Προς το περιεχόμενο

Το backwards compatibility του PS5 θα αφορά μόνο τους τίτλους του PS4


dimakisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όσοι περίμεναν υπομονετικά το PS5 προκειμένου να απολαύσουν τίτλους από τα PlayStation προηγούμενων γενιών, μάλλον θα πρέπει να αναπροσαρμόσουν τα πλάνα τους.

Τα όσα γνωρίζαμε μέχρι τώρα σχετικά με την περίφημη λειτουργία backwards compatibility (συμβατότητα με τίτλους προηγούμενων γενιών) του PS5 ήταν συγκεχυμένα. Σε παρουσίασή του, ο Mark Cerny, επικεφαλής σχεδιασμού της νέας κονσόλας, είχε αναφέρει ότι τα παιχνίδια του PS4 θα απέδιδαν καλύτερα στο PS5, με τη Sony να εγγυάται ότι στο λανσάρισμα του τελευταίου, σχεδόν άπαντες οι κορυφαίοι 100 τίτλοι του PS4 θα έπαιζαν κανονικά. Στη συνέχεια μάλιστα, η εταιρεία είχε κάνει λόγο για συμβατότητα με 4.000 και πλέον παιχνίδια του PS4. Πέραν αυτών όμως, δεν είχε γίνει τίποτα πιο συγκεκριμένο γνωστό.

Στη Ubisoft ωστόσο δεν έδειξαν να συμφωνούν ιδιαίτερα με τη μυστικοπάθεια της Sony. Σε σελίδα της εταιρείας με πληροφορίες για τη μετάβαση στη νέα γενιά, δημοσιεύτηκε το παρακάτω κείμενο:

Η λειτουργία backwards compatibility θα διατίθεται για επιλεγμένους τίτλους PS4 αλλά δε θα είναι εφικτή για παιχνίδια των PS, PS2 και PS3.

Αν και επί της ουσίας δε διέψευσε κάτι από τα όσα μας είχε πει ως τώρα η Sony (η τελευταία είχε αναφερθεί μόνο στους τίτλους του PS4 έτσι κι αλλιώς), η Ubisoft αποκάλυψε κάτι που δεν είχαμε ξανακούσει. Η περιβόητη σελίδα βέβαια κατέβηκε και ξανανέβηκε χωρίς το επίμαχο κείμενο σε χρόνο μηδέν όμως η “ζημιά” είχε γίνει. Από τη Sony δεν υπήρξε κάποιο σχόλιο. Αξίζει να θυμίσουμε ότι και στο PS4 δεν υπήρχε συμβατότητα με τίτλους PS3, PS2 και PS, κάτι που η Sony “αντιμετώπισε” ως επί το πλείστον λανσάροντας remastered/remade εκδόσεις κλασσικών τίτλων.


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 65
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Με 10tf "μόνο", με τίτλους αποκλειστικούς να ετοιμάζονται από την sony για pc και με την 3070 να είναι 20tf, προβλέπεται μια μικρή ροη προς pc...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μένω έκπληκτος. Όσο υπάρχουν τύποι σε φόρα που γράφουν ότι δεν τους πειράζει να ξαναπληρώνουν τα παιχνίδια που τους ανήκουν ήδη, τόσο θα μας ξεφτιλίζουν οι εταιρίες . Καλή χώνεψη τώρα 

Επεξ/σία από IceMatrix
  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κριμα θα μπορουσε να κανει την διαφορα και να στειλει ενα ηχηρο μηνυμα στον ανταγωνισμο αλλα μπρος στο αρμεγμα των καταναλωτων τι σημασια εχουν αυτα

Υ.γ ειμαι και σονακιας

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, IceMatrix είπε

Μένω έκπληκτος. Όσο υπάρχουν τύποι σε φόρα που γράφουν ότι δεν τους πειράζει να ξαναπληρώνουν τα παιχνίδια που τους ανήκουν ήδη, τόσο θα μα ξεφτιλίζουν οι εταιρίες . Καλή χώνεψη τώρα 

Δηλαδή? Για πες μου ένα παράδειγμα που σε έκανε η Sony ή η MS να ξαναπληρώσεις ένα παιχνίδι που σου ανοίκει? 

10 λεπτά πριν, NickTG είπε

Βέβαια δεν είχε πει ποτέ η Sony για backwards compatibility με παλαιότερες του PS4 κονσόλες αλλά δεν βαριέσαι. 

Δίκιο έχεις, αλλά που να το βρεις το δίκιο σου.. Ορισμένοι γράφουν για να γράφουν. Εγώ πάντως ξέρεις πότε πούλησα το PS3 μου? Πριν 1.5 χρόνο γιατί το ένα και μοναδικό παιχνίδι που ακόμα έπαιζα εκεί (Buzz) χάθηκε το usb dongle του κατά τη μετακόμιση και μου ήταν άχρηστο. Αλλιώς θα το είχα ακόμα, και ενώ έχω αγοράσει PS4 τον Ιανουάριο του 2015. 

Ειλικρινά δεν έχω καταλάβει, όποιος θέλει να παίζει παιχνίδια του PS3, ας μείνει με το PS3 να παίζει εκεί τους τίτλους που θέλει, και ας πάρει αν θέλει το 5 να παίζει τα καινούρια.. Δεν του είπε κανείς να το πουλήσει ας το κρατήσει να παίζει ότι αρχαιολογία θέλει.

Για όλον τον υπόλοιπο κόσμο, και αφού τα PS4 games θα παίζουν και στο PS5, δεν υπάρχει καν λόγος περαιτέρω συζήτησης και διαλόγου. 

  • Like 5
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με αφήνει αδιάφορο απόλυτα εμένα , είμαι 40 έχω παίξει χιλαιδες game ,  οτι ηταν να το ζησω ηταν στην εποχη του δεν θα φερει ποτε την ιδια αισθηση , περιμενω οσο τιποτα αλλο το πσ5  ειμαι χωρις κονσολα εδω και 5 μηνες !

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, NickTG είπε

Βέβαια δεν είχε πει ποτέ η Sony για backwards compatibility με παλαιότερες του PS4 κονσόλες αλλά δεν βαριέσαι. 

To αντιπαλο στρατοπεδο παρεχει παρεχει συμβατοτητα στην πλειοψηφια των παιχνιδιων απο το πρωτο Xbox, το 360 και το One στην νεα γενια, οποτε σιγουρα εινα ενα σημειο μειον του PS5. Σε καποιον που μπαινει για πρωτη φορα στις κονσολες δεν εχει πολυ σημασια, αν καποιος ομως εχει χτισει συλλογη με τα χρονια ειναι κατι που σιγουρα θα εκτιμησει.

  • Like 7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, polaki είπε

Δηλαδή? Για πες μου ένα παράδειγμα που σε έκανε η Sony ή η MS να ξαναπληρώσεις ένα παιχνίδι που σου ανοίκει? 

Δίκιο έχεις, αλλά που να το βρεις το δίκιο σου.. Ορισμένοι γράφουν για να γράφουν. Εγώ πάντως ξέρεις πότε πούλησα το PS3 μου? Πριν 1.5 χρόνο γιατί το ένα και μοναδικό παιχνίδι που ακόμα έπαιζα εκεί (Buzz) χάθηκε το usb dongle του κατά τη μετακόμιση και μου ήταν άχρηστο. Αλλιώς θα το είχα ακόμα, και ενώ έχω αγοράσει PS4 τον Ιανουάριο του 2015. 

Ειλικρινά δεν έχω καταλάβει, όποιος θέλει να παίζει παιχνίδια του PS3, ας μείνει με το PS3 να παίζει εκεί τους τίτλους που θέλει, και ας πάρει αν θέλει το 5 να παίζει τα καινούρια.. Δεν του είπε κανείς να το πουλήσει ας το κρατήσει να παίζει ότι αρχαιολογία θέλει.

Για όλον τον υπόλοιπο κόσμο, και αφού τα PS4 games θα παίζουν και στο PS5, δεν υπάρχει καν λόγος περαιτέρω συζήτησης και διαλόγου. 

Remasters λέγονται φίλε. Πρόσεχε μην ιδρώσεις.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε και; Σιγά το νέο. Σιγά κιόλας τι χάσαμε. Τίτλοι του ps one ήταν καλοί για την εποχή τους. Τώρα δεν αντέχονται ούτε από άποψη γραφικών ούτε από gameplay σε σύγκριση με το τι θελουμε καβτι περιμένουμε από σύγχρονους τίτλους. 
και να ήταν συμβατό με παλαιοτερους τίτλους απλά και μόνο την ιδέα θα ικανοποιούσε. Στην πράξη δεν προσφέρει τπτ. 
και αυτά τα λέω έχοντας μεγαλώσει με τίτλους ps one. Νοσταλγώ εκείνες τις εποχές και τα συναισθήματα που μ προκαλούσε αλλά είναι για τον τότε καιρό. Στις μέρες μας έχοντας καλομάθει με τις νέες δυνατότητες ,  με τα καλά γραφικά χειρισμό βαρύτητα και gameplay απλά δεν ξαναγυρίζω πίσω. Αξίζει  να ασχοληθεί κάποιος με τα παλιά παιχνίδια μόνο για εγκυκλοπαιδικούς λόγους. Κατά την γνώμη που πάντα. 

  • Like 4
  • Thanks 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
14 minutes ago, asmilon said:

To αντιπαλο στρατοπεδο παρεχει παρεχει συμβατοτητα στην πλειοψηφια των παιχνιδιων απο το πρωτο Xbox, το 360 και το One στην νεα γενια, οποτε σιγουρα εινα ενα σημειο μειον του PS5. Σε καποιον που μπαινει για πρωτη φορα στις κονσολες δεν εχει πολυ σημασια, αν καποιος ομως εχει χτισει συλλογη με τα χρονια ειναι κατι που σιγουρα θα εκτιμησει.

Ναι αλλά το PS3 είχε τον εξωγήινο Cell και είναι τρομερά δύσκολο το compatibility σε κάτι τέτοιο. 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...