Προς το περιεχόμενο

Μεταπτυχιακό πάνω σε άλλο αντικείμενο


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους. Χρειάζομαι την βοήθεια σας σχετικά με την επαγγελματική μου σταδιοδρομία ως φιλόλογος και τι μεταπτυχιακό μπορώ να κάνω, άσχετο με το πρώτο πτυχίο, το οποίο θα μου προσφέρει μια θέση εργασίας σε άλλο κλάδο. Αυτό το ρωτάω γιατί δεν μπορώ να φανταστώ καθόλου τη ζωή μου ως καθηγήτρια ή δασκάλα, η περίοδος των πανελληνίων ήταν για μένα μία πολύ δύσκολη περίοδος και η εισαγωγή μου στο πανεπιστήμιο ήταν περισσότερο τυχαία παρά εσκεμμένη. Δεν μπορώ πραγματικά να φανταστώ τι θα μπορούσα να κάνω ως φιλόλογος εκτός από το να δουλέψω σε εκδοτικούς οίκους, εφημερίδες, περιοδικά, κλάδοι στους οποίους σίγουρα (υποθέτω) πρέπει να έχεις και κάποιους διαύλους επικοινωνίας ή πολιτική γνώση και δράση για να πορευτείς επαγγελματικά. Ρωτάω δηλαδή, αν κάνω για παράδειγμα κάποιο μεταπτυχιακό στα ναυτιλιακά σε ένα κολλέγιο, μπορώ να σταδιοδρομήσω;

Θα ήθελα τη βοήθεια όλων σας, φιλολόγων και μη, ανθρώπων που γνωρίζουν κάποιους φιλόλογους που σταδιοδρόμησαν με επιτυχία στη ζωή τους, ή και πανελλαδικά εξεταζόμενων ομοιοπαθόντων που έχουν περάσει δύσκολα και αμφίβολα για τα μελλοντικά τους βήματα χρόνια. Όσοι μάλιστα αισθάνονται ότι βρίσκονται ΑΚΟΜΑ σε άγνοια της μελλοντικής επαγγελματικής τους φυσιογνωμίας και ψάχνουν τί είναι αυτό που πραγματικά τους γεμίζει, η αποψή τους είναι επίσης ευπρόσδεκτη στο forum. Οι συμβουλές όλων σας θα είναι για μένα εξαιρετικά πολύτιμες και θα τις θεωρήσω σαν συμβουλές που δίνει ένας πατέρας στα παιδιά του. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...