Προς το περιεχόμενο

iPhone 12, Apple Watch Series 6, iPad Air, νέο HomePod και AirPods Studio φέρνει η Apple το φθινόπωρο


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
3 minutes ago, CheOnWeb said:

Ούτε το διευκρινίζει πάντως και η οδηγία μιλάει για δικαιώματα καταναλωτών, οπότε πρέπει να διευκρινιστεί το «καταναλωτής». Αν δεν έχεις πληρώσει ΦΠΑ και το έχεις περάσει στα έξοδα, θεωρείσαι καταναλωτής;

Πάντως η νομοθεσία περί προστασίας του καταναλωτή (ν. 2251/1994) εξηγεί μια χαρά τι νοείται ως καταναλωτής: 

καταναλωτής: κάθε φυσικό πρόσωπο το οποίο ενεργεί για λόγους οι οποίοι δεν εμπίπτουν στην εμπορική, επιχειρηματική, βιοτεχνική ή ελευθέρια επαγγελματική του δραστηριότητα,

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 119
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

11 minutes ago, paredwse said:

Πάντως η νομοθεσία περί προστασίας του καταναλωτή (ν. 2251/1994) εξηγεί μια χαρά τι νοείται ως καταναλωτής: 

καταναλωτής: κάθε φυσικό πρόσωπο το οποίο ενεργεί για λόγους οι οποίοι δεν εμπίπτουν στην εμπορική, επιχειρηματική, βιοτεχνική ή ελευθέρια επαγγελματική του δραστηριότητα,

Άρα όσοι (αν υπάρχουν τέτοιοι) καλύπτουν τον 2ο χρόνο σε αγορές με τιμολόγια, το κάνουν χαριστικά; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
3 minutes ago, CheOnWeb said:

Άρα όσοι (αν υπάρχουν τέτοιοι) καλύπτουν τον 2ο χρόνο σε αγορές με τιμολόγια, το κάνουν χαριστικά; 

Ο 2ος χρόνος ισχύει για όλους. Η προστασία του καταναλωτή (στο ν. 2251/1994) δεν ισχύει για τους επαγγελματίες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, paredwse said:

Ο 2ος χρόνος ισχύει για όλους. Η προστασία του καταναλωτή (στο ν. 2251/1994) δεν ισχύει για τους επαγγελματίες. 

Κάτσε γιατί μπερδεύτηκα. Ποιους όλους; Αυτός που κόβει τιμολόγιο είναι επαγγελματίας, δεν είναι φυσικό πρόσωπο. Το χαρτί που ζητάνε τα μαγαζιά, είναι τα στοιχεία επιχείρησης, όχι του φυσικού προσώπου. Άρα; Καλύπτεται ο 2ος χρόνος για αγορές με τιμολόγιο, σύμφωνα με τον ορισμού του καταναλωτή που έγραψες πριν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν και φετος δεν ειναι η χρονια που θα αλλαξω ουτε ipad ουτε iphone  ,θα παρει το 12 pro max  ο κολητος και ανυπομονω να το δω απο κοντα με ολα τα καινουρια χαρακτηριστικα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Fulgore είπε

Για βρες μου 1 κινητο στα χρηματα του iphone 11 το οποιο να εχει

-αυτη την συνολικη ποιοτητα των καμερων σε φωτογραφιες/video

-A13 αποδοση 

-Ip68

-software υποστηριξη 4/5 ετων

-ασυρματη φορτιση

-στερεο ηχεια

-ιδια ποιοτητα κατασκευης

-Wifi6

Ποιες ειναι δηλαδη οι εναλλακτικες στα χρηματα αυτα που ουτε για 300ευρω δεν αξιζει το Iphone 11,μιας και λες ισως?

Δεν τρολλαρω,σοβαρα ρωταω γιατι πολλα απο τα παραπανω ουτε το ακριβοτερο poco f2 δεν δινει. Για να μην αναφερθω στο επισης ακριβοτερο Pixel 4a ή Oneplus Nord.

Ένα? Θα βαρεθεί να γράφει κάποιος, μόνο από τους hi end κατασκευαστές... s20, s20+, mi10, Oneplus 8 και πάει λέγοντας, άσε που στα 350 παίρνεις κάμερα που τραβάει 8κ με το poco και οθονάρα, όποιος χρειάζεται τον Α13 και 5 χρόνια λογισμικό ας το πάρει αλλά αυτά είναι τα μόνα "ατού" του, αχρείαστα στην πλειοψηφία των καταναλωτών, το μόνο που μετράει σε αυτή τη συσκευή είναι το λογισμικό. Ποιότητα κατασκευής αλουμίνιο/gorilla, σιγά τα ωά δλδ, καλύτερη αίσθηση έχει το poco στο χέρι και καλύτερα δείχνει! Lcd οθόνη το 2020, liquid retina λέει, δουλεύουνε τον κόσμο δλδ, προσωπικά σε αυτά τα χρήματα θα προτιμούσα mi10, ούτε 300 δεν θα τα έδινα λογικά, θα προτιμούσα το poco! 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, JcD είπε

Ένα? Θα βαρεθεί να γράφει κάποιος, μόνο από τους hi end κατασκευαστές... s20, s20+, mi10, Oneplus 8 και πάει λέγοντας,

άσε που στα 350 παίρνεις κάμερα που τραβάει 8κ με το poco και οθονάρα,

όποιος χρειάζεται τον Α13 και 5 χρόνια λογισμικό ας το πάρει αλλά αυτά είναι τα μόνα "ατού" του, αχρείαστα στην πλειοψηφία των καταναλωτών, το μόνο που μετράει σε αυτή τη συσκευή είναι το λογισμικό.

Ποιότητα κατασκευής αλουμίνιο/gorilla, σιγά τα ωά δλδ, καλύτερη αίσθηση έχει το poco στο χέρι και καλύτερα δείχνει! Lcd οθόνη το 2020, liquid retina λέει, δουλεύουνε τον κόσμο δλδ, προσωπικά σε αυτά τα χρήματα θα προτιμούσα mi10, ούτε 300 δεν θα τα έδινα λογικά, θα προτιμούσα το poco! 

Ελληνικα νομιζω μιλησα.

Λεω πες μου ενα κινητο να εχει ολα αυτα που εχει το iphone στα 300ευρω που λες οτι ισως αξιζει σαν αντιπροταση. Τα S20 ειναι ασχετα με αυτο που ρωταω.

Στα 350ευρω το''ανωτερο''poco

-εχει χειροτερη εγγυηση(1χρονο απο Κινα)

-εχει χειροτερη overall καμερα

-εχει χειροτερη software υποστηριξη

-δεν εχει στερεο ηχεια

-δεν εχει καμια αδιαβροχοποιηση

-δεν υποστηριζει ασυρματη φορτιση

-πωλειται χωρις καθολου ακουστικα στο κουτι

-χειροτερο τσιπ(εστω και για λιγο).

-κατωτερο software συμφωνα με τους περισσοτερους

-χειροτερο FaceID/unlock

Ναι μεν υπερτερει σε αλλα πραγματα, αλλα δεν το λες ''καλυτερο'' γενικα και αοριστα του Iphone 11.

Και εγω δεν θα παρω το Note 20 ultra,αλλα δεν θα το βγαλω χειροτερο απο mid range συσκευες........

 

 

Επεξ/σία από Fulgore
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Fulgore είπε

Για βρες μου 1 κινητο στα χρηματα του iphone 11 το οποιο να εχει

Αυτό έγραψες και σε αυτό απάντησα, συν της άλλης στις δικές μου προτεραιότητες το poco φαίνεται ποιο δελεαστική πρόταση οπότε και ξανά λέω, δεν τα δίνω ούτε τα 300 για lcd, υπάρχουν "κινεζιές" που κάνουν την δουλειά μου καλύτερα, άντε να το πάρω και να το πουλήσω σε εσένα 500 να πάρω και κάνα πιτόγυρο με τα ρέστα 😁 Ας πουλήσουν σε αυτήν την τιμή του 11 το iPhone 12 με καλή οθόνη και τριπλή κάμερα και το συζητάμε. Α και η μη ύπαρξη ip rating δεν σημαίνει ότι το κινητό δεν είναι αδιάβροχο!

Σε άλλα νέα, δεν παίρνεις ακουστικά, παίρνεις ταχυφορτιστάρα όμως 😊

Επεξ/σία από JcD
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, JcD είπε

 στις δικές μου προτεραιότητες το poco φαίνεται ποιο δελεαστική πρόταση οπότε και ξανά λέω, δεν τα δίνω ούτε τα 300 για lcd, υπάρχουν "κινεζιές" που κάνουν την δουλειά μου καλύτερα, άντε να το πάρω και να το πουλήσω σε εσένα 500 να πάρω και κάνα πιτόγυρο με τα ρέστα 😁 Ας πουλήσουν σε αυτήν την τιμή του 11 το iPhone 12 με καλή οθόνη και τριπλή κάμερα και το συζητάμε. Α και η μη ύπαρξη ip rating δεν σημαίνει ότι το κινητό δεν είναι αδιάβροχο!

Αυτο δεν σημαινει οτι ειναι καλυτερο γενικα ομως οπως εγραψες πιο πισω.

Και εμενα μπορει να με βολευει περισσοτερο ενα redmi που ειναι και φθηνοτερο,δεν θα το βγαλω overall καλυτερο απο τις αλλες ναυαρχιδες....επειδη εχει radio και υπερυθρες πχ.

Και οπως παρατηρησες δεν αποθεωνω καπου την οθονη του iphone 11. Απλα βλεπω παρα πολλους να την συγκρινουν με αυτη του ακριβοτερου pro max και να λενε οτι δεν βλεπουν τεραστιες διαφορες για να δικαιολογουν τα εκατονταδες παραπανω ευρω.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Αυτο δεν σημαινει οτι ειναι καλυτερο γενικα ομως οπως εγραψες πιο πισω.

 

Πουθενά δεν το έγραψα αυτό, είπα ξεκάθαρα εξ αρχής ότι στην τιμή του 11 υπάρχουν πολύ καλύτερες συσκευές, και βασικά στην τιμή του 11 υπάρχουν καλύτερες σε χαρακτηριστικά συσκευές από οποιοδήποτε iphone της αγοράς αυτη τη στιγμή, επίσης είπα ότι για τις δικές μου προτιμήσεις η καλή οθόνη υπερτερεί σε μια συσκευή από τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά οπότε και το poco μου φαντάζει ως καλύτερη επιλογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, JcD είπε

Πουθενά δεν το έγραψα αυτό, είπα ξεκάθαρα εξ αρχής ότι στην τιμή του 11 υπάρχουν πολύ καλύτερες συσκευές, και βασικά στην τιμή του 11 υπάρχουν καλύτερες σε χαρακτηριστικά συσκευές από οποιοδήποτε iphone της αγοράς αυτη τη στιγμή, επίσης είπα ότι για τις δικές μου προτιμήσεις η καλή οθόνη υπερτερεί σε μια συσκευή από τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά οπότε και το poco μου φαντάζει ως καλύτερη επιλογή.

Το ότι υπάρχουν κάποια εκατομμύρια κόσμου που θεωρούν ότι στο εύρος τιμής των iPhone θεωρούν ότι τα iPhone είναι καλύτερες συσκευές δεν σε βάζει σε σκέψεις μήπως και κάπου κάνεις λάθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, AtiX είπε

Το ότι υπάρχουν κάποια εκατομμύρια κόσμου που θεωρούν ότι στο εύρος τιμής των iPhone θεωρούν ότι τα iPhone είναι καλύτερες συσκευές δεν σε βάζει σε σκέψεις μήπως και κάπου κάνεις λάθος?

Υπαρχουν επίσης κάμποσα εκατομμύρια που θεωρούν ότι η ομοφυλοφιλία είναι ανωμαλία, να με βάλει και αυτό σε σκέψεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, JcD είπε

Υπαρχουν επίσης κάμποσα εκατομμύρια που θεωρούν ότι η ομοφυλοφιλία είναι ανωμαλία, να με βάλει και αυτό σε σκέψεις?

Αυτό δεν αποδεικνύει κάτι γιατί το να λες κάτι έτσι στον αέρα δεν σου κοστίζει... Το να σκας όμως 700άρια και 1000άρικα, που τα δουλεύεις και δεν στα χαρίζουν, και να συνεχίζεις να αγοράζεις από την ίδια μάρκα, αυτό κάτι μου λέει... πρώτα για τις συσκευές και μετά για την εταιρία που τα φτιάχνει...

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, AtiX είπε

Αυτό δεν αποδεικνύει κάτι γιατί το να λες κάτι έτσι στον αέρα δεν σου κοστίζει... Το να σκας όμως 700άρια και 1000άρικα, που τα δουλεύεις και δεν στα χαρίζουν, και να συνεχίζεις να αγοράζεις από την ίδια μάρκα, αυτό κάτι μου λέει... πρώτα για τις συσκευές και μετά για την εταιρία που τα φτιάχνει...

Και ακόμα χειρότερα γνώμες και απόψεις υπάρχουν και για πολύ ακριβότερα προϊόντα.Αλλος λέει bmw καλύτερη και τα σκάει εκεί άλλος λέει δεν αξίζει και παίρνει κάτι άλλο. Δεν μου λέει κάτι, εγώ θεωρώ ότι θα έπρεπε να πουλιούνται χαμηλότερα ένεκα των λοιπών συσκευών που κυκλοφορούν, άλλος θεωρεί ότι είναι δίκαιες οι τιμές τους. Για να μην παρεξηγηθω τις θεωρώ κορυφαίες, όπως είχα γράψει όμως όταν έδιωξα το 11pro, όσο καλό και να ήταν δεν ήταν δύο φορες καλύτερο του s10 ώστε να διακαιολογει την διαφορά στην τιμή, κατ'εμε πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...