Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση gaming υπολογιστή.


TrankLL

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας, σκέφτομαι να αναβαθμίσω το gaming pc μου διότι παίζω fps games και ενώ έχω 144hz οθόνη (συγκεκριμένα την AOC 24G2U) δεν φτάνω τα 144 fps σταθερά που θέλω σε 1080p πάντα. Συγκεκριμένα παίζω apex legends, cs go, valorant, cod. 

Το specs του pc μου αυτή την στιγμή είναι:

Cpu: ryzen 5 1400

Gpu: gtx 1060 3gb 

Mobo: asrock ab350 gaming k4 (am4)

Ram: 16gb g skill aegis 3000 mhz

Psu: seasonic 550w 80plus gold

Ssd 500gb + HDD 1tb

Αυτό που μου έχει περάσει απ το μυαλό είναι να αλλάξω Cpu και Gpu, δηλαδή σκέφτομαι ότι αφού η μητρική μου με bios update λειτουργεί και υποστηρίζει τους ryzen 5 καινούργιας γενιάς να μην την πειράξω πάρα μόνο να της κάνω bios update. 

Έχω σκεφτεί για επεξεργαστή ryzen 5 3600 ή για ryzen 5 2600, η διαφορά τους είναι 50-60€, πιστεύετε αξίζει ο 3600 αντί για τον 2600; ή η διαφορά τους στο gaming δεν είναι και τόσο μεγάλη; που αυτομάτως σημαίνει ότι καλύτερα να πάω στον 2600 σαν καλύτερο vfm. (επένδυση περισσότερων χρημάτων για κάρτα γραφικών). 

Επίσης για κάρτα γραφικών είμαι ανάμεσα σε rtx 2060 6gb ή σε gtx 1660 ti. Έχουν διαφορά στην τιμή το ξέρω αλλά φοβάμαι μήπως με την 1660ti δεν θα έχω τα 144 fps που θέλω σταθερά, γι αυτό και κλείνω περισσότερο προς την rtx 2060. Εσείς τι πιστεύεται; Με καλύπτει η 1660ti ή όχι; 

Τέλος να πω ότι λογικά η αγορά της κάρτα και του επεξεργαστή θα γίνει αφού βγουν οι νέες κάρτες γραφικών, και λογικά θα πέσουν οι τιμές των τωρινών καρτών. 

Θα ήθελα να μου πείτε και εσείς την γνώμη σας και τις σκέψεις για τα παραπάνω. 

Ευχαριστώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ναι 
πιστευω πως ενας Ryzen 5 3600 και μια 1660s/ti θα σε καλυψουν στα games παιζεις

Επεξ/σία από Zengar Zombolt
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα θεωρείς ότι ο επεξεργαστής είναι σημαντικότερος και πρέπει να πάω σε 3600, και την μικρότερη κάρτα δηλαδή την 1660ti αντί της rtx 2060. Βέβαια δεν ξέρω πως θα κυμανθούν και οι τιμές των rtx 2000 series μετά απ την ανακοίνωση των νέο μοντέλων. Ίσως τελικά να μπορέσω να πάω σε 3600 + rtx 2060. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή έχω 2060 και μια απ τις καλύτερες υλοποιήσεις της κιόλας να ξέρεις ότι δεν τα βλέπεις τα 144 τόσο εύκολα και παντού όσο φαντάζεσαι.

Αφήνοντας το CS GO απ έξω και μιλώντας για τα άλλα 3 games που αναφέρεις. Δεν παίζω κανένα απ τα 3 είναι η αλήθεια, αλλά PUBG που παίζω εγώ πχ θες μπόλικες υποχωρήσεις στα settings για να χεις μόνιμα 144 και αυτό πάλι δεν είναι σίγουρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το pubg το ξέρω, είναι το παιχνίδι έτσι, γενικότερα όμως το apex και το valorant που με ενδιαφέρουν περισσότερο, και με συγκεκριμένα settings που έχω, ίσως να τρέχουν και με την 1660ti τα 144, απλά σκέφτομαι για την 2060 για να είμαι και πιο άνετος σε συγκεκριμένες στιγμές μέσα στο παιχνίδι. πχ. Σε έκρηξη βόμβας ή κάποιο fight. 

Τωρα βέβαια θέλω να δω τις διαφορές ανάμεσα σε ryzen 5 2600 + rtx 2060 και ryzen 5 3600 + gtx 1660ti. Αλλά όσο αφορά τον σετακι 3600 + rtx 2060 είναι σίγουρα τα 144 fps σταθερά και παραπάνω, για τα συγκεκριμένα games πάντα έτσι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γι αυτό και ανέφερα ότι δεν παίζω κανένα απ αυτά. Δεν ήθελα να σε αποθαρρύνω, απλά ανέφερα αυτό που βλέπω εγώ στο PUBG.

Γνώμη μου αφού κάνεις που κάνεις την αναβάθμιση, πήγαινε για 2060 και ας κάνει υπομονή λίγο παραπάνω αν δεν έχεις όλα τα χρήματα.

Και κάτι τελευταίο, τι παίζεις ρε γαμώ, τι Apex και Valorant :X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, TrankLL είπε

Για το pubg το ξέρω, είναι το παιχνίδι έτσι, γενικότερα όμως το apex και το valorant που με ενδιαφέρουν περισσότερο, και με συγκεκριμένα settings που έχω, ίσως να τρέχουν και με την 1660ti τα 144, απλά σκέφτομαι για την 2060 για να είμαι και πιο άνετος σε συγκεκριμένες στιγμές μέσα στο παιχνίδι. πχ. Σε έκρηξη βόμβας ή κάποιο fight. 

Τωρα βέβαια θέλω να δω τις διαφορές ανάμεσα σε ryzen 5 2600 + rtx 2060 και ryzen 5 3600 + gtx 1660ti. Αλλά όσο αφορά τον σετακι 3600 + rtx 2060 είναι σίγουρα τα 144 fps σταθερά και παραπάνω, για τα συγκεκριμένα games πάντα έτσι. 

Πριν πάρεις οτιδήποτε, βάλε το msi afterburner και δες usage gpu & cpu όσο παίζεις. Αν η gpu πέφτει κάτω από 90%  δεν τραβάει η cpu. Αν είσαι συνέχεια πάνω από 90% τότε ξεκίνα με gpu αναβάθμιση και επανέλαβε το τεστ.

Γενικά στα online fps παιχνίδια μη περιμένεις σταθερά 144fps... Fps βουτίτσες κάνουν όλα πάνω κάτω... Το θέμα είναι μην έχεις μεγάλες συνεχείς αποκλίσεις τύπου 144fps στα 70, εκεί χαλάει η ροή του παιχνιδιού.Το να πέφτεις απο τα 144 στα 120 δεν έγινε και κάτι.

Ps: Απο τις 1660 μόνο οι super αξίζουν, απέφυγε την ti και την απλή 

Επεξ/σία από leros2004
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, leros2004 είπε

Πριν πάρεις οτιδήποτε, βάλε το msi afterburner και δες usage gpu & cpu όσο παίζεις. Αν η gpu πέφτει κάτω από 90%  δεν τραβάει η cpu. Αν είσαι συνέχεια πάνω από 90% τότε ξεκίνα με gpu αναβάθμιση και επανέλαβε το τεστ.

Γενικά στα online fps παιχνίδια μη περιμένεις σταθερά 144fps... Fps βουτίτσες κάνουν όλα πάνω κάτω... Το θέμα είναι μην έχεις μεγάλες συνεχείς αποκλίσεις τύπου 144fps στα 70, εκεί χαλάει η ροή του παιχνιδιού.Το να πέφτεις απο τα 144 στα 120 δεν έγινε και κάτι.

Ps: Απο τις 1660 μόνο οι super αξίζουν, απέφυγε την ti και την απλή 

Θα το κοιτάξω σήμερα μετα την δουλειά αυτό με το πρόγραμμα που μου είπες και θα σας ενημερώσω. Ερώτηση για τις 1660, πως πάει γενικά η σειρά στα μοντέλα; εννοώ 1660super > 1660ti > 1660;; 

Edit:διαβάζοντας αυτό το ποστ https://www.google.com/amp/s/www.rockpapershotgun.com/2019/11/07/nvidia-gtx-1660-super-vs-1660-ti/amp/ καταλαβαίνω ότι η διαφορά τον 5 fps επάνω που δινει η ti έναντι της super, δεν έχουν κάποια διαφορά στο μάτι, άρα δεν αξίζει και τα παραπάνω λεφτά 40-50 ευρώ που έχει η 1660ti. 

14 ώρες πριν, SakafliaC είπε

Γι αυτό και ανέφερα ότι δεν παίζω κανένα απ αυτά. Δεν ήθελα να σε αποθαρρύνω, απλά ανέφερα αυτό που βλέπω εγώ στο PUBG.

Γνώμη μου αφού κάνεις που κάνεις την αναβάθμιση, πήγαινε για 2060 και ας κάνει υπομονή λίγο παραπάνω αν δεν έχεις όλα τα χρήματα.

Και κάτι τελευταίο, τι παίζεις ρε γαμώ, τι Apex και Valorant :X

😂😂 Τι να κάνουμε... Μου αρέσει το στυλ του gameplay στο apex περισσότερο. 

Επεξ/σία από TrankLL
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εβαλα το msi afterburner και εβγαλε τα παρακατω. 

Επίσης βγήκαν και οι τιμές τον νέο καρτών, περίπου πότε πιστεύετε θα αρχίσουν να πέφτουν οι τιμές των 2000 series;

499$ η 3070 (διαθεσιμο τον Οκτωβρη)
699$ η 3080 (διαθεσιμο 17 Σεπτεμβριου)
1499$ η 3090 (διαθεσιμο 24 Σεπτεμβριου)

MSI AFTERBURNER.png

Επεξ/σία από TrankLL
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, TrankLL είπε

περίπου πότε πιστεύετε θα αρχίσουν να πέφτουν οι τιμές των 2000 series;

Δεν πιστεύω να πέσουν άλλο. Οι Turing έχουν σταματήσει να παράγονται εδώ και κάνα δίμηνο. Εκτός κι αν σε ενδιαφέρει να κοιτάξεις σε μεταχειρισμένες οπότε εκεί αλλάζει το πράγμα. Διαφορετικά περιμένεις τις νέες κάρτες της κατηγορίας που κοιτάς που θα βγουν πιστεύω μέχρι τα Χριστούγεννα. H 3060 λογικά θα κοστίσει κοντά στα 400€ αλλά πιστεύω θα είναι επιπέδου 2070S/2080 σε απόδοση. Αν βγει μια 3050 στα 250€ με απόδοση παρόμοια με 2060S πιστεύω πως αυτήν πρέπει να τσιμπήσεις ή την αντίστοιχη από AMD (εγώ τουλάχιστον αυτό θα περιμένω)...

Επεξ/σία από tanasen01
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, TrankLL είπε

 

Επίσης βγήκαν και οι τιμές τον νέο καρτών, περίπου πότε πιστεύετε θα αρχίσουν να πέφτουν οι τιμές των 2000 series;

Όπως σου είπαν ήδη κάνεις υπομονή μέχρι τις γιορτές που θα γίνει το μεγάλο πανηγύρι με τις νέες κάρτες.

Εκεί αποφασίζεις αν θα πας σε νέα υλοποίηση ή αν θα χτυπήσεις μεταχειρισμένη 1080,2070.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κάτι ακόμα, αν τελικά αγοράσω τώρα κάποια κάρτα γραφικών, ποια είναι κατα την γνώμη σας η καλύτερη υλοποίηση για την rtx 2060 και ποια για την 1660 super που μπορώ να αγοράσω απο Ελλάδα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, TrankLL είπε

Να ρωτήσω κάτι ακόμα, αν τελικά αγοράσω τώρα κάποια κάρτα γραφικών, ποια είναι κατα την γνώμη σας η καλύτερη υλοποίηση για την rtx 2060 και ποια για την 1660 super που μπορώ να αγοράσω απο Ελλάδα;

Αφού έχεις ήδη οθόνη που υποστηρίζει 2k είναι πεταμένα λεφτά να πας σε 1660.

Άρα πας αναγκαστικά για την 2060 ΑΛΛΑ από την στιγμή που δεν θες να περιμένεις να πέσουν οι τιμές όπως ήδη είπαμε όλοι τότε θα....

πετάξεις πάλι τα λεφτά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, dpolal είπε

Αφού έχεις ήδη οθόνη που υποστηρίζει 2k είναι πεταμένα λεφτά να πας σε 1660.

Άρα πας αναγκαστικά για την 2060 ΑΛΛΑ από την στιγμή που δεν θες να περιμένεις να πέσουν οι τιμές όπως ήδη είπαμε όλοι τότε θα....

πετάξεις πάλι τα λεφτά σου.

1080 μονιτορ έχει... 

Στις 1/9/2020 στις 8:13 ΜΜ, TrankLL είπε

Εβαλα το msi afterburner και εβγαλε τα παρακατω. 

Επίσης βγήκαν και οι τιμές τον νέο καρτών, περίπου πότε πιστεύετε θα αρχίσουν να πέφτουν οι τιμές των 2000 series;

499$ η 3070 (διαθεσιμο τον Οκτωβρη)
699$ η 3080 (διαθεσιμο 17 Σεπτεμβριου)
1499$ η 3090 (διαθεσιμο 24 Σεπτεμβριου)

MSI AFTERBURNER.png

Κάρτα θέλεις, το cpu μια χαρά τα πάει 

21 ώρες πριν, TrankLL είπε

Να ρωτήσω κάτι ακόμα, αν τελικά αγοράσω τώρα κάποια κάρτα γραφικών, ποια είναι κατα την γνώμη σας η καλύτερη υλοποίηση για την rtx 2060 και ποια για την 1660 super που μπορώ να αγοράσω απο Ελλάδα;

H καλύτερη υλοποίηση από την τίμια υλοποίηση άντε να έχουν 2-3 frames διαφορά.... 

Για 1660 super: Όποια και να πάρεις αρκεί να έχει 2 τουλάχιστον ανεμιστήρες και 3 χρόνια εγγύηση.
Πχ: https://www.skroutz.gr/s/20764922/Gigabyte-GeForce-GTX-1660-Super-6GB-OC-GV-N166SOC-6GD.html  ή https://www.skroutz.gr/s/20852456/MSI-GeForce-GTX-1660-Super-6GB-Ventus-XS-OC.html

2060:https://www.skroutz.gr/s/17879249/Gigabyte-GeForce-RTX-2060-6GB-Windforce-OC-rev-2-0-GV-N2060WF2OC-6GD-rev-2-0.html 

Και εγώ πάντως θα περίμενα λίγο ακόμα, καρτούλα έχεις, δεν είναι ότι δεν μπορείς να παίξεις καθόλου.

Επίσης αν και όποτε αλλάξεις κάρτα, ασχολήσου λίγο και με το cpu, 3.7ghz τα έχει εύκολα, πάρτου και μια ψυκτρα του 20αρικου και είσαι κομπλέ. 
https://www.skroutz.gr/s/3081463/Deepcool-GAMMAXX-300.html 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...