Προς το περιεχόμενο

Διαρροή αποκαλύπτει τις Nvidia RTX 3080 & RTX 3090 αλλά και τα χαρακτηριστικά τους


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
48 λεπτά πριν, ikorolis είπε

ZOTAC

EVGA

αυτές εμπιστεύομαι εγώ

μακριά από 

GIGABYTE

ASUS

 

28 λεπτά πριν, CMOS_Z είπε

Γιατί όχι Asus; (Μέσα και οι ROG;)

οτι Asus καρτα γραφικων εχω παρει εγω και οι φιλοι γνωστοι μου καηκαν στα 3 χρονια και υπολειτουργούσαν σχεδον απο την αρχη
R 280 -280x- 270- 270x- 290
GTX 960 - 970
και δεν ακούω και τα καλύτερα για τις νέες υλοποιήσεις της 
εδω δεν εχουν πει καν νουμερα για το ποσες καρτες εφαγαν DOA-RMA
https://docs.google.com/spreadsheets/d/e/2PACX-1vQbqvpHU0z6oK9HaCRbDPhkEoq5OA32mRGysyDZYhFsAk2kwKie-DaKplFyco7vwlw3ansFpjNstrpG/pubhtml
για μενα η Asus εχει φαει Χ στις καρτες γραφικων

Επεξ/σία από Zengar Zombolt
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, ikorolis είπε

έχω άσχημη εμπειρία με ASUS - GIGABYTE σε υλοποιήσεις AMD RX 4xx - 5xx οι οποίες είχαν κατασκευαστικό πρόβλημα (φυσικά αντικαταστάθηκαν) αλλά ουδέποτε ξανά πήρα κάρτα γραφικών της "κόκκινης" AMD αλλά πήγα στην "πράσινη" NVIDIA.

η ZOTAC πίστεψε με είναι κλάσεις ανώτερη από αυτή που αναφέρθηκε

αν ψάξεις την υλοποίηση της κάρτας γραφικών της υπογραφής μου θα καταλάβεις άσε που δεν έχει "άχρηστο λογισμικό" όπως GIGABYTE (έχω την μητρική GIGABYTE AORUS X470 ULTRA GAMING και το λογισμικό που την συνοδεύει είναι για κλάματα...

άστα να πάνε με τι GIGABYTE , και εγώ πρόβλημα έχω με τις ram σε AORUS PRO Z390 δεν μου τις βλέπει απευθείας σε XPM profile , πρέπει να τις βάλω manual για να δουλέψουν σωστά , ένα χρόνο τώρα ακόμα περιμένω update με το fix , κατά τα αλλα πολύ ποιοτική μητρική με πολλά πλεονεκτήματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ikorolis είπε

ZOTAC

EVGA

αυτές εμπιστεύομαι εγώ

μακριά από 

GIGABYTE

ASUS

Εγώ ως παθών, θα έλεγα όχι evga, λόγω του coil whine που έχουν. Έχω το evga 750 g2 που το κάνει καμία φορά αλλά είναι ανεκτό (ωστόσο δεν μου το έκαναν αντικατάσταση για αυτόν τον λόγο, μιας και δεν το άκουγαν στη διάγνωση) αλλά την evga gtx 970 την πήραν πίσω για το ίδιο πρόβλημα. Εγώ προσωπικά στη θέση της evga θα έβαζα την υλοποίηση της MSI την gaming x. Απίστευτη υλοποίηση σε όλα τα μοντέλα. Δύο gaming x έχουν πέσει στα χέρια μου και ήταν ανώτερες από θόρυβο, stability και θερμοκρασίες σε σχέση με sapphire nitro+ και Asus rog strix. Μικρό στατιστικό δείγμα σίγουρα, αλλά με βάση διάφορα reviews έχω καταλήξει πως αν θες χαμηλό θόρυβο και χαμηλές θερμοκρασίες, πας σε gaming x

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, Zengar Zombolt είπε

οτι Asus καρτα γραφικων εχω παρει εγω και οι φιλοι γνωστοι μου καηκαν στα 3 χρονια και υπολειτουργούσαν σχεδον απο την αρχη
R 280 -280x- 270- 270x- 290
GTX 960 - 970
και δεν ακούω και τα καλύτερα για τις νέες υλοποιήσεις της 
εδω δεν εχουν πει καν νουμερα για το ποσες καρτες εφαγαν DOA-RMA
https://docs.google.com/spreadsheets/d/e/2PACX-1vQbqvpHU0z6oK9HaCRbDPhkEoq5OA32mRGysyDZYhFsAk2kwKie-DaKplFyco7vwlw3ansFpjNstrpG/pubhtml
για μενα η Asus εχει φαει Χ στις καρτες γραφικων

Γενικα και για μενα πολυ σαπιο brand η Asus, δεν εχω εμπειρια με καρτες γραφικων της αλλα εχω με οθονες. Οτι χειροτερο... 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά ότι νάναι...

Δέν καταλαβαίνω με ποιά λογική κατακεραυνώνονται εταιρείες για ένα προιόν που δέν έχει βγεί ακόμα στην αγορά, έχοντας αρνητική εμπειρία χρήσης απο παρεμφερή (AMD powered vga) ή και τελείως διαφορετικά προιόντα (mobo).Τουλάχιστον αστείο, ειδικά όταν κάποια απο αυτά κοντεύουν 7ετία!

Να θυμίσω τις υλοποιήσεις της EVGA (GTX 1000 series) και τα καμμένα vrm, επειδή τσιγκουνεύτηκαν μερικά σέντς για thermal pads.Οι δέ Zotac ήταν απο τις πλέον ζεστές και φασαριόζικες υλοποιήσεις στις RTX 2000 series.

  • Like 9
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, drifter93 είπε

Εγώ ως παθών, θα έλεγα όχι evga, λόγω του coil whine που έχουν. Έχω το evga 750 g2 που το κάνει καμία φορά αλλά είναι ανεκτό (ωστόσο δεν μου το έκαναν αντικατάσταση για αυτόν τον λόγο, μιας και δεν το άκουγαν στη διάγνωση) αλλά την evga gtx 970 την πήραν πίσω για το ίδιο πρόβλημα. Εγώ προσωπικά στη θέση της evga θα έβαζα την υλοποίηση της MSI την gaming x. Απίστευτη υλοποίηση σε όλα τα μοντέλα. Δύο gaming x έχουν πέσει στα χέρια μου και ήταν ανώτερες από θόρυβο, stability και θερμοκρασίες σε σχέση με sapphire nitro+ και Asus rog strix. Μικρό στατιστικό δείγμα σίγουρα, αλλά με βάση διάφορα reviews έχω καταλήξει πως αν θες χαμηλό θόρυβο και χαμηλές θερμοκρασίες, πας σε gaming x

αν δεις την υπογραφή μου έχω τροφοδοτικό της EVGA κανένας θόρυβος δεν ακούγεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Tenshi είπε

Πραγματικά ότι νάναι...

Δέν καταλαβαίνω με ποιά λογική κατακεραυνώνονται εταιρείες για ένα προιόν που δέν έχει βγεί ακόμα στην αγορά, έχοντας αρνητική εμπειρία χρήσης απο παρεμφερή (AMD powered vga) ή και τελείως διαφορετικά προιόντα (mobo).Τουλάχιστον αστείο, ειδικά όταν κάποια απο αυτά κοντεύουν 7ετία!

Να θυμίσω τις υλοποιήσεις της EVGA (GTX 1000 series) και τα καμμένα vrm, επειδή τσιγκουνεύτηκαν μερικά σέντς για thermal pads.Οι δέ Zotac ήταν απο τις πλέον ζεστές και φασαριόζικες υλοποιήσεις στις RTX 2000 series.

Σε παρακαλω, αν δεν πει ο Ελληνας τον πονο του εδω που θα τον πει?Περιμενε, σε λιγο καποιος θα πει για την χαλασμενη καφετιερα του και για το πως απο κει και περα δεν ξαναγορασε Asus και Gigabyte.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Tenshi είπε

Πραγματικά ότι νάναι...

Δέν καταλαβαίνω με ποιά λογική κατακεραυνώνονται εταιρείες για ένα προιόν που δέν έχει βγεί ακόμα στην αγορά, έχοντας αρνητική εμπειρία χρήσης απο παρεμφερή (AMD powered vga) ή και τελείως διαφορετικά προιόντα (mobo).Τουλάχιστον αστείο, ειδικά όταν κάποια απο αυτά κοντεύουν 7ετία!

Να θυμίσω τις υλοποιήσεις της EVGA (GTX 1000 series) και τα καμμένα vrm, επειδή τσιγκουνεύτηκαν μερικά σέντς για thermal pads.Οι δέ Zotac ήταν απο τις πλέον ζεστές και φασαριόζικες υλοποιήσεις στις RTX 2000 series.

αν δεις φίλε μου στην υπογραφή μου έχω την καλύτερη υλοποίηση της ZOTAC για την RTX 2070 Amp Extreme και δεν ισχύει τίποτα από αυτά που αναφέρεις.

1 λεπτό πριν, Noreak είπε

Σε παρακαλω, αν δεν πει ο Ελληνας τον πονο του εδω που θα τον πει?Περιμενε, σε λιγο καποιος θα πει για την χαλασμενη καφετιερα του και για το πως απο κει και περα δεν ξαναγορασε Asus και Gigabyte.

ASUS ή GIGABYTE θα προτιμήσω να αγοράσω μητρική (Motherboard) κατά την άποψη μου έχουν τις καλύτερες

αλλά δεν θα τις προτιμήσω για κάρτες γραφικώνμ

κάθε εταιρεία έχει τα δυνατά της σημεία και τα αδύνατα της σημεία.

ότι αφορά το θέμα RTX 3.xxx θα την αγοράσουν κατά πάσα πιθανότητα φίλοι μου

αλλά το σκέφτομαι και εγώ για τον AMD Ryzen 9 3950X μπορεί να προτιμήσω καμία RTX 2080Ti θα δείξει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ikorolis είπε

αν δεις φίλε μου στην υπογραφή μου έχω την καλύτερη υλοποίηση της ZOTAC για την RTX 2070 Amp Extreme και δεν ισχύει τίποτα από αυτά που αναφέρεις.

 

Καλά,μήν το δένεις κόμπο.Εδώ εχεις υποστηρίξει πως σε μονωμένο σπίτι με σταθερή ελεγχόμενη θερμοκρασία (χειμώνα-καλοκαίρι)...βλέπεις διαφορετικές θερμοκρασίες στο h/w χειμώνα και διαφορετικές καλοκαίρι...

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

2x+ performance πάνω στο Control σε RTX mode σε τελευταίο γράφημα που διέρρευσε που μιλάμε για 4Κ Native 3840x2160 με 100+ FPS (Με την 2080 Ti είχα 45-55 ανάλογα το σημείο). Που σημαίνει οριστική ταφόπλακα στον όποιο ανταγωνισμό που όχι ότι υπήρχε αλλά λέμε τώρα... Μιλάμε για κάρτα η οποία θα είναι ικανή να τρέξει 4Κ native 120fps τα πάντα με RTX και έχεις και κάποιους να λένε υπερτιμημένες και δεν βλέπω ουσιαστική διαφορά 😳 Οκ...

Επεξ/σία από Lerios
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Tenshi είπε

Καλά,μήν το δένεις κόμπο.Εδώ εχεις υποστηρίξει πως σε μονωμένο σπίτι με σταθερή ελεγχόμενη θερμοκρασία (χειμώνα-καλοκαίρι)...βλέπεις διαφορετικές θερμοκρασίες στο h/w χειμώνα και διαφορετικές καλοκαίρι...

θα μου επιτρέψεις να γνωρίζω καλύτερα από "ξένους" τι συμβαίνει στο σπίτι μου και στα πράγματα που έχω

ότι αφορά την κάρτα γραφικών ZOTAC RTX 2070 AMP EXTREME στην οποία αναφέρθηκες δεν κάνει καθόλου φασαρία ούτε ανεβάζει θερμοκρασίες ακόμα και αν δουλεύει FULL LOAD (πράγμα σπάνιο) καθώς όπως γνωρίζεις καλύτερα από μένα όσοι έχουν επεξεργαστές AMD Ryzen (όπως εγώ που έχω AMD Ryzen 7 2700X δεν αφήνει την κάρτα γραφικών να αποδώσει το 100% των δυνατοτήτων της)

για αυτό κάποιοι φίλοι μου αλλάζουν πλατφόρμα επεξεργαστή και φεύγουν από την AMD και πάνε σε INTEL αν θυμάμαι καλά τον 10900k για να εκμεταλλευτούν πλήρως την RTX 3xxx

Επεξ/σία από ikorolis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ikorolis είπε

θα μου επιτρέψεις να γνωρίζω καλύτερα από "ξένους" τι συμβαίνει στο σπίτι μου και στα πράγματα που έχω

ότι αφορά την κάρτα γραφικών ZOTAC RTX 2070 AMP EXTREME στην οποία αναφέρθηκες δεν κάνει καθόλου φασαρία ούτε ανεβάζει θερμοκρασίες ακόμα και αν δουλεύει FULL LOAD (πράγμα σπάνιο) καθώς όπως γνωρίζεις καλύτερα από μένα όσοι έχουν επεξεργαστές AMD Ryzen (όπως εγώ που έχω AMD Ryzen 7 2700X δεν αφήνει την κάρτα γραφικών να αποδώσει το 100% των δυνατοτήτων της)

Περαστικά!

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...