Προς το περιεχόμενο

[laptops] Honor Magicbook 15/14 (3500u/8gb/256gb) 482,90/506,90 ευρώ @Κωτσόβολος


sexymwro7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, sokos1 είπε

καλοριζικο @kazakosc πως την παίρνεις την δωροεπιταγή MAX ?

Ευχαριστώ πολύ. Μετά την αγορά του και αφού το ανέφερα για την δωροεπιταγη στα ταμεία μου ήρθε σε μύνημα στο κινητό την ίδια ημέρα.

27 λεπτά πριν, sokos1 είπε

το αγορασα online, μου ήρθε μηνημα στο κινητό οτι καταχωρήθηκε η παραγγελία αλλά καμία δωροεπιταγή MAX :(

Γιατί δεν κάνεις ένα τηλεφώνημα στα κεντρικά τους για να δεις γιατί δεν την πήρες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 42
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

το πήρα χθες, πολύ ωραιο μηχανάκι (φαντασου στο γράφει ανθρωπος που δουλεύει καθημερινά με Surface 4 φορές της αξίας του Κινέζου)

Ειδικά η οθόνη που είναι μάτ ειναι πολύ καλή..
στο θέμα δωροεπιταγής λένε αν ειναι αγορά με τιμολόγιο δεν δίνουν...πολύ κουλό..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αξίζει να δώσει κάποιος το λάπτοπ του τίτλου 400 ευρώ ενω το έχει αγοράσει 450 και να δώσει 500 για να πάρει ενα αντίστοιχο με 4500u η 550 με 16ram 512ssd?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, drdedus είπε

Αξίζει να δώσει κάποιος το λάπτοπ του τίτλου 400 ευρώ ενω το έχει αγοράσει 450 και να δώσει 500 για να πάρει ενα αντίστοιχο με 4500u η 550 με 16ram 512ssd?

Οι διαφορές ανάμεσα στον 3500 και τον 4500 είναι μεγάλες... 

Ανάλογα την χρήση που κάνεις θα δεις αν αξίζει... 

Εγω προσωπικά το έδωσα 100€ φτηνότερα από όσο το αγόρασα... 

Επεξ/σία από andreas1gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την ώρα καλά πάει.

Ram καλό θα ηταν να έχει παραπάνω αλλα στο θέμα χρήσης ανοίγω 45 ταμπ μαζί και δεν έχω κάποιο θέμα.

Αυτο που δεν εχω καταλάβει είναι αν δουλεύει το προφίλ στην ενέργεια που έχω βάλει.

Του εχω πει να πηγαίνει μέχρι 35% και χωρίς ανεμιστήρα αλλα και ο ανεμιστήρας δουλεύει εύκολα και παραπάνω το βλέπω να πηγαίνει στο τασκ μάνατζερ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ανακοινώθηκαν και τα νέα μοντέλα με Ryzen 5 4000….

Γι αυτό και πέφτει ξεστοκάρισμα…

Αναμένουμε προσφορές για προ παραγγελία και σε λίγους μήνες θα πέσουν οι τιμές στα σημερινά επίπεδα…

Οπότε η αγορά των σημερινών λαπτοπ δεν συμφέρει ούτε κατά διάνοια... 

https://www.cpubenchmark.net/compare/AMD-Ryzen-5-3500U-vs-AMD-Ryzen-5-4500U-vs-AMD-Ryzen-7-4700U-vs-AMD-Ryzen-5-4600H/3421vs3702vs3699vs3708

https://www.hihonor.com/germany/product/honor-magicbook-pro

 

 

dvdvdv.jpg

 

δδδδ.jpg

Επεξ/σία από andreas1gr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, andreas1gr είπε

Ανακοινώθηκαν και τα νέα μοντέλα με Ryzen 5 4000….

Γι αυτό και πέφτει ξεστοκάρισμα…

Αναμένουμε προσφορές για προ παραγγελία και σε λίγους μήνες θα πέσουν οι τιμές στα σημερινά επίπεδα…

Οπότε η αγορά των σημερινών λαπτοπ δεν συμφέρει ούτε κατά διάνοια... 

https://www.cpubenchmark.net/compare/AMD-Ryzen-5-3500U-vs-AMD-Ryzen-5-4500U-vs-AMD-Ryzen-7-4700U-vs-AMD-Ryzen-5-4600H/3421vs3702vs3699vs3708

https://www.hihonor.com/germany/product/honor-magicbook-pro

dvdvdv.jpg

δδδδ.jpg

Όντως θα πέσουν οι τιμές στους επόμενους 4-8 μήνες, βέβαια αν θέλει κάποιος άμεσα λάπτοπ (ιδίως όχι απαιτήσεων gaming) δεν νομίζω ότι μπορεί να βρει κάτι καλύτερο σήμερα σαν vfm

Επεξ/σία από Konsmal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Konsmal είπε

Όντως θα πέσουν οι τιμές στους επόμενους 4-8 μήνες, βέβαια αν θέλει κάποιος άμεσα λάπτοπ (ιδίως όχι απαιτήσεων gaming) δεν νομίζω ότι μπορεί να βρει κάτι καλύτερο σήμερα σαν vfm

Ο μοναδικός λόγος για να κάνεις σήμερα μια αγορά με τον r5 3500U  είναι να σου έχει καεί το λαπτοπ ή το pc σου και το χρειάζεσαι άμεσα και φυσικά να μην έχεις να διαθέσεις 50-80 ευρώ παραπάνω για να πας σε R5 4000…

Η διαφορά στους επεξεργαστές είναι πολύ μεγάλη και όπως είδαμε μέσα σε 5-6 μήνες οι τιμές των συγκεκριμένων λαπτοπ έπεσαν σχεδόν 40% (από αρχική 700 που το είχα αγοράσει το D15, στα 450 ευρώ σήμερα στην προσφορά του Γερμανού που  τρέχει αυτές τις ημέρες)!!!!!!!

Οπότε μόνο χαμένος μπορεί να βγει κάποιος που δεν μπορεί να περιμένει…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, andreas1gr είπε

Ο μοναδικός λόγος για να κάνεις σήμερα μια αγορά με τον r5 3500U  είναι να σου έχει καεί το λαπτοπ ή το pc σου και το χρειάζεσαι άμεσα και φυσικά να μην έχεις να διαθέσεις 50-80 ευρώ παραπάνω για να πας σε R5 4000…

Η διαφορά στους επεξεργαστές είναι πολύ μεγάλη και όπως είδαμε μέσα σε 5-6 μήνες οι τιμές των συγκεκριμένων λαπτοπ έπεσαν σχεδόν 40% (από αρχική 700 που το είχα αγοράσει το D15, στα 450 ευρώ σήμερα στην προσφορά του Γερμανού που  τρέχει αυτές τις ημέρες)!!!!!!!

Οπότε μόνο χαμένος μπορεί να βγει κάποιος που δεν μπορεί να περιμένει…

Αυτό που λες δεν έχει νόημα γιατι πάλι σε 3-4-5 μήνες τα ίδια θα λέμε. Μην πάρεις τον 4500 θα βγει ο 5500. Ο καθένας αγοράζει με τις ανάγκες του και το πορτοφόλι του και όχι με το Μαρκετινγκτων εταιρειών.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, greekmm είπε

Αυτό που λες δεν έχει νόημα γιατι πάλι σε 3-4-5 μήνες τα ίδια θα λέμε. Μην πάρεις τον 4500 θα βγει ο 5500. Ο καθένας αγοράζει με τις ανάγκες του και το πορτοφόλι του και όχι με το Μαρκετινγκτων εταιρειών.

Κάνεις ένα λάθος.

Είναι διαφορετικό το να πεις σήμερα, μην αγοράσεις τον 4500 γιατί σε έναν Χ μήνες θα πρώτο κυκλοφορήσει ο 5500… και άλλο να πεις ότι σήμερα που αν και μπορείς να βρεις τον 4500 με 50-80 ευρώ ακριβότερα, εσύ να πας και να «επενδύσεις» τα χρήματα σου στον 3500…

Όλη αυτή η κουβέντα δεν θα είχε νόημα, όταν οι δυο επεξεργαστές δεν θα είχαν υπολογίσιμη διαφορά στην απόδοση τους…

Αλλά δυστυχώς αυτό δεν συμβαίνει…

Οπότε ΝΑΙ προχωρείς στην αγορά του 3500U μόνο αν τον χρειάζεσαι άμεσα και ΔΕΝ σου περισσεύει ούτε ένα λεπτό του ευρώ για τον 4500U….

Επεξ/σία από andreas1gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, andreas1gr είπε

Κάνεις ένα λάθος.

Είναι διαφορετικό το να πεις σήμερα, μην αγοράσεις τον 4500 γιατί σε έναν Χ μήνες θα πρώτο κυκλοφορήσει ο 5500… και άλλο να πεις ότι σήμερα που αν και μπορείς να βρεις τον 4500 με 50-80 ευρώ ακριβότερα, εσύ να πας και να «επενδύσεις» τα χρήματα σου στον 3500…

Όλη αυτή η κουβέντα δεν θα είχε νόημα, όταν οι δυο επεξεργαστές δεν θα είχαν υπολογίσιμη διαφορά στην απόδοση τους…

Αλλά δυστυχώς αυτό δεν συμβαίνει…

Οπότε ΝΑΙ προχωρείς στην αγορά του 3500U μόνο αν τον χρειάζεσαι άμεσα και ΔΕΝ σου περισσεύει ούτε ένα λεπτό του ευρώ για τον 4500U….

Εγω νομίζω ότι μπερδεύεις τις δικές σου ανάγκες με τις ανάγκες του μέσου χρήστη. Σκεφτόμενος τον περίγυρο μου, κοπέλα, γονείς, αδερφός και οι πιο πολλοι φιλοι μου που κάνουν την κλασσική χρήση λάπτοπ τύπου media player,internet, office, σε αυτό το επίπεδο δεν θα υπάρχει αντιληπτή διαφορά από αυτούς τους χρήστες στους 2 επεξεργαστές, συνεπώς νομίζω δεν υπάρχει κανένας λόγος να περιμένουν πότε και αν ή να πληρώσουν παραπάνω χρήματα ούτε δέκα ευρώ (πόσο μάλιστα επιπλέον 10- 20% του λάπτοπ). Θέλω να πω έν ολίγης ότι τα επιπλέον χρήματα και η αναμονή η όχι για καλύτερο επεξεργαστή έχει να κάνει με τις ανάγκες σου και πόσο χρειάζεσαι αυτό το κάτι παραπάνω στην ισχύ του έτσι και αλλιώς πολύ δυνατού 3500u

Επεξ/σία από Konsmal
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Konsmal είπε

Εγω νομίζω ότι μπερδεύεις τις δικές σου ανάγκες με τις ανάγκες του μέσου χρήστη. Σκεφτόμενος τον περίγυρο μου, κοπέλα, γονείς, αδερφός και οι πιο πολλοι φιλοι μου που κάνουν την κλασσική χρήση λάπτοπ τύπου media player,internet, office, σε αυτό το επίπεδο δεν θα υπάρχει αντιληπτή διαφορά από αυτούς τους χρήστες στους 2 επεξεργαστές, συνεπώς νομίζω δεν υπάρχει κανένας λόγος να περιμένουν πότε και αν ή να πληρώσουν παραπάνω χρήματα ούτε δέκα ευρώ (πόσο μάλιστα επιπλέον 10- 20% του λάπτοπ). Θέλω να πω έν ολίγης ότι τα επιπλέον χρήματα και η αναμονή η όχι για καλύτερο επεξεργαστή έχει να κάνει με τις ανάγκες σου και πόσο χρειάζεσαι αυτό το κάτι παραπάνω στην ισχύ του έτσι και αλλιώς πολύ δυνατού 3500u

Επίσης σε ένα λαπτοπ δεν αγοράζεις μόνο επεξεργαστή. Επειδη τα είδα και πρόσφατα το Lenovo με 4500 δεν έχει σχέση κατασκευαστικά με το D15 ( 3500).

Σε κάθε περίπτωση για τον μέσο χρήστη δεν διαφοροποιείται το performance από μία γενιά επεξεργαστή. Αν ήταν έτσι κάθε χρόνο θα αγοράζαμε λαπτοπ .

ΚΑτα βάση η σύγκριση είναι μεταξύ π.χ. D15 2020 στα 450 με ποντους go4 more ή το honor με το νέο Honor , Huawei D15 με περίπου 700 ευρώ. 

Επεξ/σία από greekmm
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Konsmal είπε

Σκεφτόμενος τον περίγυρο μου, κοπέλα, γονείς, αδερφός και οι πιο πολλοι φιλοι μου που κάνουν την κλασσική χρήση λάπτοπ τύπου media player,internet, office, σε αυτό το επίπεδο δεν θα υπάρχει αντιληπτή διαφορά από αυτούς τους χρήστες στους 2 επεξεργαστές, συνεπώς νομίζω δεν υπάρχει κανένας λόγος να περιμένουν πότε και αν ή να πληρώσουν παραπάνω χρήματα ούτε δέκα ευρώ (πόσο μάλιστα επιπλέον 10- 20% του λάπτοπ).

Αν ήταν έτσι τότε ο μέσος χρήστης δεν θα έδινε 50-100-150 ευρώ παραπάνω για να πάει στον 3500 και θα την περνούσε όμορφα και με έναν r3 3250u… έτσι και αλλιώς διαφορά δεν θα έβλεπε…

Αλλά δυστυχώς στην Ελληνική πραγματικότητα όπου δεν αγοράζουμε λαπτοπ κάθε χρόνο, τώρα είναι μια μοναδική ευκαιρία με λίγα παραπάνω ευρώ να επενδύσεις σε έναν πάρα πολύ πιο δυνατό επεξεργαστή ο όποιος πωλείτε ήδη και δεν θα περιμένεις Χ μήνες…

Όπως ξανά έγραψα ο κάθε ένας επιλέγει να αξιοποιήσει τα χρήματα του με όποιον τρόπο θέλει…

Εγώ σαν κάτοχος από την πρώτη ημέρα ενός Huawei matebook D15, παρέθεσα την δική μου άποψη…

26 λεπτά πριν, greekmm είπε

Επειδη τα είδα και πρόσφατα το Lenovo με 4500 δεν έχει σχέση κατασκευαστικά με το D15 ( 3500).

Λογικό αν ειδές μόνο το ideapad 3-15…

Τα αντίστοιχα σε ποιότητα λαπτοπ της Lenovo είναι τα ideapad 5-15 και ideapad 5-14 (αλουμίνιο, ταχυφορτιστή με type c, φωτιζόμενο πληκτρολόγιο κλπ κλπ)

Επεξ/σία από andreas1gr
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...