Προς το περιεχόμενο

Ceid vs icsd


arvacon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπορεί κάποιος να με κατατοπίσει λίγο σχετικά με τις δύο αυτές σχολές;

Τι διαφορες έχει η σχολή Μηχανικων Η/Υ και Πληροφορικής Πάτρας (ceid), από τη σχολή Μηχανικων Πληροφοριακών και Επικοινωνιακών Συστημάτων Σάμου (icsd) ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Κοίταξες στις σελίδες τους για τα μαθήματα που διδάσκουν και για περισσότερες πληροφορίες; Σίγουρα θα σου απαντηθούν πολλές απορίες. Έχω ενα γνωστό που τελείωσε icsd, καλά λόγια είπε αν και είναι λίγο ιστορίας.

Προσωπικά θα επέλεγα ceid λόγω Πάτρας και Πανεπιστημίου. Οι βάσεις λογικά θα είναι και πιο ψηλές οπότε ίσως υπάρχει και καλύτερο επίπεδο που θα τραβήξει και εσένα προς τα πάνω. Εγώ μπήκα ΗΜΜΥ αλλα θα προτιμούσα ceid αν ήταν στη Θεσσαλονίκη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εριξα μια ματια στον οδηγο σπουδων, αλλα θα ηθελα μια πιο προσωπικη αποψη απο καποιον που εχει βιωσει την κατασταση σε ενα απ τα 2 αυτα τμηματα.
Φετος περασες ΗΜΜΥ ή εισαι καποια χρονια εκει? Γιατι θα προτιμουσες το ceid απο τη σχολη σου, δεν εισαι ευχαριστημενος?
Εγω στοχευα ΗΜΤΥ Πατρας, αλλα περασα στo ΜΠΕΣ (icsd) Σαμου τελικα και προσπαθω να καταλαβω αν αυτη η σχολη εχει καμμια σχεση με τη ceid, μιας και προκειται για πολυτεχνικη σχολη και εχουν αντιστοιχια στις μετεγγραφες μεταξυ τους.

Επεξ/σία από arvacon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν εγώ είμαι απόφοιτος του ΜΠΕΣ η σχολή είναι αρκετά καλή. Επειδή έχω και γνώστο στο ceid αυτό πού έχω καταλάβει είναι οτι σε επίπεδο προγραμματισμού το ΜΠΕΣ είναι καλύτερο(επίπεδο εργασιών και ποικιλία μαθημάτων). Σε επίπεδο δικτύων και μαθημάτων hardware το ceid είναι καλύτερο. Σαν όνομα το ceid έχει νομίζω πιο καλό. Επίσης από αποψη ζωής στη Πατρά ειναι πολύ πιο καλά. Στο ΜΠΕΣ πλέον μπαίνουν φοιτητές με αρκετά χαμηλά μόρια λόγο τοποθεσίας της σχολής που ίσως επηρεάσει το επίπεδο των μαθημάτων.

Επεξ/σία από earthRocker23
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παει καιρος που αποφοιτησες απ το ΜΠΕΣ?
Δε βρισκω πληροφοριες για το ΜΠΕΣ, σχετικα με τα εργαστηρια τους. Βλεπω οτι υπαρχουν καποια μαθηματα ηλεκτρονικων και δικτυων στο προγραμμα σπουδων, αλλα τι γινεται με τα εργαστηρια τελικα, υπαρχουν υποδομες? Πιασατε στο χερι κανα κολλητηρι, φτιαξατε κανα κυκλωμα? Κανατε κατι σε πρακτικο επιπεδο εκει, πχ arduino, κυκλωματα, ρομποτικη, ή πολυ υποτυπωδη πραγματα?
Βγαινεις οντως μηχανικος υπολογιστων, δικτυων, ηλεκτρονικων, προγραμματιστης απο αυτη τη σχολη ή σκετο προγραμματιστης τελικα?

Επεσα πανω στο παρακατω βιντεο για το ceid. Πιστευεις οτι η σχολη στη Σαμο ειναι κατι αντιστοιχο με αυτο που παρουσιαζει το βιντεο αυτο?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, arvacon είπε

Εριξα μια ματια στον οδηγο σπουδων, αλλα θα ηθελα μια πιο προσωπικη αποψη απο καποιον που εχει βιωσει την κατασταση σε ενα απ τα 2 αυτα τμηματα.
Φετος περασες ΗΜΜΥ ή εισαι καποια χρονια εκει? Γιατι θα προτιμουσες το ceid απο τη σχολη σου, δεν εισαι ευχαριστημενος?
Εγω στοχευα ΗΜΤΥ Πατρας, αλλα περασα στo ΜΠΕΣ (icsd) Σαμου τελικα και προσπαθω να καταλαβω αν αυτη η σχολη εχει καμμια σχεση με τη ceid, μιας και προκειται για πολυτεχνικη σχολη και εχουν αντιστοιχια στις μετεγγραφες μεταξυ τους.

Όχι, τώρα θα μπώ στο 6ο έτος και αν όλα πάνε καλά θα τελειώσω μέχρι τον Ιούνιο. Στο ΗΜΤΥ στην Πάτρα έχω κάποιους γνωστούς καθώς είχα περάσει εκεί αρχικά και έκανα ενα εξάμηνο.

Γενικά στις ΗΜΜΥ σχολές θα φάς αρκετή π@π@ρ@ χωρίς να χρειάζεται. Και το ceid και το icsd έχουν σίγουρα δυσκολία, αλλα έχουν ενα πιο περιορισμένο εύρος (θετικό). Για παράδειγμα, μου βγήκε το λάδι να περάσω 3 μαθήματα ηλεκτρομαγνητισμού τα οποία δεν νομίζω να μου χρησιμεύσουν πουθενά. Επίσης, δεν κάνουμε κάποια μαθήματα πληροφορικής (πχ σχεδίαση compiler) γιατί απλά δεν θα έβγαινε μετα το πράγμα. Σκέψου ότι στο δικό μου πρόγραμμα σπουδών είχαμε 61 μαθήματα για πτυχίο όταν στις περισσότερες σχολές είναι γύρω στα 40-45. Πλέον έχουν μειωθεί στους νεοεισαχθέντες. Επίσης, αναγκαστικά κάνεις και μαθήματα ηλεκτρολογίας τα οποία πάλι σου είναι άχρηστα αν δεν ακολουθήσεις τον τομέα της Ενέργειας. Εμένα μου άρεσαν και αυτά τα μαθήματα βέβαια γιατί πάντα ήθελα να μάθω για ηλεκτρικές μηχανές κλπ. Πολλούς όμως δεν τους ενδιαφέρουν και τα τρώνε στη μάπα άδικα.

Αν όμως δεν θές να γίνεις αποκλειστικά προγραμματιστής, είναι πολύ καλες σχολές για να κάνεις και έξτρα πράγματα. Είτε θές να γίνεις ηλεκτρονικός, είτε να ασχοληθείς με τηλεπικοινωνίες είτε με ενέργεια. Αν τώρα δεν σε ενδιαφέρει καθόλου η ενέργεια,  θα σου πρότεινα να μην σκέφτεσαι ότι έχασες κάποια μεγάλη ευκαρία που δεν πέρασες. Και το ceid και το icsd θα σου δώσουν πράγματα.

Όσο για τα εργαστήρια που ρώτησες, θα σου πω για τη δική μου σχολή που ξέρω. Γενικά το hardware δεν είναι το arduino, είναι δύσκολο αντικείμενο και σίγουρα θέλεις πολύ διάβασμα για να γίνεις καλός. Μιλάω για σχεδίαση αναλογικών ή ψηφιακών συστημάτων. Έχουμε πολλά μαθήματα, 3 ηλεκτρονικές, VLSI, FPGA, AISIC, 3 ψηφιακά και κάνα ακόμα που δεν θυμάμαι/πήρα. Θα κάνεις πιθανώς και μάθημα για μικροελεγκτές (όπως το Arduino) που λογικά θα ασχοληθείτε είτε με κάποια Assembly είτε με embedded C.

 

Συνοψίζοντας, θεωρώ πως και οι δύο σχολές είναι καλές. Επειδή είχα δεί και λίγο το ceid και είχα μιλήσει με 2-3 άτομα, μου φάνηκε πολύ γαμάτη σχολή και πολύ καμένη (εξαρτάται και ποιον γνωρίζεις :P). Πάρε σοβαρά υπόψην και το οικονομικό κομμάτι, αν είσαι δηλαδή απο Πάτρα ή κοντά σε αυτή. Το περιβάλλον πλέον είναι αρκετά αβέβαιο απο οικονομικής άποψης και δεν ξέρεις το χειμώνα ή του χρόνου πως θα είναι τα πράγματα.

Καλή αρχή πάντως όπου και αν πας εν δυνάμει συνάδελφε!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερα.
Σ' ευχαριστω για τις σημαντικες αυτες πληροφοριες και για τις ευχες σου, εν δυναμει συναδελφε! 😎

Εχω μερικες αποριες ομως σχετικα με τα παραπανω.

 

11 ώρες πριν, Iasonas Pav είπε

Στο ΗΜΤΥ στην Πάτρα έχω κάποιους γνωστούς καθώς είχα περάσει εκεί αρχικά και έκανα ενα εξάμηνο.

Πως σου φανηκε το ΗΜΤΥ της Πατρας απο θεμα εργαστηριων? Ειναι συγχρονος ο εξοπλισμος τους ή εχουν μεινει στο '80? Οι καθηγητες ειναι οντως οσο περιεργοι λενε πως ειναι?

 

 

11 ώρες πριν, Iasonas Pav είπε

Γενικά στις ΗΜΜΥ σχολές θα φάς αρκετή π@π@ρ@ χωρίς να χρειάζεται. Και το ceid και το icsd έχουν σίγουρα δυσκολία, αλλα έχουν ενα πιο περιορισμένο εύρος (θετικό). Για παράδειγμα, μου βγήκε το λάδι να περάσω 3 μαθήματα ηλεκτρομαγνητισμού τα οποία δεν νομίζω να μου χρησιμεύσουν πουθενά. Επίσης, δεν κάνουμε κάποια μαθήματα πληροφορικής (πχ σχεδίαση compiler) γιατί απλά δεν θα έβγαινε μετα το πράγμα. Σκέψου ότι στο δικό μου πρόγραμμα σπουδών είχαμε 61 μαθήματα για πτυχίο όταν στις περισσότερες σχολές είναι γύρω στα 40-45. Πλέον έχουν μειωθεί στους νεοεισαχθέντες. Επίσης, αναγκαστικά κάνεις και μαθήματα ηλεκτρολογίας τα οποία πάλι σου είναι άχρηστα αν δεν ακολουθήσεις τον τομέα της Ενέργειας. Εμένα μου άρεσαν και αυτά τα μαθήματα βέβαια γιατί πάντα ήθελα να μάθω για ηλεκτρικές μηχανές κλπ. Πολλούς όμως δεν τους ενδιαφέρουν και τα τρώνε στη μάπα άδικα.

Η αληθεια ειναι πως οι ΗΜΜΥ σχολες, δινουν την εντυπωση οτι ασχολουνται με παρα πολλα πραγματα παραλληλα, αλλα οτι δεν εμβαθυνουν σε ολα οσο θα πρεπε. Λογικα εμβαθυνουν στο κομματι των ενεργειακων περισσοτερο απ ολους τους αλλους τομεις. Εμενα κυριως με ενδιαφερουν τα ηλεκτρονικα και οχι τα ηλεκτρολογικα τοσο, οποτε αν θα επελεγα τελικα να παω σε αυτη τη σχολη, θα ηταν κυριως για τα ψηφιακα και αναλογικα ηλεκτρονικα, υπολογιστες σε επιπεδο hardware αλλα και προγραμματισμου, δικτυα υπολογιστων, ρομποτικη και γενικα συγχρονες τεχνολογιες, οποτε δεν ειμαι σιγουρος ποια απ τις δυο σχολες καλυπτει καλυτερα αυτους τους τομεις, το HMTY ή το ceid?

To ΜΠΕΣ (ή αλλιως icsd), να μπορει αραγε να με καλυψει στα παραπανω και ειδικα στο hardware, στο πρακτικο κομματι των εργαστηριων, ή ειναι μονοδρομος η Πατρα σε αυτο το κομματι?

 

 

11 ώρες πριν, Iasonas Pav είπε

Όσο για τα εργαστήρια που ρώτησες, θα σου πω για τη δική μου σχολή που ξέρω. Γενικά το hardware δεν είναι το arduino, είναι δύσκολο αντικείμενο και σίγουρα θέλεις πολύ διάβασμα για να γίνεις καλός. Μιλάω για σχεδίαση αναλογικών ή ψηφιακών συστημάτων. Έχουμε πολλά μαθήματα, 3 ηλεκτρονικές, VLSI, FPGA, AISIC, 3 ψηφιακά και κάνα ακόμα που δεν θυμάμαι/πήρα. Θα κάνεις πιθανώς και μάθημα για μικροελεγκτές (όπως το Arduino) που λογικά θα ασχοληθείτε είτε με κάποια Assembly είτε με embedded C.

Τετοιου ειδους εργαστηρια και τοση εμβαθυνση στα ηλεκτρονικα, τη συναντας δηλαδη μονο στους ΗΜΜΥ? Το ceid ή icsd τα αγγιζουν καθολου αυτα τα μαθηματα ή ουτε καν?
 

 

11 ώρες πριν, Iasonas Pav είπε

Συνοψίζοντας, θεωρώ πως και οι δύο σχολές είναι καλές. Επειδή είχα δεί και λίγο το ceid και είχα μιλήσει με 2-3 άτομα, μου φάνηκε πολύ γαμάτη σχολή και πολύ καμένη (εξαρτάται και ποιον γνωρίζεις :P). Πάρε σοβαρά υπόψην και το οικονομικό κομμάτι, αν είσαι δηλαδή απο Πάτρα ή κοντά σε αυτή. Το περιβάλλον πλέον είναι αρκετά αβέβαιο απο οικονομικής άποψης και δεν ξέρεις το χειμώνα ή του χρόνου πως θα είναι τα πράγματα.

Γιατι σου φανηκε γαματη, τι ηταν αυτο που σου εκανε εντυπωση κυριως?
Οταν λες καμμενη, εννοεις οτι εμβαθυνει πολυ δηλαδη? 

Σχετικα με το οικονομικο κομματι, ειναι οντως ενα μεγαλο θεμα αυτο. Αυτος ειναι και ο κυριος λογος που θελω να περασω Πατρα, γιατι μενω σχετικα κοντα (Αμαλιαδα), οποτε τα πραγματα θα ειναι σαφως πιο ευκολα στις μετακινησεις απ το να παω στα συνορα (Σαμο) για τοσα χρονια, αλλα αν στην τελικη δε μπορεσω να πιασω τη βαση της Πατρας αμα ξαναδωσω του χρονου, θα αναγκαστω να παω Σαμο, αρκει να αξιζει ομως τον κοπο..

 

Επεξ/σία από arvacon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, arvacon είπε

Παει καιρος που αποφοιτησες απ το ΜΠΕΣ?
Δε βρισκω πληροφοριες για το ΜΠΕΣ, σχετικα με τα εργαστηρια τους. Βλεπω οτι υπαρχουν καποια μαθηματα ηλεκτρονικων και δικτυων στο προγραμμα σπουδων, αλλα τι γινεται με τα εργαστηρια τελικα, υπαρχουν υποδομες? Πιασατε στο χερι κανα κολλητηρι, φτιαξατε κανα κυκλωμα? Κανατε κατι σε πρακτικο επιπεδο εκει, πχ arduino, κυκλωματα, ρομποτικη, ή πολυ υποτυπωδη πραγματα?
Βγαινεις οντως μηχανικος υπολογιστων, δικτυων, ηλεκτρονικων, προγραμματιστης απο αυτη τη σχολη ή σκετο προγραμματιστης τελικα?

Επεσα πανω στο παρακατω βιντεο για το ceid. Πιστευεις οτι η σχολη στη Σαμο ειναι κατι αντιστοιχο με αυτο που παρουσιαζει το βιντεο αυτο?

Τον Φλεβάρη αποφοίτησα απο το ΜΠΕΣ. Αν θες πιο πολύ ηκελκτρονικά και γενικά προς τα εκεί μάλλον στη Πάτρα είναι καλύτερα. Υπάρχει και σε μας μάθμηα εισαγωγή στο vlsi αλλά δεν ξέρω σε τι επίπεδο είναι γιατί ήταν επιλογής και δεν το είχα πάρει. Απο εξοπλισμό δεν ξέρω σε τι επίπεδο είναι στη Πάτρα πάντως στα εργαστηρία υπάρχει ο βασίκος εξοπλισμός σε κυκλώματα κτλ κτλ και υπάρχει και ομάδα ρομπτοτικής.

Γνώμη μου  αν θες πιο πολύ hardware καλύτερα Πάτρα, αν σε ενδοιαφέρει ο προγραμματισμός η Σάμος είναι μια πολύ καλή επιλογή με πολλά μαθήματα και κορμού και επιλογής.

Το πτυχίο που παίρνεις είναι master Degree(MEng) και στις δύο σχολές και μπορείς να ασχοληθείς με όλους τους τομείς που ανέφερες δεν έχει κάποια διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

κοίταξε το πρόγραμμα σπουδών αν δεις αναλυτικά μαθήματα και κατευθύνσεις. εμάς πχ στην κατεύθυνση μηχανικών πληροφορικής είναι όλο ηλεκτρονικά και λίγος προγραμματισμός. στην πάτρα όμως νομίζω είναι το καλύτερο αν θες αυτό τον τομέα

Επεξ/σία από velociraptoras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, earthRocker23 είπε

Τον Φλεβάρη αποφοίτησα απο το ΜΠΕΣ. Αν θες πιο πολύ ηκελκτρονικά και γενικά προς τα εκεί μάλλον στη Πάτρα είναι καλύτερα. Υπάρχει και σε μας μάθμηα εισαγωγή στο vlsi αλλά δεν ξέρω σε τι επίπεδο είναι γιατί ήταν επιλογής και δεν το είχα πάρει. Απο εξοπλισμό δεν ξέρω σε τι επίπεδο είναι στη Πάτρα πάντως στα εργαστηρία υπάρχει ο βασίκος εξοπλισμός σε κυκλώματα κτλ κτλ και υπάρχει και ομάδα ρομπτοτικής.

Υπαρχει περιπτωση να εχεις καμμια φωτογραφια απο τα εργαστηρια ή το χωρο γενικα της σχολης εσωτερικα ή και εξωτερικα, να δω πως ειναι εκει?
Ή παιζει καπου κανα site με τιποτα φωτο απ τη σχολη γενικα? Οσο κ αν εψαξα δε βρηκα κατι..

Τουλαχιστον στο κομματι του προγραμματισμου και των δικτυων, το εξαντλουν το θεμα? Εμβαθυνουν αρκετα ή μονο τα βασικα?

 

14 ώρες πριν, velociraptoras είπε

κοίταξε το πρόγραμμα σπουδών αν δεις αναλυτικά μαθήματα και κατευθύνσεις. εμάς πχ στην κατεύθυνση μηχανικών πληροφορικής είναι όλο ηλεκτρονικά και λίγος προγραμματισμός. στην πάτρα όμως νομίζω είναι το καλύτερο αν θες αυτό τον τομέα

Εσυ φιλε μου σε ποια σχολη εισαι συγκεκριμενα?

 

Επεξ/σία από arvacon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, arvacon είπε

Υπαρχει περιπτωση να εχεις καμμια φωτογραφια απο τα εργαστηρια ή το χωρο γενικα της σχολης εσωτερικα ή και εξωτερικα, να δω πως ειναι εκει?
Ή παιζει καπου κανα site με τιποτα φωτο απ τη σχολη γενικα? Οσο κ αν εψαξα δε βρηκα κατι..

Τουλαχιστον στο κομματι του προγραμματισμου και των δικτυων, το εξαντλουν το θεμα? Εμβαθυνουν αρκετα ή μονο τα βασικα?

Εχει στον οδηγό σπουδών κάποιες. Τα εργαστήρια είναι μια χάρα είναι καινούριο το κτίριο αλλά εκεί που γίνονται οι διαλέξεις ειναι χάλια οι εγκαταστάσεις(δεν έχει καν αμφιθέατρο).

Οπως ξανά είπα στα μαθήματα προγραμματισμού ειναι πολύ καλό το επίπεδο (καλύτερα από ceid) . Στα δίκτυα το ceid είναι καλύτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/9/2020 στις 9:06 ΠΜ, arvacon είπε

Καλημερα.
Σ' ευχαριστω για τις σημαντικες αυτες πληροφοριες και για τις ευχες σου, εν δυναμει συναδελφε! 😎

Εχω μερικες αποριες ομως σχετικα με τα παραπανω.

Πως σου φανηκε το ΗΜΤΥ της Πατρας απο θεμα εργαστηριων? Ειναι συγχρονος ο εξοπλισμος τους ή εχουν μεινει στο '80? Οι καθηγητες ειναι οντως οσο περιεργοι λενε πως ειναι?

Η αληθεια ειναι πως οι ΗΜΜΥ σχολες, δινουν την εντυπωση οτι ασχολουνται με παρα πολλα πραγματα παραλληλα, αλλα οτι δεν εμβαθυνουν σε ολα οσο θα πρεπε. Λογικα εμβαθυνουν στο κομματι των ενεργειακων περισσοτερο απ ολους τους αλλους τομεις. Εμενα κυριως με ενδιαφερουν τα ηλεκτρονικα και οχι τα ηλεκτρολογικα τοσο, οποτε αν θα επελεγα τελικα να παω σε αυτη τη σχολη, θα ηταν κυριως για τα ψηφιακα και αναλογικα ηλεκτρονικα, υπολογιστες σε επιπεδο hardware αλλα και προγραμματισμου, δικτυα υπολογιστων, ρομποτικη και γενικα συγχρονες τεχνολογιες, οποτε δεν ειμαι σιγουρος ποια απ τις δυο σχολες καλυπτει καλυτερα αυτους τους τομεις, το HMTY ή το ceid?

To ΜΠΕΣ (ή αλλιως icsd), να μπορει αραγε να με καλυψει στα παραπανω και ειδικα στο hardware, στο πρακτικο κομματι των εργαστηριων, ή ειναι μονοδρομος η Πατρα σε αυτο το κομματι?

Τετοιου ειδους εργαστηρια και τοση εμβαθυνση στα ηλεκτρονικα, τη συναντας δηλαδη μονο στους ΗΜΜΥ? Το ceid ή icsd τα αγγιζουν καθολου αυτα τα μαθηματα ή ουτε καν?
 

Γιατι σου φανηκε γαματη, τι ηταν αυτο που σου εκανε εντυπωση κυριως?
Οταν λες καμμενη, εννοεις οτι εμβαθυνει πολυ δηλαδη? 

Σχετικα με το οικονομικο κομματι, ειναι οντως ενα μεγαλο θεμα αυτο. Αυτος ειναι και ο κυριος λογος που θελω να περασω Πατρα, γιατι μενω σχετικα κοντα (Αμαλιαδα), οποτε τα πραγματα θα ειναι σαφως πιο ευκολα στις μετακινησεις απ το να παω στα συνορα (Σαμο) για τοσα χρονια, αλλα αν στην τελικη δε μπορεσω να πιασω τη βαση της Πατρας αμα ξαναδωσω του χρονου, θα αναγκαστω να παω Σαμο, αρκει να αξιζει ομως τον κοπο..

Θα απαντήσω στη κάθε ερώτηση ξεχωριστά.

Στην Πάτρα έκατσα μόλις ενα εξάμηνο οπότε δεν μπορώ να σου πω ούτε για καθηγητές ούτε για εργαστήρια αφού δεν είδα σχεδόν τίποτα. Τρία εργαστήρια είχε στο 1ο εξάμηνο αν θυμάμαι καλά. Προγραμματισμός, μηχανολογικό/ηλεκτρολογικό σχέδιο σε ΗΥ και Φυσική. Στα πρώτα δύο απλά ήταν ενας χώρος με πολλούς υπολογιστές οι οποίοι ήταν και καλοί σε θέμα specs. Δεν ήταν αρχαίοι. Στη φυσική πηγαίναμε θυμάμαι σε μια αλλη σχολή όπου υπήρχαν όργανα κλπ αλλα ήταν σχετικά παλιά. Ταλαντώσεις και κινήσεις κάναμε οπότε δεν είχε κυκλώματα και τέτοια.

Απο τους καθηγητές που είδα εγώ, είχα κάποιους καλούς και κάποιους όχι και τόσο. Γενικά πάντως με τους γνωστούς μου που μιλάω μια στο τόσο, μου λένε ότι τους βγάζουν λίγο το λάδι γενικά αλλα έχει και πολύ αξιόλογους. Ειδικά στο κομμάτι της ηλεκτρονικής και υπολογιστών.

Γενικά υπάρχει ο κορμός και ο τομέας που είναι τα 2 απο τα 5 χρόνια. Μπορείς να εστιάσεις αρκετά σε ενα αντικείμενο, δεν θεωρώ πως τα βλέπεις επιφανειακά. Αυτό θα ίσχυε αν κάναμε όλα αυτά τα μαθήματα σε ενα σύνολο απο 40. Όταν κάνεις 61 μαθήματα, μια χαρά μπορείς να εστιάσεις κάπου. Το θέμα είναι πως στα υποχρεωτικά του κορμού θα έχεις σίγουρα μαθήματα ηλεκτρολογίας. Αν δεν σε ενδιαφέρει το κομμάτι αυτό ούτε για γνώσεις, ίσως θα ήταν καλύτερα να μην κυνηγήσεις τη σχολή. Οκ, έχει το καλό με το όνομα και φέρει εκτίμησης απο πολλούς εργοδότες.

Ανάμεσα σε ICSD και CEID δεν γνωρίζω λεπτομέρειες. Το παιδί προηγουμένως ανέφερε ότι ίσως το HW να αξίζει Πάτρα καλύτερα.

Δεν νομίζω ότι συναντάς μόνο στο ΗΜΜΥ τέτοια εμβάθυνση. Για το CEID ξέρω σίγουρα πως έχει πολλά μαθήματα.

Κοίτα, γαμάτη μου φάνηκε γιατί στο πρώτο εξάμηνο δεν είχαν σχέδιο χααχααχ. Γενικά είναι αυτό που είπα. Είναι απο την αρχή πιο εξειδικευμένοι οπότε εκτίμησα ότι μπήκαν κατευθείαν στο ζουμί. Εγω εξ αρχής ήξερα ότι θα ακολουθήσω ηλεκτρονική και υπολογιστές. Οπότε μου την έδινε που έπρεπε να διαβάζω αρκετά και για αλλα μαθήματα, άσχετα. Αλλα γενικά είμαι τύπος που του αρέσει να παίρνει γνώσεις σε θέματα μηχανικής/φυσικής και ας μην μου χρειάζονται στη δουλειά μου.

Μου έδωσε την εικόνα της καμμένης γιατί τα παιδιά που ήξερα ήταν λίγο νέρντουλες. Απο ότι κατάλαβα δεν είναι σχολή που θα βγεί αν μπείς χαλαρός. Θέλει ενασχόληση καλή με εργασίες κλπ. Δήλαδη κάψιμο. Φυσικά ούτε και το ΗΜΜΥ είναι έτσι και φαντάζομαι ουτε το ICSD. Τουλάχιστον πρίν φτάσουν οι βάσεις στον πάτο. Τώρα ίσως αναγκαστούν να προσαρμοστούν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...