Προς το περιεχόμενο

Θερμοκρασία πύργου


xrist0s92

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα!

Άνοιξα το topic γιατί ήθελα να ρωτήσω για ποιο λόγο αν γνωρίζει κάποιος ανεβάζει ο επεξεργαστής θερμοκρασία. Ο επεξεργαστής είναι ο Ryzen 5 3600 με ψύκτρα Cooler master Hyper Evo 212 Black edition, σε κουτί Coolermaster Storm Scout.

Τώρα καλοκαίρι είναι σταθερά στους 70-80 βαθμούς in game. Το πήγα σε ένα σέρβις για άλλο λόγο και το ανέφερα κι αυτό, και μου γύρισε ανάποδα το πάνω ανεμιστηρακι, ώστε να βάζει αέρα κι όχι να βγάζει. Έχει επίσης ένα μπροστινό που βάζει αέρα στο κουτί, και το πίσω που βγάζει. Ωστόσο δεν υπάρχει διαφορά. Έβγαλα και το πλαϊνό καπάκι, τα ίδια.. Μπορεί να φτάσει μέχρι 83 βαθμούς που το θεωρώ υπερβολικό.

Να φταίει το παλιό κουτί με μόνο ένα ανεμιστηρακι μπροστά; Να φταίει η πολύ ζέστη έξω ή κάτι άλλο που μου διαφεύγει; Δεν έχω κλιματιστικό στο δωμάτιο οπότε υπάρχει ζέστη.

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 37
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο θερμός αέρας κατευθύνεται προς το πάνω μέρος του κουτιού. Καλύτερα οι πιο πάνω ανεμιστήρες να βγάζουν και οι πιο κάτω να βάζουν. Επίσης δοκίμασε καλύτερη πάστα και καλύτερη αεροψυκτρα.

Επεξ/σία από zx1234r
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλύτερη αεροψυκτρα? Σίγουρα υπάρχουν καλύτερες, αλλά νομίζω ότι η 212 είναι αρκετά decent.

Επεξ/σία από Νυσταγμένος
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Νυσταγμένος είπε

Καλύτερη αεροψυκτρα? Σίγουρα υπάρχουν καλύτερες, αλλά νομίζω ότι η 212 είναι αρκετά decent.

Μαλλον ενας συνδυσμος οσων ειπες φιλε μου.. Λιγο το παλιο case, λιγο η ζεστη του greek summer...ακομα κ η ποιοτητα, rpms, των fans μπορει να επηρεασει. Παντως ακομα κ 70 προς 80 δεν ειναι επικινδυνες temps. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Νυσταγμένος Έκανα αναβάθμιση τον Μάιο και πήρα αυτήν την ψύκτρα 60€.. Η πάστα ήταν του κουτιού, η οποία επίσης μπήκε Μάιο που πήρα cpu και την ψύκτρα.

@niko13 Μάλλον φίλε μου.. Το επόμενο που θα αλλάξω είναι το κουτί. Έχει διαφορά αν έχει μπροστά 3 ή έναν ανεμιστήρα; Στο σέρβις μου είπαν όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

2 λεπτά πριν, xrist0s92 είπε

@Νυσταγμένος Έκανα αναβάθμιση τον Μάιο και πήρα αυτήν την ψύκτρα 60€.. Η πάστα ήταν του κουτιού, η οποία επίσης μπήκε Μάιο που πήρα cpu και την ψύκτρα.

@niko13 Μάλλον φίλε μου.. Το επόμενο που θα αλλάξω είναι το κουτί. Έχει διαφορά αν έχει μπροστά 3 ή έναν ανεμιστήρα; Στο σέρβις μου είπαν όχι.

Εγώ προσωπικά πιστεύω ότι είναι καλό να έχεις μπροστά 2 ή 3 14άρια ανεμιστηράκια σε διάταξη για positive pressure.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Νυσταγμένος είπε

Εγώ προσωπικά πιστεύω ότι είναι καλό να έχεις μπροστά 2 ή 3 14άρια ανεμιστηράκια σε διάταξη για positive pressure.

Ναι το επόμενο κουτί θα είναι σίγουρα με 2 ανεμιστηράκια μπροστά.. Προηγείται η κάρτα, περιμένω και τις ανακοινώσεις της AMD :P

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μιας και εγώ αναρωτιέμαι τελευταία ας δώσω το δικό μου παράδειγμα

Σύστημα υπογραφής, το κουτί από το 2013 (2 εισαγωγης 1 πίσω βγάζει), με την deepcool gammaxx 400 v2 με την πάστα που είχε μέσα. Browsing είμαι στα 50 (chrome, discord κτλ κτλ) και στο Horizon Zero Dawn που έχω παίξει λίγο είναι στα 59-66~ με κάτι jumps στα 70-75 που πέφτει αμέσως

με όλα stock bios εκτός απο xmp

Επεξ/σία από Sakiz105
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

11 λεπτά πριν, xrist0s92 είπε

@Νυσταγμένος Έκανα αναβάθμιση τον Μάιο και πήρα αυτήν την ψύκτρα 60€.. Η πάστα ήταν του κουτιού, η οποία επίσης μπήκε Μάιο που πήρα cpu και την ψύκτρα.

@niko13 Μάλλον φίλε μου.. Το επόμενο που θα αλλάξω είναι το κουτί. Έχει διαφορά αν έχει μπροστά 3 ή έναν ανεμιστήρα; Στο σέρβις μου είπαν όχι.

Κοιτα το ιδιο δεν θα ειναι με 3 και 1 ανεμιστηρα.. Απλα γιατι 3 θα μεταφερουν μεγαλυτερη ποσοτητα αερα στο εσωτερικο. Μπορει να μην αξιζει το επιπλεον κοστος για 2 με 3 βαθμους? Ισως,αναλογα κ τα οικονομικα του καθενος. Εγω θα τα εβαζα 😁Το μεγαλυτερο πλεονεκτημα με περισσοτερους fans ειναι πως μπορεις να τους εχεις χαμηλoτερες rpm απο οτι τον ενα. Τωρα στη δικη σου περιπτωση νομιζω πως το μεγαλυτερο κερδος θα ειναι απο το case. Πολυ πνιγμενο το scout τωρα που το βλεπω. Παρε κατι με mesh μπροστα  οπως το nr400 η nr600 μιας κ εισαι της coolermaster. 😁

Επεξ/σία από niko13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Sakiz105 είπε

Μιας και εγώ αναρωτιέμαι τελευταία ας δώσω το δικό μου παράδειγμα

Σύστημα υπογραφής, το κουτί από το 2013 (2 εισαγωγης 1 πίσω βγάζει), με την deepcool gammaxx 400 v2 με την πάστα που είχε μέσα. Browsing είμαι στα 50 (chrome, discord κτλ κτλ) και στο Horizon Zero Dawn που έχω παίξει λίγο είναι στα 59-66~ με κάτι jumps στα 70-75 που πέφτει αμέσως

Ευχαριστώ για το σχόλιο φίλε μου, αλλά αυτό που μου λες είναι πολύ καλό για παλιό κουτί. Τι cpu έχεις;

 

1 λεπτό πριν, niko13 είπε

Κοιτα το ιδιο δεν θα ειναι με 3 και 1 ανεμιστηρα.. Απλα γιατι 3 θα μεταφερουν μεγαλυτερη ποσοτητα αερα στο εσωτερικο. Μπορει να μην αξιζει το επιπλεον κοστος για 2 με 3 βαθμους? Ισως. Το μεγαλυτερο πλεονεκτημα με περισσοτερους fans ειναι πως μπορεις να τους εχεις χαμηλoτερες rpm απο οτι τον ενα. Τωρα στη δικη σου περιπτωση νομιζω πως το μεγαλυτερο κερδος θα ειναι απο το case. Πολυ πνιγμενο το scout τωρα που το βλεπω. Παρε κατι με mesh μπροστα  οπως το nr400 η nr600 μιας κ εισαι της coolermaster. 😁

Ναι εμένα έχει εμπόδια-θήκες μπροστά για HDD και CD roms.. Σκέφτομαι το CoolerMaster MasterBox MB520 RGB. Επίσης ποτέ δεν έχω πειράξει ροές ανεμιστήρες κλπ. Όλα στοκ, μπορεί να φταίει κι αυτό αλλά ποτέ δε τα πείραξα.. Τα ψιλόφοβάμαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, xrist0s92 είπε

Ευχαριστώ για το σχόλιο φίλε μου, αλλά αυτό που μου λες είναι πολύ καλό για παλιό κουτί. Τι cpu έχεις;

Ναι εμένα έχει εμπόδια-θήκες μπροστά για HDD και CD roms.. Σκέφτομαι το CoolerMaster MasterBox MB520 RGB. Επίσης ποτέ δεν έχω πειράξει ροές ανεμιστήρες κλπ. Όλα στοκ, μπορεί να φταίει κι αυτό αλλά ποτέ δε τα πείραξα.. Τα ψιλόφοβάμαι

3600 με μητρική την b450m Mortar Max

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βγαλε το core boost από το bios και βαλτο παλι το χειμώνα 

ολα τα ryzen θέλουν "undervoltage" για να είναι ψυχρά , εφόσον εχεις ανοιχτο το πλαινο δεν παίζει θέμα ροης δεν υπάρχουν περιορισμοί απλα μην περιμένεις με θερμοκρασία αερα 35-40c χωρίς ac να απαγεις θερμοκρασίες cpu σωστά

 
 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, zx1234r είπε

Ο θερμός αέρας κατευθύνεται προς το πάνω μέρος του κουτιού. Καλύτερα οι πιο πάνω ανεμιστήρες να βγάζουν

Το airflow που δημιουργείται από την κίνηση του θερμού αέρα προς τα πάνω είναι εντελώς ασήμαντο σε σχέση με το airflow από τα ανεμιστηράκια.

Αν το πάνω ανεμιστηράκι βγάζει τότε ουσιαστικά μεταφέρει τον ζεστό αέρα της GPU στο CPU, και μην ξεχνάμε ότι η GPU είναι τα διπλά+ watt από το CPU.

Για κάποιον που τον ενδιαφέρει να ψύξει το CPU και δεν ενδιαφέρεται για το υπόλοιπο σύστημα είναι σωστή πρακτική να βάλει το πάνω ανεμιστηράκι να βάζει, υπάρχουν πάρα πολλά video στο internet που το αποδεικνύουν.

8 ώρες πριν, xrist0s92 είπε

Τώρα καλοκαίρι είναι σταθερά στους 70-80 βαθμούς in game. Μπορεί να φτάσει μέχρι 83 βαθμούς που το θεωρώ υπερβολικό.

Η ζέστη παίζει τον μεγαλύτερο ρόλο, το κουτί παίζει και αυτό κάποιον ρόλο. Πρέπει πρώτα να σιγουρευτείς ότι είναι κλειστό το PBO στο bios γιατί αν είναι ανοιχτό τότε είναι εντελώς φυσιολογικές οι θερμοκρασίες. Δοκίμασε να ξαναπεράσεις πάστα και να βιδώσεις σφιχτά την ψύκτρα.

Αν τα δοκιμάσεις όλα μάλλον σου έχει τύχει κάποιο CPU που δεν κάνει καλή απαγωγή από το chip στο περίβλημα, έχω διαβάσει και άλλα περιστατικά, ιδίως ένα ήταν με ένα χρήστη που έβαλε άλλο 3600 στο ίδιο ακριβώς σύστημα με ίδιες ρυθμίσεις και είχε διαφορά 15 βαθμούς.

Σε κάθε περίπτωση δεν είναι τραγικές οι θερμοκρασίες και το χειμώνα θα πέσουνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oι θερμοκρασιες ειναι μια χαρα εχω το κουτι - zalman neo 12 -  με 5 ανεμιστηρες aftermarket και ο 3700Χ χτυπησε στο stress test  87 με ΑΙΟ.

βεβαια ειναι χρονισμενος στα 4.95GHz

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...