Προς το περιεχόμενο

Το backwards compatibility του PS5 θα αφορά μόνο τους τίτλους του PS4


dimakisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, polaki είπε

Φίλε με δουλεύεις και πουλάς και πνεύμα από πάνω?? Το The Last of Us ας πούμε περιγράφεις

Αν λοιπόν το ΕΧΕΙΣ σε PS3 όπως λες και σου ανηκει, πήγαινε παίξε το στο PS3! 

Σε ανάγκασε κανείς να αγοράσεις το remastered? 

Στην τελική επειδή μιλάω για το συγκεκριμένο game, εγώ δεν το είχα παίξει στο PS3 και το πήρα από μέλος εδώ και έπαιξα κάνα 10ωρο να το δω. Που είναι το κακό? Που ακόμα και το PS3 να είχα (που όπως είπα πούλησα πριν 1.5 χρόνο), πάλι στο PS4 θα το έπαιρνα το remastered για να δω και λίγο καλύτερα γραφικά. Ειδικά για τις remastered εκδόσεις είναι απίστευτα βολικές για κάποιον που ΔΕΝ έχει παίξει το παιχνίδι να το πάρει να το ευχαριστηθεί με γραφικά του σήμερα, αλλά ακόμα και για νοσταλγούς του τότε παιχνιδιού! Κάτι Monkey Island ας πούμε στο PC, είναι συγκίνηση και μόνο την remastered εισαγωγή να δεις, από game που έπαιζα το 1992.

Από που και ως που αναφερόμαστε σε remastered όμως δεν το πιάνω......?

α) Να την κράταγες
β) Να την ξανα-αγόραζες μεταχειρισμένη 
γ) Δεν την ενδιαφέρει ΚΑΜΙΑ Sony και ΚΑΜΙΑ εταιρεία το να σου δώσει κίνητρο να αγοράσεις ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ κονσόλα (απ'την οποία βγάζει δε βγάζει κέρδος ειδικά στην αρχή απ'το ακριβό hardware) για να κάτσεις εσύ να παίξεις Crash Bandicoot 1 του 1996. Που δεν θα παίξεις δηλαδή, που και να παίξεις θα είναι για καμιά ώρα.. μετά θα το κλείσεις και θα βάλεις κάτι που να μην πονάνε τα μάτια σου..

Ας πάρουν λοιπόν ΧΒΟΧ όσοι θέλουν να παίξουν τα παλιά, εξάλλου 9 στα 10 παιχνίδια και στις 2 κονσόλες είναι. Κακιά Sony, μας διώχνεις μακριά σου!!!

Κοίτα να μην περνάνε στο ντούκου όπως λες άλλα πράγματα φίλε μου στην πραγματική ζωή, που τα τρώμε ΟΛΟΙ αμάσιτα.. και άσε το πάθος για τις κονσόλες και το gaming. Μην περάσει λέει στο ντούκου... να φτιάξουμε και κανένα event να κατέβουμε και Σύνταγμα όπως οι αγανακτισμένοι το 2011 ή μπα? 

Ρε μάγκες ειλικρινά δηλαδή, αφήνοντας στην άκρη τη γραφικότητα σας.. Υπάρχει *ΕΝΑΣ* εδώ που θα τον ενδιέφερε να παίξει παιχνίδι του PS3 ας πούμε? Ειλικρινά τώρα.. όχι για 20 λεπτά όπως βάζουμε λίγο mame και γελάμε, να πει ΝΑΙ θα κάτσω να παίξω 4 ώρες 21:00 με 01:00 το βράδυ να το ευχαριστηθώ. Και αν ΤΟΣΗ κάψα έχετε πια, τόσο καιρό πώς ζούσατε και δεν πηδήξατε από τον 8ο να τελειώσει το μαρτύριο σας? 

Ε θα αντέξετε λοιπόν και το Νοέμβριο να μην παίζετε το PS3 σας στο PS5.. αν το πάρετε... που μπορεί να μην το πάρετε, και να πάρετε XBOX, που υποστηρίζει backwards compatibility απ'τις εποχές του gameboy.... trolls όλοι απλά.....

Γιατί ιδρώνετε ρε παιδιά; Κουβέντα κάνουμε. Δηλαδή μου προτείνεις να ξαναγοράσω το PS3 για να ξαναπαίξω ένα παιχνίδι που έχω αγοράσει; Είσαι ο Don Mattrick της Sony?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 65
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 λεπτά πριν, IceMatrix είπε

Γιατί ιδρώνετε ρε παιδιά; Κουβέντα κάνουμε. Δηλαδή μου προτείνεις να ξαναγοράσω το PS3 για να ξαναπαίξω ένα παιχνίδι που έχω αγοράσει; Είσαι ο Don Mattrick της Sony?

Ρε φιλε μου βγηκε η μπυρα απο τη μυτη!!! 🤣

Που τον θυμηθηκες τον γελοιο? Κατεστρεψε και την zynga μετα. Τσεο (CEO) απο τα Lidl.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, hexenlord είπε

Ρε φιλε μου βγηκε η μπυρα απο τη μυτη!!! 🤣

Που τον θυμηθηκες τον γελοιο? Κατεστρεψε και την zynga μετα. Τσεο (CEO) απο τα Lidl.

Μα ρε φίλε, τέτοιο αυτογκόλ δεν το ξεχνώ.το αστείο ειναι όμως ότι τέτοιες ηλιθιες αντικαταναλωτικές αποφάσεις και συμπεριφορές τις τιμώρησε το αγοραστικό κοινό της Microsoft. Τώρα που κάνει πονηριές η Sony πέρα βρέχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, polaki said:

Δεν έχεις ΑΠΑΙΤΗΣΗ με το ζόρι να το ξεφορτωθείς, και να το αντικαταστήσεις με το PS5.

Εννοείται αυτό. 

Σίγουρα θα βόλευε από άποψη χώρου και θυρών HDMI αλλά δεν θα αποτελέσει και ιδιαίτερο κριτήριο. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Retromaniac είπε

Το ps2 emu δεν μπορούσε να γίνε με software. Είχαν βάλει ένα mini ps2 μέσα στα πρώτα ps3. Μετά το έκοψαν και άφησαν μόνο ps1 emu που μπορούσε να γίνει software... Δεν θυμάμαι αν το έκοψαν και αυτό μετα

Με multiman επαιζες παντως τα παντα απο ps1 ps2 snes game boy sega και γενικα οτι κυκλοφορουσε μεχρι τοτε. Ακομα το εχω το PS3 με τελευταια εκδοση cfw και multiman αλλα εχω πανω απο 5ετια να το ανοιξω. Ηταν εργαλειο με multiman και showtime επαιζε τα παντα και στο τελος ειχαν βαλει και υποστηριξη ntfs με αρχεια πανω απο 4gb. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, IceMatrix είπε

Γιατί ιδρώνετε ρε παιδιά; Κουβέντα κάνουμε. Δηλαδή μου προτείνεις να ξαναγοράσω το PS3 για να ξαναπαίξω ένα παιχνίδι που έχω αγοράσει; Είσαι ο Don Mattrick της Sony?

Όχι, σου προτείνω να μην πουλήσεις/χαλάσεις την κονσόλα σου, αυτή για την οποία πήρες το PS3 game εξ'αρχής. 

Το ότι εσένα πουλήθηκε/χάλασε η κονσόλα δεν είναι ευθύνη της Sony και της κάθε Sony να φροντίζει να λειτουργεί το game σου στην επόμενη κονσόλα της. Το έφτιαξε για το PS3, δεν έχει καμία υποχρέωση σε κανέναν να κάνει τις μελλοντικές τις κονσόλες συμβατές με τα παλιά, ακόμα και αν είναι μία γραμμή κώδικας. 

Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω το σκεπτικό σας, δεν τρολάρω, αλήθεια δεν το καταλαβαίνω...

Πρόσεξε λίγο, δεν εννοώ ότι ΜΕ ΧΑΛΑΕΙ που μπορώ πχ στο XBOX Χ να παίξω τα του 360.. In fact μια χαρά μου έπεσε που έπαιξα λίγο SSX snowboarding τις προάλλες. Αλλά αυτό δε σημαίνει ότι απαιτώ η Sony να ακολουθήσει ίδιες τακτικές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, polaki είπε

Φίλε με δουλεύεις και πουλάς και πνεύμα από πάνω?? Το The Last of Us ας πούμε περιγράφεις

Αν λοιπόν το ΕΧΕΙΣ σε PS3 όπως λες και σου ανηκει, πήγαινε παίξε το στο PS3! 

Σε ανάγκασε κανείς να αγοράσεις το remastered? 

Στην τελική επειδή μιλάω για το συγκεκριμένο game, εγώ δεν το είχα παίξει στο PS3 και το πήρα από μέλος εδώ και έπαιξα κάνα 10ωρο να το δω. Που είναι το κακό? Που ακόμα και το PS3 να είχα (που όπως είπα πούλησα πριν 1.5 χρόνο), πάλι στο PS4 θα το έπαιρνα το remastered για να δω και λίγο καλύτερα γραφικά. Ειδικά για τις remastered εκδόσεις είναι απίστευτα βολικές για κάποιον που ΔΕΝ έχει παίξει το παιχνίδι να το πάρει να το ευχαριστηθεί με γραφικά του σήμερα, αλλά ακόμα και για νοσταλγούς του τότε παιχνιδιού! Κάτι Monkey Island ας πούμε στο PC, είναι συγκίνηση και μόνο την remastered εισαγωγή να δεις, από game που έπαιζα το 1992.

Από που και ως που αναφερόμαστε σε remastered όμως δεν το πιάνω......?

α) Να την κράταγες
β) Να την ξανα-αγόραζες μεταχειρισμένη 
γ) Δεν την ενδιαφέρει ΚΑΜΙΑ Sony και ΚΑΜΙΑ εταιρεία το να σου δώσει κίνητρο να αγοράσεις ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ κονσόλα (απ'την οποία βγάζει δε βγάζει κέρδος ειδικά στην αρχή απ'το ακριβό hardware) για να κάτσεις εσύ να παίξεις Crash Bandicoot 1 του 1996. Που δεν θα παίξεις δηλαδή, που και να παίξεις θα είναι για καμιά ώρα.. μετά θα το κλείσεις και θα βάλεις κάτι που να μην πονάνε τα μάτια σου..

Ας πάρουν λοιπόν ΧΒΟΧ όσοι θέλουν να παίξουν τα παλιά, εξάλλου 9 στα 10 παιχνίδια και στις 2 κονσόλες είναι. Κακιά Sony, μας διώχνεις μακριά σου!!!

Κοίτα να μην περνάνε στο ντούκου όπως λες άλλα πράγματα φίλε μου στην πραγματική ζωή, που τα τρώμε ΟΛΟΙ αμάσιτα.. και άσε το πάθος για τις κονσόλες και το gaming. Μην περάσει λέει στο ντούκου... να φτιάξουμε και κανένα event να κατέβουμε και Σύνταγμα όπως οι αγανακτισμένοι το 2011 ή μπα? 

Ρε μάγκες ειλικρινά δηλαδή, αφήνοντας στην άκρη τη γραφικότητα σας.. Υπάρχει *ΕΝΑΣ* εδώ που θα τον ενδιέφερε να παίξει παιχνίδι του PS3 ας πούμε? Ειλικρινά τώρα.. όχι για 20 λεπτά όπως βάζουμε λίγο mame και γελάμε, να πει ΝΑΙ θα κάτσω να παίξω 4 ώρες 21:00 με 01:00 το βράδυ να το ευχαριστηθώ. Και αν ΤΟΣΗ κάψα έχετε πια, τόσο καιρό πώς ζούσατε και δεν πηδήξατε από τον 8ο να τελειώσει το μαρτύριο σας? 

Ε θα αντέξετε λοιπόν και το Νοέμβριο να μην παίζετε το PS3 σας στο PS5.. αν το πάρετε... που μπορεί να μην το πάρετε, και να πάρετε XBOX, που υποστηρίζει backwards compatibility απ'τις εποχές του gameboy.... trolls όλοι απλά.....

Λες πολλά χωρίς να έχεις ιδέα τι έχει κάνει η Ms στο backward compatibility.

Θα σου αναφέρω απλά ένα από τα πολλά που έχει κάνει στο θέμα backward comparability.

 

Ακόμα και παιχνίδια που πλέον οι εταιρίες τους δεν υπάρχουν ή δεν ασχολούνται πλέον με αυτά(Halo  series) η Ms έχει φτιάξει ειδικό αλγόριθμο(Τουλάχιστον στο xbox one x δουλεύει που πιστεύω θα κάνει και στο series x) που αναβαθμίζει το ίδιο το παιχνίδι και σε ανάλυση αλλά και σε γραφικά χωρίς να χρειάζεται να ασχοληθεί καν η εταιρία που έφτιαξε αρχικά το παιχνίδι.

Πες λοιπόν θα σε χάλαγε εσένα να σου δίνανε παιχνίδια των ps1,2,3 με κάτι αντίστοιχο χωρίς να πρέπει να τα πληρώσεις ξανά(Βλέπε remaster)?

Ορίστε μια πιο αναλυτική λίστα με το τι ακριβώς πρόσθεσε σε παλιά παιχνίδια.

Επεξ/σία από Paragontas-x
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, IceMatrix είπε

Φίλε ειλικρινά κάνε ότι θέλεις. Πλήρωσε τα ξανά επειδή σου πουλάνε remaster, κέρνα κι ολας από πάνω για να βγάλει κέρδη η εταιρία. Δικαίωμα σου να το κάνεις, και δικαίωμα μου να λέω ότι είναι γελοία πολιτική το 2020 να κόβει παροχές. Δεν λέω ότι είναι λάθος που θα δημιουργήσει πρόβλημα στις πωλήσεις, γιατί πολλοί είναι εκπαιδευμένοι στην οπαδική τύφλα. Λέω ότι είναι κάτι που δεν θα έπρεπε να περάσει στο ντούκου.

Φίλε δεν έχω οπαδική τύφλα , είχα κάποτε το ps2 και μετά το ps3 και τέρμα μετά λίγο το PC μια στις τόσες όταν είμαι μόνος στο σπίτι να αράξω λίγο να παίξω να σκοτώσω τις ώρες......

δεν πληρώνω κάτι αλλά πες πως έχω το PS3, πάω στο PS4 και αγοράζω νέα games για το PS4......ΓΙΑΤΙ η κάθε εταιρεία πρέπει να μου έχει συμβατά τα παιχνίδια του PS3 στο PS4 όταν αφού έχω αγοράσει τόσα παιχνίδια για το PS3 τι πιο λογικό να έχω και το ίδιο το PS3 να τα παίζει! γιατί να πάρω remastered και τέτοια ? τα remastered έχουν το νόημα ότι θέλω να ξαναπαίξω το πρώτο gta ,  το duke nukem manhattan project η το turok 2 σε ένα σύγχρονο PC / κονσόλα και δεν υπάρχει πια το αντίστοιχο h/w η κονσόλα , όχι για να παίζεις τα παιχνίδια πενταετίας-δεκαετίας σου στη νέα κονσόλα απλά επειδή αναβάθμισες , επίσης ένας λόγος είναι πχ εγώ πήρα το god of war collection με το 1 και το 2 για το PS3 γιατί έπαιξα πρώτα το god of war 3 στο PS3 και ήθελα να παιξω και τα προηγούμενα και τα πήρα κατευθείαν remastered για PS3 και όχι για PS2 που δεν υπήρχαν κιόλας! όχι γιατί τα είχα λιώσει στο PS2 και ήθελα να τα έχω και στο PS3.

Γελοία πολιτική να κόβει παροχές ? ποιές παροχές λες ρε φίλε αυτές που δεν είχες ποτέ ? πότε σου έδωσε συμβατότητα προς τα πίσω η sony? με εξαίρεση το PS3 FAT που είχε ενσωματωμένο CHIP απο PS2 και ανέβαζε το κόστος και μετά το κάνανε emulation αλλά έγινε μια πατάτα και το εγκατέλειψαν δεν υπάρχει άλλο παράδειγμα για αυτό που λες........

δικαίωμα σου να γράφεις ότι θες αλλά δικαίωμα του καθενός να σε κρίνει μετά για αυτά που λες 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, polaki είπε

Όχι, σου προτείνω να μην πουλήσεις/χαλάσεις την κονσόλα σου, αυτή για την οποία πήρες το PS3 game εξ'αρχής. 

Το ότι εσένα πουλήθηκε/χάλασε η κονσόλα δεν είναι ευθύνη της Sony και της κάθε Sony να φροντίζει να λειτουργεί το game σου στην επόμενη κονσόλα της. Το έφτιαξε για το PS3, δεν έχει καμία υποχρέωση σε κανέναν να κάνει τις μελλοντικές τις κονσόλες συμβατές με τα παλιά, ακόμα και αν είναι μία γραμμή κώδικας. 

Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω το σκεπτικό σας, δεν τρολάρω, αλήθεια δεν το καταλαβαίνω...

Πρόσεξε λίγο, δεν εννοώ ότι ΜΕ ΧΑΛΑΕΙ που μπορώ πχ στο XBOX Χ να παίξω τα του 360.. In fact μια χαρά μου έπεσε που έπαιξα λίγο SSX snowboarding τις προάλλες. Αλλά αυτό δε σημαίνει ότι απαιτώ η Sony να ακολουθήσει ίδιες τακτικές. 

Το ότι κάποιος έχει διαφορετική άποψή από τη δίκη σου δεν σημαίνει ότι η δίκη σου είναι λάθος αλλά ούτε η δική του.

Απλά ο κάθε ένας έχει την δική του άποψη και την υποστηρίζει.

Επεξ/σία από Paragontas-x
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Paragontas-x είπε

Λες πολλά χωρίς να έχεις ιδέα τι έχει κάνει η Ms στο backward compatibility.

Θα σου αναφέρω απλά ένα από τα πολλά που έχει κάνει στο θέμα backward comparability.

Ακόμα και παιχνίδια που πλέον οι εταιρίες τους δεν υπάρχουν ή δεν ασχολούνται πλέον με αυτά(Halo  series) η Ms έχει φτιάξει ειδικό αλγόριθμο(Τουλάχιστον στο xbox one x δουλεύει που πιστεύω θα κάνει και στο series x) που αναβαθμίζει το ίδιο το παιχνίδι και σε ανάλυση αλλά και σε γραφικά χωρίς να χρειάζεται να ασχοληθεί καν η εταιρία που έφτιαξε αρχικά το παιχνίδι.

Πες λοιπόν θα σε χάλαγε εσένα να σου δίνανε παιχνίδια των ps1,2,3 με κάτι αντίστοιχο χωρίς να πρέπει να τα πληρώσεις ξανά(Βλέπε remaster)?

Ορίστε μια πιο αναλυτική λίστα με το τι ακριβώς πρόσθεσε σε παλιά παιχνίδια.

Ξέρω τί έχει κάνει γιατί έχω το ΧΒΟΧ Χ και βλέπω τί υπάρχει. 

Η κάθε εταιρεία έχει μία πολιτική, η πολιτική της MS είναι να πάρει λίγο παραπάνω κόσμο προσφέροντας κάτι που οι "αλλοι" δεν το προσφέρουν. 

Μπράβο της. Αν αυτό εσένα ως καταναλωτή σου είναι selling point μπορείς να αγοράσεις ΧΒΟΧ. Προσωπικά ο ΜΟΝΟΣ λόγος που πήρα ΧΒΟΧ ήταν για το Game Pass, το θεωρώ φανταστική υπηρεσία, έχω και την αντίστοιχη της ΕΑ αν και έχει σαφώς λιγότερους τίτλους. Το μοναδικό physical game που έχω στο XBOX είναι το The Division 2, τα άλλα όλα είναι digital. Στο PS4 παίζω πλέον αποκλειστικά και μόνο τους exclusive, δηλαδή εδώ και 1 χρόνο που έχω το ΧΒΟΧ τίποτα, πολύ απλά γιατί ο χρόνος μου είναι περιορισμένος και μου φτάνουν και με το παραπάνω τα "δωρεάν" παιχνίδια του ΧΒΟΧ game pass. Πληρώνω ένα ποσό και τέλος. 

Το να κατηγορούμε και να κράζουμε τη Sony για ΠΑΡΟΧΕΣ οι οποίες ποτέ δεν είχαν δοθεί είναι αστείο. Αν δεν μας αρέσει η τακτική της, ας πάμε στην MS που προσφέρει αυτά που τόσο πολύ θέλουμε. Μην το κάνουμε σαν Android - Apple, που οι users τους ενώ δεν έχουν ΑΓΓΙΞΕΙ καν την απέναντι συσκευή κράζουν. Εκτός αν είμαστε 17 χρονών. Προσωπικά είμαι 39. Τα βλέπω ΠΟΛΥ πιο απλά και πιο εμπορικά τα πράγματα, γιατί πολύ απλά έτσι είναι. Σε λίγο θα μου πείτε ότι τσακώνεστε και για τις ομάδες, δηλαδή έλεος τί διάολογο να κάνουμε έτσι? Ανοίξτε λίγο τα μάτια και δείτε λίγο πως δουλεύει ο κόσμος. Παίξτε το παιχνιδάκι που γουστάρετε και αφήστε τα φανμποϊλίκια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσωπικά προσπαθώ αργά ή γρήγορα(Συνήθως αργά λόγο κοστολογίου) να έχω την κάθε κονσόλα της Microsoft & Sony.

Αυτή τη στιγμή έχω ps4pro & xbox one x.

Και ξέρω τα συν και μείον της κάθε εταιρίας.

 

Και για εμένα προσωπικά αν η Microsoft δεν αυτοκτονούσε με τις πίπες που ανακοίνωσε στο λανσάρισμα του xbox one θα ήταν και οι δυο κονσόλας δίπλα - δίπλα σε πωλήσεις.

Επεξ/σία από Paragontas-x
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Paragontas-x είπε

Το ότι κάποιος έχει διαφορετική άποψή από τη δίκη σου δεν σημαίνει ότι η δίκη σου είναι λάθος αλλά ούτε η δική του.

Απλά ο κάθε ένας έχει την δική του άποψη και την υποστηρίζει.

Συμφωνώ, αλλά το παιχνίδι το αγόρασε πριν 7-8 χρόνια για το PS3. Το ότι του κάηκε η κονσόλα δε σημαίνει ότι ΣΤΕΚΕΙ η ΑΠΑΙΤΗΣΗ του να υποστηρίζει το παιχνίδι η εταιρεία στην επόμενη γενιά της 10 χρόνια μετά. Να έχει και λίγο βάση η "άποψη" μας για να κάνουμε διάλογο αλλιώς τί διάλογος να γίνει?

 Απλά να μας πει και μέχρι πόσα χρόνια απαιτεί να έχει την υποστήριξη για να το ξέρουμε.. Το tetris ας πούμε από το gameboy να το παίζει και στο wii, ή μέχρι το N64 ήταν καλά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, polaki είπε

Ξέρω τί έχει κάνει γιατί έχω το ΧΒΟΧ Χ και βλέπω τί υπάρχει. 

Η κάθε εταιρεία έχει μία πολιτική, η πολιτική της MS είναι να πάρει λίγο παραπάνω κόσμο προσφέροντας κάτι που οι "αλλοι" δεν το προσφέρουν. 

Μπράβο της. Αν αυτό εσένα ως καταναλωτή σου είναι selling point μπορείς να αγοράσεις ΧΒΟΧ. Προσωπικά ο ΜΟΝΟΣ λόγος που πήρα ΧΒΟΧ ήταν για το Game Pass, το θεωρώ φανταστική υπηρεσία, έχω και την αντίστοιχη της ΕΑ αν και έχει σαφώς λιγότερους τίτλους. Το μοναδικό physical game που έχω στο XBOX είναι το The Division 2, τα άλλα όλα είναι digital. Στο PS4 παίζω πλέον αποκλειστικά και μόνο τους exclusive, δηλαδή εδώ και 1 χρόνο που έχω το ΧΒΟΧ τίποτα, πολύ απλά γιατί ο χρόνος μου είναι περιορισμένος και μου φτάνουν και με το παραπάνω τα "δωρεάν" παιχνίδια του ΧΒΟΧ game pass. Πληρώνω ένα ποσό και τέλος. 

Το να κατηγορούμε και να κράζουμε τη Sony για ΠΑΡΟΧΕΣ οι οποίες ποτέ δεν είχαν δοθεί είναι αστείο. Αν δεν μας αρέσει η τακτική της, ας πάμε στην MS που προσφέρει αυτά που τόσο πολύ θέλουμε. Μην το κάνουμε σαν Android - Apple, που οι users τους ενώ δεν έχουν ΑΓΓΙΞΕΙ καν την απέναντι συσκευή κράζουν. Εκτός αν είμαστε 17 χρονών. Προσωπικά είμαι 39. Τα βλέπω ΠΟΛΥ πιο απλά και πιο εμπορικά τα πράγματα, γιατί πολύ απλά έτσι είναι. Σε λίγο θα μου πείτε ότι τσακώνεστε και για τις ομάδες, δηλαδή έλεος τί διάολογο να κάνουμε έτσι? Ανοίξτε λίγο τα μάτια και δείτε λίγο πως δουλεύει ο κόσμος. Παίξτε το παιχνιδάκι που γουστάρετε και αφήστε τα φανμποϊλίκια. 

Όχι και ποτέ δεν είχανε δοθεί.

Ξεχνάς τα πρώτα ps3 έπαιζαν κανονικά όλα τα παιχνίδια των ps1 + ps2.

7 λεπτά πριν, polaki είπε

Συμφωνώ, αλλά το παιχνίδι το αγόρασε πριν 7-8 χρόνια για το PS3. Το ότι του κάηκε η κονσόλα δε σημαίνει ότι ΣΤΕΚΕΙ η ΑΠΑΙΤΗΣΗ του να υποστηρίζει το παιχνίδι η εταιρεία στην επόμενη γενιά της 10 χρόνια μετά. Να έχει και λίγο βάση η "άποψη" μας για να κάνουμε διάλογο αλλιώς τί διάλογος να γίνει?

 Απλά να μας πει και μέχρι πόσα χρόνια απαιτεί να έχει την υποστήριξη για να το ξέρουμε.. Το tetris ας πούμε από το gameboy να το παίζει και στο wii, ή μέχρι το N64 ήταν καλά?

Επίσης ξεχνάς ότι κάποτε το backward compatibility ήταν must και δεν το συζητούσαμε καν γιατί όλες οι κονσόλες παίζανε τα παιχνίδια των προηγούμενων μοντέλων τους.

 

Στην τωρινή γενιά κονσολών έγινε σαν feature κάτι που στις παλιότερες (ευτυχώς για εμένα  προσωπικά) δεν ήταν feature αλλά standard και το είχαν όλοι.

Επεξ/σία από Paragontas-x
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Vassilis_24 είπε

Aυτό σημαίνει ότι δεν σου έχουν αφήσει τίποτα αυτά τα παιχνίδια που έχεις παίξει.
Γιατί δεν έχουν υπόβαθρο.
Εγώ στο pc π.χ. παίζω ακόμα παιχνίδια της δεκαετίας του '90, του '00, παιχνίδια περιπέτειας, με ωραίο σενάριο, ενδιαφέροντες χαρακτήρες, ωραία γραφικά κι ας μην είναι τα σούπερ γυαλισμένα ή και με κανονικούς ηθοποιούς ακόμα, κάτι που είναι σπανιότατο πλέον κι ας έχουν περάσει τόσα χρόνια "προόδου". Παιχνίδια, που σε βάζουν και να σκέφτεσαι, όχι απλά να πατάς γρήγορα κουμπιά ή να μην προλαβαίνεις να καταλάβεις τι είναι αυτό που βλέπεις. Και παιχνίδια που τα ξαναπαίζεις, όπως μία καλή ταινία θα την ξαναδείς, διαχρονικά.
Τι να το κάνεις να παίζεις μόνο παιχνίδια φαστ τρακ;
Παιχνίδια δηλαδή που αν για τη χρονιά που βγαίνουν δεν είσαι διαθέσιμος να τα παίξεις, δεν έχει νόημα να τα πιάσεις έπειτα, καθώς θα έχουν βγει άλλα με ίδιο Gameplay, καλύτερα και πιο εντυπωσιακά γραφικά (καλά όχι και πολύ καλύτερα, με το κυάλι βλέπεις πλέον τις διαφορές). Πάρτε μια ανάσα και δώστε τα λεφτά σας στους δημιουργού που σας σκέφτονται και σας δίνουν μία εμπειρία, την οποία αξίζει τον κόπο να τη ζήσεις και να την ξαναζήσεις...
 

Κάνεις λάθος.

Έθιξα μονάχα το τεχνικό κομμάτι και των μηχανισμών, όχι το σενάριο.

Παιχίδια απο παλιά έχουν εκπληκτικό σενάριο που στέκεται διαχρονικά.

Αλλά δεν παίζουμε μόνο για το σενάριο παίζουμε και για να περάσουμε καλά.

Και όσο καλό και φοβερό και αξεπέραστο είναι το σενάριο στο metal gear solid 1 όσο φοβερή εμπειρία και να ήταν, με το metal gear solid 5  περνάω πιο καλά και ας μην έχει το ίδιο καλό σενάριο (μέχρι κάποιο σημείο τουλάχιστον, είναι ημιτελές για διάφορους λόγους) γιατί μπορώ να κάνω περισσότερα πράγματα (που στο 1 μόνο στην φαντασία μου γινόταν).  Όσο φοβερό ήταν σαν εμπειρία το resintent evil 1 τώρα απλά δεν παλεύεται η εμπειρία χρήσης. Για το final fantasy 7 τα λόγια περιττεύουν αλλά η έκδοση για το ps one απλά με κουράζει. Tα τότε tomb raider ήταν καλά και ενδιαφέροντα για τότε αλλά έχοντας παίξει τα σύγχρονα (που έχουν και σενάριο) , τα παλιά μου φαίνονται unplayable. Έχω καλές εμπειρίες που παίζαμε tekken 2  με φίλους αλλά έχοντας παίξει το 7, δεν μπορώ να γυρίσω στο 2 πλέον. Ύστερα απο μια κουραστική μέρα θα προτιμήσω να παίξω grand theft auto 5 (που έχει και ωραίο σενάριο και χαρακτήρες) για να χαλαρώσω παρά το 1 ή το 2 (ακόμα και σε σχέση με το san andreas  που είναι ΦΟΒΕΡΟ σαν σκηνικο και σεναριο, ο τεχνικός τομέας δοκίμασα να το παίξω αλλά το έβγαλα μετά απο λίγο γτ δεν βλέπεται)

 Θίγω αντικειμενικά χαρακτηριστικά. Όχι το σενάριο και το τι θέλει να περάσει. Μιλάω για εξέλιξη που κάνει την γενικότερη εμπειρία πιο ομαλή και ευχάριστη. Μπορεί να παίξω κάτι να θυμηθώ τα παλιά , μπορεί να το κάνω μαζί με φίλους για κάνουμε και χαβαλέ αλλά μέχρι εκεί και για λίγο. 

 

Επεξ/σία από efkar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...