Προς το περιεχόμενο

Κάηκε το σπίτι μου ζητώ βοήθεια.


LLLEFTERIS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 188
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Μπράβο ρε Στέλιο. Όσο με στεναχώρησε το μήνυμα του Λευτέρη άλλο τόσο με χαροποίησε το δικό σου.

Θα ήταν μεγάλη μου χαρά να βοηθήσω οικονομικά όπως μπορώ.

 

  • Like 11
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δηλώνω επίσης ότι θα βοηθήσω σε ότι θα μπορούσα κ με όποιον τρόπο μας ζητήσεις. Έχω την εντύπωση ότι έχουμε συναντηθεί μέσω του topic "μην πετάτε τίποτα, χαρίστε το εδώ".

Διάβασα όλα τα παραπάνω μηνύματα, μερικές σκέψεις μου:

1. Οι ανιχνευτές καπνού που αναφέρετε μερικοί, είναι εύκολο να μας δώσετε λεπτομέρειες ή και λινκ; ! Μου έχει συμβεί στο παρελθόν ως φοιτητής κάτι παρόμοιο, με ξεχασμένο αναμενο ματι που όμως ευτυχώς δεν κάηκε η κουζίνα του σπιτιού που νοίκιαζα, έλιωσε το χερούλι απ' το μπρίκι, έπεσε η ασφάλεια, μικρή η ζημιά). 

2. Σε μαγειρικά λάδια που υπερθερμανθηκαν, ποτέ δε ρίχνουμε νερό γιατί γίνεται αυτό που προαναφέρθηκε, το νερό εξαερίζεται πολύ απότομα (το λάδι που "πάει" να πάρει φωτιά είναι πολύ πάνω από τους 100 βαθμούς κελσίου όπου βράζει το νερό ) κ γίνεται αυτό το φαινόμενο παραπάνω, "μανιτάρι/έκρηξη" άρα  η φωτιά φτάνει ακόμα πιο γρήγορα σε απορροφητήρα, ντουλάπια κουζίνας κτλ απ' ότι αν δεν ρίχναμε νερό.

Η ειδική κουβέρτα που προαναφέρθηκε ενδείκνυται, για αποκοπή του αέρα απ' το τηγάνι, μάτι, κτλ. Αλλιώς, σκέπασμα αν γίνεται με κάτι στερεό κ άφλεκτο, μετά βγάλσιμο πρίζας, κατέβασμα διακόπτες κτλ.

3. Ο καθένας ξέρει καλύτερα από τον κάθε άλλο τις δυσκολίες της ζωής του, το να του τις θυμίζουμε απλά, δε νομίζω ότι βοηθάει. Μπορεί πολύ εύκολα να υπάρχει κάποιος που να  έχει μηνιαίο εισόδημα 6300€ αλλά όχι γυναίκα και παιδιά, τα οποία και θα προτιμούσε έστω κ με ένα 0 λιγότερο στο μηνιαίο εισόδημα...

Τέλος πάντων, υγεία πάνω απ' όλα και ψυχραιμία.

Όλα καλά θα πάνε Λευτέρη, οι δοκιμασίες απλά τεστάρουν τις αντοχές μας..

Υγ. Απ' τα ωραιότερα συναισθήματα που έχω νιώσει, όταν πέρσι έμαθα ότι ο μικρός Παναγιώτης-Ραφαήλ έκανε την πολυέξοδη εγχείρησή του και όλα πάνε καλά. Είχα δώσει ένα μικρό ποσό στον λογαριασμό που είχαν δηλώσει οι γονείς  του κ τα θεωρώ πιθανότατα τα πιο καλοξοδεμένα μου χρήματα. 

Υγ2. Συγκρίσιμο συναίσθημα: Όταν τον περσινό Αύγουστο, αιμοδότησα για κάποιο άγνωστό μου κοριτσάκι κ με 1000ευχαριστησαν έπειτα οι συγγενείς του.

Επεξ/σία από Locke_John
  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι καλοί άνθρωποι πρέπει να ανταμειφθούν (επιτέλους) σε αυτό τον κόσμο. Με οποιαδήποτε πράξη. 

Όχι μόνο κακίες, μιζέρια, και πονηριά. 

Και επιτέλους να γίνει και κάτι καλό μέσα στο 2020, όχι μόνο άσχημα νέα να ακούγονται. 

Λοιπόν Λευτέρη περιμένουμε νέα σου. Θα σε υποστηρίξει αρκετός κόσμος και όλα καλά θα πάνε.👍

Επεξ/σία από stelios18120
  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λευτερη βαστα αδερφε, θα το φτιαξουμε πριν το καταλαβεις. Δωσε λογαριασμο να στειλει οτι μπορει ο καθενας. 
 

@Hal9000 τι θα κανουμε;

Επεξ/σία από Predatorkill
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Λευτέρη μόλις ενημερώθηκα και διάβασα για το άσχημο συμβάν.

Σημασία όπως είπαν και τα υπόλοιπα μέλη έχει που είστε όλοι καλά και δεν υπάρχει τραυματισμός.

Από εκεί και πέρα όλα τα άλλα με υπομονή τα φτιάχνουμε ,δόξα τον Θεό είμαστε πολλοί εδώ που μπορούμε να βοηθήσουμε ο καθένας με τον τρόπο του και όπως μπορεί.

Μέσα εάν μπορώ και κανονίσετε να συνεισφέρουμε οικονομικα ο καθένας.

Ελπίζω να τελειώσει όσο πιο γρήγορα και ανώδυνα το πρόβλημα σου και όλα να επανέλθουν σε φυσιολογική κατάσταση.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολοι θα βοηθησουμε. Μπορει να μην ειμαι ενεργο μελος αλλα περιμενω λογαριασμο και αν οργανωθει κατι και προλαβαινω να κατεβω αθηνα;- να βαλω ενα χερακι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να επαναλάβω κι εγώ ότι το σημαντικό είναι ότι είστε όλοι καλά και οι ζημιές ήταν μόνο υλικές. Καλό θα ήταν αυτό να το περάσετε και στα παιδιά, αν είναι μικρά, να νιώσουν ότι δεν έγινε τίποτα, συμβαίνουν αυτά και θα φτιαχτούν όλα αργά ή γρήγορα. Μην το βιώσουν ως τραυματικό γεγονός.

Χάρηκα που διάβασα τόση συμπαράσταση στα σχόλια :)

Επεξ/σία από Ανήξερη
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Agent_Orange είπε

Λευτέρη δώσε αρ. λογαριασμου, crowdfunding δεν παίζει Ελλάδα.

Κ αν εχεις ρεβολουτ για μας του εξωτερικού ακόμα καλύτερα στείλε λινκ! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λευτέρη αρκεί που όλοι είστε κομπλέ αδερφέ.... Είμαστε εδώ να σε στηρίξουμε όπως μπορουμε ο καθένας... Δώσε αριθμό λογαριασμου μεγάλε. Μην ανησυχείς και όλα θα φτιάξουν γρήγορα! 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...