Επιχειρήσεων και άλλα σχετικά λόγω της φύσης του. Μπορεί ας πούμε κάποιος να επεξεργάζεται τα δεδομένα με μερικές γραμμές κώδικα και στη συνέχεια με τις γνώσεις που ήδη έχει, αλλά και θα αποκτήσει, να αναλύσει τα νούμερα, να εξάγει στατιστικά κτλπ. Δυστυχώς δεν βρήκα πολλά που να απαιτούν background Πληροφορικής κι αυτό το λέω διότι ως πληροφορικάριος εμένα με ενδιαφέρει και σε ποιο "χαμηλό" επίπεδο τι παίζει με αυτά. Για κάποιον σαν κι εσένα που ασχολείται με λογιστικά είναι ότι πρέπει!

Μπορείς να μπεις στο udemy, να δεις κάποιο course με 10-20ε και αν σου αρέσει και δεν βρεις κάποια δουλειά βάσει αυτού τότε να πας για μεταπτυχιακό. Στην Ευρώπη παρατήρησα πως πολλά πανεπιστήμια έχουν υπόψη τους πως οι φοιτητές τους δουλεύουν σε αυτό το επίπεδο γι'αυτό και οι ώρες των μαθημάτων είναι από τις 6μμ και μετά.

έχεις υπόψιν κάποιο καλό course πάνω σε Data Science? Σε  coursera/udemy κατά προτίμηση (σπουδάζω πληροφορική αλλά δεν έχουμε κάποιο μάθημα στη σχολή στο επίπεδο που θέλω, μόνο τη στατιστική που είχαμε β εξάμηνο. έχω ασχοληθεί λίγο με R και matlab, οχι προχωρημένα πράγματα, και πριν μπω στη σχολή μαθαινα python)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...