Προς το περιεχόμενο

Το backwards compatibility του PS5 θα αφορά μόνο τους τίτλους του PS4


dimakisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Mhlogiatros είπε

Γιααατι εχω ενα ps4 slim μαζι μου και ενα switch . Θα πρέπει να κουβαλάω και ps3 και ps2 ? 

Σημειώστε ότι στο hacked μια χαρά τρέχει pkg του ps2 , ps1 

Αυτό δεν είναι πρόβλημα. Πιο πολύ ψυχολογικό είναι. Του στύλ θέλω να κάνει και αυτό και ας μην το κάνω ποτέ. Εκεί θέλω να καταλήξω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 65
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, techon1 είπε

Αγοράστε κονσόλες εσείς. Εν τω μεταξύ η nvidia σκίζει.

Mε τετοιες τιμες?
Κατεβασανε ρολα οι Σονυ και "Μικρη και Μαλακη".

H nvidia διαφημισε τις κονσολες αλλα δε το πηρε χαμπαρι.

Επεξ/σία από Le Perv
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, basilis5 είπε

Οκ μαζι σου, ο εξαναγκασμος να αγορασεις παλι τονπαιχνιδι δεν καταλαβαινω που ειναι. 
επειδη θα ηταν πιο πρακτικο να βαλεις το δισκακι του ps2 στο 5; 
οκ ναι γαμω. Αλλα δεν το κανει, γιατι σου κεει δεν θελω να βαλω επιπλεον developmwt/κοστος στην κονσολα και επισηα θα βγαλω απο αυτον που καιγεται να ξαναπαιξει το χ.

μαλακια, αλλα δεν βλεπω πουθενα εξαναγκασμο. Ας ειχε ο καθενας μας μια λειτουργικη παλια κονσολα ευκαιρη. δεν θεωρω πως σε εξαναγκαζει η sony οσο οτι η microsoft για να γινει πιο δελεαστικη λογω ελλειψης τιτλων, λεει θα κανω την ζωη σου πιο ευκολη με τοννα σου δωσω ψηφιακα οτι ειχες δισκακι.

Ρε καλά μας κάνουνε ρεεεε! Remasters μέχρι να σβήσει ο ήλιος. Ο κόσμος αποφάσισε ότι δεν θέλει παροχές, θέλει να πληρώνει. Ρίχτε το χρήμα μάγκες 

4 ώρες πριν, techon1 είπε

Αγοράστε κονσόλες εσείς. Εν τω μεταξύ η nvidia σκίζει.

Πάω να πάρω μια 3070 φίλε στα 499 να την συνδέσω στην τηλεόραση με ένα καλώδιο να παίξω.

 

Τι όχι; 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν υποστηρίζει τα περισσότερα παιχνίδια του ps4 σε digital και physical μορφή δεν χρειάζεται κάτι περισσότερο πιστεύω για την πλειοψηφία των χρηστών, καθώς τα περισσότερα ps3 παιχνίδια και παλιότερα δεν βλέπονται πλέον χωρίς έκδοση remastered για ps4.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, IceMatrix είπε

Μένω έκπληκτος. Όσο υπάρχουν τύποι σε φόρα που γράφουν ότι δεν τους πειράζει να ξαναπληρώνουν τα παιχνίδια που τους ανήκουν ήδη, τόσο θα μας ξεφτιλίζουν οι εταιρίες . Καλή χώνεψη τώρα 

Γιατι αμα τα παιζεις στην παλια σου κονσολα ας πουμε πρεπει να τα ξανα αγορασεις ? Απο ποτε οι κοσνολες θα επρεπε να παιζουν μπαλα με τα δεδομενα των pc

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό είναι βήματα πίσω για την Sony αφού το αντίπαλο στρατόπεδο ήδη προσφέρει υποστήριξη όλων των προηγούμενων κονσολών xbox.

Και να σκεφτεί κανείς ότι η Microsoft όταν είχε λανσάρει το xbox one δεν είχε καθόλου backward compatibility και όχι μόνο αυτό αλλά τότε το είχε αποκλείσει και από το να συμβεί στο μέλλον.

 

Εεεεε ρε έχει ο καιρός γυρίσματα..

Επεξ/σία από Paragontas-x
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, georgepppo είπε

Γιατι αμα τα παιζεις στην παλια σου κονσολα ας πουμε πρεπει να τα ξανα αγορασεις ? Απο ποτε οι κοσνολες θα επρεπε να παιζουν μπαλα με τα δεδομενα των pc

Φίλε ειλικρινά κάνε ότι θέλεις. Πλήρωσε τα ξανά επειδή σου πουλάνε remaster, κέρνα κι ολας από πάνω για να βγάλει κέρδη η εταιρία. Δικαίωμα σου να το κάνεις, και δικαίωμα μου να λέω ότι είναι γελοία πολιτική το 2020 να κόβει παροχές. Δεν λέω ότι είναι λάθος που θα δημιουργήσει πρόβλημα στις πωλήσεις, γιατί πολλοί είναι εκπαιδευμένοι στην οπαδική τύφλα. Λέω ότι είναι κάτι που δεν θα έπρεπε να περάσει στο ντούκου.

  • Like 1
  • Thanks 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, efkar είπε

Ε και; Σιγά το νέο. Σιγά κιόλας τι χάσαμε. Τίτλοι του ps one ήταν καλοί για την εποχή τους. Τώρα δεν αντέχονται ούτε από άποψη γραφικών ούτε από gameplay σε σύγκριση με το τι θελουμε καβτι περιμένουμε από σύγχρονους τίτλους. 
και να ήταν συμβατό με παλαιοτερους τίτλους απλά και μόνο την ιδέα θα ικανοποιούσε. Στην πράξη δεν προσφέρει τπτ. 
και αυτά τα λέω έχοντας μεγαλώσει με τίτλους ps one. Νοσταλγώ εκείνες τις εποχές και τα συναισθήματα που μ προκαλούσε αλλά είναι για τον τότε καιρό. Στις μέρες μας έχοντας καλομάθει με τις νέες δυνατότητες ,  με τα καλά γραφικά χειρισμό βαρύτητα και gameplay απλά δεν ξαναγυρίζω πίσω. Αξίζει  να ασχοληθεί κάποιος με τα παλιά παιχνίδια μόνο για εγκυκλοπαιδικούς λόγους. Κατά την γνώμη που πάντα. 

Aυτό σημαίνει ότι δεν σου έχουν αφήσει τίποτα αυτά τα παιχνίδια που έχεις παίξει.
Γιατί δεν έχουν υπόβαθρο.
Εγώ στο pc π.χ. παίζω ακόμα παιχνίδια της δεκαετίας του '90, του '00, παιχνίδια περιπέτειας, με ωραίο σενάριο, ενδιαφέροντες χαρακτήρες, ωραία γραφικά κι ας μην είναι τα σούπερ γυαλισμένα ή και με κανονικούς ηθοποιούς ακόμα, κάτι που είναι σπανιότατο πλέον κι ας έχουν περάσει τόσα χρόνια "προόδου". Παιχνίδια, που σε βάζουν και να σκέφτεσαι, όχι απλά να πατάς γρήγορα κουμπιά ή να μην προλαβαίνεις να καταλάβεις τι είναι αυτό που βλέπεις. Και παιχνίδια που τα ξαναπαίζεις, όπως μία καλή ταινία θα την ξαναδείς, διαχρονικά.
Τι να το κάνεις να παίζεις μόνο παιχνίδια φαστ τρακ;
Παιχνίδια δηλαδή που αν για τη χρονιά που βγαίνουν δεν είσαι διαθέσιμος να τα παίξεις, δεν έχει νόημα να τα πιάσεις έπειτα, καθώς θα έχουν βγει άλλα με ίδιο Gameplay, καλύτερα και πιο εντυπωσιακά γραφικά (καλά όχι και πολύ καλύτερα, με το κυάλι βλέπεις πλέον τις διαφορές). Πάρτε μια ανάσα και δώστε τα λεφτά σας στους δημιουργού που σας σκέφτονται και σας δίνουν μία εμπειρία, την οποία αξίζει τον κόπο να τη ζήσεις και να την ξαναζήσεις...
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα με αρεσει αλλα για να ειμαι δικαιος ισως θα επρεπε να υπαρχει και για πσ3. Αφου δεν υπαρχει και το 720π συμπαθητικο ειναι αν πραματικα σε αρεσει το παιχνιδι. Τωρα για ριμαστερ καποια αξιζουν καποια οχι. Ουσιαστικα και πσ2 παιχνιδια να επαιζαν στο πσ5 πολλοι το ειχαμε τσιπαρισμενο οποτε και παλι θα αγοραζαμε το κανονικο δισκακι. Θα γινοταν της ιεροδουλου απο πλευρας τιμων σε παιχνιδια που ηταν στα τοπ εκεινης της γενιας και θα θελουν να παιξουν αρκετοι σε τωρινα δεδομενα. Οποτε θα αγοραζαν απο αλλα παιδια το κανονικο πσ2 δισκακι. Εγω προσωπικα πχ για το shadow of rome(αγριπααααααα χοχοχο) που το καταευχαριστηθηκα στο πσ2 θα εδινα στανταρ 40+ευρω για να το παιξω σε τωρινα δεδομενα. Τοτε το επαιξα τζαμπα, δεν ξοδεψα ουτε 1ευρω. Η σονυ ξερει οτι ειναι πολλοι που το χαν τσιπαρισμενο οποτε το δινει αυτη με 30 και παιρνει οτι θα επαιρνε ενας αλλος ανθρωπος σε αγγελια. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, IceMatrix είπε

Remasters λέγονται φίλε. Πρόσεχε μην ιδρώσεις.

Φίλε με δουλεύεις και πουλάς και πνεύμα από πάνω?? Το The Last of Us ας πούμε περιγράφεις

Αν λοιπόν το ΕΧΕΙΣ σε PS3 όπως λες και σου ανηκει, πήγαινε παίξε το στο PS3! 

Σε ανάγκασε κανείς να αγοράσεις το remastered? 

Στην τελική επειδή μιλάω για το συγκεκριμένο game, εγώ δεν το είχα παίξει στο PS3 και το πήρα από μέλος εδώ και έπαιξα κάνα 10ωρο να το δω. Που είναι το κακό? Που ακόμα και το PS3 να είχα (που όπως είπα πούλησα πριν 1.5 χρόνο), πάλι στο PS4 θα το έπαιρνα το remastered για να δω και λίγο καλύτερα γραφικά. Ειδικά για τις remastered εκδόσεις είναι απίστευτα βολικές για κάποιον που ΔΕΝ έχει παίξει το παιχνίδι να το πάρει να το ευχαριστηθεί με γραφικά του σήμερα, αλλά ακόμα και για νοσταλγούς του τότε παιχνιδιού! Κάτι Monkey Island ας πούμε στο PC, είναι συγκίνηση και μόνο την remastered εισαγωγή να δεις, από game που έπαιζα το 1992.

 

Από που και ως που αναφερόμαστε σε remastered όμως δεν το πιάνω......?

5 ώρες πριν, ELMastas είπε

Δεν έχουν όλοι τις παλιές κονσόλες ούτε και κάνουν συλλογές η λειτουργούν μετά τόσα χρόνια όλες καλά(εγω πχ έχω μόνο μία)αν έπαιζε τα παιχνίδια του PS3/Ps2 το 5 θα μου έδινε σίγουρα ένα επιπλέον κίνητρο αγοράς

α) Να την κράταγες
β) Να την ξανα-αγόραζες μεταχειρισμένη 
γ) Δεν την ενδιαφέρει ΚΑΜΙΑ Sony και ΚΑΜΙΑ εταιρεία το να σου δώσει κίνητρο να αγοράσεις ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ κονσόλα (απ'την οποία βγάζει δε βγάζει κέρδος ειδικά στην αρχή απ'το ακριβό hardware) για να κάτσεις εσύ να παίξεις Crash Bandicoot 1 του 1996. Που δεν θα παίξεις δηλαδή, που και να παίξεις θα είναι για καμιά ώρα.. μετά θα το κλείσεις και θα βάλεις κάτι που να μην πονάνε τα μάτια σου..

1 ώρα πριν, Paragontas-x είπε

Αυτό είναι βήματα πίσω για την Sony αφού το αντίπαλο στρατόπεδο ήδη προσφέρει υποστήριξη όλων των προηγούμενων κονσολών xbox one.

Ας πάρουν λοιπόν ΧΒΟΧ όσοι θέλουν να παίξουν τα παλιά, εξάλλου 9 στα 10 παιχνίδια και στις 2 κονσόλες είναι. Κακιά Sony, μας διώχνεις μακριά σου!!!

 

1 ώρα πριν, IceMatrix είπε

 Δεν λέω ότι είναι λάθος που θα δημιουργήσει πρόβλημα στις πωλήσεις, γιατί πολλοί είναι εκπαιδευμένοι στην οπαδική τύφλα. Λέω ότι είναι κάτι που δεν θα έπρεπε να περάσει στο ντούκου.

Κοίτα να μην περνάνε στο ντούκου όπως λες άλλα πράγματα φίλε μου στην πραγματική ζωή, που τα τρώμε ΟΛΟΙ αμάσιτα.. και άσε το πάθος για τις κονσόλες και το gaming. Μην περάσει λέει στο ντούκου... να φτιάξουμε και κανένα event να κατέβουμε και Σύνταγμα όπως οι αγανακτισμένοι το 2011 ή μπα? 

 

Ρε μάγκες ειλικρινά δηλαδή, αφήνοντας στην άκρη τη γραφικότητα σας.. Υπάρχει *ΕΝΑΣ* εδώ που θα τον ενδιέφερε να παίξει παιχνίδι του PS3 ας πούμε? Ειλικρινά τώρα.. όχι για 20 λεπτά όπως βάζουμε λίγο mame και γελάμε, να πει ΝΑΙ θα κάτσω να παίξω 4 ώρες 21:00 με 01:00 το βράδυ να το ευχαριστηθώ. Και αν ΤΟΣΗ κάψα έχετε πια, τόσο καιρό πώς ζούσατε και δεν πηδήξατε από τον 8ο να τελειώσει το μαρτύριο σας? 

Ε θα αντέξετε λοιπόν και το Νοέμβριο να μην παίζετε το PS3 σας στο PS5.. αν το πάρετε... που μπορεί να μην το πάρετε, και να πάρετε XBOX, που υποστηρίζει backwards compatibility απ'τις εποχές του gameboy.... trolls όλοι απλά.....

Επεξ/σία από polaki
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Brute είπε

Άλλοι είναι οι λόγοι που δεν θα έχει το ps5 BC και ο οικονομικός, να ξεθάψεις/πληρώσεις άδειες/licensing για αρχαίο software - αν τον βρεις/αν ζει είναι ο τελευταίος....

Φίλε μου, δεν είναι μοναστήρι οι εταιρείες. Ο ένας και μοναδικός λόγος που λες είναι ο εξής. Θα μου φέρει ΩΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑ έστω 10€ καθαρά στην τσέπη το να παρέχω BC ή θα μου δεσμεύει πόρους, ρισκαροντας κιόλας αυτοί οι gamers να παίζουν τα παλιά μου games αντί τα καινούρια να βγάλω κάνα φράγκο. 

Ορισμένοι εδώ μέσα (δεν αναφέρομαι σε σένα) κάνουν λες και γεννήθηκαν προχτές, και δεν καταλαβαίνουν πώς και ΓΙΑΤΙ λειτουργεί ο κόσμος... ΟΤΑΝ και ΑΝ το BC αποκτήσει οικονομικό νόημα, τότε και μόνο τότε θα δούμε αλλαγές. 

Για όλες τις άλλες περιπτώσεις υπάρχουν και τα PC που μπορείς να παίζεις game του 1996 native χωρίς καν emulator με ένα VM windows 98 μηχάνημα. Ε οι κονσόλες δεν είναι έτσι, τέλος.

Επεξ/σία από polaki
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Brute είπε

Δεν έχεις άδικο - αλλά δεν απαντάς στο μείζον ερώτημα:

Την εποχή του digital hoarding που πας χωρίς BC?

Οκ, αλλά το που πάει η κάθε εταιρεία θα το δείξουν οι οικονομικοί της δείκτες σε 3 χρόνια, σίγουρα όχι εγώ απ'τον καναπέ μου μέσω insomnia. 

Ο λόγος που εγώ βγαίνω απ'τα ρούχα μου και καταλήγω να ειρωνεύομαι είναι το εξής, το PS5 σου λέει θα έχω BC αλλά θα έχω μέχρι και PS4 games. Και ξαφνικά υπάρχουν κάποια trolls που τους πάτησε η Sony τον κάλλο και τρελαίνονται επειδή ΑΚΟΥΣΟΝ ΑΚΟΥΣΟΝ δεν θα υποστηρίζονται games 2 γενιές πίσω... Λες και (ξαναλέω) μέχρι σήμερα τα παίζουν ανηλεώς, και όταν βγει το PS5 την ίδια μέρα θα τους τραβήξει η Sony το PS3 απ'την πρίζα... 

Επεξ/σία από polaki
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 minutes ago, polaki said:

Υπάρχει *ΕΝΑΣ* εδώ που θα τον ενδιέφερε να παίξει παιχνίδι του PS3 ας πούμε? Ειλικρινά τώρα.. όχι για 20 λεπτά όπως βάζουμε λίγο mame και γελάμε, να πει ΝΑΙ θα κάτσω να παίξω 4 ώρες 21:00 με 01:00 το βράδυ να το ευχαριστηθώ.

Γιατί να μην υπάρχει? 

Όπως έγραφα και σε άλλο θέμα τις προηγούμενες μέρες τελείωσα το Shadows of the Damned και το Quantum Conundrum. Παιχνίδια εκείνης της γενιάς και τα 2. Μια χαρά έπαιζαν. 

Τα συγκεκριμένα τα έπαιξα στο One αλλά το PS3 το έχω ακόμα συνδεδεμένο στην τηλεόραση και παίζω. 

Όπως έγραψα και παραπάνω μαι θα με βόλευε να κάνει το κάτι παραπάνω η Sony και να παίζουν στο PS5 αλλά δεν είχε αναφέρει κάτι σχετικό και ακόμα δεν μπορώ να καταλάβω γιατί έχει γίνει είδηση. 

Είδηση θα έπρεπε να είχε γίνει αν ξαφνικά αποφάσιζε να παίζει το PS5 παιχνίδια από όλες τις γενιές. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, NickTG είπε

Γιατί να μην υπάρχει? 

Όπως έγραφα και σε άλλο θέμα τις προηγούμενες μέρες τελείωσα το Shadows of the Damned και το Quantum Conundrum. Παιχνίδια εκείνης της γενιάς και τα 2. Μια χαρά έπαιζαν. 

Τα συγκεκριμένα τα έπαιξα στο One αλλά το PS3 το έχω ακόμα συνδεδεμένο στην τηλεόραση και παίζω. 

Όπως έγραψα και παραπάνω μαι θα με βόλευε να κάνει το κάτι παραπάνω η Sony και να παίζουν στο PS5 αλλά δεν είχε αναφέρει κάτι σχετικό και ακόμα δεν μπορώ να καταλάβω γιατί έχει γίνει είδηση. 

Είδηση θα έπρεπε να είχε γίνει αν ξαφνικά αποφάσιζε να παίζει το PS5 παιχνίδια από όλες τις γενιές. 

Φίλε μου ειδικά εσύ με τέτοια υπογραφή είμαι σίγουρος ότι τα παίζεις ακόμα. :) Αλλά όπως είπες και εσύ, έχεις ήδη το PS3 και παίζεις. Δεν έχεις ΑΠΑΙΤΗΣΗ με το ζόρι να το ξεφορτωθείς, και να το αντικαταστήσεις με το PS5. Αν το κάνει, καλώς. Αν δεν το κάνει, που δεν το κάνει, ακόμα εκεί είναι η συσκευή σου, δεν θα στην πάρει κανείς. 

Εδώ ο άλλος ο τρελαμένος έλεγε για remasters.. ναι οκ έχουν βγει 5 remasters όλα και όλα και χέστηκε η φοράδα στο αλωνι.. κλάιν μάιν η Sony αν θα πουλήσει ή όχι το remaster της.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...