Προς το περιεχόμενο

Νέο Desktop για Γραφείο


tom_zola

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας, θα ήθελα πρόταση για αγορά νέου συστήματος για χρήση γραφείου.

Φόρμα Αγοράς υπολογιστή

Για αγορά υπολογιστή

Αναφέρουμε:

Ποσό που διαθέτουμε : 500 ευρώ

Χρήση υπολογιστή : Χρήση γραφείου / Office - Internet - πολλές σελίδες ταυτόχρονα ανοιχτές - αρκετές εφαρμογές office - pdf ταυτόχρονα ανοιχτά / netflix / ταινίες / social networks

Ειδικά προγράμματα που θα χρησιμοποιήσουμε: AutoCad

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε οθόνη? ΟΧΙ, αγοράστηκε πρόσφατα οθόνη 27'' η LG 27MK400H-B. Δε θα γίνει αγορά.

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε και πληκτρολόγιο,ηχεία,ποντίκι? ΟΧΙ

Τοποθεσία στην οποία βρισκόμαστε: ΑΘΗΝΑ

Αν τα κομμάτια που θέλουμε να αγοράσουμε θέλουμε να είναι απο ένα κατάστημα: ΕΝΑ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ

Αν επιθυμούμε να συναρμολογηθεί το σύστημα στο κατάστημα? ΝΑΙ, ΘΑ ΣΥΝΑΡΜΟΛΟΓΗΘΕΙ ΣΤΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ

Αν επιθυμούμε λειτουργικό σύστημα και πιο .: Windows 10 Pro - επιπλέον του budget

Σημειώσεις: Θα ήθελα ξεχωριστή κάρτα γραφικών / μνήμη σίγουρα 16 gb / πρόταση για 2 σκληρούς δίσκους - ο ένας σίγουρα ssd / δε με ενδιαφέρει αν θα είναι ryzen ή Intel / για μητρική κάρτα δεν έχω σχόλια - το αφήνω πάνω σας / ίσως χρειαστεί να δουλεύει και 12 ώρες / ημέρα.

Με ενδιαφέρει όσο το δυνατόν πιο δυνατό σύστημα που να μπορεί μετά από μερικά χρόνια να αναβαθμιστεί αν απαιτηθεί. 

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Priveshop. Ο 3600 στο συγκεκριμένο μαγαζί δεν είναι διαθέσιμος αν γίνει θα εισαι στα 500

6B591295-1116-4141-8E7C-1B4C168C4F3C.png.10464a9f6d56e58ea7ab07d0dbecbdfd.png

https://www.priveshop.gr/product/15000025/LOGISMIKO/LEITOYRGIKA-SYSTHMATA/MICROSOFT-WINDOWS-10-PRO-64BIT-ENGLISH-DSP

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, radiohead είπε

Τα Windows είναι κανένα 130αρι. 650€ είναι το budget σου;

Καλησπέρα, Ναι, βασικά δε θα ήθελα να φύγει πάνω από τα 600 ευρώ υπολογίζοντας και τα Windows.

Μια ερώτηση: βλέπω σε κάποια link χρεώσεις για windows 10 στα 30 -40 ευρώ. Τι παίζει με αυτά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι κλειδιά σου στέλνουν απλά τον κωδικό δεν είναι κουτατο με στικερ που υποτίθεται ότι είναι και το νομιμο σε περίπτωση ελέγχου. Όπως και να έχει για να είσαι κομπλέ πρέπει στο τιμολόγιο να είναι μέσα και τα windows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο για το budget οκ ρίξε τον ryzen 3100 στη θέση του 3600x. Άλλη εναλλακτική είναι να να βάλεις τον i5 10400 μαζί με b460 μητρική και να μείνεις με τα ενσωματωμένα του γραφικά. It's up to you.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/9/2020 στις 3:16 ΜΜ, radiohead είπε

Όσο για το budget οκ ρίξε τον ryzen 3100 στη θέση του 3600x. Άλλη εναλλακτική είναι να να βάλεις τον i5 10400 μαζί με b460 μητρική και να μείνεις με τα ενσωματωμένα του γραφικά. It's up to you.

Ευχαριστώ πολύ για την πρόταση σου. Καλό απόγευμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Στις 2/9/2020 στις 3:16 ΜΜ, radiohead είπε

Όσο για το budget οκ ρίξε τον ryzen 3100 στη θέση του 3600x. Άλλη εναλλακτική είναι να να βάλεις τον i5 10400 μαζί με b460 μητρική και να μείνεις με τα ενσωματωμένα του γραφικά. It's up to you.

Καλησπέρα, επειδή από τότε που μου έκανες το built τώρα αποφάσισα να το παραγγείλω (μεσα στην επόμενη εβδομάδα) ο ryzen 3100 που μου είπες να βάλω στης θέση του 3600Χ είναι αυτός?? https://www.priveshop.gr/product/11009596/EKSARTHMATA/EPEKSERGASTES/AMD-RYZEN-3-3100-WITH-WRAITH-STEALTH-COOLER-100-100000284BOX

σκέφτομαι να πάω στη λύση του να έχω ξεχωριστή κάρτα γραφικών. Και για να βγω εντός budget θα ρίξω τον επεξεργαστή που είπες.

Ευχαριστώ,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, tom_zola είπε

Καλησπέρα, επειδή από τότε που μου έκανες το built τώρα αποφάσισα να το παραγγείλω (μεσα στην επόμενη εβδομάδα) ο ryzen 3100 που μου είπες να βάλω στης θέση του 3600Χ είναι αυτός?? https://www.priveshop.gr/product/11009596/EKSARTHMATA/EPEKSERGASTES/AMD-RYZEN-3-3100-WITH-WRAITH-STEALTH-COOLER-100-100000284BOX

σκέφτομαι να πάω στη λύση του να έχω ξεχωριστή κάρτα γραφικών. Και για να βγω εντός budget θα ρίξω τον επεξεργαστή που είπες.

Ευχαριστώ,

Δε βγαίνεις με 10400f και b460 μητρική; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, tom_zola είπε

Καλησπέρα, επειδή από τότε που μου έκανες το built τώρα αποφάσισα να το παραγγείλω (μεσα στην επόμενη εβδομάδα) ο ryzen 3100 που μου είπες να βάλω στης θέση του 3600Χ είναι αυτός?? https://www.priveshop.gr/product/11009596/EKSARTHMATA/EPEKSERGASTES/AMD-RYZEN-3-3100-WITH-WRAITH-STEALTH-COOLER-100-100000284BOX

σκέφτομαι να πάω στη λύση του να έχω ξεχωριστή κάρτα γραφικών. Και για να βγω εντός budget θα ρίξω τον επεξεργαστή που είπες.

Ευχαριστώ,

Γιατί να πάρεις επεξεργαστή χωρίς ενσωματωμένα γραφικά για χρήση γραφείου; Τζάμπα χρήματα δίνεις σε ξεχωριστή κάρτα γραφικών, αφού δεν σου χρειάζεται.

Πάρε έναν i5 10400 με μια B460 μητρική ή αν θες ακόμα πιο οικονομικά έναν i3 10100 με μια B460.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, LaMereda είπε

Γιατί να πάρεις επεξεργαστή χωρίς ενσωματωμένα γραφικά για χρήση γραφείου; Τζάμπα χρήματα δίνεις σε ξεχωριστή κάρτα γραφικών, αφού δεν σου χρειάζεται.

Πάρε έναν i5 10400 με μια B460 μητρική ή αν θες ακόμα πιο οικονομικά έναν i3 10100 με μια B460.

Γιατί στο autocad καλό είναι να έχει μια με 2gb ή ακόμα καλύτερα με 4gb vram εφόσον χωραει και δουλεύει 3d. Αν όχι και δουλεύει μόνο 2d ο 3400g είναι ότι καλυτερο στα λεφτα του, λόγω και των ενσωματωμένων που αγγίζουν την gt1030 αυτό γιατί ανέφερες τον 10100. Σε κάθε περίπτωση ο καλύτερος επεξεργαστής σε αυτό το σενάριο και budget είναι ξεκάθαρα ο 3600-3600x δε μιλάμε για gaming τωρα. Μόνο αν δεν του φτάνουν τα κουκιά πέφτει με 10400f για να είναι και futureproof με το 6/12 γενικότερα.

Επεξ/σία από radiohead
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ltodd είπε

Ρε παίδες τα windows 10 δεν είναι δωρεάν πλέον, μέσω media creation tool? Υπάρχει κάποιος λόγος να τα πληρώσεις ?

Από ποτε; Αυτό είναι εργαλείο για να τα εγκαταστήσεις μετά θες κλειδι-αδεια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...