Προς το περιεχόμενο

Απόλυση με δικαιολογία το GDPR


ikonio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δυστυχώς δεν μπορώ να παραθέσω στον καθένα ξεχωριστά και να απαντήσω, οπότε θα γράψω την απάντησή μου ελπίζοντας καλύψω όλες τις απορίες για την περίπτωσή μου. 

Κατ αρχάς αναφέρω ότι το έγγραφο το είδε ο δικηγόρος - εργατολόγος και μου είπε μέσες άκρες ότι τελευταία παίζει πολύ, και άλλοι το κάνουν όντως "τυπικά", ενώ άλλοι το χρησιμοποιούν με πρόσχημα την απόλυση. Μου σημείωσε τα σημεία που αναφέρθηκαν και εδώ ως καταχρηστικά από πολλά μέλη, και έφτιαξε ένα έντυπο το οποίο επέστρεψα στην εργασία μου όπου ζητάω διορθώσεις στο αρχικό κείμενο ώστε να γίνει αποδεκτό. Όμως, δεν πρόκειται να γίνει καμία τέτοια διόρθωση καθώς δεν την δέχεται ο ιδιοκτήτης. Στο μόνο που μπορεί να κάνει πίσω "αλλά προφορικά και μεταξύ μας" είναι στα 100 χιλιόμετρα το οποίο όμως δεν θα αφαιρεθεί από το έντυπο αλλά απλά θα το συμφωνήσουμε στον αέρα. Κάτι τέτοιο βέβαια δεν το δέχομαι σε καμία περίπτωση. Άφησαν βέβαια να εννοηθεί ότι ακόμα και αν τελικά δεν το υπογράψω και φύγω ή με διώξουν θα μου φέρουν κάτι αντίστοιχο για να είναι καλυμμένοι, είτε κάτσω δηλαδή είτε φύγω.  

Η τελική μου απόφαση είναι να μην το υπογράψω, ούτε καν με επιφύλαξη, θα το επιστρέψω την Δευτέρα πρωί πρωί που θα ξαναπιάσω δουλειά, ως απαράδεκτο και από εκείνο το σημείο και πέρα θα αναλάβω τις όποιες συνέπειες και θα εξηγήσω ευθύς αμέσως τον λόγο. 

Ο λόγος που το κάνω είναι η φύση της επιχείρησης και βέβαια η αντιμετώπιση από τον ιδιοκτήτη. Πιο πάνω αναφέρθηκαν κάποιες περιπτώσεις και σε κάποια σημεία είδα τον όρο "σοβαρή εταιρεία". Η δουλειά μου ήταν σε ηλεκτρολογείο - συνεργείο αυτοκινήτων το οποίο επισκευάζει - ξεκλειδώνει ECU's αυτοκινήτων και άλλα παρεμφερή με το αντικείμενο. Η ιστορία θέλει το ηλεκτρολογείο αυτό να έχει ξεκινήσει κάπου το 2013 με 2014 από μια πυλωτή, στη συνέχεια έγινε επίσημο και βγήκε σε ένα μικρό χώρο σε κεντρικό δρόμο και πριν 3 χρόνια επεκτάθηκε στον ίδιο δρόμο σε μεγαλύτερο κτίριο. Οι μέθοδοι επισκευής και ξεκλειδώματος, δηλαδή η "τεχνογνωσία" που επικαλείται ο ιδιοκτήτης είναι όλα από συγκεκριμένο εξειδικευμένο φόρουμ, και συν τοις άλλοις είναι μέθοδοι universal, για τις οποίες αν κάποιος έχει οποιοδήποτε δικαίωμα είναι ο αρχικός εμπνευστής τους και όχι το αφεντικό μου.  Πάνω σε αυτές τις μεθόδους δούλεψα, και ο λόγος που εξ αρχής προσλήφθηκα ήταν γιατί τις γνώριζα και τις χρησιμοποιούσα ήδη. ΔΕΝ μου έδειξαν κάτι διαφορετικό η καινούργιο, μου έδωσαν ένα γραφείο και μου είπαν κάνε αυτό που ξέρεις να κάνεις. Δεν έχω εκπαιδευτεί σε κάτι, δεν έχω κάνει και δεν έχω πληρωθεί για κάποιο σεμινάριο. Πολλά μάλιστα από τα προγραμματιστικά εργαλεία και λογισμικό τα αγόρασα με δικά μου έξοδα καθώς και κάποια που είχα ήδη τα χρησιμοποίησα (κακώς ίσως) για το μαγαζί. 

Ακόμα και αυτό μπορεί να συνέβαλλε στο όλο σκηνικό, και βλέποντας το να προσπαθεί να με "δέσει" ή αν δεν τα καταφέρει να διαφυλάξει ότι δεν θα του κάνω μελλοντικά κάποια "ζημιά". 

Πιστεύω ότι την Δευτέρα θα τα πούμε νωρίς, έχει δείξει τις προθέσεις του ήδη και πιστεύω ότι η μη υπογραφή από πλευράς μου θα οδηγήσει στην πόρτα της εξόδου. 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 112
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators
On 03/09/2020 at 11:48, ikonio said:

Ας παραθέσω μερικούς όρους από το έντυπο ώστε να συνεχίσουμε την κουβέντα. Συγκεκριμένα τα σημεία που θεωρώ υπερβολικά

- Σε περίπτωση παραίτησης ή απόλυσης για δύο χρόνια υποχρεούμαι να μην εργαστώ σε ανταγωνιστική εταιρεία, ή ξεκινήσω κάτι δικό μου με παρεμφερές αντικείμενο σε απόσταση μικρότερη των 100 χιλιομέτρων από την έδρα της επιχείρησης που εργάζομαι αυτή τη στιγμή. Εδώ ποιός θα με εξασφαλίσει εμένα για τα δύο χρόνια "μετά"? Αν με διώξει αύριο το πρωί δηλαδή απαγορεύεται να κάνω την δουλειά την οποία γνωρίζω και έχω σπουδάσει και μάλιστα θα πρέπει να φύγω και από την πόλη;

- Κάθε τεχνική διαδικασία στην οποία εκπαιδεύομαι αποτελεί πνευματική ιδιοκτησία της εταιρείας στην οποία εργάζομαι τώρα και σε περίπτωση που φύγω ή με διώξει όπως γράφτηκε πιο πάνω απαγορεύεται να χρησιμοποιήσω τις γνώσεις αυτές ακόμα και αν παρέλθουν τα δύο χρόνια, σε οποιαδήποτε άλλη εταιρεία εργαστώ με παρεμφερές αντικείμενο. Ένα χοντροκομμένο παράδειγμα είναι ότι μου "έμαθαν" να αλλάζω λάδια σε έναν κινητήρα, από την τάπα του κάρτερ και άρα αν πάω σε άλλο συνεργείο δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω αυτή τη μέθοδο να αλλάζω λάδια. Και ναι κατά τη γνώμη τους αυτό αποτελεί πνευματική ιδιοκτησία και γνώση της εταιρείας. Το ίδιο ισχύει και για τις διαδικασίες διάγνωσης βλαβών ΕΣΤΩ και αν τα εργαλεία που χρησιμοποιούμε είναι universal και δεν αποτελούν πατέντα της επιχείρησης, άσχετα εάν αυτός τα αναφέρει ως κάτι τέτοιο. 

-  Φυσικά απαγορεύεται ρητά να αναφέρω οτιδήποτε σχετικό με την εργασία μου, δηλαδή που εργάζομαι, τι επισκευές κάνω, δεν μπορώ πχ να γράψω σε κάποιο φόρουμ σχετικό με την αυτοκίνηση τη γνώμη μου γιατί μπορεί να θεωρηθεί ότι μοιράζω εμπιστευτικές πληροφορίες ή/και ότι λειτουργώ αθέμιτα ως προς την επιχείρηση στην οποία εργάζομαι. Το αυτό ισχύει για φιλικές συζητήσεις ή συζητήσεις με την οικογένεια μου. 

Να σημειώσω πριν προχωρήσω ότι η θέση μου είναι τεχνικός, δεν έρχομαι σε επαφή ούτε με το πελατολόγιο, ούτε με πελάτες πέραν από την περίπτωση που κάποιος πελάτης θα ζητήσει κάποια επιπλέον τεχνική πληροφορία. Δεν γνωρίζω δηλαδή κανένα προσωπικό στοιχείο το οποίο θα μπορούσε να διαρρεύσει και να δημιουργήσει κάποιο νομικό ζήτημα. Παρ όλα αυτά αναφέρεται ότι:

- Ο υπάλληλος είναι υπεύθυνος για τη σωστή τήρηση των δεδομένων προσωπικού χαρακτήρα και σε περίπτωση που παρατηρηθεί διαρροή πληροφοριών ο ιδιοκτήτης μπορεί να απαιτήσει αποζημίωση για κάθε παράβαση που θα εντοπίσει. Αυτό συμπεριλαμβάνει και την περίπτωση που εντοπίσει πως κινήθηκες ανταγωνιστικά προς την επιχείρηση και απαιτεί εύλογη αποζημίωση της τάξης των 150.000 ευρώ ΓΙΑ ΚΑΘΕ παράβαση που εκείνος θεωρεί ότι έκανες. 

Όλοι οι όροι που παραθέτεις είναι καταχρηστικοί. Και να το υπογράψεις δεν μπορούν να σου κάνουν απολύτως τίποτα. Δηλαδή θα σου κάνουν αγωγή και θα αξιώσουν αποζημίωση αν σε απολύσουν επειδή άνοιξες δικό σου συνεργείο εντός διετίας; Όποιος δικαστής και να το δει αυτό θα γελάει.

Προσωπικά δεν θα υπέγραφα, όχι γιατί θα φοβόμουν ότι θα μου κάνουν κάτι, αλλά γιατί αυτοί οι όροι δείχνουν κακή πίστη από τη μεριά της εργοδοσίας, οπότε θα προτιμούσα να απολυθώ επιτόπου.

  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, vampira είπε

Παρατηρήσεις:

Καλό θα ήταν να αναφερθεί για ποια αντιδικία βγήκε αυτή η απόφαση, γιατί εμένα πολύ απλά μου δείχνει ότι είναι υπέρ του συγκεκριμένου εργαζόμενου κ όχι του εργοδότη. Βέβαια όποιου κ να είναι υπέρ, ορθά τα λέει. Δηλαδή επειδή σου έδειξα πως να βιδώνεις, δεν σημαίνει ότι σου απαγορε'υω να ανοίξεις συνεργείο.

Οι δύο αποφάσεις του 1984 κ 1992 για ποια ακριβώς ανταγωνιστική θέση/εργασία βγήκαν; Γιατί είναι πολύ λογικό να υπάρχουν ρήτρες για συγκεκριμένες θέσεις κ καταστάσεις.

Επίσης σε απόλυση παύει να ισχύει κάθε π@π@ριά.

Το συγκεκριμένο χαρτί που έδωσαν, όπως είπαν κ οι περισσότεροι, καμία σχέση δεν έχει με GDPR- ούτε ο τελευταίος όρος. Είναι συμβόλαιο να το πω; συμφωνητικό; εμπιστευτικότητας που σκοπό έχει να προφυλάξει την εταιρεία. Όποιος το σύνταξε βέβαια, έχει μαύρα μεσάνυχτα και πιθανά να εκθέτει την όποια εταιρεία σε μελλοντικές αγωγές.

Τα ιδιωτικά συμφωνητικά όπως και τα εξώδικα, έχουν τόση αξία όσο έχει και ένα μυρμήγκι στην κουζίνα μου - καμία απολύτως.

Πολλά σύμφωνα εμπιστευτικότητας περιέχουν όρους παράνομους και καταχρηστικούς, επομένως έχουν την ίδια αξία με τα άνωθι μυρμήγκια. Προσοχή όμως, μπορεί ένα τέτοιο συμφωνητικό να είναι ας πούμε για τα σκουπίδια, αλλά να την πατήσει κάποιος με την ΑΠΔΠΧ (σωστά την έγραψα; έχω απαντήσει σε τόσες καταγγελίες της, μια φορά το όνομά της σωστό δεν το 'εχω γράψει :) ). Η εκάστοτε δηλαδή εταιρεία, ως εκβιαστικό μέτρο, να βρει πάτημα σε οτιδήποτε έχει σχέση με διαροή δεδομένων. Η ΑΠΔΠΧ δεν χαρίζει κάστανα, όσο χαζή ή μικρή ή αθώα να είναι μια διαροή είναι παρανομία.

Anyway, όλα αυτά βέβαια όταν αφορά μεγαλοστελέχη για τους περισσότερους από εμάς είναι για τα μάτια του κόσμου (εκτός από την διαροή πληροφοριών :) )

Για σένα και όλους τους άλλους έξυπνους και βαρύμαγκες, που συμβουλεύουν να υπογράφετε και δεν θα γίνει τίποτα και όποιον πάρει ο χάρος:

 

* Ρήτρα απαγόρευσης ανταγωνισμού εργαζομένου: Πρόσφατα εκδόθηκε η υπ’ αριθ. 94/2020 απόφαση του Μονομελούς Πρωτοδικείου Αθηνών που αφορούσε περίπτωση εργαζομένου σε επιχείρηση που δραστηριοποιείται στον τομέα της παραγωγής και διακίνησης προϊόντων λογισμικού, ο οποίος μετά την παραίτησή του από την ως άνω επιχείρηση προσελήφθη από επιχείρηση που δραστηριοποιείται στον ίδιο τομέα, παραβιάζοντας τη ρήτρα που είχε συμφωνήσει με την προηγούμενη εργοδότριά του, ήτοι να μην απασχοληθεί σε ανταγωνιστική επιχείρηση για ένα έτος από τη λύση της σύμβασης εργασίας του. Με την εν λόγω απόφαση κρίθηκε ότι ρήτρα αυτή είναι ισχυρή ο εργαζόμενος υποχρεώθηκε σε καταβολή ποσού προς την εταιρεία ως ποινική ρήτρα για την αθέτηση της συμβατικής του δέσμευσης. 

 

Η υποχρέωση αποφυγής ανταγωνισμού μπορεί να γίνει και αντικείμενο ρητού όρου 🙂 κοινώς, ρήτρα) της εργασιακής σχέσης. Η ρήτρα αυτή θεωρείται καταρχήν έγκυρη. Όταν όμως περιορίζει τη μελλοντική επαγγελματική δραστηριότητα του εργαζομένου, το κύρος της ρήτρας απαγόρευσης ανταγωνισμού εξαρτάται από τη διάρκεια της ισχύος της, την έκτασή της κατά τόπο, την επαγγελματική δραστηριότητα που απαγορεύτηκε, και την παροχή από τον εργοδότη ανάλογης αντιπαροχής προς τη συμβατική δέσμευση του εργαζομένου. Με την έννοια αυτή, μπορεί να συμφωνηθεί ότι απαγορεύεται η ανταγωνιστική δραστηριότητα του εργαζομένου είτε με τη μορφή ανταγωνιστικών πράξεων από αυτόν, είτε με τη μορφή της πρόσληψής του σε άλλον ανταγωνιστή εργοδότη, είτε με τη μορφή της άσκησης από αυτόν όμοιας, ανταγωνιστικής δραστηριότητας προς εκείνη του πρώην εργοδότη του. Πάντως, οι όροι της σύμβασης εργασίας (απαγόρευση μελλοντικού ανταγωνισμού, μετά τη λήξη της σύμβασης εργασίας) είναι καταρχήν έγκυροι και δεσμευτικοί για τον εργαζόμενο. Κριτήρια που θα ληφθούν υπόψη είναι: α) η χρονική διάρκεια και ο τοπικός χαρακτήρας της απαγόρευσης, β) το είδος της απαγορευμένης επαγγελματικής δραστηριότητας του εργαζομένου και γ) η ύπαρξη δικαιολογημένων συμφερόντων του εργοδότη.
 
Έτσι, έχει κριθεί από τη νομολογία ότι δεν είναι άκυρη η απαγόρευση πράξεων ανταγωνισμού για χρονικό διάστημα δύο ετών μετά τη λύση της σύμβασης, ακόμη και χωρίς οικονομικό αντάλλαγμα (Α.Π. 1285/1984 ΕΕργΔ 1985, 575, Α.Π. 1192/1992 ΔΕΝ 1993, 85). 

 

https://www.capital.gr/tax/3468450/foroapopseis-16-7-2020

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Επισημαίνω το εξής: εφόσον υπάρχει ήδη σύμβαση εργασίας υπογεγραμμένη, το επιπλέον συμφωνητικό (με τους όρους που εισάγει) μπορεί να θεωρηθεί ως δυσμενής μεταβολή των υφιστάμενων όρων συνεργασίας, επομένως άρνηση υπογραφής δεν ισοδυναμεί με παραίτηση αλλά με απόλυση.

Προφανώς, αυτά θα κριθούν, εάν και εφόσον εγερθούν αξιώσεις είτε από τη μία, είτε από την άλλη πλευρά, δικαστικώς.

 

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, ikonio είπε

Δυστυχώς δεν μπορώ να παραθέσω στον καθένα ξεχωριστά και να απαντήσω, οπότε θα γράψω την απάντησή μου ελπίζοντας καλύψω όλες τις απορίες για την περίπτωσή μου. 

Κατ αρχάς αναφέρω ότι το έγγραφο το είδε ο δικηγόρος - εργατολόγος και μου είπε μέσες άκρες ότι τελευταία παίζει πολύ, και άλλοι το κάνουν όντως "τυπικά", ενώ άλλοι το χρησιμοποιούν με πρόσχημα την απόλυση. Μου σημείωσε τα σημεία που αναφέρθηκαν και εδώ ως καταχρηστικά από πολλά μέλη, και έφτιαξε ένα έντυπο το οποίο επέστρεψα στην εργασία μου όπου ζητάω διορθώσεις στο αρχικό κείμενο ώστε να γίνει αποδεκτό. Όμως, δεν πρόκειται να γίνει καμία τέτοια διόρθωση καθώς δεν την δέχεται ο ιδιοκτήτης. Στο μόνο που μπορεί να κάνει πίσω "αλλά προφορικά και μεταξύ μας" είναι στα 100 χιλιόμετρα το οποίο όμως δεν θα αφαιρεθεί από το έντυπο αλλά απλά θα το συμφωνήσουμε στον αέρα. Κάτι τέτοιο βέβαια δεν το δέχομαι σε καμία περίπτωση. Άφησαν βέβαια να εννοηθεί ότι ακόμα και αν τελικά δεν το υπογράψω και φύγω ή με διώξουν θα μου φέρουν κάτι αντίστοιχο για να είναι καλυμμένοι, είτε κάτσω δηλαδή είτε φύγω.  

Η τελική μου απόφαση είναι να μην το υπογράψω, ούτε καν με επιφύλαξη, θα το επιστρέψω την Δευτέρα πρωί πρωί που θα ξαναπιάσω δουλειά, ως απαράδεκτο και από εκείνο το σημείο και πέρα θα αναλάβω τις όποιες συνέπειες και θα εξηγήσω ευθύς αμέσως τον λόγο. 

Ο λόγος που το κάνω είναι η φύση της επιχείρησης και βέβαια η αντιμετώπιση από τον ιδιοκτήτη. Πιο πάνω αναφέρθηκαν κάποιες περιπτώσεις και σε κάποια σημεία είδα τον όρο "σοβαρή εταιρεία". Η δουλειά μου ήταν σε ηλεκτρολογείο - συνεργείο αυτοκινήτων το οποίο επισκευάζει - ξεκλειδώνει ECU's αυτοκινήτων και άλλα παρεμφερή με το αντικείμενο. Η ιστορία θέλει το ηλεκτρολογείο αυτό να έχει ξεκινήσει κάπου το 2013 με 2014 από μια πυλωτή, στη συνέχεια έγινε επίσημο και βγήκε σε ένα μικρό χώρο σε κεντρικό δρόμο και πριν 3 χρόνια επεκτάθηκε στον ίδιο δρόμο σε μεγαλύτερο κτίριο. Οι μέθοδοι επισκευής και ξεκλειδώματος, δηλαδή η "τεχνογνωσία" που επικαλείται ο ιδιοκτήτης είναι όλα από συγκεκριμένο εξειδικευμένο φόρουμ, και συν τοις άλλοις είναι μέθοδοι universal, για τις οποίες αν κάποιος έχει οποιοδήποτε δικαίωμα είναι ο αρχικός εμπνευστής τους και όχι το αφεντικό μου.  Πάνω σε αυτές τις μεθόδους δούλεψα, και ο λόγος που εξ αρχής προσλήφθηκα ήταν γιατί τις γνώριζα και τις χρησιμοποιούσα ήδη. ΔΕΝ μου έδειξαν κάτι διαφορετικό η καινούργιο, μου έδωσαν ένα γραφείο και μου είπαν κάνε αυτό που ξέρεις να κάνεις. Δεν έχω εκπαιδευτεί σε κάτι, δεν έχω κάνει και δεν έχω πληρωθεί για κάποιο σεμινάριο. Πολλά μάλιστα από τα προγραμματιστικά εργαλεία και λογισμικό τα αγόρασα με δικά μου έξοδα καθώς και κάποια που είχα ήδη τα χρησιμοποίησα (κακώς ίσως) για το μαγαζί. 

Ακόμα και αυτό μπορεί να συνέβαλλε στο όλο σκηνικό, και βλέποντας το να προσπαθεί να με "δέσει" ή αν δεν τα καταφέρει να διαφυλάξει ότι δεν θα του κάνω μελλοντικά κάποια "ζημιά". 

Πιστεύω ότι την Δευτέρα θα τα πούμε νωρίς, έχει δείξει τις προθέσεις του ήδη και πιστεύω ότι η μη υπογραφή από πλευράς μου θα οδηγήσει στην πόρτα της εξόδου. 

Και πολύ καλά θα κάνεις να μην υπογράψεις. Οι όροι είναι γελοίοι, απαράδεκτοι, κατάπτυστοι και δεν θα τους συζητούσα ούτε για αστείο.

Σαν την Τουρκία με την Ελλάδα ένα πράγμα, έλα λέει να μοιράσουμε τα δικά σου.

Ρε ουστ από 'κει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλοι οι όροι που μας παραθέτεις (όπως και πολλοί άλλοι που θεωρούνται "καταχραστικοί") ειναι ψιλοστάνταρντ στις μεγάλες επιχειρήσεις και τουλάχιστον σε όσα συμβόλαια έχω υπογράψει εγώ, υπήρχαν. Στις επιχειρήσεις που δούλεψα δεν μπορούσες να προσληφθεις αν δεν αποδεχοσουν αυτούς ή αντιστοιχους όρους. Απλά δεν γινόταν η πρόσληψη. Τέλος. Τώρα, από την στιγμή που υπάρχει ήδη σύμβαση εργασίας και σου ζητάνε να υπογράψεις κάτι νέο, το τι ισχύει είναι αρκετά διαφορετικό. Όπως ανέφεραν και άλλα παιδιά εδώ μέσα, άνετα θεωρειται ως δυσμενής μεταβολή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μου λέτε....

Αν υπογράψεις ως εργαζόμενος ένα κείμενο και μετά απολυθείς ή εξαναγκασθείς σε παραίτηση (υπάρχει και αυτό νομικά), αν σε πάει ο άλλος στα δικαστήρια μετά, δε μπορείς να πεις ότι δεν ήθελες να το υπογράψεις αλλά το έκανες γιατί σου έγινε εκφοβισμός ότι αν δεν υπογράψεις θα απολυθείς;

Δεν υπαρχει ή έννοια "καταχρηστικός όρος" που ναι με υπέγραψες αλλά το έκανες υπο εκφοβισμό και δεν ισχύει;

Γενικότερα πιστέυω ότι τέτοιο όροι γίνονται αποδεκτοί σε μεγάλα στελέχη που γνωρίζουν εμπορικά μυστικά μίας επιχείρησης και με μεγάλες αμοιβές, θα έκανε μία επιχείρηση τέτοια δικαστική διαμάχη με έναν απλό υπάλληλο;

 

16 λεπτά πριν, sotirisl είπε

Όλοι οι όροι που μας παραθέτεις (όπως και πολλοί άλλοι που θεωρούνται "καταχραστικοί") ειναι ψιλοστάνταρντ στις μεγάλες επιχειρήσεις και τουλάχιστον σε όσα συμβόλαια έχω υπογράψει εγώ, υπήρχαν. Στις επιχειρήσεις που δούλεψα δεν μπορούσες να προσληφθεις αν δεν αποδεχοσουν αυτούς ή αντιστοιχους όρους. Απλά δεν γινόταν η πρόσληψη. Τέλος. Τώρα, από την στιγμή που υπάρχει ήδη σύμβαση εργασίας και σου ζητάνε να υπογράψεις κάτι νέο, το τι ισχύει είναι αρκετά διαφορετικό. Όπως ανέφεραν και άλλα παιδιά εδώ μέσα, άνετα θεωρειται ως δυσμενής μεταβολή.

Ακόμα και σε αυτό, που τους υπογράφεις για πρόσληψη, αν μετά σε πάνε στα δικαστήρια (που πολύ αμφιβάλλω για έναν υπάλληλο αλλά λέμε τώρα) δε μπορείς να πεις ότι γνωριζες ότι ο όρος είναι υπερβολικός αλλά ήσουν άνεργος, είχες ανάγκη τα χρήματα, χρειαζόσουν τη δουλειά κλπ κλπ καιαν χρειασθεί να αντιμετωπίσεις την εταιρεία σε δικαστήριο να το κερδίσεις γιατί θα κριθεί ο όρος καταχρηστικός;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, ikonio είπε

Δυστυχώς δεν μπορώ να παραθέσω στον καθένα ξεχωριστά και να απαντήσω, οπότε θα γράψω την απάντησή μου ελπίζοντας καλύψω όλες τις απορίες για την περίπτωσή μου. 

Κατ αρχάς αναφέρω ότι το έγγραφο το είδε ο δικηγόρος - εργατολόγος και μου είπε μέσες άκρες ότι τελευταία παίζει πολύ, και άλλοι το κάνουν όντως "τυπικά", ενώ άλλοι το χρησιμοποιούν με πρόσχημα την απόλυση. Μου σημείωσε τα σημεία που αναφέρθηκαν και εδώ ως καταχρηστικά από πολλά μέλη, και έφτιαξε ένα έντυπο το οποίο επέστρεψα στην εργασία μου όπου ζητάω διορθώσεις στο αρχικό κείμενο ώστε να γίνει αποδεκτό. Όμως, δεν πρόκειται να γίνει καμία τέτοια διόρθωση καθώς δεν την δέχεται ο ιδιοκτήτης. Στο μόνο που μπορεί να κάνει πίσω "αλλά προφορικά και μεταξύ μας" είναι στα 100 χιλιόμετρα το οποίο όμως δεν θα αφαιρεθεί από το έντυπο αλλά απλά θα το συμφωνήσουμε στον αέρα. Κάτι τέτοιο βέβαια δεν το δέχομαι σε καμία περίπτωση. Άφησαν βέβαια να εννοηθεί ότι ακόμα και αν τελικά δεν το υπογράψω και φύγω ή με διώξουν θα μου φέρουν κάτι αντίστοιχο για να είναι καλυμμένοι, είτε κάτσω δηλαδή είτε φύγω.  

Η τελική μου απόφαση είναι να μην το υπογράψω, ούτε καν με επιφύλαξη, θα το επιστρέψω την Δευτέρα πρωί πρωί που θα ξαναπιάσω δουλειά, ως απαράδεκτο και από εκείνο το σημείο και πέρα θα αναλάβω τις όποιες συνέπειες και θα εξηγήσω ευθύς αμέσως τον λόγο. 

Ο λόγος που το κάνω είναι η φύση της επιχείρησης και βέβαια η αντιμετώπιση από τον ιδιοκτήτη. Πιο πάνω αναφέρθηκαν κάποιες περιπτώσεις και σε κάποια σημεία είδα τον όρο "σοβαρή εταιρεία". Η δουλειά μου ήταν σε ηλεκτρολογείο - συνεργείο αυτοκινήτων το οποίο επισκευάζει - ξεκλειδώνει ECU's αυτοκινήτων και άλλα παρεμφερή με το αντικείμενο. Η ιστορία θέλει το ηλεκτρολογείο αυτό να έχει ξεκινήσει κάπου το 2013 με 2014 από μια πυλωτή, στη συνέχεια έγινε επίσημο και βγήκε σε ένα μικρό χώρο σε κεντρικό δρόμο και πριν 3 χρόνια επεκτάθηκε στον ίδιο δρόμο σε μεγαλύτερο κτίριο. Οι μέθοδοι επισκευής και ξεκλειδώματος, δηλαδή η "τεχνογνωσία" που επικαλείται ο ιδιοκτήτης είναι όλα από συγκεκριμένο εξειδικευμένο φόρουμ, και συν τοις άλλοις είναι μέθοδοι universal, για τις οποίες αν κάποιος έχει οποιοδήποτε δικαίωμα είναι ο αρχικός εμπνευστής τους και όχι το αφεντικό μου.  Πάνω σε αυτές τις μεθόδους δούλεψα, και ο λόγος που εξ αρχής προσλήφθηκα ήταν γιατί τις γνώριζα και τις χρησιμοποιούσα ήδη. ΔΕΝ μου έδειξαν κάτι διαφορετικό η καινούργιο, μου έδωσαν ένα γραφείο και μου είπαν κάνε αυτό που ξέρεις να κάνεις. Δεν έχω εκπαιδευτεί σε κάτι, δεν έχω κάνει και δεν έχω πληρωθεί για κάποιο σεμινάριο. Πολλά μάλιστα από τα προγραμματιστικά εργαλεία και λογισμικό τα αγόρασα με δικά μου έξοδα καθώς και κάποια που είχα ήδη τα χρησιμοποίησα (κακώς ίσως) για το μαγαζί. 

Ακόμα και αυτό μπορεί να συνέβαλλε στο όλο σκηνικό, και βλέποντας το να προσπαθεί να με "δέσει" ή αν δεν τα καταφέρει να διαφυλάξει ότι δεν θα του κάνω μελλοντικά κάποια "ζημιά". 

Πιστεύω ότι την Δευτέρα θα τα πούμε νωρίς, έχει δείξει τις προθέσεις του ήδη και πιστεύω ότι η μη υπογραφή από πλευράς μου θα οδηγήσει στην πόρτα της εξόδου. 

Αυτό το "ξεκλείδωμα" των ECU θα ήθελα πολύ να δω πως το κάνει ο μάγκας ο (πρώην ελπίζω) αφεντικός σου.

Εάν είναι μανίσιες από τον OEM και σε περίπτωση tampering κλειδώματος-αλλαγής firmware, οι νομικές κυρώσεις από την μαμά εταιρία θα είναι ένας καλός τρόπος να ξαναγυρίσει στις πυλωτές...

 

εδιτ: Προφανώς όπως σε είπε ο δικηγόρος, αυτά που γράφει στο συμβόλαιο είναι βλακείες. Λες και είσαι SVP και σε περίπτωση απόλυσης θα πάρεις κάτι εκατομμύρια για να μην πας σε ανταγωνιστή για 2 χρόνια...

Επεξ/σία από LongTom
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και κάτι ακόμα, αποκτημένη τεχνογνωσία πιστεύω ότι θεωρείται μία πατέντα ή μια τεχνολογία που εχει αναπτυχθεί από μία εταιρεία.

Κάτι που το ξέρουν όλοι οι σχετικοί επαγγελματίες ή κάτι που μπορείς να το βρείς από βιντεο στο youtube, ή κάτι γενικά όχι άγνωστο δε νομίζω ότι μπορεί να στοιχειωθετηθεί από κάποιον ως "γνώση που αποκτήθηκε μέσα στην εταιρεία".

Τωρα που κατάλαβα για τι είδους επιχείρηση μιλάμε, αλήθεια θα πάει να σκάσει ένα κάρο λεφτά σε δικαστήρια-δικηγόρους επειδή θα πάς να πειράζεις ECU σε έναν άλλο ηλεκτρολόγο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, dchatz είπε

Τωρα που κατάλαβα για τι είδους επιχείρηση μιλάμε, αλήθεια θα πάει να σκάσει ένα κάρο λεφτά σε δικαστήρια-δικηγόρους επειδή θα πάς να πειράζεις ECU σε έναν άλλο ηλεκτρολόγο; 

Έχει χρήματα για να το κάνει, αν μάλιστα με κάποιον τρόπο καταλάβει ότι μπορεί να τα πάρει τελικά τα λεφτά που ζητάει έστω και ένα μέρος από αυτά πιστεύω ότι θα το κάνει α-ν-ε-τ-α, εάν έχει την υπογραφή μου στα χέρια του. Το θέμα δεν θα λήξει από πλευράς μου με αποχώρηση, εάν έχει πρόβλημα και δεν θέλει να συνεχιστεί η συνεργασία μας μπορεί να με διώξει ο ίδιος αφού πρώτα μου δώσει ότι δικαιούμαι. 

Θα ήθελα να σημειώσω ότι όπως σωστά αναφέρθηκε σε κάποιες περιπτώσεις ένα έντυπο τέτοιου τύπου στο φέρνουν στην αρχή, δεν υπογράφεις τελειώνει το θέμα πριν χρειαστεί να αρχίσει. Καθαρά και ξηγημένα από το τη πρώτη στιγμή. Το να σου έρχεται ένα χρόνο και έξι μήνες μετά να ζητάει εχεμύθεια λες και είναι η ΚΥΠ δείχνει άλλα πράματα 

Επεξ/σία από ikonio
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ένας όρος είναι καταχρηστικός ή όχι (όπως θα κρίνει το δικαστήριο), το γιατί και πώς υπογράφηκε δεν έχει σημασία. Προφανώς, χωρίς υπογραφή δεν μπαίνεις καν σε τέτοια διαδικασία.

Τέλος πάντων, εδώ το θέμα είναι ξεκάθαρο: υπάρχει συνεργασία ενάμισι έτους, επομένως αυτό το συμφωνητικό που έρχεται εκ των υστέρων να προστεθεί συνιστά μεταβολή των υφιστάμενων όρων συνεργασίας, επομένως τερματισμός της συνεργασίας λόγω άρνησης υπογραφής συνιστά απόλυση, όχι παραίτηση.

Ας δοθούν στον εργαζόμενο τα κατά το νόμο οφειλόμενα και ας πάρουν όλοι το δρόμο τους.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φυσικά και δε θα φύγεις μόνος, φυσικά θα αφήσεις αυτόν αν θέλει να σε διώξει, το θέμα είναι πάλι, αν δε σε διώξει σε τι κλίμα θα ζεις την εργασιακή σου καθημερινότητα. Ασε που θα στην έχει στημένη και ένα λαθάκι να κάνεις κάποια στιγμή (δε μπορεί να μη κάνεις ποτέ) θα σε διώξει χωρίς αποζημίωση λόγω ζημιάς και καλά που του προκάλεσες και θα τρέχεις εσύ δικαστικά να πάρεις αποζημίωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τυχόν αποζημίωση σε περίπτωση απόλυσης, πόσο είναι;

Τυχόν αποζημίωση σε περίπτωση απόλυσης, πόσο είναι;

Άρχισε ήδη να ψάχνεις για επενδυτή να ανοίξεις ακριβώς απέναντι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 minutes ago, dchatz said:

Γενικότερα πιστέυω ότι τέτοιο όροι γίνονται αποδεκτοί σε μεγάλα στελέχη που γνωρίζουν εμπορικά μυστικά μίας επιχείρησης και με μεγάλες αμοιβές, θα έκανε μία επιχείρηση τέτοια δικαστική διαμάχη με έναν απλό υπάλληλο;

Ακόμα και σε αυτό, που τους υπογράφεις για πρόσληψη, αν μετά σε πάνε στα δικαστήρια (που πολύ αμφιβάλλω για έναν υπάλληλο αλλά λέμε τώρα) δε μπορείς να πεις ότι γνωριζες ότι ο όρος είναι υπερβολικός αλλά ήσουν άνεργος, είχες ανάγκη τα χρήματα, χρειαζόσουν τη δουλειά κλπ κλπ καιαν χρειασθεί να αντιμετωπίσεις την εταιρεία σε δικαστήριο να το κερδίσεις γιατί θα κριθεί ο όρος καταχρηστικός;

Κοίτα, εγώ είμαι στην αγορά εργασίας από το 2008. Πραγματικά, οι περιπτώσεις που ξέρω που η εταιρία κυνήγησε τον εργαζόμενο απλά επειδή τον προσέλαβε ανταγωνιστής είναι ελάχιστες - επι της ουσίας καμία.


Εγώ δούλευα στην μεγαλύτερη εταιρία καταναλωτικών ειδών, και είχα υπογράψει αντίστοιχους όρους. Υπάλληλοι φέυγαν από εμάς για να πάνε σε ανταγωνιστές όλη την ώρα. Ξέρεις τι συνέβαινε; Τίποτα. ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ. Πολύ χοντρικά, αν πήγαινες μια μέρα στο HR και έλεγες "παραιτούμαι και παω στον ανταγωνιστή" αν ο μισθός σου ήταν κάτω από 120Κ τον χρόνο, η εταιρία σε κραταγε για 3 μήνες σαν υπάλληλο, όπου σε πλήρωνε κανονικά, είχες όλα τα προνόμια και παραπάνω, σου κολλαγε κανονικά τα ένσημα, και απλά απαγορευόταν να πας στο γραφείο και να έχεις λαπτοπ. Επί της ουσίας, πληρωμένες διακοπές. Αν έπαιρνες μετάξυ 120Κ και 400Κ (όσο ο CEO στην Ελλάδα) η περίοδος αυτή γινόταν έξι μήνες. Μόνο για τον εμπορικό διευθυντή και τον CEO ίσχυαν άλλα πράγματα.

Τώρα για την περίπτωση του topic starter, δεν ξέρω, το αφεντικό του νομίζει ότι θα του κλέψει την δουλειά και μπορεί να τον κυνηγήσει...

 

Επεξ/σία από sotirisl
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...