Προς το περιεχόμενο

Διαρροή αποκαλύπτει τις Nvidia RTX 3080 & RTX 3090 αλλά και τα χαρακτηριστικά τους


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, N1KOSSS είπε

RTX 3070 με τιμή 530~580 euro.

Not good, not bad...

Πηγή?

1 ώρα πριν, CMOS_Z είπε

Γιατί όχι Asus; (Μέσα και οι ROG;)

Κακιές εμπειρίες φαντάζομαι

1 ώρα πριν, Retromaniac είπε

Θα βιδώνεις το κουτί στο πάτωμα για να μην φεύγει από τον αέρα....

χαχαχαχαχ κανονικό drone! από το στόμα μου το πήρες λολ

26 λεπτά πριν, MessatsuRoku είπε

Γενικα και για μενα πολυ σαπιο brand η Asus, δεν εχω εμπειρια με καρτες γραφικων της αλλα εχω με οθονες. Οτι χειροτερο... 

βάστα αρχηγέ... έχω το tuf 280hz και πάει τρένο.. ΟΝΕΙΡΟ.... και απίστευτη εικόνα και ips και δε ζεσταίνεται και άψογη συμβατότητα...και γαμώ τα μόνιτορ... μη με τρομοκρατείς!

από κάρτες γραφικών προτιμώ πάντα να έχει εγγύηση... ZOTAC και EVGA όποτε είχα πρόβλημα ακόμη και μετά από 1-2 χρόνια χρήσης (όχι εγώ το παράδειγμα) έγινε αντικατάσταση δίχως καμία χρέωση.. και σε evga και σε zotac.. για τους υπόλοιπους δεν ξέρω αλλά τις εδώ αντιπροσωπίες δεν τις εμπιστεύομαι σε κάρτες γραφικών και εκτυπωτές κυρίως..

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 85
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, Tenshi είπε

Περαστικά!

δεν τρέχει τίποτα

αν δεν τρέχει στο 100% (καλύτερα γιατί δεν ανεβάζει θερμοκρασίες ούτε κάνει φασαρία) κάποτε θα το διορθώσουν το "bug" οι κύριοι της AMD.

όλα τα παιχνίδια τα τρέχω σε 1920x1080 144Hz όλα στο τέρμα και δεν έχω κανένα θέμα σε κανένα παιχνίδι.

4 λεπτά πριν, tsarouc είπε

Πηγή?

Κακιές εμπειρίες φαντάζομαι

χαχαχαχαχ κανονικό drone! από το στόμα μου το πήρες λολ

βάστα αρχηγέ... έχω το tuf 280hz και πάει τρένο.. ΟΝΕΙΡΟ.... και απίστευτη εικόνα και ips και δε ζεσταίνεται και άψογη συμβατότητα...και γαμώ τα μόνιτορ... μη με τρομοκρατείς!

από κάρτες γραφικών προτιμώ πάντα να έχει εγγύηση... ZOTAC και EVGA όποτε είχα πρόβλημα ακόμη και μετά από 1-2 χρόνια χρήσης (όχι εγώ το παράδειγμα) έγινε αντικατάσταση δίχως καμία χρέωση.. και σε evga και σε zotac.. για τους υπόλοιπους δεν ξέρω αλλά τις εδώ αντιπροσωπίες δεν τις εμπιστεύομαι σε κάρτες γραφικών και εκτυπωτές κυρίως..

Σωστός

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, tsarouc είπε

Πηγή?

Κακιές εμπειρίες φαντάζομαι

χαχαχαχαχ κανονικό drone! από το στόμα μου το πήρες λολ

βάστα αρχηγέ... έχω το tuf 280hz και πάει τρένο.. ΟΝΕΙΡΟ.... και απίστευτη εικόνα και ips και δε ζεσταίνεται και άψογη συμβατότητα...και γαμώ τα μόνιτορ... μη με τρομοκρατείς!

από κάρτες γραφικών προτιμώ πάντα να έχει εγγύηση... ZOTAC και EVGA όποτε είχα πρόβλημα ακόμη και μετά από 1-2 χρόνια χρήσης (όχι εγώ το παράδειγμα) έγινε αντικατάσταση δίχως καμία χρέωση.. και σε evga και σε zotac.. για τους υπόλοιπους δεν ξέρω αλλά τις εδώ αντιπροσωπίες δεν τις εμπιστεύομαι σε κάρτες γραφικών και εκτυπωτές κυρίως..

Δεν σε τρομοκρατω, αφου ειναι οκ το δικο σου μην φοβασε. Τα δικα ειχαν καμενα pixels οταν τα παρελαβα, 3 φορες αλλαξα μεχρι να βρω ενα που ηταν καλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, ikorolis είπε

αν δεις φίλε μου στην υπογραφή μου έχω την καλύτερη υλοποίηση της ZOTAC για την RTX 2070 Amp Extreme και δεν ισχύει τίποτα από αυτά που αναφέρεις.

ASUS ή GIGABYTE θα προτιμήσω να αγοράσω μητρική (Motherboard) κατά την άποψη μου έχουν τις καλύτερες

αλλά δεν θα τις προτιμήσω για κάρτες γραφικώνμ

κάθε εταιρεία έχει τα δυνατά της σημεία και τα αδύνατα της σημεία.

ότι αφορά το θέμα RTX 3.xxx θα την αγοράσουν κατά πάσα πιθανότητα φίλοι μου

αλλά το σκέφτομαι και εγώ για τον AMD Ryzen 9 3950X μπορεί να προτιμήσω καμία RTX 2080Ti θα δείξει...

Και γω ειχα δυο ατυχιες με μητρικες gigabyte, η μια εκ των οποιων ηταν μεσα στις τρεις κορυφαιες για socket 775 με το P45 chipset.Αλλα δεν ειναι εδω το θεμα μας να αναλυσουμε ποιες υλοποιησεις ειναι καλες η οχι.Ουτε σημαινει επειδη καποιοι ειχατε ατυχιες οτι ειναι μαπα οι καρτες των συγκεκριμενων εταιρειων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
40 minutes ago, ikorolis said:

ότι αφορά την κάρτα γραφικών ZOTAC RTX 2070 AMP EXTREME στην οποία αναφέρθηκες δεν κάνει καθόλου φασαρία ούτε ανεβάζει θερμοκρασίες ακόμα και αν δουλεύει FULL LOAD

Δλδ είτε idle είτε in game η κάρτα έχει ίδια θερμοκρασία?

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ikorolis είπε

ZOTAC

EVGA

αυτές εμπιστεύομαι εγώ

μακριά από 

GIGABYTE

ASUS

Γιατί το λες αυτό ρε φίλε εγώ έχω μία gigabyte GTX 1080 aorus τρία χρόνια και πετάει το σκυλί απο τις πιο ψηλά χρονισμένες 1080 της αγοράς με άψογη ψύξη πάνω

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 30/08/2020 at 16:32, trib said:

... RTX 3090 θα διαθέτει 5248 πυρήνες CUDA, τεράστια μνήμη 24GB GDDR6X με ταχύτητα 19.5Gbps και κατανάλωση ισχύος που θα φτάνει τα 350W. Η RTX 3080 θα διαθέτει 4352 πυρήνες CUDA, 10GB GDDR6X μνήμη στα 19Gbps και κατανάλωση 320W. ...

350W και 320 Watts, η Nvidia τελικά τα κατάφερε. Αντε να δούμε η AMD μας τι θα κάνει και πότε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Lerios είπε

2x+ performance πάνω στο Control σε RTX mode σε τελευταίο γράφημα που διέρρευσε που μιλάμε για 4Κ Native 3840x2160 με 100+ FPS (Με την 2080 Ti είχα 45-55 ανάλογα το σημείο). Που σημαίνει οριστική ταφόπλακα στον όποιο ανταγωνισμό που όχι ότι υπήρχε αλλά λέμε τώρα... Μιλάμε για κάρτα η οποία θα είναι ικανή να τρέξει 4Κ native 120fps τα πάντα με RTX και έχεις και κάποιους να λένε υπερτιμημένες και δεν βλέπω ουσιαστική διαφορά 😳 Οκ...

Ποιο αυτο;

El3rzAI.jpg

 

Spoiler

Fake and geh
xO3bOlE.jpg
 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μου αρέσει που τρώγεστε σαν τα κοκόρια για το ΑΝ έχετε δίκιο βάσει του γιαουρτιού που φυσούσατε... Κάθε εταιρία έχει διάφορες κατηγορίες που βγάζει προϊόντα. Τα προϊόντα παρουσιάζουν βλάβη κυρίως λόγω αστοχίας υλικού είτε ελαττώματος αρχιτεκτονικής/μηχανικής = κακού σχεδιασμού. Το εκάστοτε προϊόν δε, έχει διάφορες παρτίδες, από το ίδιο εργοστάσιο. Επίσης εκτός από το ίδιο εργοστάσιο έχει και διάφορες παρτίδες από άλλα εργοστάσια κτλ.από όπου και προμηθεύονται από 3rd parties τα διάφορα components.  

Ακόμα κάθε εταιρία έχει διαφορετικές πολιτικές ποιότητας/ελέγχων όπως επίσης και ανθρώπους που αλλάζουν ανά έτος. Άρα αν πέρυσι έβγαλε ένα κακό προϊόν ή Χ εταιρία ή είχε μια κακή απόφαση , δεν σημαίνει ότι θα επαναλάβουν τα ίδια λάθη ή και το ότι το επόμενο προϊόν θα είναι μάπα, όπως δεν είναι σίγουρο ότι θα ακολουθηθεί η πετυχημένη πορεία του προηγούμενου κτλ. 

Οι εταιρίες που επενδύουν στρατηγικά και εξελίσσουν μια πετυχημένη συνταγή, κάνουν την διαφορά (όπως π.χ η MSI με τα πολύ καλά συστήματα ψύξης) στα περισσότερα μοντέλα, κρατώντας το κόστος ανταγωνιστικό και τις προτεραιότητες ορθές. (π.χ προσωπικά δεν με νοιάζει μια O/C έκδοση αν δεν έχει καλή ψύξη), αλλά πλέον λαμβάνω υπόψη την εγγύηση και το waranty policy αρκετά σοβαρά.  

Ο καιρός τα δείχνει όλα , θα υπάρξουν reviews  ψαγμένων   με full σωστές αναλύσεις στα πάντα και τα πρώτα κραξίματα δεν θα αργήσουν να έρθουν.
Αν έχετε υπομονή αξίζει να περιμένετε για τα πρώτα issues.

Υ.Γ Μην γράφετε μου πέθανε η VGA μακριά από τον X Vendor, να λέτε και τι ήταν με detail. Έχω μια κούτα με 19 dead VGA από ΌΛΕΣ σχεδόν τις εταιρίες.

Υ.Γ Προς Evw , Μια 4850, 4870 και 6950 όλες από θέματα ψύξης. Παίζει να τους έχει πάρει από πάνω τους components φίλος πέρυσι, του δάνεισα τη κούτα και το παίξε mad max.



  

Επεξ/σία από Vasilius
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 hours ago, Vasilius said:

 ...Υ.Γ Μην γράφετε μου πέθανε η VGA μακριά από τον X Vendor, να λέτε και τι ήταν με detail. Έχω μια κούτα με 19 dead VGA από ΌΛΕΣ σχεδόν τις εταιρίες.
  

πόσες και ποιές είναι οι Sapphire? (και αν τις πουλάς πόσο)

Επεξ/σία από eyw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω βλεπω ηδη τους AMDακιδες να βγαινουν παγανια και να λενε τα δικα τους επειδη περιμενουν οι RDNA2 καρτες να κανουν το θαυμα και να εχουν οχι 20-30-40-50% παραπανω επιδοσεις απο 5700ΧΤ πχ αλλα 100%+....Αστεια πραγματα πραγματικα.....

Προσωπικα δεν δινω δεκαρα ποια εταιρεια θα βγαλει την καλυτερη καρτα (αν ειχα μετοχες ναι οκ, σαν χαζος δεν αγορασα ποτε) αλλα να ελπιζουν καποιοι πως εχει ελπιδα η AMD να βγαλει κατι που θα χτυπαει εστω την 3070 στα ισια (με βαση παντα τα χαρακτηριστικα που βλεπουμε) ε αυτο με ξεπερναει.
Βεβαια το εχω δει το εργο ξανα, οταν δεν θα βγει κατι τετοιο θα το ριξουν στην τιμη πολλοι, στα watt, στο 12πινο που μαλλον η AMD δεν θα εχει και αρα θα ειναι πιο "συμβατες" (ασχετα που ολοι οσοι εχουν modular τροφοδοτικα θα μπορουν να τα βρουν μεσω των εταιρειων) και σε αλλα πολλα. Και το ιδιο μετα απο 2 χρονια, και ξανα το ιδιο μετα απο αλλα 2 και ουτω καθεξης.

Εγω δεν μπορω να καταλαβω αφου ξερουμε τι θα γινει (στο θεμα NVIDIA vs AMD) γιατι δεν το βουλωνουμε ολοι και να τελειωνει εκει το θεμα;

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, johnmt2 είπε

Παιδιά παρατηρώ πως στην 3η γενιά έχουν πέσει πάρα πολύ οι χρονισμοι γνωρίζει κανείς τι παίζει;

Υπαρχει "προβλημα" ανθεκτικοτητας υλικων στην μεταβαση στα 7nm στην δομη της λιθογραφιας με αποτελεσμα "διαρροης" των τρανζιστορ... Κοινως εχουν καπελο στην συχνοτητα. Για αυτο και δεν θα δουμε 7nm+ αλλα αμεση μεταβαση στα 5nm απο AMD και Qualcomm οπου λυθηκαν πολλα θεματα και θα εχουμε σημαντικη αυξηση και στην συχνοτητα. 

Επεξ/σία από Azerothakis
  • Like 1
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...