Προς το περιεχόμενο

Βοηθεια με συνδεσμολογια


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα στην ομαδα εχω μια τηλεοραση LG χωρις αποκωδικοποιητή απο μονη της και ετσι εχουμε και εναν αποκωδικοποιητή αλλα ο ηλεκτρολογος που φερναμε σπιτι για την τηλεοραση μας εχει βαλει ακομα ενα μαραφετι που δεν εχω ιδεα τ δουλεια κανει ,

τωρα στο προβλημα μου ειναι οτι χαλασε τ ενα καλωδιο ( απο μαραφετι σε αποκωδικοποιητή) και θα ηθελα τ βοηθεια σας λιγο στο τ καλωδιο να παρω και αν χρειαζετε οντως το μαραφετι που φφαινετε και στις φωτογραφιες 

απο το "μαραφετι" με τις τρεις εσοδους  εκει που λεει το in εμπενε το καλωδιο της κεραιας και μετα  απο το tv 1 στν αποκωδικοποιητή  πηγα πηρα το ιδιο ακριβως καλωδιο (απο tv 1 σε αποκωδικοποιητή )

και παλι δενβρισκει καναλια ,καμια βοηθεια;

(to tv 1 ειναι σπασμενο στ μια μερια του αλλα και στο tv2 που ειναι κανονικο κανει το ιδιο\)

Ευχαριστω

1.jpg

2.jpg

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Darkito είπε

απο το "μαραφετι" με τις τρεις εσοδους  εκει που λεει το in εμπενε το καλωδιο της κεραιας και μετα  απο το tv 1 στν αποκωδικοποιητή  πηγα πηρα το ιδιο ακριβως καλωδιο (απο tv 1 σε αποκωδικοποιητή )

και παλι δενβρισκει καναλια ,καμια βοηθεια;

(to tv 1 ειναι σπασμενο στ μια μερια του αλλα και στο tv2 που ειναι κανονικο κανει το ιδιο\)

το μαραφέτι εκ πρώτης όψεως φαίνεται να είναι τροφοδοτικό ενισχυτή ιστού (λογικά κάπου κοντά στην κεραία θα πρεπει να εχει ακόμα ένα κουτάκι)  η ενισχυτής γραμμής (δεν θα εχει το κουτακι που ειπα πριν) Το tv1 - tv2 σημαίνει ότι μπορεί να τροφοδοτήσει 2 tv Mπορεις να βάλεις μόνο το ένα με την προϋπόθεση ότι το χαλασμένο δεν βραχυκυκλωνει και το άλλο Τώρα το αν δεν δεις σήμα και εικόνα στην tv θέλει  ψαξιμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Darkito είπε

τωρα στο προβλημα μου ειναι οτι χαλασε τ ενα καλωδιο ( απο μαραφετι σε αποκωδικοποιητή)

αν μπορεις βαλε μια φωτο του χαλασμενου

 

7 λεπτά πριν, Darkito είπε

οποτε στ tv2 βαζω Cable Coax male  - με οτι εισοδο εχει ο αποκωδικοποιητής.

ναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχουν σπασει οι κεφαλες πλεον δεν φαινεται απλα μου κανει περιεργια γιατι ηταν και τα 2 female στο χαλασμενο καλωδιο

ειναι εφικτο αν καπως το χε σφηνωσει στην υποδοχει να δουλευε  σαν male ; :S

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Darkito είπε

εχουν σπασει οι κεφαλες πλεον δεν φαινεται απλα μου κανει περιεργια γιατι ηταν και τα 2 female στο χαλασμενο καλωδιο

ειναι εφικτο αν καπως το χε σφηνωσει στην υποδοχει να δουλευε  σαν male ; :S

ποτέ δεν ξέρεις Λογικά εφ οσον εχει και το αντίστοιχο ο αποκωδικοποιητής  αυτό  θέλεις  Antenna-Cable-Coax-male-Coax-male  εκτός κι αν πάρεις βύσματα και το κάνεις μόνος σου (δεν το συνιστώ) άλλωστε φτηνά είναι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι οντως αυτο χρειαζομαι απλα ειχα παρει το ιδιο καλωδι με τ χαλασμενο που ταν female - male και για αυτο εκανα και την ερωτηση

σε ευχαριστω πολυ φιλε μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...