Προς το περιεχόμενο

Vodafone συνεχείς αποσυνδέσεις


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

To migration ποτε έγινε?

Συνηθως το oνομαζουνε αναβαθμιση στην περιοχη.

Ουσιαστηκα αyτο που εγινε ειναι οτι ξεκουμπωθηκες απο dslam cyta και σε κουμπωσανε σε dslam vodafone.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 40
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 ώρες πριν, FasTaker είπε

To migration ποτε έγινε?

Συνηθως το oνομαζουνε αναβαθμιση στην περιοχη.

Ουσιαστηκα αyτο που εγινε ειναι οτι ξεκουμπωθηκες απο dslam cyta και σε κουμπωσανε σε dslam vodafone.

έχει περίπου 2 χρόνια. Από τότε άρχισαν και τα προβλήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλη τυχη φιλε, παντως μην παρεις modem tp-Link σε καμια περιπτωση αν ειναι να το βαλεις πανω σε γραμμη vodafone, εχουν θεμα τα περισσοτερα μοντελα της tp-link me τις γραμμες της vodafone εδω και χρονια, και φυσικα η vodafone κανει την παπια και δεν εχει ασχοληθει να διορθωσει τιποτα.

Επεξ/σία από Necrogenisis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Necrogenisis είπε

Καλη τυχη φιλε, παντως μην παρεις modem tp-Link σε καμια περιπτωση αν ειναι να το βαλεις πανω σε γραμμη vodafone, εχουν θεμα τα περισσοτερα μοντελα της tp-link me τις γραμμες της vodafone εδω και χρονια, και φυσικα η vodafone κανει την παπια και δεν εχει ασχοληθει να διορθωσει τιποτα.

ποιό ρουτερ-modem θα πρότεινες; θα τους ζορίσω πρώτα από εκεί να μου στείλουν άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η vodafone εχει tp link royter για ΝGA γραμμες. Απο οτι ακουω ειναι μια χαρα.

προσωπικα εχω το H300 της sercomm 2 χρονια τωρα και - μετα το update του 02/2018 - δεν μου εκανε ποτε θεμα.

100σταρα γραμμη.

Επεξ/σία από FasTaker
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/9/2020 στις 8:33 ΠΜ, FasTaker είπε

Η vodafone εχει tp link royter για ΝGA γραμμες. Απο οτι ακουω ειναι μια χαρα.

προσωπικα εχω το H300 της sercomm 2 χρονια τωρα και - μετα το update του 02/2018 - δεν μου εκανε ποτε θεμα.

100σταρα γραμμη.

Αμα το δινει η η ιδια η vodafone δεν υπαρχει θεμα, το προβλημα ειναι πως η πλειονοτητα των tp-link στην αγορα δεν ειναι συμαβατα με το δικτυο της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Μελετη, συγνωμη αλλα διαβαζοντας τα βασανα σου, (οντως απιστευτα) νοιωθω πολυ καλλιτερα που το internet COSMOTE που εχω κανει σκετες διακοπες οχι πολυ συχνα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου άλλαξαν το ρουτερ και μου έστειλαν το tp link 100v, (αφού τους πίεσα να μου δώσουν κάτι καλλό). Αυτό που παρατήρησα είναι πως όταν ανοίγω το σταθερό, το ρούτερ μαζεύει πολλά λάθη και πέφτει η γραμμή. Φταίει που δεν έχω voip? Γενικά μου φαίνεται καλύτερο ρουτερ, το μόνο "αρνητικό" είναι πως δεν δείχνει uptime, αν μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει σε αυτό.

Όταν θα ξαναφέρω ηλεκτρολόγο θα τον αναφέρω αυτό με το σταθερό και τα λάθη που μαζεύει το ρούτερ. Θα δω αν συνεχίσει το πρόβλημα θα αλλάξω εταιρεία αν και παντού τα ίδια είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά, το ίδιο πρόβλημα έχω ακριβώς και εγώ και το κακό είναι ότι αποσυνδεσεις μου κάνει πάντα ίδιες ώρες σχεδόν από 12 το βράδυ μέχρι της 3 και αυτό κάθε 20 με 30 λεπτά και οταν ξεκινάει συνήθως ειναι 3 απανωτές. Εμένα φίλε meletis94 ακόμα δεν μου άλλαξαν ρούτερ και παλεύουν οι τεχνική και από βοντα και ΟΤΕ. Απλά να σου πω μόνο ότι εγώ έχω δικό μου καλώδιο που πάει από το κουτί του ΟΤΕ κατευθείαν στον δεύτερο όροφο και την τελευταία φορά που ήρθε τεχνικός από βοντα μου κατάργησε την πρίζα και μου το συνδεσε απευθείας στο ρούτερ αλλα δεν εφτιαξε το πρόβλημα. Τώρα περιμένω να με πάρουν πάλι αύριο να μου πούνε τι θα κάνουμε. Περεπιπτωντος όταν μου μέτρησε  τη γραμμή μου είπε ότι είναι πολύ καλή και ότι σηκώνει ακόμα και 100αρι γιατί του έβγαζε 125mbs. Εγώ νομίζω ότι τα ρούτερ που δίνουν έχουν πρόβλημα και ότι μάλλον πρέπει να δώσουμε κάνα 50αρι € για καινούριο να ησυχάσουμε.

Επεξ/σία από Paul_zik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Paul_zik απ' ότι κατάλαβα τα ρουτερ που δίνουν είναι σάπια. Αυτή τη φορά φώναξα και απαίτησα να μου στείλουν ένα ρουτερ που να είναι τουλάχιστον ανεκτικό στα λάθη. Μου έστειλαν το tp link 100v και παρ 'ολο που μαζεύει λάθη δεν πέφτει η γραμμή άρα θεωρώ ότι διαχειρίζεται τα λάθη καλύτερα από τα 3 προηγούμενα που μου έστειλαν.

Έχεις voip γραμμή; (Δεν γνωρίζω αν παίζει κάποιο ρόλο). Αν δεν έχεις, παρατήρησες όταν χρησιμοποιείς το σταθερό σου τηλέφωνο να πέφτει το ιντερνετ; Μαζεύει λάθη το ρούτερ;

Η vodafone δεν είχε και άλλη επιλογή, την έβαλα απο μέσα με αυτό το ρούτερ που μου έστειλαν αλλά δεν είχαν και άλλη επιλογή. Ελπίζω να μη το ματιάξω. Θα δω και τις επόμενες ημέρες. Παρακάτω επισυνάπτω και τα στατιστικά της γραμμής. Δεν έχει uptime αλλά απ' ότι κατάλαβα δεν πιστεύω να έκανε κάποια αποσύνδεση κρινοντας από τα λάθη που μάζεψε.

 

180503768_Screenshot2020-10-07152038.png.6302727322f6b874deb0ea3307b479ea.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω σταθερό στο σπίτι αλλά δεν το χρησιμοποιώ καθόλου για να καταλάβεις τελευταία φορά που πήρα από εκεί πρέπει να ήταν πριν 8 μήνες μη πω και χρόνο. Λάθη μαζεύει από ότι μου λένε οι τεχνικοί άμα τους παίρνω αλλά δεν ξέρω σε τι βαθμό γιατί δεν έχω υπολογιστή ώστε να το τσεκάρω μόνος μου και από το κινητό δεν έχω πρόσβαση πλέων για κάποιο λόγο.  Εντωμεταξύ προχθές ήταν να έρθει τεχνικός του ΟΤΕ αλλά εγώ δεν είδα ποτέ κανέναν και σήμερα πήρα την βοντα τηλ ξανα και τους το είπα ότι ήμουν μέχρι 11και μισή και δεν  είχε εμφανιστεί κανείς και μου λέει ότι 11:35 δήλωσε ο ΟΤΕ ότι έγινε έλεγχος και δεν βρήκαν κάτι. Γελάει ο κόσμος... Τώρα καταλήξαμε με τον τεχνικό ότι θα με παίρνει κάθε μέρα τηλ για ενημέρωση και ότι θα πιέσουν τον ΟΤΕ περισσότερο για να βρούμε λύση. Τους είπα και εγώ εντωμεταξύ για νέο ρούτερ 2 φορές και μου λέει αν όντως δεν βρεθεί κάποιο πρόβλημα στη γραμμή πάνω και από τον ΟΤΕ (εφόσον έχουν κάνει σωστά την δουλειά) τότε θα στείλουν καινούριο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλημέρα σας ξανά. Φίλε meletis δεν ξέρω αν έφτιαξε σε εσένα με το ρούτερ της tp link εμένα συνεχίζει να κάνει τα ίδια ακόμα και χειρότερα. Άλλαξε και η ώρα που ξεκινάει όλο αυτό Και κρατάει πολύ περισσότερο και μου έστειλαν καινούριο ρούτερ αλλα το ίδιο H 300. Σήμερα απλά θα τους πω ότι θα φύγω από την εταιρία γιατί δεν έχω άλλη υπομονή. Εδώ είναι και τα στατιστικά σήμερα το πρωί.

Screenshot_20201016-103948_Chrome.jpg

Και στη δεύτερη είναι εχθές το βράδυ στα ενδιάμεσα των αποσυνδεσεων.

Screenshot_20201015-194631_Chrome.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα τα ίδια μου κάνει πάλι. Χθες το πρωι δεν είχα καθόλου ιντερνετ. Έκανα πολλές επανεκιννήσεις το ρουτερ και δεν διορθωνόταν με τίποτα. Εκτός αυτού συγχρόνιζε πιο κάτω. Δεν πιστευω να συγκινηθούν αν τους πεις ότι θα φύγεις. Τους έκανα καταγγελία σε συνήγορο του καταναλωτή και στην ΕΕΤΤ και ούτε ενδιαφέρθηκαν να απαντήσουν. Σήμερα το πρωι έλειπα και οπότε δεν γνωρίζω αν το έκανε πάλι ή όχι.

Με ενοχλεί που αυτό το Tp link 100v δεν έχει Uptime μέσα στις ρυθμίσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατάλαβα,  σε αδιέξοδο φτάσαμε οπότε τελική λύση και αυτό θα κάνω είναι ότι θα σπάσω το συμβόλαιο πριν την ώρα του γιατί δεν θέλω να πληρώνω για κάτι που δεν έχω. Καλύτερα να άφηνα την 24αρα παρά αυτό το χάλι τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε paul_zik εχεις παρα πολυ καλη γραμμη, δυστυχως το h300 ειναι σαπιο εντελως. Αν βαλεις αλλο ρουτερ πανω στο h300 σαν AP πιστευω δεν θα εχεις θεματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...