Προς το περιεχόμενο

ΣΟΣ Πρόβλημα με ταχύτητα internet σε άλλο δωμάτιο


Guest1398

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους και καλό Φθινόπωρο,

Μετά από συνεχείς αποσυνδέσεις του λάπτοπ μου με το extender στο δωμάτιό μου που βρίσκεται δυο τοίχους μακριά από το ρούτερ, αποφάσισα να αγοράσω powerline και συγκεκριμένα τον TP-LINK TL-PA4010PKIT v4. Με τον έλεγχο που έκανα μέσω speedtest μετά την εγκατάστασή του, στο δωμάτιο παρατήρησα ότι η ταχύτητα είναι στα 8-14mbps με το powerline ,ενώ ενσύρματα με το ρούτερ Cosmote 42mbps πραγματικά. Αυτό με έκανε να αναρωτηθώ, διότι οι απώλειες είναι ελάχιστες με powerline μέσω καλωδίωσης. Κατά λάθος πάτησα πάνω στο εικονίδιο του ιντερνετ στο λάπτοπ και διαπίστωσα ότι έχει συνδεθεί με την γραμμή των από πάνω γειτόνων που έχουν Vodafone. Τι γίνεται ρε παιδιά; Έχω την καλωδίωσή τους μέσα στον τοίχο μου; Τι μπορεί να φταίει; Έχω κάνει κάτι λάθος; 

Κάθε βοήθειά σας είναι ευπρόσδεκτη!

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς έχετε τα ιδια powerline και την ίδια φαση στους μετρητές του ρεύματος, μπέρδεψαν τα μπούτια τους και συνδεθηκαν στου γείτονα 😄

Πέρασε utp να βρεις την ησυχία σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@NikosKallithea Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Για αυτό το μπέρδεμα που λες φταίει ο τεχνικος του παρόχου μου;  να τους πάρω τηλ να έρθουν να το φτιάξουν; ή ΔΕΗ;

 

Επεξ/σία από Guest1398
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχει καμία σχέση ο πάροχος με αυτο.

Αν δεν μπορείς να βρεις λυση μόνος σου, φέρε ενα φιλο σου και αν δεν γινει τίποτα, επιστρέφεις τα powerline απο εκεί που τα πήρες.

.

Η σίγουρη λυση πάντως σου ειπα πια είναι

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@NikosKallithea
 Δεν θέλω να γίνομαι κουραστικός αλλά τι λύση θα μπορούσα να βρω όσον αφορά τους μετρητές και την φαση; αν περάσω  utp θα πέσει πολύ μερεμέτι και θα με δείρει η γυναίκα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Guest1398 είπε

@NikosKallithea
 Δεν θέλω να γίνομαι κουραστικός αλλά τι λύση θα μπορούσα να βρω όσον αφορά τους μετρητές και την φαση; αν περάσω  utp θα πέσει πολύ μερεμέτι και θα με δείρει η γυναίκα.

https://www.tp-link.com/gr/support/download/tl-pa4010p-kit/v4/

Μπες εδώ κατέβασε το  manual δες πως γίνονται pair τα δύο power line  μεταξύ τους, έτσι θα συνδεθείς στο δικό σου και όχι στου γείτονα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...